lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-10-2013, 09:24   #5221
doru32
Member

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Savu tu vrei sa ne inbolnavesti ?

Te anunt solemn ca ai reusit
doru32 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2013, 15:46   #5222
savu
Senior Member

Mentioned: 3 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Seatpower View Post
O listuta cu ce e pe acolo pe scurt ?
Boxe Magico Q5.

Transport Burmester (nu mai stiu exact modelul).

Dac Boulder 1012.

Preamplificator Constellation Virgo.

Amplificator Final Boulder 2060.

Pick-up... cred ca Clearaudio dar nu mai stiu exact.

Cabluri Siltech Emperor.

Diverse filtre de alimentare, nu am retinut exact ce modele. Am fost sa ascult boxele, nu mi-am incarcat mintea cu toate cutiile de acolo.
Old 09-10-2013, 15:51   #5223
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

Mentioned: 50 Post(s)

Boxele si Amplificatorul sunt impresionante!
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2013, 17:14   #5224
pisoias01
Senior Member

Whatta price :O
pisoias01 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2013, 10:06   #5225
john_sheppard
Senior Member

john_sheppard's Avatar

woooooa...sunt cam vechi domle...din 2011 )
john_sheppard is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2013, 10:09   #5226
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

Si cand realizezi ca ai mai citit un pic ca te-ai mai documentat cu privire la producatori de scule audio ... vine savu cu niste firme de nici nu am auzit de ele. Sunt curios cate or mai exista si noi nu stim de ele...
Old 10-10-2013, 10:10   #5227
doru32
Member

PC-ul meu

Quote:
Si cand realizezi ca ai mai citit un pic ca te-ai mai documentat cu privire la producatori de scule audio ... vine savu cu niste firme de nici nu am auzit de ele. Sunt curios cate or mai exista si noi nu stim de ele...

foarte multe !!!!!
doru32 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2013, 12:08   #5228
Apocalypse Now
Ancient friend

Apocalypse Now's Avatar

Mentioned: 11 Post(s)

Quote:
Cum ma sa nu auzi de Boulder (1-2-3KW Class A biased amps), Magico (best speakers in ze world, some say), Burmester (nemti nesimtiti), Constellation (americani nesimtiti), Clearaudio si Siltech!?.. Ce soi de audiofil esti tu!?

Cat despre cate or mai exista, am alcatuit un soi de clasificare-statistica in ultimele doua-trei luni, printre grafice si paragrafe (usual work), mi-am ars o mica parte din timpul online zilnic cu chestia asta si e aproape gata (mai am doar de organizat si structurat coerent datele). Am sa o share-uiesc doar daca esuez in a o vinde (mai mult din curiozitate, vreau sa vad cat/ce sunt dispusi sa ofere onanistii astia* pe o asemenea colectie de date). Am sa iti spun insa ca sunt ~900 de nume, puteau fi sensibil mai multe, dar am omis deliberat includerea producatorilor de garaj; de-asemenea, trebuie avut in vedere si faptul ca o multime de producatori nu au prezenta oficiala online, fiind eclusi din lista datorita dificultatii inerente in obtinerea informatiilor (nu am timp si nici chef sa schimb mailuri cu distribuitori si/sau retaileri). Marea majoritate a celor inclusi au rasarit in ultimii 10 ani, odata cu noua politica de preturi in HiFi (add a 0 every 5 years or so).

*review sites, blogs, etc

Last edited by Apocalypse Now; 10-10-2013 at 13:59.
Apocalypse Now is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2013, 14:36   #5229
savu
Senior Member

Sunt firme de mare traditie care fac scule excelente dar refuza sistematic sa le dea la masuratori, review-uri etc. Nu stiu exact motivele dar nu au sigur legatura cu potenta lor acustica.

Foarte multi ani Spectral a vandut scule intr-un cerc destul de restrans si sunt o firma de mare traditie, cu zeci de ani in spate. Si in zilele noastre Spectral sunt extrem de discreti, foarte rar auzi ceva de ei. Cu toate astea sunt foarte respectati in cercurile de pasionati.

PS: preturile lor sunt semnificativ mai mici decat ale multor concurenti din segment.
Old 10-10-2013, 14:45   #5230
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
.. Ce soi de audiofil esti tu!?
Audiofil cred ca e un termen care pentru mine e la capitolul ... dreaming.
Ca sa ai aceasta "titulatura" trebuie sa ai ceva scule si cunostiinte cel putin spre mediu in domeniu. Ca sa nu spun ca trebuie sa ai si o oarecare activitate pentru treaba asta.. sa mergi la auditii, sa socializezi/interactionezi cu alti pasionati si tot asa. Pentru mine acest termen are alte conotatii ... nu oricine are un amp si 2 boxe (entry-level) se numeste audiofil. Las ca am vazut auto intitulati audiofili care indragesc sunetul mizer al lui Z5500 pe muzica.

Mai e mult pana departe ....
Old 10-10-2013, 15:18   #5231
Apocalypse Now
Ancient friend

Apocalypse Now's Avatar

Mentioned: 11 Post(s)

Quote:
Originally Posted by savu_superstar View Post
Sunt firme de mare traditie care fac scule excelente dar refuza sistematic sa le dea la masuratori, review-uri etc. Nu stiu exact motivele dar nu au sigur legatura cu potenta lor acustica.

Foarte multi ani Spectral a vandut scule intr-un cerc destul de restrans si sunt o firma de mare traditie, cu zeci de ani in spate. Si in zilele noastre Spectral sunt extrem de discreti, foarte rar auzi ceva de ei. Cu toate astea sunt foarte respectati in cercurile de pasionati.

PS: preturile lor sunt semnificativ mai mici decat ale multor concurenti din segment.
Eu vad exact pe dos lucrurile. Price hike-ul recent in gama Spectral e direct legat de hype-ul de pe cateva forumuri si bloguri binecunoscute, exceptand ultimele lansari (360 & 400 monos), cam totul se pozitiona in zona 10.000 $ si mai jos. Insa dupa mania recenta din Olanda (cu ~40% din productie directionata spre retaileri de acolo) si mania de pe WBF, cu tot felul de exaltati ce asociau si comparau Spectral cu FM Acoustics, Goldmund, etc... oamenii au observat oportunitatea si au mai adaugat un 0 (x1.5 actually ). Nici-o traba cu costuri de productie ce au explodat subit, tech nou, etc.. ci strict legat de subiectivismul "audiofililor" de WBF, ce regurgiteaza hiperlative in turma, pe unde apuca. Un fel de Plinius in 2009-2011, cand au crescut preturile cu ~30% din ratiuni de pozitionare pe piata. Pur si simplu segmentul s-a mutat ceva mai sus (sau asa au citit ei lucrurile).
Quote:
Audiofil cred ca e un termen care pentru mine e la capitolul ... dreaming.
Ca sa ai aceasta "titulatura" trebuie sa ai ceva scule si cunostiinte cel putin spre mediu in domeniu. Ca sa nu spun ca trebuie sa ai si o oarecare activitate pentru treaba asta.. sa mergi la auditii, sa socializezi/interactionezi cu alti pasionati si tot asa. Pentru mine acest termen are alte conotatii ... nu oricine are un amp si 2 boxe (entry-level) se numeste audiofil. Las ca am vazut auto intitulati audiofili care indragesc sunetul mizer al lui Z5500 pe muzica.

Mai e mult pana departe ....
Eu am ajuns la concluzia ca nu exista audiofili.. ci doar audiophools... si melomani. In fapt, terminologia de mai sus a fost modificata din ratiuni de decenta (phool). Nu stiu cum ai fi luat-o si nu vreau sa insult.

Lecturand obsesiv-maniacal pe tema asta in ultimul timp, piata imi pare ca arata cu totul altfel decat pe vremuri, cand ma auto-identificam si eu cu termenul (nu cred ca s-a schimbat piata insa, ci mi s-a schimbat mie perceptia). Segmentul hi-end nu seamana deloc cu o piata tech-hardware clasica, nu o poti compara nici macar cu piata auto-moto de lux, ci seamana foarte mult cu piata de arta. Subiectivizare extrema a experientei si subiectivizare extrema a valorii produsului.

Last edited by Apocalypse Now; 10-10-2013 at 15:51.
Apocalypse Now is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2013, 15:23   #5232
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

Stau si ma intreb daca de la un anumit pret per total sa zic mai poti face diferenta intre setup-uri. Adica de la sistemul prezentat de savu mai sus, mergi la altul de acelasi pret (boxe, amp.. etc) dar marci diferite ...
Old 10-10-2013, 15:25   #5233
ursulache
Senior Member

Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

@Apoc
+1
ursulache is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2013, 16:01   #5234
dev
Ancient friend

dev's Avatar

Mentioned: 1 Post(s)

Oricit de antrenata si sensibila ar fi urechea umana la un moment dat numai autosugestia face diferenta. Si ca orice alta industrie vor exista intotdeauna produse supraevaluate si mult prea scumpe pentru ceea ce sunt.

Quote:
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2013, 16:11   #5235
savu
Senior Member

Quote:
Originally Posted by dev View Post
Oricit de antrenata si sensibila ar fi urechea umana la un moment dat numai autosugestia face diferenta. Si ca orice alta industrie vor exista intotdeauna produse supraevaluate si mult prea scumpe pentru ceea ce sunt.
Perfect adevarat. De la un nivel in sus platesti foarte mult pentru foarte putin (sau pentru nimic).

Diferente intre sisteme foarte scumpe sunt, fara discutie. Nu neaparat in bine/rau, pur si simplu altfel de abordare.

Unii baga averi in timbre rare, altii coletioneaza monede/tablouri/pusti de vanatoare etc. Exista o categorie de oameni pentru care sistemul audio este mai mult decat un simplu instrument de redat muzica si sunt dispusi sa plateasca foarte mult pentru asta.
Old 10-10-2013, 16:27   #5236
dev
Ancient friend

dev's Avatar

Aceeasi categorie de oameni cumpara masini de 600 CP. Diferenta ar fi ca pe un circuit te poti bucura de cei 600 de cai in schimb la un sistem audio de 100.000+ euro nu stiu daca e atit de "palpabila" diferenta fata de unul mai ieftin.

In fine, mi se pare stupid sa judecam oamenii si felul in care isi cheltuie banii. O dam in gusturi si nu e frumos.

Quote:
Sa nu fim pizde, va rog.
Old 10-10-2013, 16:59   #5237
savu
Senior Member

Quote:
Originally Posted by dev View Post
Aceeasi categorie de oameni cumpara masini de 600 CP. Diferenta ar fi ca pe un circuit te poti bucura de cei 600 de cai in schimb la un sistem audio de 100.000+ euro nu stiu daca e atit de "palpabila" diferenta fata de unul mai ieftin.

In fine, mi se pare stupid sa judecam oamenii si felul in care isi cheltuie banii. O dam in gusturi si nu e frumos.
Convingerea mea este ca sub 1% din cei care cumpara masini de 600cp ajung cu ele pe circuit. 1% am pus din politete.

Fiecare isi cheltuie banii asa cum doreste, atat timp cat nu face rau altora cu acest lucru si cat timp nu sunt bani furati.
Old 10-10-2013, 18:10   #5238
ursulache
Senior Member

Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Comparatia cu masina de 600CP nu e buna. In general masina aia chiar are 600 CP, masurabil. Din pacate, cum spunea Apocalypse Now mai sus, mare majoritatea a sistemelor astora "uber high end" nu prea au nimic masurabil...
ursulache is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2013, 18:11   #5239
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

Quote:
Originally Posted by savu_superstar View Post
si cat timp nu sunt bani furati.
Din munca cinstita nu se imbogateste nimeni ... cine da banii pe niste mcintosh spre exemplu e clar ca nu le duce lipsa si nici nu sta la garsoniera. Exista si exceptii normal ca peste tot.
Old 10-10-2013, 18:32   #5240
dev
Ancient friend

dev's Avatar

Quote:
Originally Posted by ursulache View Post
Comparatia cu masina de 600CP nu e buna. In general masina aia chiar are 600 CP, masurabil. Din pacate, cum spunea Apocalypse Now mai sus, mare majoritatea a sistemelor astora "uber high end" nu prea au nimic masurabil...
My point exactly. La un supercar primesti ceva masurabil dar nu poti folosi everyday. In audio primesti mult marketing, promisiuni si cam atit. Ah, si bineinteles bragging rights.

Sursa banilor e alta discutie si nu-si are rostul pe topicul asta.

Quote:
Sa nu fim pizde, va rog.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules