lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-05-2018, 21:13   #221
Alex9090
Ancient friend

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

@korby
Daca vrei sa iti alegi o pereche cat mai ok conteaza si modul in care calci si forma piciorului. In Bucuresti gasesti la sportguru in showroom un aparat care iti masoara piciorul si iti arata modul in care calci.
Personal folosesc o pereche de Asics cu spuma, destul de ok pana acum (am facut cel putin 150 km cu ei pana acum). Nu pot sa zic ca am o recomandare specifica, doar sa testezi inainte cu ce te simti mai comod.
Alex9090 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2018, 21:37   #222
korby
Ancient friend

korby's Avatar

Mentioned: 97 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Thanks anyway. Mâine fac vizita plănuită la Decathlon, nu-s obligat să mă hotărăsc tot mâine... văd eu ce se potriveşte.
Old 28-05-2018, 00:13   #223
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 261 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Alex9090 View Post
@korby In Bucuresti gasesti la sportguru in showroom un aparat care iti masoara piciorul si iti arata modul in care calci.
Sau la Intersport, procesul fiind gratuit. Am impresia ca e flatbed. Sa fi patent ca te descalta la piciorul gol, sa nu lesine vreo d-ra

Ca idee, cred ca poti face asta acasa, pe un scaner, cu riscul sa spargi sticla, doar ca iti va trebui un ochi in domeniu ca sa iti citeasca amprenta. Sau macar niste youtube-uri.

undercover Jedi ^^
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2018, 14:48   #224
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

Mentioned: 61 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2

La Sportiva Blade sau Stream?
Pareri?
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2018, 02:05   #225
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Nu cunosc modelele, dar sa ne zici o parere despre ce ai luat pana la urma.

Eu nu am mai umblat cu ghete de mult timp, desi aici, unde stau acum in Germania, e un fel de Sinaia, vara abia trece temperatura de 25 de grade. Insa iarna e mult mai echilibrata ca la noi, temperaturile nu variaza asa de mult. Nici vara, nici iarna. Ma uit pe multimetru (am unul langa mine) si indica 16 grade in casa, 12 pe weather channel. Probabil sunt 14 grade afara. Ziua, e mai frig in casa decat afara cu 2-8 grade. Stau la casa.
Avand in vedere ca in Bucuresti sunt 30 de grade, cand am venit aici faceam pe mine de frig. Stateam si pe soare afara cu hanorac pe mine. Mai ales in casa, cum ziceam mai sus, in casa e chiar racoare. Acum stau in tricou. Aici sint ca stau la o temperatura normala, in care, chiar daca e nitel frig, pot sa iau ceva pe mine, e ceva normal. Mi-e groaza si sila de Bucuresti. De temperaturi nu mai am ce zice.

App, ce ai luat pana la urma de iarna? Nu mai retin.

undercover Jedi ^^
Old 15-06-2018, 22:40   #226
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

In iarna, dupa cum mentionasem, am luat Scarpa Zodiac Tech. Teoretic merg si vara, dar vreau ceva mai usurel si mai respirabil, din material sintetic.
Nu sunt eu mare fan bocanci, mi-am luat o pereche de LaSportiva Akasha, in speranta ca ii voi folosi si la drumetii, dar nu prea sunt ok daca iesi de pe poteca.
Tocmai din acest motiv ma uitam inspre cele 2 modele.
Blade am inteles ca sunt de fapt Akyra transformati in bocanc...si in teorie cam exact ce imi doresc eu.
Stream sunt si ei usurei, au ceva tehnologii interesante implementate in ei.

Problema este ca in tara gasesc marimea 43 doar modelul Stream. La modelul asta nu prea ma incanta partea de upper...mi se pare foarte fragila si nu o vad foarte rezistenta in timp.
Old 16-06-2018, 01:46   #227
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Lasa ca asa am facut si eu, am luat Salomon sa si merg cu ei si chiar modelul SpeedCross Pro2. No brainer! Credeam ca sunt ca si Speedcross 4, dar mai buni. Din contra. Acum o sa ii folosesc asa o bucata de timp, daca nu ma impac cu ei, caut altceva, tot pentru drumetii. Probabil ma intorc la Speedcross 4, vad multa lume cu ei pe trasee, cat si prin oras, contrar povestilor ca talpa nu rezista mai deloc pe asflat.

Legat de ceea ce ai spus, probabil o sa te tina pana se demoralizeaza

M-am uitat la ambele modele. Depinde cat ii porcesti, insa Stream la prima vedere par mai cuminti, asa. Daca intri mult prin padure, exista riscul probabil sa ii agati, sau prin stanci mai ascutite, insa daca mergi pe trasee, as zice ca sunt mai recomandati decat Blade.

Ce e haios e ca iarasi la femei vezi culori mai faine.
https://www.bergfreunde.de/la-sporti...-wanderschuhe/
https://www.sport-conrad.com/en/prod...tream-gtx.html

Personal, pana spre prima zapada nu prea mare, Stream is one way to go. Cu Blade as trece linistit o iarna de Bistrita.

undercover Jedi ^^
Old 18-06-2018, 00:23   #228
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Sportdirect mai au ceva reduceri acum, daca sunteti in cautare de miscare.

undercover Jedi ^^
Old 06-08-2018, 08:54   #229
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

In perioada 14-19 august mai mult ca sigur voi fi in Fagaras. Planul este cam de minim 3 trasee, evident Moldoveanu si Negoiu.
Careva prin zona?
Old 07-08-2018, 20:36   #230
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Una peste alta nu mă împac cu Salomon. Au 1 purtare de acasă la aeroport, aeroport și ajuns la locație. Nu ii simt parcă ca fiind ce trebuie prntu piciorul meu. Poate era mai indicat dacă luam Speedcross 4.
Am ceva șanse să ii dau in condițiile astea? Încă am și cutia de la ei.

Îmi pare rău ca nu am luat Adidas Terrex la juma de preț.

undercover Jedi ^^
Old 15-08-2018, 12:56   #231
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Ajutati-ma cu cateva recomandari, pls.

Vreau un rucsac bun, imi plac astea 2...ar fi variante mai bune?

http://www.incort.ro/product_info.ph...oducts_id=4359

http://www.incort.ro/product_info.php?products_id=3718

Si vreau un cort pt 2 persoane. Nu am avut cort in veci, nu stiu ce mai am nevoie la el?
O saltea ajunge sau trebuie 2 saci de dormit?

Asta ar fi ok ca si calitate?

https://www.zajo.net/ro/de-exterior/...n.p4323-7.html
Old 15-08-2018, 13:17   #232
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Daca ai de gand sa le folosesti de mai multe ori pe an, minim 5-7, merita investitia, altfel nici gand. Plus ca, daca nu ai dormit la cort, nu ca ar fi vreo problema, nu stii sigur daca o sa te obisnuiesti. Si tu si colegul/colega.

Mai bine imprumuti cele de mai sus la o tura sau mergi cu cineva intr-o tura si te hotarasti dupa ce si cum si vezi si ce iti mai trebuie. Lista e nitel mai lunga.

Saltea iti recomand una care se umfla si ar fi bine sa fie de 1 persoana. Nu e saltea de apa. Uneori poti pleca si individual. Pe langa saltea iti trebuie si sac de dormit, caci si la nudisti se face frig :P Nu merge una fara alta. Una tine "la sale" si alta tine de frig. Inainte foloseam izopren, dar diferenta de greutate intre saltea si izopren merita efortul, izoland mult mai bine si fiind mult mai comoda.

undercover Jedi ^^

Last edited by mirciusx; 15-08-2018 at 13:19.
Old 15-08-2018, 16:32   #233
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

Ok, mersi...ma mai gandesc la cort.

Da rucsac imi trebuie musai, iti place careva dintre alea 2? Alte variante?
Old 15-08-2018, 16:51   #234
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Nu mint, am ramas in urma rau...folosesc acelasi rucsac de secole, 60+20L sau ceva mai mic. Rucsacul e ceva tare personal.

Orisicum, sa ai loc de pus bete de trekking, sa aibe compartiment jos (pentru sac de dormit), suport bidon apa pe laterale si buzunare rapide in fata tip borseta sau laterial, sus pe capison e indicat un buzunar pe suprafata lui (de obicei acolo puneam harti), sistem de aerisire pe spate si eventual de reasezare (lapsus), fermoare bune YKK (se zice ca sunt cele mai bune), eventual cu protectie deasupra ceea ce sunt bune si pe zapada, husa de ploaie, un sistem de chingi pe care poti sa ti-l faci si tu caci se pot cumpara separat ca sa iti poti prinde bocanii sau sandalele sau cu ce incaltaminte iei de backup cu tine...altceva nu imi vine in minte.

Primul pare okish. Nu stiu pe cate zile ai de gand sa mergi insa si care e planul de actiune pe unde mergi si ce vrei sa faci. Ca si allarounder e foarte ok, insa 65L e cu dus intors. Daca e pe 2-3-4 zile, nu as sari de de maxim 50L. Nu ai de ce. Primusul il pui intr-un buzunar, iar 2-3 castroane le poti pune pe langa rucsac, desi daca il compactezi bine (vezi pe net, youtube in general), nu o sa ai probleme cu spatiul.

Nu stiu pretul insa comparativ cu alte marci. Cand ma uit la o firma necunoscuta, iau ca si target de pret firmele mai cunoscute, in general. Daca acelasi rucsac sau asemanator costa la Mammut cu 30-50% mai mult, posibil sa merite fara doar si poate. De asemenea, daca nu ai experienta poti sa compari materialele cat de cat intre un rucsac scump si unul mai putin scump, caci ieftine nu sunt.

Oricum, daca ai posibilitatea, du-te intr-un magazin si testeaza-le. Spatele tau poate fi tare diferit fata de al vanzatorului care poate recomanda cine stie ce. Asemenea si incaltamintea. Desi eu le iau pnv, nu un lucru laudabil totusi.

undercover Jedi ^^
Old 15-08-2018, 22:44   #235
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

Ok multam fain

M-am gandit mult la marime, dar ca dimensiuni nu e mare diferenta intre 65L si 52L...

52 Litri
Greutate~ 2100g
Dimensiuni~ 76 x 30 x 27 cm

Volum 65 Litri
Greutate~ 2200g
Dimensiuni~ 78 x 32 x 30 cm

Pt. diferenta de 50 lei, il iau ala de 65L, tot cam la fel o sa-mi stea in spate.

Last edited by Otman; 15-08-2018 at 22:48.
Otman is offline   Reply With Quote
Old 16-08-2018, 08:57   #236
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 502 Post(s)

PC-ul meu

Imi aduceti aminte de tinerete, cand bateam coclaurile cu un 80+20.
Cred ca nici nu mia exista firma. Rucsacul il mia am si acum si rezista cu brio (are 20+ ani).
Nu mai stiu marca. Ceva white wolf parca?
Old 16-08-2018, 13:54   #237
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
rezista cu brio (are 20+ ani)...
Rucsacul probabil ca da, mai putin materialul din care e facut. Trebuie sa recunoastem ca si membrana aia are o viata. Indiferent ca sta, indiferent ca e uzata, ea lucreaza.

E ca si la cauciucurile de bicicleta, de exemplu. Nu au nimic nici dupa 4-5 ani, chiar daca au fost tinute in casa, dar poti sa ai si surprize. Nu degeaba se recomanda ca, chiar daca ai o casca noua, tinuta in dulap, dupa o perioada de 3 ani se recomanda sa fie inlocuita. Poti sa observi asta la castile care au stat predominant in soare, efectul UV nu e cel mai stralucit, unele chiar se decoloreaza. Spuma aia isi pierde proprietatile in timp indiferent cum ai lua-o.

Rucsacurile noastre, ca si al meu e de pe vremea lui Burebista, la o tura campeneasca merge, dar daca se lasa cu ploaie, zapada, singura varianta e sa vezi daca rezista husa de ploaie sau chiar sa ii cumperi una noua.

@Otman mare si neutilizabil e mai rau decat mic si utilizabil. Caci daca il ai mare, in loc sa le compactezi si sa te rezumi la ce ai nevoie, o sa iei si ce nu ai nevoie, ca deh, e loc. Cum crezi

Doar sa nu faci si tu ca un coleg de al nostru...eram la o tura si omul nu isi scoatea mancarea din rucsac, nici nu umbla in el, dar era mereu plin si manca de la noi, ceea ce nu a fost vreo problema, insa ne-am calculat si noi merindele pe x zile, iar un om in plus consuma. Ghici ce avea in rucsac? Cartofi. Plin ochi ))

undercover Jedi ^^
Old 16-08-2018, 14:11   #238
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

What??? Lol
Old 16-08-2018, 21:09   #239
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

Zajo mi se par ok...Eu am un Ortler 28L si sunt multumit de el.
Old 16-08-2018, 22:23   #240
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 502 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Rucsacul probabil ca da, mai putin materialul din care e facut. Trebuie sa recunoastem ca si membrana aia are o viata. Indiferent ca sta, indiferent ca e uzata, ea lucreaza.
Man, il aveam in spate pe ploile alea torentiale de asta vara.
Daca ne bagam totul in el si mergeam in chiloti eram castigati.
LA destinatie un a existat bucatica de haina sau incaltaminte neudata. In rucsac a ramas totul perfect uscat.
Ruccsac de acum 20+ ani, retine.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules