lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 07-04-2012, 22:32   #41
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

Mentioned: 50 Post(s)

Toshy daca compari motorul pe benzina cu cel diesel, sunt clare cunostiintele tale despre auto/masini. Dar ca si comparatia sa fie corecta, sa fie pana la capat :

TDI ( motorina cu turbo ) cu TFSI ( benzina cu turbo )
SDI ( motorina aspirata ) cu FSI/MPI ( benzina aspirata )
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2012, 22:34   #42
madalin
Senior Member

madalin's Avatar

Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin

Quote:
Originally Posted by Seatpower View Post
Toshy daca compari motorul pe benzina cu cel diesel, sunt clare cunostiintele tale despre auto/masini. Dar ca si comparatia sa fie corecta, sa fie pana la capat :

TDI ( motorina cu turbo ) cu TFSI ( benzina cu turbo )
SDI ( motorina aspirata ) cu FSI/MPI ( benzina aspirata )
Zi ba ce conduci, nu ma mai tine in suspans! )
madalin is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2012, 22:36   #43
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

Seat Cordoba 1.4, 16v, 100 cp ( BENZINA NORMAL !!!!!!!!!!!!!!!!!! ) :d
Old 07-04-2012, 22:39   #44
madalin
Senior Member

madalin's Avatar

Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin

Aaa.. Am crezut ca ai zis ca eu am scris ce conduci.. )
madalin is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2012, 22:56   #45
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1012 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Quote:
Originally Posted by Toshy View Post

La drum lung, sunetul unui diesel o sa fie mai odihnitor decat sunetul unui motor pe benzina, din simplu motiv pentru ca nu trebuie tinut asa sus in turatie.

Motoarele pe benzina noi (astea mici cu turbo, cum o sa fie cam tot de acum inainte), se conduc ca niste dieseluri. Au cuplu de foarte jos si le moare puterea foarte repede si cutiile automate ajung sa fie puse doar pe modelele entry-level.
Tu vorbesti din teorie. Motorul meu la 2000 rpm e silentios de tot. Se aude mai tare zgomotul vantului decat cel al motorului. In masina e pur si simplu liniste. La 2000 pot sa ma duc linistit in a 4-a sau a 5-a. La 3000RPM este cam la fel. Doar peste 4000 sunetul motorului incepe sa fie pronuntat. Dieselul e zgomotos si la relanti. Benzinarul la relati e atat de silentios incat unii nu aud cand ma duc pe o strada mai putin circulata si ei sunt in mijlocul strazii. De obicei pe strazi de acestea ma duc cu a doua la 1000 rpm sau ceva de genul.

Am testat si 1.6 THP 155 cp (benzina cu turbo) si chiar e mare diferenta fata de diesel. Se comporta ca un benzinar aspirat in mare parte. Plus ca nu are zgomot.
mbc is online now   Reply With Quote
Old 07-04-2012, 23:06   #46
Toshy
Member

Toshy's Avatar

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Fab View Post
Foarte frumos Toshy! Pe interiorul fetei de usa ai pus ceva?
E pus acelasi lucru si pe fata interioara si pe usile din fata si pe cele din spate, din pacate am inceput sa am probleme cu balamalele

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Tu vorbesti din teorie.
[...]
Am testat si 1.6 THP 155 cp (benzina cu turbo) si chiar e mare diferenta fata de diesel. Se comporta ca un benzinar aspirat in mare parte. Plus ca nu are zgomot.
Vorbesc din experienta mea personala, si nu am zis absolut nimic despre zgomotul la ralanti. Da, dieselurile sunt zgomotoase, vibreaza si put.
Daca vrei si alte dovezi anecdotice, cum le plac multora pe lumea astea, au facut si cei de la Top Gear (care sunt niste zei, nu-i asa?) teste de genul asta, si au tras concluzia ca dieselurile sunt mai silentioase la viteza/turatii mari.

La fel cum Seatpower a insiruit niste denumiri VAG, in momentul in care dai exemplu un motor PSA si extrapolezi la tot ce exista, nu inspiri foarte multa incredere, fara suparare.

Last edited by Toshy; 07-04-2012 at 23:11.
Toshy is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2012, 23:10   #47
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1012 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Amice, motorul este BMW Este pe mini si pe seria 1 si 3. Pe 508 l-au pus in urma unei intelegeri. Ti-am zis denumirea comerciala pentru a sti toata lumea la ce motor ma refer. Am testat 508 cu acest motor.

PS: BMW au fost primii care au pus turbo pe un motor, deci cred ca stiu un lucru sau 2 despre asta. In schimb Octavia 1.2 TSI nu este o combinatie fericita, evident.

Last edited by mbc; 07-04-2012 at 23:13.
mbc is online now   Reply With Quote
Old 07-04-2012, 23:19   #48
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 237 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Enz0 Send a message via Skype™ to Enz0

Iar incepem cu Diesel vs Benzinar.
Asa ca fapt divers, cam tot ce e sub 2007 diesel vs benzinar e motiv de discutie, in schimb dupa 2007 s-au cam echilibrat treburile. Consumurile sunt aprox identice iar Diesel il cumperi OBLIGAT FORTAT doar daca "alergi" mult.
Motoarele au evoluat atat de mult incat nu prea poti sa iti mai dai seama daca e Diesel sau Otto decat daca te uiti la turometru si verifici zona rosie de unde incepe. Nu mai urla, nu mai put, avem motoare mai silentioase si nu mai vibreaza atat.
Pentru cei anti-Diesel: Va invit sa va urcati intr-o Skoda Superb motor de 2.0L TDI 170hp 4x4 si vorbim dupa aia.
Pentru cei anti-benzinar: Va invit sa mergeti cu un Civic VTEC sau cu un BMW model 2011 si mai sus sau un Golf 6 1.4TSI 160hp sau mai sus.

Am si benzinar si Diesel acasa asa ca stiu ce spun, plus ca am avut ocazia sa conduc modele mai noi din ambele tabere.

In alta ordine de idei azi mi-am facut timp sa desfac si sa curat racirea.
Curatat radiator apa cu 2L otet, rulat motor pana i-a venit acru apoi spalat sub presiune si clatit, curatat intercooler, modificat traseu aer pentru intercooler iar saptamana viitoare urmeaza custom wastegate, schimbat injectoare, modificare pompa injectie+ montare ceas presiune turbo.
CAT l-am dat jos, asa ca la final cu 1.2BAR in TURBO cifra finala ar trebui sa fie ~110hp din motorul de 1.7TDI ...ISUZU power.
Dupa ce termin cu asta, trec si la Polo

PS: Sa ii f*t in gura pe "tractoristii" de mecanici romani carora li se pare mult 50RON ca sa cumpere un termostat de Opel Vectra 1.7TDI/SAAB 2.0 si monteaza pe furtun termostat de Dacia 1310.
PUNCT. Mi-am mancat nervii azi cu asa ceva...

Last edited by Enz0; 07-04-2012 at 23:24.
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2012, 23:23   #49
Toshy
Member

Toshy's Avatar

PC-ul meu

Pentru mine a devenit clar cum vezi tu lucrurile in momentul in care ai inceput sa ridici in slavi BMW-ul si sa reduci totul la ei. Si rusii au fost primii care au facut multe lucruri in domeniul zborurilor spatiale, dar cu toate astea, americanii au luat cireasa de pe tort

Eu am alta parere despre cum stau lucrurile, dar am vazut ca sunt destui care vad lucrurile la fel cum le vezi tu. Iti respect parerea, dar nu sunt de acord cu ea.

In rest, exact ce zice si Enz0, cu singura problema ca tacanitul la ralanti si vibratiile raman la dieseluri (inclusiv la masini gen S-Klasse).

Last edited by Toshy; 07-04-2012 at 23:26.
Old 07-04-2012, 23:29   #50
yo_cristi
Senior Member

yo_cristi's Avatar

PC-ul meu

Send a message via ICQ to yo_cristi Send a message via AIM to yo_cristi Send a message via MSN to yo_cristi Send a message via Yahoo to yo_cristi Send a message via Skype™ to yo_cristi

Quote:
Originally Posted by Seatpower View Post
Seat Cordoba 1.4, 16v, 100 cp ( BENZINA NORMAL !!!!!!!!!!!!!!!!!! ) :d
Imi place rau masina, am facut scoala pe ea; dupa ce am terminat si m-am urcat in logan a fost ceva gen
Old 07-04-2012, 23:29   #51
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Iti arat benzinar care tacane la relanti de zici ca e diesel.
VW 1.4MPI 8v din 2001 cod motor AUD. Design gresit la bloc motor, gauri de ulei prea mici, au montat pompa de ulei cu debit marit. Tacane tachetii in draci la relanti, mai ales cand e motorul rece. Poti sa ii schimbi tot ce vrei ca tot tacane ca un Diesel. Multi idioti spun ca pompa nu furnizeaza debitul suficient, dar e exact invers.

Exact asta il am si eu pe masina si patesc de multe ori de imi zic oamenii, da ce frumos trage dieselul tau.... (am cutie cu rapoarte de sprint.....MK3).
VW 1.2 TSI pe care il gasiti pe Octavia, Polo samd...
Tacane de il gasesc dracii...

Derulati la 1:12 si va convingeti...

Last edited by Enz0; 07-04-2012 at 23:32.
Old 07-04-2012, 23:37   #52
Toshy
Member

Toshy's Avatar

PC-ul meu

Q.E.D.
Old 07-04-2012, 23:45   #53
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

quod erat demonstrandum ? Nu era nimic de demonstrat. Am expus pur si simplu un punct de vedere al meu, propriu si personal
Din pacate in Romania multi se plang de Diesel ca sunt puturoase, ca fumega ca se aude tare motorul.... Problema nu este a masinilor, problema este cea a combustibilului.

Eu pentru Vectra folosesc OMV Diesel + 1:3 Ulei Castrol Act>Evo 2T ca aditiv pentru motorina. Pentru motoarele E2-E3, motorina ce se gaseste la noi este penibilia. E subtire rau, cifra cetanica mica si mai are si "motorina eco" in ea... ulei de rapitza.
De cand folosesc acest mix motorul nu mai urla, trage mai bine, vibratiile sunt mai mici si parca nu mai fumega la talpa brusca. Nu e doar parerea mea ci si a socrului meu caruia i-am facut mixtura si ii trage mai bine Ford-ul.
Nu interpreta ca sunt un fan al Diesel. Acasa am 2 Turbo Diesel si 2 benzinare (nu mai pun si Dacia Papuc 1.6i a socrului meu ca aia nici ea nu stie ce e ) ).
Ador Polo-nicul (si in ala mi-am bagat mainile), mai ales sunetul care incepe de la 2800rpm in sus in admisia sport (din pacate se termina la 5500...limita ECU). E suficient cat sa alerge masina cu 170km/h.

Last edited by Enz0; 07-04-2012 at 23:55.
Old 07-04-2012, 23:55   #54
Toshy
Member

Toshy's Avatar

PC-ul meu

Pai din punctul meu de vedere, propriu si personal, a fost demonstratia pe care eu n-am fost in stare s-o dau mai sus
Nici eu nu sunt fan diesel, dar cred ca pot sa vad peste fanatismul unora si sa imi dau seama ca unele lucruri merg unde altele nu merg (ie benzina sau motorina)
Oricum discutiile astea sunt inutile, 90% din cei care cumpara masini se uita la alte lucruri, nu la tipul motorului.

Nu stiu cum e cu motorina normal de la noi si cu motoarele mai vechi pentru ca n-am avut ocazia, dar cu motor E4 nu am vazut diferenta intre motorina OMV euro5 sau cum ii zice la aia scumpa a lor si ce am pus din afara tarii - la fel de nasol a mirosit cand a facut regen la DPF

Last edited by Toshy; 08-04-2012 at 00:00.
Old 08-04-2012, 00:00   #55
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

In mod normal la Diesel-urile mai noi nu ar trebui sa mai simti acel miros specific de DIESEL la gazele de esapament datorita arderii aproape perfecte pe care o au motoarele din ultimii ani. Daca gazele esapate au miros mai ciudat cu caracter de DIESEL asta e pentru ca EGR nu functioneaza cum trebuie.
La o masina de generatia mai noua se simte dupa cateva sprinturi in care cureti putin sondele/turbina. La o masina de generatie mai veche e acelasi rahat. Motorina E5 e mai subtire, are concentratie de sulf foarte mica si nu mai face ungerea asa cum ar trebui in tot ansamblul motor, de aceea la motoare Diesel cu E3/E2 e bine sa aditivezi motorina cu 1:3 ulei 2T semi-sintetic (rosu de preferinta).

BTW: Ce masini au castigat LeMans in ultimii 5 ani... stiti? Conquiztador.

Last edited by Enz0; 08-04-2012 at 00:04.
Old 08-04-2012, 00:02   #56
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

Un rahat de motor, 1.2 TSI pe ditai barca de skoda octavia, cred ca are consum in oras de 10-12% ca popa si mai si tacane cum zicea si enzo...bleahh. Grupul VAG vad ca a inceput sa o ia in jos grav de tot...
Old 08-04-2012, 00:05   #57
Toshy
Member

Toshy's Avatar

PC-ul meu

Eu am zis ca miroase urat cand face regenerare DPF-ul - probabil ca cele care au DPF-uri cu aditivi, nu miroas absolut deloc.
Masinile alea la LeMans au castigat pentru ca aveau autonomie mai mare, nu pentru ca aveau motoare care tacaneau.
Old 08-04-2012, 00:09   #58
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Gresit, masinile alea aveau cea mai mare viteza in linie dreapta. Sa vezi ce depasiri faceau cand tasneau in linie dreapta.Cuplu motor IMENS. Pacat ca nu urmaresti LeMans, eu am urmarit cursele din ultimii 3 ani.
1.2TSI si 105 cai putini? Think again. Cuplul incepe de la cca 1800rpm si se termina pe la 4500rpm. E mai mult decat suficient.
Daca ai ocazia sa mergi sa testezi un Polo macar cu 1.2TSI 105 cai ai sa ramai surprins.... si de sunetul de Diesel dar si de puterea monstruletului de sub capota.
Eu l-am condus, e bestial pentru cat e de mic.

DPF cu aditivi? Adica, cu AdBlue? Nu stiu cum e cu AdBlue asta la miros dar la consum stiu de la 3 prieteni (plus un unchi) ca la TIR consumul e mai mare la camionul cu AdBlue decat la cel fara. Apropo, AdBlue daca nu ma insel e solutie apoasa facuta din uree Cand ramai fara.... faci un pisu si meri mai departe...

Last edited by Enz0; 08-04-2012 at 00:16.
Old 08-04-2012, 00:13   #59
Kspic
Banned

Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

La fel ca enzo am in curte si diesel si benzinar.
Nu stiu cum e la altii dar pe e85 in a 5-a la 2200-2500 rpm motorul nu se aude. ( opel-ul )
Cei care la ora actual spun la diesel tractor nu au habar cu se mananca.
Un mic test comparativ diesel vw vs benzinar opel 1.6 ambele
http://www.youtube.com/watch?v=culeBSGrDho
O ruda de-a mea are un mercedes benz cls 300amg iar de la exterior motorul nu pare a fi diesel.
Eu zic sa nu ne certam ca nu are rost
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2012, 00:20   #60
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

Soferul din Opel e pamanat ... schimba la 4000-4500 ture, se aude motorul cand incepe putin sa se tureze, exact la 4000-4500 de ture schimba repede, o putea duce lejer 5700-5800 de ture, e benzina si e aspirata
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules