lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-05-2018, 20:53   #41
ingerulol
Senior Member

Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol

)) si mai nou sunt zvonuri si confirmari ca se discuta cu Lorenzo revenirea la Yamaha.
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2018, 20:56   #42
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 74 Post(s)

PC-ul meu

Nu la echipa de uzina
kobro is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2018, 09:51   #43
ingerulol
Senior Member

PC-ul meu

Hmm ... pai eu asa intelesesem . Am crezut ca e vorba de echipa de uzina avand in vedere ca a venit confirmarea de la Lin Jarvis . Nu e bai ... sa fie senzatie . Imi pare rau ca nu au motocicleta de varf anul asta, ar fi fost ideal sa-l vedem la varf , batalie cu nesuferitu` ala de Marquez .
Old 31-05-2018, 12:19   #44
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

PC-ul meu

Problema nu e Marquez, e avansul tehnologic Honda, care nu poate fi depășit.
Old 31-05-2018, 15:25   #45
ingerulol
Senior Member

PC-ul meu

bai frate ... e incredibil ... Ducati anul trecut aveau peste 250 (estimau astia ca pe la 350) . Acum zici ca le-au fugit caii )
Old 31-05-2018, 15:35   #46
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

PC-ul meu

E o chestie mai complicata, fiindca degeaba ai putere daca nu o poti pune pe asfalt cu maximum de eficienta. Pe urma e important si sasiul/ciclistica, care face diferenta pe traseele sinuoase.
Ultimul e pilotul, care ar trebui sa fie in sincron cu calitatile motorului, in special la clasa mare.
Si da, Ducati e in pom. Vedem la Mugello ce o sa iasa.
Old 31-05-2018, 16:45   #47
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 481 Post(s)

PC-ul meu

Ducati au stat mereu prost cu ciclistica. Instabile al dreac motoarele de la ei. Frumoase in schimb.
Pana si alea de strada sunt mia putin docile decat competitia.
Old 02-06-2018, 15:57   #48
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

PC-ul meu

Na surpriza, Rossi fura pol-ul. Incredibil. Yamaha si polul la Mugello. Astă nu ma așteptam.
Dar mai incredibil este ca nesimțiții aia de la Eurosport au dat calificările pe player, ceea ce e de neacceptat. Mereu fac asta, desi sunt acceptați pe cablu pe bani grei.
Cred ca ma interesez de vreo sesizare, ca prea m-au iritat.
Old 03-06-2018, 21:40   #49
ingerulol
Senior Member

PC-ul meu

Mda ... enervanti . Eu vad calificarile mereu pe Eurosport 1 (cel nonHD) . Pe HD au tenis si alte rahaturi . Azi in schimb am fost pe drum . Am vazut acum in reluare - BTSport.
Old 03-06-2018, 23:50   #50
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

PC-ul meu

Sa mor eu de n-au dat-o in loterie de cauciucuri si astia la moto, idem ca la F1. Sunt mai mult cu gandul la concurenta si se anuleaza reciproc.
Old 05-06-2018, 00:17   #51
korby
Ancient friend

korby's Avatar

Mentioned: 97 Post(s)

PC-ul meu

Weekend-u' ăsta a fost decent īn NASCAR. Iar la IndyCar a fost amuzant pt. că īn a doua cursă din weekend (double header) a făcut accident pace-car-ul cānd au scos plutonul la īnaintare.
Old 05-06-2018, 08:40   #52
ingerulol
Senior Member

PC-ul meu

lol .... acum descarc cursa ... m-ai facut curios ))
MotoGP a fost frumos prin prisma cazaturilor riderilor Honda (cred ca doar o Honda a terminat cursa fara sa cada). Avem F1 Canada weekendul ce vine.
Old 11-06-2018, 23:56   #53
korby
Ancient friend

korby's Avatar

PC-ul meu

Tocmai m-am uitat la cursa de F1 de la Montreal. Almost spoilers ahead!

Īncă o dovadă că avem de-a face cu un campionat īn două nivele, pe lāngă echipele top 3 toţi ceilalţi au terminat la (cel puţin) un tur īn urmă - zici că-s echipe F1 vs. echipe F2/F3. Plus rahatul cu steagul. Şi McLaren au dovedit īncă odată că ei sunt de căcat şi nu prea contează de fapt ce motor au - la fel ca şi īn anii cu Honda, dar mai ales ca īn 2014. Sper ca la anu' să avem Red Bull Honda şi să măture cu toţi pe jos. Because why not.

Ce ar putea salva F1? Lista e prea lungă şi Liberty + FIA se mişcă prea īncet īn a implementa schimbări care să se şi simtă.

Cāteva idei:
- un sistem de punctaj a la NASCAR, cu puncte oferite tuturor participanţilor - incetive să termine cursa chiar dacă a avut loc un accident minor din care s-ar putea reverni pe circuit.
- īmpărţirea mai fair a banilor - nu gen 200 mil. pt. echipa de pe 1 şi 10 mil pt. cei de la coadă (nu ştiu sumele exacte, dau şi eu exemple din burtă), ci mai degrabă ceva gen 75-100 mil. pt. cāştigătorii campionatului şi 50-75 mil. pt. cei de către coadă (exemplu teoretic şi empiric, n-am calculat la virgulă, fie ea şi mobilă ).
- motoare V8 de 2L sau V12 de 2.4L cu KERS.
- realimentare īn timpul cursei şi un consum minim de benzină īntr-o cursă, a la V8 Supercars.
- un sistem aerodinamic mai simplu, apropiat de ce a fost īn 2009, dar şi mai agresiv: front-wing cu un singur "strat", fără winglets & bargeboards, DRS mai agresiv.
- cel puţin două curse īn US of A şi nu la COTA sau Miami (LoL) - ăsta din urmă doar dacă scapă de hidoşenia şi risipa de timp/bani care este Monte Carlo... ceea ce n-o să se īntāmple niciodată. Fără cursă la Nurburgring? Dafuq is wrong with them...
- creşterea numărului de curse dintr-un sezon la cel puţin 25.
Old 12-06-2018, 08:43   #54
ingerulol
Senior Member

PC-ul meu

Cateva sunt deja pe lista de "checked things" . Liberty intradevar se misca incet cu modificarile - ei mai mult merg pe show , cu asta-s obisnuiti.
Numarul de curse crescut nu suna rau deloc , dar trebuie sa le dea voie sa pocneasca mai multe motoare ca nu poti face fata cu 3 motoare tot sezonul . Wtf , sunt masini ce fac 12000 rpm timp de 300KM in continuu.
Old 12-06-2018, 09:08   #55
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

PC-ul meu

Complicat...
In legatura cu remunerarea, echipele care dezvolta atat sasiu cat si motor sunt interesate sa primeasca puncte diferentiat, care de fapt se traduc in bani mai multi. Greu sa lupti cu Ferrari si Mercedes, cand motoristii sunt schimbati ca ciorapii si nu fac fata cu dezvoltarea motoarelor.
Politica de limitare atat a motoarelor, implicit a alimentarii cu combustibil a taiat din posibilitatea de a creste spectaculozitatea, iar tacticizarea la maxim a curselor impiedica pilotii sa dea 100% pe pista.
Daca maresti numarul de curse dar limitezi constructorii la numar de motoare si caracteristici, nu o sa ai spectacol. As prefera mai putine, dar mai dinamice.
Old 12-06-2018, 09:48   #56
korby
Ancient friend

korby's Avatar

PC-ul meu

Da, de nr. de motoare am uitat sa ma leg. Clar nu era OK cu motoare pt. practice, motoare pt. calificari si alte motoare in cursa, dar acum au dat-o in extrema cealalta incat si costurile de development au ajuns sa fie peste limita ridicolului. Personal as zice ca optim am fi sa se foloseasca un motor pt. aprox 3-5 curse. Sau poate o altfel de regula: nr. de km acumulati, ca si in IndyCar.

Si inca un aspect legat de restarturi... Neaparat sa se faca cu steagu' la linia de start-sosire sau intr-o zona apropiata, nu cu jumate de tur inainte cum este acum. Si, o nota personala: double file restarts!
Old 18-06-2018, 23:59   #57
korby
Ancient friend

korby's Avatar

PC-ul meu

Weekend-u' ăsta a fost cursa de 24H de la LeMans... what a yoke!

SPOILER:
Alfonso a cāştigat la clasa Toyota - pt. că să fim serioşi, următoarea maşină non-Toyota a fost la 12 ture īn urmă, fiind mai aproape de LMP2 decāt de Toyota, aia nu e competiţie şi nici echivalenţă īncāt să fie considerată aceeaşi clasă. Nu contest munca depusă de toţi cei de la Toyota, cinste lor. Problema este dată de WEC/ACO/FIA şi organizarea de 2 lei. Aşteptăm 2019 cu mare nerăbdare ca să vedem exact aceleaşi rezultate. Apoi, din 2020, nişte DPI cu mutaţii.

Echipa de uzină Porsche a ras tot la LMGTE Pro şi cred că doar prin ghinion n-au reuşit să ia toate locurile de pe podium. Dr. Derek Shepherd a cāştigat la LMGTE Am, unde mă mir că Matt Campbell n-a băgat-o īn şanţ... bine că n-a plouat tare.

Īn rest, multe slow zones, Paul DiResta a dat-o de gard pe final şi nimeni nu ştie cum, poate doar el, lu' Jenson Button i s-a īnnecat motoru' tot pe final, o altă maşină a fost descalificată pt. că n-a reuşit să termine ultimul tur (de data asta n-a fost o Toyota, dar se pare că organizatorii nu s-au īnvăţat minte) şi nu īn ultimul rānd penalizările luate de cāteva echipe pt. că au făcut prea multe tururi la un plin de combustibil... īntr-un campionat/o cursă de anduranţă... unde se pune mare accent pe eficienţă şi longevitate...

Tot weekend-ul ăsta au fost curse la Supercars. Fu mişto, adică dacă īn calificări tot plutonu' de 27 de maşini a fost īn 1.1s, cred că ăştia fac ceva bine şi nişte alţii ar avea ce īnvăţa de la ei.

/rant over.
Old 19-06-2018, 01:31   #58
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

PC-ul meu

Mi-am cam luat teapa cu LeMans anul asta.
Lipsa de concurenta e vizibila si tragica, mai ales la nivelul Toyota. Parca ma face sa cred ca s-au retras toti sa-i ajute sa castige si ei odata .
Old 19-06-2018, 20:04   #59
korby
Ancient friend

korby's Avatar

PC-ul meu

Red Bull and Honda agree two-year engine deal

Se miră cineva?
Old 19-06-2018, 22:40   #60
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

PC-ul meu

Am inteles ca problema principala la motoristii japonezi este ca au viziuni diferite de abordare fata de carosieristii occidentali si ca pentru atenuarea divergentelor trebuie timp, iar decizia sa fie luata de o singura parte. Red Bull a mers pe mana lui Brawn prin prisma experientelor anterioare cu Honda acum mai bine de 10 ani si Honda a acceptat atunci sa fie docila. Practic, in lipsa unui motor performant, Honda a fost cea mai simpla alegere.
Evident ca sunt speculatii dezvoltate pe ceva informatii reale, dar pe parcursul LeMans am inteles ca nici Honda si nici Toyota nu accepta nici acum sa se treaca peste niste cutume.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules