lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-06-2018, 00:16   #221
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 657 Post(s)

PC-ul meu

Am parola setata, n-am mai folosit tokenul ala de ani de zile.
Old 11-06-2018, 00:38   #222
mingorad
Member

Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Revolut a prins popularitate mare pentru ca permitea transferu banilor de pe exchangeurile mari kraken, coinbase, bitstamp din euro cu transfer sepa catre revolut ( ei lucrand cu LLoids pt asemerea transfere ) ; au peste 25000 de carduri vandute in 2018 in ro , din pacate de pe 2 Mai nu mai poti transera sepa de pe siteuri de crypto , de aici si scaderea in popularitate.

E o clona de AMEX pt cine stie ce face AMEX-ul asta face si Revolut-ul.

Are doar interfata app ceea ce nu e neaparat bine , management ok appul e bun , cursu de schimb e mai bun ca la bancile romanesti ; are viza si mastercard , eu am mastercard si visa virtual card la ei ; nu am avut probleme il folosesc momentan ca paravan pt platile in china / aliexpress /alibaba etc.
mingorad is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 08:27   #223
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 461 Post(s)

PC-ul meu

Din ce am mai studiat, cāteva chestii noi.

Īți poți deschide mai multe currencies sau portofele (ca să nu le zic conturi), adică poți să ai RON, USD, EUR și GBP.

Cred că la EUR și GBP īți dau un cont IBAN propriu. La RON și la USD īn schimb este un fel de pool general, deschis la Lloyds, un account general unde se varsă toți banii și fiecare are părticica lui pe baza unui număr "reference". Toate tranzacțiile se fac pe acel pool, deci dacă primești bani este important să apară acest reference number că altfel nu īți apar banii ție.

Ce cred că se īntāmplă și ce mi se pare mie avantajos este că dacă ai USD și RON īn portofele și faci o tranzacție pe ebay īn USD nu o să īți facă nici un fel de exchange, pur și simplu īți iau direct din contul USD fără nici un fel de alt cost. Deci ideea este să aduci USD din exterior īn contul de la Revolut, ceea ce mi se pare super tare.

Chiar dacă ai un singur card (īn nume propriu) acel card este legat la contul tău dar el este alimentat de toate currencies pe care le ai active, adică poți să ai și USD și lei pe același card cum ar veni.
Diferit față de băncile clasice unde ai un card asociat unui cont iban care are o singură monedă. La revolut ai un card asociat unui cont generic (de user revolut), iar contul respectiv poate avea mai multe IBAN-uri, fie personale fie de tip pool.

Legat de costuri la exchange, īn weekend e o problemă cu cumpărăturile ce implică exchange, adică sunt mai scumpe. Explicația lor:

Quote:
At the weekend (Friday 00:00 - Sunday 23:59) we apply a small mark up on the spot rate as the Forex markets are closed. We take the rate from Friday 00:00 and apply a 0.5% mark up on major currencies and 1.0% on other currencies to protect the company from potential losses due to a large fluctuation in the rate.
Deci dacă nu faci exchange īn weekend probabil vei ieși mai bine comparativ cu ING. Drazzy, ai legătura.

Urmează să verific teoria cu īncasatul īn pool-ul USD, mai am niște bani printr-un cont uitat de lume, o să īi trimit īn revolut să văd ce se īntāmplă cānd am moneda īn care intenționez să cumpăr deja īn cont īn sume suficiente.
Old 11-06-2018, 16:15   #224
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Basically ce-ai zis mai sus, dar raspund la intrebarea ta de mai devreme, de ce vreau sa bag USD in Revolut direct din PayPal. Pentru ca pe Aliexpress de exemplu nu pot plati cu PayPal, doar cu cardul ING. Iar treaba e ca evident, cand ING-ul converteste, o face cam aiurea.

Sa nu mai zic ca atunci cand scot din PayPal in ING, pierd. Apoi pierd iar la platile in USD.

Si ca sa fie treaba treaba, am facut o comanda gresita acum ceva timp pe Aliexpress. Vreo 57 usd. Mi-a tras din cont ~232Ron. Dupa procesul de refund, refund complet de altfel, am primit inapoi in cont... 213Ron. Nu stiu cum vi se pare voua, dar mie mi se pare teribil ca am pierdut 19Ron in conditia aia doar pentru ca s-au plimbat banii de la ING la Aliexpress si inapoi timp de o saptamana. Si nu, cursul era relativ stabil, n-a oscilat atat.

Iar ce fac ei, e sa converteasca USD-ul in EUR inainte sa-l traga in RON. Adica cam asa la tranzactia de mai sus.

Plata: 231.73 Ron
Suma 57,27 USD
Suma transmisa spre decontare 48,08 EUR Rata ING: 4.8197

Refund: 213.70 Ron
Suma 57,27 USD
Suma transmisa spre decontare 47,85 EUR Rata ING: 4.466

Last edited by Boggy; 11-06-2018 at 16:24.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 17:34   #225
mingorad
Member

PC-ul meu

ce ce sa aduci USD cand poti aduce Euro , prin SEPA ai 0.9 Euro / transfer la orice suma ; nu trebuie sa iti schimbi banii tu ci platesti din contul main si Revolut iti face conversia la un curs destul de bun ( mai bun ca la orice banca din RO ) .

Ei lucreaza nativ in EURO ~! nu USD fiind o companie din Anglia nu din state , pt comunitate Eruro e moneda forte.
Old 11-06-2018, 18:18   #226
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 501 Post(s)

PC-ul meu

Ei, de fapt, lucreaza cu GBP. Pentru ca UK.
Old 11-06-2018, 18:38   #227
war4peace
VIP

Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by mingorad View Post
Ei lucreaza nativ in EURO ~! nu USD fiind o companie din Anglia nu din state , pt comunitate Eruro e moneda forte.
UK foloseşte GBP...

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 19:28   #228
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Pacat ..........

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Last edited by polter; 11-06-2018 at 19:33.
polter is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 20:02   #229
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Deci dacă nu faci exchange īn weekend probabil vei ieși mai bine comparativ cu ING. Drazzy, ai legătura.
Man, n-am eu nimic impotriva, dar la orice produs trebuie sa stii punctele forte si mai ales punctele slabe. La o prima vedere multe chestii par foarte misto, dar dupa ce le ai, meh'.

La ce se refera mai exact comisioanele alea ? Daca tu ai lei pe revolut si cumperi de pe aliexpress in USD, o sa-ti ia un curs de 4.00 + 1% adica 4.04 ?
La top up nu se aplica ?
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 20:16   #230
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 261 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Iar ce fac ei, e sa converteasca USD-ul in EUR inainte sa-l traga in RON. Adica cam asa la tranzactia de mai sus.

Plata: 231.73 Ron
Suma 57,27 USD
Suma transmisa spre decontare 48,08 EUR Rata ING: 4.8197

Refund: 213.70 Ron
Suma 57,27 USD
Suma transmisa spre decontare 47,85 EUR Rata ING: 4.466
Nu e legal. S-a mai discutat si pe alt forum despre asta. Unii au facut plagere si au obtinut diferenta.

Stii cum e, 1 leu de acolo, 5 lei de dincolo. Se aduna. iti dai seama ca din 100 poate 3 fac plangere, ca nu merita, ca nu au timp, ca...ca made in Romania.

Cum facem comenzi in Germania din Romania, patim des asta la retururi, garantii, probleme.

undercover Jedi ^^
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 22:41   #231
mingorad
Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Ei, de fapt, lucreaza cu GBP. Pentru ca UK.
Revolut foloseste EURO ; asta pentru reconversiile intra comunitare ( nimeni nu foloseste lira sterlina sa fim seriosi ).
Old 11-06-2018, 22:59   #232
DeDeRa
Īncepător

DeDeRa's Avatar

Mentioned: 194 Post(s)

PC-ul meu

Pentru transferuri am doua recomandari. Revolut cel mai tare si Transferwise pentru altele.

Blog cu si despre nutritie, antrenament si suplimente www.ergogeneza.ro
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 23:21   #233
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 501 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mingorad View Post
Revolut foloseste EURO ; asta pentru reconversiile intra comunitare ( nimeni nu foloseste lira sterlina sa fim seriosi ).
Daca fac asta, ori sunt in ilegalitate ori nu sunt din uk.
E lege in UK trecerea prin gbp, indiferent daca institutia financiara respectiva e bancara sau nebancara.

Last edited by kretzu77; 12-06-2018 at 00:02.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2018, 23:33   #234
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Am vorbit cu PayPal si mi-au schimbat moneda in USD la extragerile spre cardul Revolut. Am dat sa transfer 100$ din PayPal > Revolut (ma rog, 97.5, ca PayPal iau 2.5$/extragere), si va anunt cum e comparativ cu ING.
Old 11-06-2018, 23:47   #235
DeDeRa
Īncepător

DeDeRa's Avatar

PC-ul meu

Ce legatura are UK. Ai un cont virtual, depui bani acolo si poti plati in foarte multe locuri. Am platit atat in Spania, Anglia, cat si Germania cu Revolut.
Ilegalitate? Wtf? Cumperi pe firma sau nu inteleg. A innebunit lumea cu ilegal. Imi place ca asta e ilegal, dar taxele nu sunt ilegale si nu sunt furt.

Old 12-06-2018, 17:13   #236
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Luat o chestie de 1.3usd de pe Aliexpress, de doua ori. Odata prin ING, odata prin Revolut, de pe card virtual, la distanta de 1 minut.

ING a tras din cont 5.13Ron. Revolut a luat 5.15Ron. Cursul actual prin cautare google e 1.3USD > 5.14RON.

O sa mai fac teste, ideea e ca pentru plati de genul asta se pare ca nu merita sa treci din ING in Revolut si apoi sa faci plata. Daca bagi in Revolut direct din PayPal sau surse externe, clar merita pentru ca faci bypass la conversia ING-ului. Ceea ce-o sa si fac de-acum incolo.

Last edited by Boggy; 12-06-2018 at 17:23.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 17:48   #237
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

Mentioned: 188 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to kpy_here

Eu cand mi-am luat trotineta, am platit cu ~100 de lei mai mult din cauza ca am facut plata de pe ING. Daca plateam cu revolut, imi ramaneau ceva bani de bere
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 17:53   #238
DeDeRa
Īncepător

DeDeRa's Avatar

PC-ul meu

Ce nu stiu la Revolut e altceva. Pot sa trimit banii pe care ii am pe PayPal pe contul Revolut si de acolo sa ii retrag pe contul meu la nu stiu, ING sa zicem?

Old 12-06-2018, 17:59   #239
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 461 Post(s)

PC-ul meu

@DeDeRa, asta īncercăm să aflăm, cum aducem USD īn revolut din alte surse.
Old 12-06-2018, 18:04   #240
DeDeRa
Īncepător

DeDeRa's Avatar

PC-ul meu

Sa-mi pun bani pe Revolut de pe contul meu bancar, am reusit si a fost chiar usor, dupa cu cardul de Revolut am cumparat si mai usor de pe Amazon. Dar cum fac sa retrag in contul meu bancar din Romania bani? Si mai exact, sa pun banii de pe Paypal, ca am multi rau acolo, in Revolut si din Revolut depusi in contul la banca!

Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules