lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-09-2015, 19:34   #21
s3r0t0n1n
Senior Member

s3r0t0n1n's Avatar

Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Eu ma uit sa imi iau un X5C-1, X5SC-1 sau un X5SW. Pana acum totul e in favoarea X5C-1.
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2015, 20:05   #22
Dashu
Senior Member

Mentioned: 27 Post(s)

Momentan am un elicopter jumate. Un fixed pitch V911. Schimbat flybar si echilibrat fara sa fie nevoie de trim-urile din telecomanda. Unul variable pitch HK450, in reconstructie. De ce reconstructie, pen-ca pinioanele cu care a venit is praf, au tolerante prea mari. Am comandat altele originale de la Align.

Mai am electronica pentru un avion cu anvergura aripilor pana in 1.2m. Urmeaza sa-mi fac unul din depron, probabil un Axon, pana invat ce si cum. Targetul final e un Spitfire, modelul prezentat de flitetest.

Mi-a mai ramas electronica unui V911 vechi pe care am reusit sa-l fac praf. Cu asta ma gandesc sa-mi fac un avion mic in 3 canale, cu care sa pot zbura prin curte.

Telecomanda Turnigy 9X, inca nemodata. I-am luat backlight, interfata pentru reflash, dar n-am timp de ea.

Urmeaza sa-mi iau electronica pentru un tri-copter (astept 9 septembrie sa vad reducerile la banggood), sa termin HK450-ul si sa-mi modez telecomanda. Ma mananca sa-mi iau modulul FrSry si receptoare cu telemetrie. Desi stiu ca nu voi folosi prea curand telemetria, ma intereseaza functiile de failsafe si beep-ul cand pierde pachete.

Sigur, sigur mai urmeaza ceva, doar ca nu stiu ce

Edit: s3r0t0n1n - la banii aia sa nu te astepti la prea multe.

Last edited by Dashu; 05-09-2015 at 20:08.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2015, 20:13   #23
s3r0t0n1n
Senior Member

s3r0t0n1n's Avatar

Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

La banii aia daca zboara intr-un copac sau in curtea unitatii militare intru pe Aliexpress si mai comand una

Am avut tot felu' de beliscoptere si rahatele d-astea luate din Carrefour. Ajungeam cu ele acasa, le zburam in primu' perete si se faceau tandari. Ce vreau sa spun e: sunt un fel de "copilu' atomic" al dronelor si beliscopterelor. Adica conduc ca un schizofrenic.

Nu stiu daca-mi va placea hobbyu' asta. Vreau sa vad daca ma atrage. Daca da, atunci investesc in custom made s.a. Pana atunci: sa vina chinezariile
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2015, 23:25   #24
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 658 Post(s)

PC-ul meu

Drona asta mare pe care-o fac nu ma asteptam sa fie asa agila. Adica accelereaza destul de repede, mai repede decat as fi crezut initial. (~1:45)

Si cred ca o sa-i nimeresc si mai bine motoarele/elicile, 1400kv pe asta mi se pare prea rapid.
Old 05-09-2015, 23:59   #25
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 237 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Enz0 Send a message via Skype™ to Enz0

Am mutat post-urile și sunt Ón ordine acum. Distracție cu dronele
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2015, 02:02   #26
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Danke Enz0!

Referitor la telecomanda pe care mi-am comandat-o, si anume FlySky FS-T6, exista anumite pareri pe net. Se impart in doua categorii, si anume:

1-Super Mega Telecomanda, n-am avut probleme niciodata, range foarte bun.
2-Super telecomanda in principal, dar mi s-a intamplat sa am connection loss pe la 160m, dand de pamant cu drona. "Lost faith in it and I'm afraid to fly with it again"

Referitor la problema de la punctul doi, sunt iarasi niste pareri. Una ar fi ca sunt 2 tipuri pe piata. Una cu putere de transmisie de ~75mA, si una cu approx 150mA. Cea cu 150mA neavand probleme de range sau drop-outs. Unii zic ca le merge pana la 160-200m, altii ca s-au dus cu ea la 800-1000m fara probleme.

O alta parere, de la unii care aveau dropouts a fost ca dupa schimbarea receiverului de pe drona cu unul compatibil FrSky, nu au mai existat probleme. Eu oricum o sa setez failsafe in flight controllerul CC3D de pe drona, in caz ca are drop-out n-o sa cada pur si simplu din cer, ci o sa vina usor spre sol. Plan viitor ar fi sa montez si unitate GPS pentru return to home(dar din cate inteleg, CC3D varianta basic nu stie return to home pentru aparate multi-rotor, ci doar pentru fixed-wing. Lucru nasol, dar mai investighez).

Un al doilea lucru ar fi sa schimb antena cu una mai mare(6dBi), astfel schimband si mufa sa pot schimba oricand cu alta(gen una panel, 14dBi, 30 grade). Adica una de genul asta(asta am luat-o pentru receiverul FPV)

Cu toate ca unii se duc asa cu ea:

Old 06-09-2015, 16:47   #27
[email protected]
Senior Member

M@nu's Avatar

Mentioned: 135 Post(s)

https://www.facebook.com/HappyPeople...6303225090407/
M@nu is offline   Reply With Quote
Old 06-09-2015, 23:37   #28
Dashu
Senior Member

Multumim Enz0!

@Boggy - uite ca la asta nu m-am gandit, ca poti seta failsafe in controlerul de pe quadcopter (cumva nu pot sa-i zic drona, mi se pare o chestie negativista, o fi vina stirilor?) La avioane ai doar esc, receptorul si atat, la heli mai ai un gyro pentru coada.

Telecomanda e simplu de testat. Iei pe cineva cu tine va sunati unu pe altu puneti handfree-ul in ureche, respectiul sta si o pazeste si tu te plimbi si din 10 in 10m mai dai cate un puls ceva. Cand ii dai tu pulsuri si lighioana nu mai misca, stii care-i raza

Zburatoarele clasice daca nu au failsafe nu pica din cer atunci, ci pastreza ultima comanda data. Iar daca ultima comanda e "hai sus", o sa urce pana ramane fara baterie. Dar dupa cum ziceam, nu stiu cum ce optiuni are un controler de quad. Dar din cate zici tu, e chiar ok, te doare undeva daca poti seta failsafe in controler.

Edit: is praf, acum 1min am vazut ca ai postat film cu failsafe in controler, tocmai ce m-am uitat pe prima pagina a topicului asta. Megafail!

Last edited by Dashu; 06-09-2015 at 23:49.
Old 07-09-2015, 00:16   #29
Dashu
Senior Member

Pfff cat de bun poate sa fie controlerul ala, il pot pune pe un heli flybarless, si e la un sfert de pret fata de un model flybarless dedicat.

Ce inseamna sa te mai uiti la chestii noi pe net, acu tre sa gasesc unu care face acrobatii cu heli cu un CC3D.

Edit: gasit film pe youtube, merge brici si cu heli. Pff ce-mi faci tu mie Boggy? Acum imi trebuie heli cu DFC.

Last edited by Dashu; 07-09-2015 at 00:36.
Old 07-09-2015, 13:29   #30
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Si mie mi s-a parut foarte misto controllerul, mai ales pt 35 ron pe ebay.

In asteptarea telecomenzii, si dupa ce am vazut asta:

Am comandat si un wifi booster de 2W, pe 2.4ghz. Asta a reusit sa controleze drona pana la 80km, dar si cu patch receiver pe ea.

Eu am sperante mult mai mici, dar tot sper sa ajute.
Click image for larger version

Name:	uploadfromtaptalk1441621780615.png
Views:	362
Size:	216.2 KB
ID:	50749Click image for larger version

Name:	uploadfromtaptalk1441621785746.png
Views:	359
Size:	192.2 KB
ID:	50750

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Old 07-09-2015, 16:06   #31
Dashu
Senior Member

E bun rau de tot controlerul ala, la banii la care gasesti o copie cu review-uri. Am vazut originalul la 100+ USD, care evident ca-i scump rau de tot.

Nu prea iau de pe ebay daca vreau sa stiu exact ce cumpar, pentru ca tre' sa nimeresti acelasi vanzator si sa speri ca are produsele luate din acelasi loc. Prefer banggood sau DX. Astia au SKU diferite pentru furnizori diferiti, chiar daca au in teorie acelasi produs. Mai mult, ai comentarii la produsul respeciv, nu comentarii la tranzactie cum e pe ebay. Poti sa-ti faci o idee mai clara. Pe BG mi-au acceptat toate comentariile publicate, chiar daca erau negative. Am ramas putin uimit cand s-au autosesizat si am primi e-mail de la ei cu scuze si cu solutii chiar daca eu nu cerusem treaba asta. Asa ca pentru 2-3-4$ in plus, prefer sa stiu de unde cumpar. Si la hobbyking sunt preturi bune, produse decente, comentarii la produse. Au solutionat problemele avute cu ei... dar au niste preturi la transport de mori. Merita doar daca-ti cumperi mai multe produse odata.

Pe ebay m-am ars cu tot cu ebay protection + paypal, pentru ca vanzatorul stie cum sa faulteze sistemul (si asta nu o sigura data).

Faptul ca pot sa am failsafe cu modulele care le am deja, e o treaba buna. Deocamdata n-am nevoie de zburat la distante mari, probabil ca atunci voi vrea un receiver cu telemetrie, diversity (2 antene iar receptorul automat comutarea pe cea cu semnal mai bun) & stuff. Desi CC3D are interfata cu modul GPS, nu stiu exact ce poate face, dar suna interesant.
Old 07-09-2015, 16:24   #32
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

CC3D simplu nu e chiar atat, parca e 20usd oficial. Openpilot Revolution e aprox 350 lei pe ebay, si ala are 10 senzori. Magnetometru, barometru, giroscoape, etc.

GPS pe CC3D stie doar statistic cica(flight path, viteza, altitudine), insa nu si functii ca return to home sau hold point hover. Pt asta oficial iti trebuie Revo... Cel putin la multirotor.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Old 07-09-2015, 18:11   #33
Dashu
Senior Member

Adevarul ca la 10-15$ cat e pe site-uri chinezesti vreau cam multe

Oricum chiar si fara GPS tot e o super treaba, pai doar pe gyro am dat 12$, asta are mult mai multe functii.
Old 10-09-2015, 14:49   #34
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Mi-au mai venit azi niste elici 1045 pentru drona mare si niste 3-blade 6045 pentru cea mica. Printre altele mi-a venit si magnetic balancer-ul. Am luat la slefuit elicile si am avut un stupid moment. Am echilibrat eu o elice 3-blade la perfectie, abia apoi i-am pus inelul de centrare de 3.17mm.

Evident, fiind made in China, ala nu centra perfect asa ca m-am trezit cu elicea descentrata. Incredibil cat se simte doar din inel.

O sa le fac odata pe toate, momentan mi-a pierit tot cheful dupa ce-am muncit degeaba juma' de ora )

P.S. Telecomanda se face asteptata, a trecut o luna de la comanda.
Old 10-09-2015, 18:14   #35
allexb
Senior Member

Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Man, mi-ati trezit pofta de drone. Cat de curand ma apuc si eu de un FPV racer 250. N-am mai facut asa ceva, doar drone mari, deci daca aveti idei, let them flow. In special despre sistemul video

Sent from my iPad using Tapatalk
Old 10-09-2015, 20:40   #36
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Ia-ti asta ca transmitter, e perfect pt locul mic din 250. Eu am facut prostia sa iau o namila de 70gr, 500mw, cu 100ron. Abia peste 2 zile am vazut-o pe asta la 80ron... Ce sa faci? Chinezul trimisese pachetul, n-am avut decat sa-mi bag unghia-n gat.

Eu deja ma lupt cu locul in piticania asta de 250/260, asa ca ti-as recomanda un frame din fibra de sticla, cu 2 "etaje", de genul asta.

Eu va trebui sa-l modific pe al meu sa incapa toate.

P.S. Am mai comandat un frame, cand ajunge s-ar putea sa mut tot de pe 250 pe cel nou de 330

Daca iei de 250 verifica inainte dimensiunea maxima a elicilor. Unele au de 5 inch. In al meu merg de 6inch.
Old 10-09-2015, 23:56   #37
Dashu
Senior Member

Stii ca un transmiter standard are 200mW? Cu ala de 500mW nici macar nu-i dublezi distanta, dar in schimb are greutate mai mare, consuma mai mult, etc Uite un nene, care vorbeste el cam mult, dar explica bine. (Omu zboara modele dininte sa ma nasc eu )

Dincoace gasesti o discutie despre niste scule ieftine, dar decente.

Boggy, sa-ti zic ca am asteptat 3luni dupa 2 baterii pentry heli? Noroc ca erau cu tracking ca altfel nu cred ca mai primeam banii inapoi.

Ieri a fost 8% reducere pe banggood. Lista mea + 4ESC-uri de la Hobbyking (per total ies puuutin mai scump decat la BG, dar stiu ca le pot face upgrade de firmware lejer, si ca nu crapa de la supra sarcina sau temperatura) Servo-s asa... ca sa stiu ca am

Cumparasi cate 4 sa am 1 de rezerva. Targetul este tricopter. Dintr-un motiv simplu, il pot face eu. N-am nevoie de frame, placaj de traforaj + 3 bete.

Edit: daca te uiti pe canalul lui Bruce (nenea de mai sus din film) gasesti si cum face el un quad de 250, si mai ales de ce a ales frame-ul ala.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled.jpg
Views:	427
Size:	56.9 KB
ID:	50793  

Last edited by Dashu; 11-09-2015 at 00:03.
Old 11-09-2015, 16:11   #38
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Dashu View Post
Stii ca un transmiter standard are 200mW? Cu ala de 500mW nici macar nu-i dublezi distanta, dar in schimb are greutate mai mare, consuma mai mult, etc
Cu greutatea de acord, cu restul stiu ca totul sta mai mult in antena. Un 600mW va bate clar la range un 200mW cu aceeasi antena. Da, daca lasi antena stock pe cel de 600mW si pui o polarizata circular sau un "clover leaf" pe cel de 200mW vei avea range mai mare cu mai putina putere consumata.

La baterii de 1500-2200-5200 cum am, cei 0.6W consumati nu inseamna absolut nimic... mai ales tinand cont de faptul ca un singur motor consuma vreo 250w in full load.

Da, am fost si eu placut surprins de Banggood la un ZOP 2200mAh 2S care n-are decat vreo 1500mAh la descarcare. Mi-au dat banii inapoi ca sa sterg feedback-ul in care ziceam.

Au oferte bune la unele chestii, dar la altele sunt clar mai scumpi decat eBay sau Aliexpress. In general, experienta mea cu eBay a fost multumitoare in proportie de 90%, si am economisit o groaza de bani.

Am castigat la licitatie 3 baterii ZOP 3S 2200mAh 20C cu sub 50ron fiecare. Doua au sosit deja, si au la descarcare(abia dupa primul ciclu!) 2000-2100mAh. Mai bun decat un TCB de 90Ron de aceeasi capacitate de pe Aliexpress(2000mAh dupa 3-4 cicluri).

Celulele la ZOP sunt un pic unbalanced(una are la descarcare 3.54, 3.56, 2.7), dar le pun la niste cure de Balance Charging pe B6 la 0.2A. Cica asta rezolva bubele in multe cazuri. La full charge sunt identice, oscileaza usor intre 4.18 si 4.20 dupa 10 minute de la incarcare.

L.E. In urma discutiei am luat si o pereche de Mushroom Antennas (polarizate circular).

Acelasi pret cu Cloverleaf (~20ron setul), acelasi gain de 2-2.5dbi, dar mi se par mai greu de indoit. La Cloverleaf mi se par cam expuse lamelele. Cand o sa am timp o sa-mi fac singur niste Cloverleaf. Sau o sa urmaresc niste licitatii pe ebay, poate iau o bucata cu 4-5 ron.

Last edited by Boggy; 11-09-2015 at 16:45.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 11-09-2015, 20:11   #39
Dashu
Senior Member

Uite ca am mai aflat ceva util, ZOP alea is... cum ti-e norocul. Baterii bune turnigy, n-am auzit oameni sa comenteze despre ele, nu stiu ce QC au aia de la HK dar se poare ca merge treaba.
Old 11-09-2015, 20:49   #40
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Mie mi-era frica sincer de ZOP, ma asteptam sa fie mai praf ca aia de pe Banggood. Dar uite ca sunt chiar misto. Daca reusesc sa echilibrez celulele sunt chiar crima la banii aia.

Sper sa reziste in timp si sa nu se umfle. Va trebui sa vad cum fac, sunt cam la limita pentru drona mica. Cu elici 3-blade 6045 consuma in peak vreo 18-20A/motor... Cam mult pentru baterii 20C (20C * 2.2Ah = 44A - iar peak ar trebui sa aiba putin sub dublu, deci vreo 60-70A).

Ai idee daca exista vreun buzzer gen cele pentru voltaj, dar de pus pe baterie care sa urle daca depaseste o anumita temperatura?
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules