lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-01-2016, 18:44   #81
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Cred ca am o lacuna, ce este o cheltuiala nedeductibila, ce inseamna ea mai exact ? din ce bani e platita cheltuiala ?
daca e nedeductibila, banii respectivi sunt prinsi in profit, deci impozitati, si apoi ?
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2016, 18:50   #82
s3r0t0n1n
Senior Member
 
s3r0t0n1n's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 3,490
Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Default

Drazzy, facem urmatoarele calcule:
Firma a castigat anul asta 1000 lei.
Are cheltuiala deductibila de 200 lei si o cheltuiala nedeductibila de 500 lei.

Asta inseamna ca el plateste impozit la 1000 - 200 lei. Adica la 800 lei. Cu toate ca el a cheltuit inca 500 lei, i-a cheltuit din profit. Pe aia 200 lei i-a folosit ca "investitie".

Un fel de long-story short...
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2016, 19:02   #83
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Aha deci avantajul ar fi ca daca i-ai scoate din firma, ar fi trebuit sa platesti si impozit pe dividende.
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2016, 20:07   #84
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by s3r0t0n1n View Post
Drazzy, facem urmatoarele calcule:
Firma a castigat anul asta 1000 lei.
Are cheltuiala deductibila de 200 lei si o cheltuiala nedeductibila de 500 lei.

Asta inseamna ca el plateste impozit la 1000 - 200 lei. Adica la 800 lei. Cu toate ca el a cheltuit inca 500 lei, i-a cheltuit din profit. Pe aia 200 lei i-a folosit ca "investitie".

Un fel de long-story short...
This^ Acum am inteles.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 13-01-2016, 21:07   #85
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Calculând la vechiul impozit de 16%:
- la 100 lei dividende înseamnă că statul va lua 16 lei.
- la 10 lei dividende înseamnă că statul va lua 1,6 lei.

În ambele cazuri tu oricum ai cheltuiala făcută, să zicem un PS4.
Nu confunda profitul contabil cu cel fiscal.
Statul va mai incasa si 16% impozit pe profit aferent acelesi sume (ca nu se deduce).

"Frumusetea" NEdeductibilitatii este ca poti avea pierdere contabila si sa platesti impozit pe profit (din cauza cheltuielilor nedeductibile care nu se scad din venituri la calculul impozitului pe profit).
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 13-01-2016 at 21:21.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2018, 12:09   #86
Selky
Senior Member
 
Selky's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 4,107
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am o comanda anulata la altex, pe motiv ca produsul nu se mai afla in stoc.
A mai fost in stoc cel putin 24h dupa lansarea comenzii.
Am vorbit cu un operator care mi-a spus ca nu onoreaza comenzile in ordinea lansarii lor. -.-
Selky is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2018, 12:50   #87
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu cred ca intelegea romaneste
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2018, 16:56   #88
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Selky View Post
Am o comanda anulata la altex, pe motiv ca produsul nu se mai afla in stoc.
A mai fost in stoc cel putin 24h dupa lansarea comenzii.
Am vorbit cu un operator care mi-a spus ca nu onoreaza comenzile in ordinea lansarii lor. -.-
Stai linistit ca site-ul nu e actualizat, am alergat zilele trecuta dupa un mouse care era la promo, un logitech G203, m-am dus in 4 magazine la ei unde figura pe stock (verificat in softul lor local in fiecare magazin) si niciunul nu-l avea iar in fiecare magazin stoc-ul era diferit in soft. DECI SISTEMUL LOR CAM DA RATEURI, daca tu ai vazut ca era pe stoc asta nu inseamna ca si exista fizic.

Nothing new... se intampla oriunde... de multe ori prefer sa si sun la ei ca sa imi prioretizeze comanda si nu ma refer doar la altex ci la mai multe magazine.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2018, 17:14   #89
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Aveam anunt ca dau sigilat la 100 lei. ) Eu am g403, n am ce face cu el, nici nu l am mai deschis.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2018, 17:18   #90
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Crapp, n-am vazut.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 08-06-2018, 18:48   #91
danutzz2298
Member
 
Join Date: Aug 2015
Posts: 47
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Salut tuturor, am cumparat de la Altex acum 4 zile un controller Xone wireless, promotia cu 190 ron vs 220, le am scris via mail sa ma anunte cand primesc coletul si sa nu uite actele aferente produsului, factura si garantie.

Normal ca nu au raspuns la mail, doar traim in Ro. Cutia era sigilata, si putin lovita intr-un colt, nu puternic, mai mult presata, dar am patit si mai rau si au fost ok produsele din interior.

Si cum am prevazut, garantia nu era. Am dat 2 telefoane, iar dupa ce au vazut ca in cutie nu e nimic de la MS sa zica de garantie, doar un ghid - aia sigur nu e, mi s-a spus sa ma deplasez la cel mai apropiat centru Altex sau Mediagalaxy si imi fac ei acolo actul, omg.

Dar ce faci daca esti in sat sau departe de orice oras cu centre Altex ?

E normal asa ceva ? a mai luat cineva de aici manete de Xone si au venit la fel ?

Btw maneta merge ok prin cablu microusb de telefon, nu orice cablu, evit wireless cat pot, n-am chef de lag si baterii.

La telefon au mai zis ca ei NU STIU ce este in cutie, etc, bun si la gpu sau alte produse scumpe ? nici acolo nu stim ce e in cutie, dar am primit actele toate.

Last edited by danutzz2298; 08-06-2018 at 18:56.
danutzz2298 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2018, 02:07   #92
dangrig
Senior Member
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 1,059
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Garantia se face pe baza de factura / bon. (nu conteaza daca produsul nu are certificat de garantie in cutie)

Eu am trimis in service un soarec Logitech G203 la care facea figuri click-ul stanga si mi l-au reparat pe baza bonului din magazin.

Nici la placi video nu dau, la GTX 1070 i-am sunat sa imi trimita acel cartonas de garantie si in loc sa ma trimita la cel mai apropiat magazin au cheltuit banii aiurea pe curier pentru o hartie ... ))))

La GTX 1050Ti nu am mai stat sa ii sun.
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2018, 03:32   #93
danutzz2298
Member
 
Join Date: Aug 2015
Posts: 47
Mentioned: 2 Post(s)


Post

Quote:
Originally Posted by dangrig View Post
Garantia se face pe baza de factura / bon. (nu conteaza daca produsul nu are certificat de garantie in cutie)

Eu am trimis in service un soarec Logitech G203 la care facea figuri click-ul stanga si mi l-au reparat pe baza bonului din magazin.

Nici la placi video nu dau, la GTX 1070 i-am sunat sa imi trimita acel cartonas de garantie si in loc sa ma trimita la cel mai apropiat magazin au cheltuit banii aiurea pe curier pentru o hartie ... ))))

La GTX 1050Ti nu am mai stat sa ii sun.

De ar fi asa de simplu, certificatul e important datorita seriei unice a oricarui produs, pai daca nu se dau - desi eu am produse luate in trecut cu certificate de la Altex, ma duc si eu dupa 2 luni cu alta placa la garantie, cum stiu ei ca este luata de la shop-ul lor ?

Sau fac ca la Vexio ? o baza secreta cu seriale ce nu se dau clientilor...sa fim seriosi, am vorbit cu ei si ma voi duce la un centru apropiat sa mi faca aia garantia, si asa, la unele magazine sunt 3 ani la o maneta, revizie diferita cu fir dar tot Xone, iar la ei este 2 ani, ma refer la producator.

Emag dau si aia garantii cu serii diferite, dar probabil e un cod emis de furnizor, care probabil au seria originala doar pt ei, in caz ca vrei sa i pacalesti, altfel nu vad rostul altei serii pe acte.

Sincer sa fiu abia astept sa refuze aia completarea actului, sunt satul de bataia de joc si umilinta clientilor, aici nu e vorba de actul respectiv ci de mult mai mult, lene, lipsa de interes samd. Astept 20 zile, ca 10 au trecut, si ANPC ii vor convinge sa asculte mai atent la ce spun clientii, am mai patit si am castigat eu nu ei, dar fac pe durii si ne cred pe toti copii, asta i tot.

Tupeul e maxim, mi se reprosase de un sef la care magazinul UITASE in mod repetat sa trimita un act, ca nu exista plangeri la ei, cand i-am spus ca e totul inregistrat - s-a facut ''catelus'' rapid, a zis ca rezolva el, si n 1h am avut garantia. Se merge pe intimidare si can can, din pacate pt ei eu nus fan telenovele.

Garantia pe bon e ok poate in alte tari nu la noi, unde economia si educatia nu pun la indoiala o piesa stricata pt a fi RMA.

Pe scurt eu comand 5 manete, vin doar cu bon, sau factura, fara serie, ca e greu domne, dupa 3 luni am dreptul sa trimit 3 in garantie ? chit ca poate nu s ale mele si vreau sa ma scot cu 3 buc noi.

Iar cum ii stiu pe cei la Altex din oras, nu s tocmai exemplu in a servi clientii corect, chiar eu am luat maneta de ps3 doar pe bon, zicand ca habar nu au cat si cum are garantie, asta era acum 3-4 ani, insa de atunci am mai citit si eu legile.

Acelasi model de maneta (controller) am luato dupa 3 luni de la Altex Buc, online, si hop a venit cu 1 sau 2 ani garantie, cum va explicati ?

Chestia cu bonul nu merge si din alte privinte, cum au patit alti useri, DACA L PIERZI ce faci ? doar nu ti dau zilnic alt bon nu ? poate pierzi 5 in 3 luni, nu frate, cel mai corect e sistemul Emag cu totul electronic, sa iau si de 1000x garantia daca vreau EU, ca nu altii dau banii, iar fiecare e liber sa ia si fara acte daca doreste, personal nu fac asta.

Update 1 - s-a rezolvat azi, spre nefericirea mea au completat actul fara sa zica nimic contra, si asta rapid, cu SN (serial number ce vine pe cutie !!!), dosar inchis, INSA le voi da mail celor din Buc sa vad si eu cine imi plateste timpul si banii pierduti pentru drum.


Update 2 - alta comanda luata recent, totul ok dar fara acte deloc, facturile pot fi luate de pe site, garantia TE DESCURCI cu sediile locale, jenant.

Update 3 - dupa indelungi mailuri si telefoane, am hotarat sa merg iar la centrul local, am rezolvat si ultima comanda, pe banii mei si timpul personal. Jignitor sa primesc dupa 16 zile, raspuns la un mail cu certificatul pdf micsorat cumva amatoresc, in alb, important pentru noi este ca macar facturile pot fi descarcate online.

Last edited by danutzz2298; 23-06-2018 at 18:07.
danutzz2298 is offline   Reply With Quote
Old 21-12-2018, 23:31   #94
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,986
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Plata online pe care ai facut-o la Altex, prin cardul MasterCard sau Maestro, ti-a adus un voucher in valoare de 50 lei, pe care il poti folosi pana pe 28.02.2019.
Quote:
* Voucherul este valabil pentru cumparaturi mai mari de 100 lei, efectuate pana pe data de 28.02.2019 si nu se poate cumula cu alte vouchere.

Voucherul se poate utiliza doar daca diferenta de plata este achitata cu acelasi card MasterCard sau Maestro cu care a fost achitata prima comanda.
Să-i kiș în freză de jegoși ce sunt ăștia de la Altex. Chestia cu plata cu același card nu o aveau menționată în regulament, de ce morții lor o impun acum? Și la ce îi ajută?
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 21-12-2018, 23:56   #95
Bogzilla
Moderator
 
Bogzilla's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Constanta
Posts: 4,827
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Control bancar. Si multi vor pierde voucherul.
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2019, 18:58   #96
kingslayer
Member
 
kingslayer's Avatar
 
Join Date: May 2019
Posts: 10
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Nu stiu ce s-a intamplat la comenzile mele, am comandat de doua ori la ei, prima comanda a fost o pereche de casti si un mouse, care au ajuns de parca curierul a jucat fotbal cu ele si imi pareau a fi resigilate cutiile, iar a doua comanda, a fost o tastatura steelseries, care tot la fel, cutia arata de parca era resigilata si a venit cu "defect din fabrica", nu mergea un buton, si am facut comanda pentru schimbarea produsului.
kingslayer is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2019, 06:16   #97
danutzz2298
Member
 
Join Date: Aug 2015
Posts: 47
Mentioned: 2 Post(s)


Post

Altex au si oferte reale, tipic Ro o mai dau si pe lacomie





Placa AMD RX Vega 56 umflata si la pret, redusa fals de la 3999 Ron !!!




In primul rand nu eu fac filmele, le urmaresc doar, am acest DREPT ca si alti cetateni LIBERI, vor trage ei concluziile...


Personal nu stiam pretul de lansare la noi in Ro, deci nu am dovezi.


In 5 min demontez ideea achizitiei la 4000 ron a placii rx vega 56 e demontata, doar daca cineva cu acte si alte dovezi o contreaza.


Scuze ca am dat link spre alte forumuri (se poate considera reclama) etc, nu stiu 100% politica acestui site, sa hotarasca adminu daca si cine are dreptate.



https://candytech.in/amd-rx-vega-64-...e-price-india/


https://arenait.ro/2017/07/31/prezen...99-dolari.html



Eu vreau sa ajut userii, clientii - sa nu fie pacaliti. Tva 20% serios ? pai de la 400E sau dolari tot nu se fac 4000 ron....


Deci asteptam linkurile cu placile vega rx 56 intrate la 4000 lei.


Scuze pt eventuale greseli sau calcule.

Last edited by danutzz2298; 31-05-2019 at 10:10.
danutzz2298 is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2019, 08:53   #98
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Nu e o falsă reducere, dcă o au în stoc de hăt demult, de când au adus-o cu 4K RON, atunci aia este. Țin minte că legea te împiedică să reduci prețul sub cel de achiziție dacă a trecut mai puțin de X timp de când ai cumpărat-o de la distribuitor/producător.

Adică dacă am cumpărat un frigider cu 1000 RON și peste un an s-a uzat moral și vreau să îl vând cu 900 fiindcă producătorul oricum îl vinde cu 700, n-am voie. Și se ajunge la situația în care eu nu pot scădea prețul sub 900, însă concurența care l-a luat ieri de la producător cu 700 îl vinde cu 750. Bașca mai faci și tu filmuleț cu cât de mârlan sunt ru, ca reseller
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2019, 19:52   #99
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Dap.
Asa e.
Motivul principal este TVA-ul
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2019, 14:57   #100
danutzz2298
Member
 
Join Date: Aug 2015
Posts: 47
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Unde sunt dovezile cu placile la 4000 ron, intrate in Ro ?

V-ati facut de ras 2x, asa e cand sari si nu ai nimic la mana, doar sa te poti etala....

Cititorii asteapta sa vada cat sunteti voi de corecti, deja de 2 zile a-ti disparut.
danutzz2298 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
probleme gpu-z MadMaxXx Placi video 3 17-07-2012 15:17
Probleme UPS mirciusx Periferice 2 11-06-2012 05:48
Probleme hdd simple Memorii & stocare 11 24-07-2010 15:11
Probleme in 3D Bebe Cutia de sub birou 5 22-12-2009 00:40
Probleme HDD EUgen Memorii & stocare 4 17-12-2009 21:45

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,085
Total Online: 1383

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 09:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.