lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-01-2018, 12:51   #201
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2018, 12:55   #202
Danos
Senior Member

Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Da, merci, n-am incercat niciodata sa intru acolo, am fost chior , eu nu vedeam sectiunea aia, acum nu pot sa incerc, nu mai am acces la PC ca mi s-a stricat placa de baza, din aplicatia mobila nu merge ?
Danos is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2018, 17:48   #203
war4peace
VIP

Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Nu am instalată aplicaţia mobnilă, dar aplicaţia Desktop merge pe mobil perfect.
Operaţiuni / Plăţi / Plăţi RON - transfer.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2018, 20:54   #204
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 461 Post(s)

PC-ul meu

Default Dar eu, eu cu cine banchez?

Mi-am făcut cont la Revolut, aplicația pare mișto, azi am găsit īn cutia poștală un plic cu cardul. M-am amuzat cānd am văzut sistemul prin care se deschide “plicul”, parcă desfăceam un produs apple sau anker.

Tot azi am făcut și prima tranzacție online, inițial mi-a dat eroare la paypal, ziceau aia sec că nu pot adăuga tipul de card, fmm!!!!! După aia am văzut pe net că trebuie activat online payment direct īn app, am pus pe on, i-am dat iar īn paypal și zbang, a mers! Blazing fast. Merge mult mai repede switchingul decāt la ING, iar aplicația e destul de faină. Cānd spun că e faină mă refer la UI și UX, are multe features inutile, care nu mă interesează și nici nu cred că le voi folosi, sau produse care nu sunt pentru piața și specificul din Romania, dar aplicație este excepțional scrisă și gāndită, integrarea cu iOS zici că e app scris chiar de Apple.

Am plătit cu cardul revolut prin paypal, mi-au convertit 1$=4,002 lei. Īn homebank ING īmi oferea ceva gen 4,035, deci gg Revolut. Speram un curs mai bun, dar merge și așa.

Īn caz că vreți să comparați banca voastră cu ce oferă acum Revolut, am pus ss:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Last edited by Arise; 09-06-2018 at 21:05.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2018, 21:36   #205
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 657 Post(s)

PC-ul meu

Pai cand platesti cu PayPal poti schimba unde se face conversia. La ei, niste jigodii, sau la card issuer, adica ING cand ii trage din cont.
Old 09-06-2018, 21:59   #206
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Imi poti explica de ce ai nevoie de revolut ? La BT 1USB costa acum 4.02, deci castigul ar fi 0.02lei/USD cumparat(sau platit, cum vrei tu sa-i zici).
In contul revolut cum depui bani ? lei sau valuta ? comisioane ?
Quote:
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Old 10-06-2018, 00:53   #207
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

@Boggy: evident că mereu plătesc la cursul card issuer (pānă acum ING, de acum īncolo Revolut), nu prin paypal.
@Drazzy: Īi trage ING din cont, dar ING fixează cursul de schimb. Iar la cursul de schimb Revolut este mai bun.

La revolut am banii īn moneda națională, dar poți și alte currencies cred, nu știu sigur la varianta free și nu mă pot uita īn acest moment.

Transfer se face prin top-up de la ING la revolut, intri īn aplicația revolut pe telefon și īi dai pe top up, introduci suma, dai next și imediat apare pagina de 3dsecure de la ing si primesti SMSul de confirmare. Īl bagi și ai banii pe cardul revolut.

Apoi poți face plăți cu cardul revolut oriunde īn lume... la un curs mai bun decāt la ING.

Ce nu īncurajează ei sunt retragerile de numerar... la varianta free te lasă maxim 800 lei să retragi fără comision, la varianta plătită te lasă 1600 lei parcă.
Old 10-06-2018, 02:17   #208
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 657 Post(s)

PC-ul meu

Imi vine si mie pe 21Iunie cardul de la ei.

Nu merge Top-up din Paypal? Asta ar fi genial.

Edit: Da, sunt prost. Se poate. Il adaugi in PayPal apoi tragi de-acolo. Din pacate momentan imi converteste PP in GBP inainte ceea ce e de *****, dar le-am scris la suport sa trimita USD direct. Astept raspuns.

Asa converteau la cardul principal tot ei in RON (la 1000Ron luau vreo 35Ron), dar le-am scris sa trimita USD direct sa se ocupe banca mea de conversie si asa au facut.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Last edited by Boggy; 10-06-2018 at 03:03.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2018, 10:23   #209
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Nu īmi e clar ce vrei să faci, dar poți elabora schema.

Adică primești bani īn paypal și vrei să īi aduci īn revolut? Unde e avantajul? Pentru că īi poți cheltui și din contul Paypal la fel de ușor.

Old 10-06-2018, 10:53   #210
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
@Drazzy: Īi trage ING din cont, dar ING fixează cursul de schimb. Iar la cursul de schimb Revolut este mai bun.

La revolut am banii īn moneda națională, dar poți și alte currencies cred, nu știu sigur la varianta free și nu mă pot uita īn acest moment.

Transfer se face prin top-up de la ING la revolut, intri īn aplicația revolut pe telefon și īi dai pe top up, introduci suma, dai next și imediat apare pagina de 3dsecure de la ing si primesti SMSul de confirmare. Īl bagi și ai banii pe cardul revolut.

Apoi poți face plăți cu cardul revolut oriunde īn lume... la un curs mai bun decāt la ING.

Ce nu īncurajează ei sunt retragerile de numerar... la varianta free te lasă maxim 800 lei să retragi fără comision, la varianta plătită te lasă 1600 lei parcă.
Inteleg ca e bun cursul, dar nu e ca si cand ar fi la jumatate de pret sau ceva. La o diferenta de 0.02, un calcul simplu spune ca trebuie sa cheltui 1750 usd/luna pentru a acoperi premiumul de 35lei/luna(7 lire) sau 1350usd pentru a acoperi cei 27 lei emiterea cardului.

Din ce vad eu, Revolut e profitabil daca mergi mult in strainatate sau daca tranzactionezi multa valuta si n-ar fi chiar un card in care sa-ti pui baza, deci tot ar fi indicat sa ai backup (cash / card bancar real).
Sau daca faci tranzactii cu bitcoini si alte chestii nefiscalizate.

Da, e o solutie de backup sa o ai "in caz ca" cum imi facusem eu la ING oferta de studenti, sa il am doar in caz ca la 8 seara trebuie sa pun bani pe card, la multimat fiind deschis pana la 10 sau 12.
Quote:

Last edited by Drazzy; 10-06-2018 at 11:21.
Old 10-06-2018, 11:09   #211
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Ambele variante sunt ok (premium sau free) dacă undeva serviciile lor īți sunt de folos.

Momentan eu nu văd avantajele premium, așa că rămān pe varianta free. Dar să mă apuc să fac calcule să văd dacă se amortizează un cost de 27 lei pe an, asta sună prea a zgārgenie din Teleorman.

Wtf man!?!

Păi de 2-3 ori pe an ies țară să zicem, prefer să plătesc cu revolut sau să scot cash cu revolut. E un card īn plus pe care īl poți lăsa īn cameră, pe post de backup. La fel am și pașaport și CI cu mine, măcar las īn cameră să nu rămān descoperit īn caz de furt sau pierdere.

Eu (personal) am și alte avantaje, nu o să intru īn detalii, fiecare e liber să le găsească.

Old 10-06-2018, 11:16   #212
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Quote:
Momentan eu nu văd avantajele premium, așa că rămān pe varianta free. Dar să mă apuc să fac calcule să văd dacă se amortizează un cost de 27 lei pe an, asta sună prea a zgārgenie din Teleorman.

Wtf man!?!
Pai nu cu diferenta de curs valutar te laudai ? 0.03 lei/usd conteaza, 27 nu mai conteaza ?

Normal ca nu e o suma mare, dar undeva trebuie sa fie profitabil, ca altfel n-ar mai avea rost fata de metodele traditionale
Quote:

Last edited by Drazzy; 10-06-2018 at 11:37.
Old 10-06-2018, 11:25   #213
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Este vorba de principii īn acel exemplu. Pentru că ING-ul pe mine mă fwte grav la orice schimb valutar pe care īl fac forțat din usd īn lei (fără legătură cu revolut).
Este mai ieftin să te duci la bancă, să scoți la ghișeu valuta īn USD să plătești comision de retragere și apoi să te duci la casa de schimb valutar și să schimbi acolo.

Revenind la revolut, nu fac doar plăți prin paypal, cumpăr și pe booking cazare, cumpăr și bilete de avion, cumpăr și direct cu cardul din China sau alte țări europene fără euro. Iar diferențele sunt mai mari, nu se limitează la 0.02 lei profit per usd.

Urmează să setez de luna viitoare să īmi intre o parte din īncasări īn revolut, voi ști mai multe atunci dacă a fost o idee bună sau am aruncat pe geam suma de 27 lei.

Old 10-06-2018, 13:32   #214
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 261 Post(s)

PC-ul meu

Comisionul respectiv la schimbul valutar la ING e durere. Dacă cursul BNR este 4.65lei/€, iar cursul ING la cumpărate este 4.72lei/€, la cumpărăturile in afara țării ING īți vinde € cu 4.83lei. Diferența e foarte mare și se simte cand treci de 5 cifre.

undercover Jedi ^^
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2018, 13:44   #215
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Pai bun, da' nu te tine nimeni la ING, poti folosi alta banca nu inteleg de ce multa lume se plange de ING, dar nici unul nu incearca alta banca.
Si la mine la lucru mi-a zis ca au ceva solutie de ing pt virarea salariilor si mi-a zis ca nu poate sa imi puna pe BT, deci ori card ori cash, si am zis cash.
Quote:

Last edited by Drazzy; 10-06-2018 at 13:47.
Old 10-06-2018, 13:49   #216
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Imi vine si mie pe 21Iunie cardul de la ei.

Nu merge Top-up din Paypal? Asta ar fi genial.

Edit: Da, sunt prost. Se poate. Il adaugi in PayPal apoi tragi de-acolo. Din pacate momentan imi converteste PP in GBP inainte ceea ce e de *****, dar le-am scris la suport sa trimita USD direct. Astept raspuns.

Asa converteau la cardul principal tot ei in RON (la 1000Ron luau vreo 35Ron), dar le-am scris sa trimita USD direct sa se ocupe banca mea de conversie si asa au facut.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Ce e top-up?

Te referi la setarea a valutei principale in PayPal?

Are ING conversia mai buna decāt PayPal la USD? Nu prea īnțeleg ce ai făcut.

Pentru a scoate bani din PayPal ar di mai bin Revolt sau cont euro la ING?

undercover Jedi ^^
Old 10-06-2018, 13:56   #217
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Top up inseamna sa cumperi moneda. Practic e un transfer deghizat in plata, ca sa nu ai comision de transfer. Sau cel putin asa stiu eu.
Quote:
Old 10-06-2018, 14:50   #218
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Am greșit.
Cred că de fapt am plătit livrarea cardului, aia a fost 27 lei.
Ei īți dau un cont IBAN gratuit (0 lei pe lună) și un card virtual gratuit. Dacă vrei să ai și un plastic de ținut īn mānă atunci te costă 27 lei (emiterea lui fizică și livrarea).

Am greșit cred și cu diferența de curs īntre ING și Revolut. Costurile sunt mai mari la ING la tranzacția efectivă, eu am comparat cu ce oferă ei la schimb valutar inter-monede. Dar dacă cumperi efectiv (prin paypal de exemplu) cred că plătești la alte rate (mai proaste pentru tine). O să testez eventual să clarific și chestia asta.

Topup este un transfer de bani, practic faci o plată īn lei și cumperi alți lei sau valută. Comisionul este 0, funcționează ca o plată cu cardul.

Old 10-06-2018, 23:05   #219
war4peace
VIP

Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Tot nu am īnţeles prin ce e avantajos.
La BT am aceleaşi avantaje, cursul de schimb e OK, am două carduri cu comisioane şi costuri zero...
Deci care e şmecheria, că nu mă prind? După cum zicea @Drazzy, e plin de bănci mai avantajoase decāt ING.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2018, 23:12   #220
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Client vechi probabil. Nu stiu. Voi schimba si eu tabara, anul asta, candva. Nu am avut probleme cu ei decat o singura data, grav. Si a doua oara cand au disparut niste bani de pe card prin mediul "facebook" (?!), caci asa apare, cate 100lei per tranzactie. Momentan politia investigheaza. Facebook nu a zis nimic, dar asbolut nimic. Am recuperat in schimb banii, dar tot nu se stie unde au disparut. Plati catre FB am facut, caci am sponsorizat acum ceva ani, vreo 4-5, niste posturi pe pagina.

In schimb imi iau 5lei luna. Nu stiu care sunt taxele la ceilalti. Am HB, desi fata de modelul vechi, gadgetul asta de HB e ...apesi pe butoane ca si babele de 90 de ani care au trait toata viata pe la tara.

undercover Jedi ^^
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules