lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-05-2018, 18:55   #21
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by tzicu2005 View Post
Mersi pentru raspunsul prompt si pentru rabdare, augustus! Ideea e ca m-as oftica sa iau placa video acum si peste o luna sa apara altceva, mai ales daca s-ar ieftini grav placile video care sunt acum pe piata ). Unde ar trebui sa citesc de placile video noi care o sa apara (data lansarii ma intereseaza)? Prea mare urgenta nu este, dar m-as mai juca cate ceva si am descarcat Call of Duty WW2 si...ce sa vezi...frameaza de rupe in detalii si rezolutii low. Nu m-ar interesa de consumul mai ridicat la AMD, dar aia cu FreeSync-ul imi pare o chestie ok. Deci ar ramane o solutie de la AMD, deocamdata. O sa prospectez si piata SH, desi e riscant rau acolo.
Nu se ieftineste nimic bro... niciodata nu s-a ieftinit nimic la lansare seminificativ, iar cele noi niciodata nu au aparut in price range-ul recomandat asa ca eu in locul tau as lua acum. Daca iti permiti 1060 6GB, nu cea de 3 decat daca are pret pervers de bun altfel 580-ul.

Nu prea mai sunt multe placi noi cu HDMI_uri multe, majoritatea au DP multe.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 19:18   #22
dangrig
Senior Member
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 1,059
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am 1050Ti si momentan sunt multumit de ea.
Dar la anul nu cred ca voi mai fi. (poate nici in toamna sau cand o aparea noul Battlefield)

Si eu imi caut un GTX 1060 6GB cu racire buna.


Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Nu se ieftineste nimic bro... niciodata nu s-a ieftinit nimic la lansare seminificativ, iar cele noi niciodata nu au aparut in price range-ul recomandat asa ca eu in locul tau as lua acum. Daca iti permiti 1060 6GB, nu cea de 3 decat daca are pret pervers de bun altfel 580-ul.

Nu prea mai sunt multe placi noi cu HDMI_uri multe, majoritatea au DP multe.

Eu mi-am exprimat ingrijorarea desprea noua serie aici :
http://forum.lab501.ro/showthread.php?t=18817

La noi in tara placile actuale nu vor mai scadea in veci, ca de altfel la orice alt produs, pentru ca la scumpiri magazinele de la noi sunt primele dar la redus pretul ba ... si sunt si intelese sa nu cumva sa scada.


Iar noua serie daca vor avea GDDR6 sau GDDR5x si vor fi mult mai bune la minat iarasi se vor urca in "hype train" baietii cu casca si tarnacop si vor umfla preturile.
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 21:15   #23
tzicu2005
Member
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 95
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
XFX, Gainward/Palit, Sapphire dau 2 ani garantie si de asta sunt si mai ieftine.
Asus, Gigabyte si MSI dau 3 ani agarantie si de asta sunt mai scumpe.

Depinde cum iti faci planul, dar in functie de promotii/deal-uri poti cumpara o placa cu garantie 3 ani la pret de placa cu garantie de 2 ani.

Mai e o chestie aici: ce ai alege? O placa SH cu garantie de inca 2,5 ani mai ieftina decat una noua cu garantie de 2 ani sau pe cea noua cu garantie de 2 ani si mai scumpa pentru ca e noua? (placa SH cu garantie valabila, pachet complet, si cu care nu s-a jucat fotbal sau mai stiu eu ce.) Lasam deoparte discutia cu mining-ul.

Vezi ca acel 580 de la XFX are doar 1 port HDMI, 3 DP si unul DVI.

Dar daca ai monitor cu DP nu e o problema iar adaptoarele DP-HDMI sunt pe toate drumurile.

Mai e o chestie: monitorul meu Fujitsu P27T-6 - 27" 1440p cu IPS doar pe DP si DVI suporta nativ rezolutia maxima de 1440p. Pe HDMI suporta mai putin.
In practica din ce am vazut DP e mai avansat pe partea de suport comparativ cu HDMI-ul.
Total de acord la partea cu garantia celor de la Asus, Gigabyte, MSI, probabil ca si de aici diferenta de pret, nu doar de la partea cu implementarea.
La intrebarea cu ce as alege...as fi zis clar ca placa SH cu garantie 2,5 ani, sau chiar 2 ani, dar mai ieftina. Dar acum, de cand cu minatul, nu as mai fi atat de sigur. Adica o placa video care functioneaza incontinuu chiar si 6 luni, imi pare la fel de uzata ca una folosita in conditii normale in 3 sau 4 ani, dar probabil ca mi-as asuma riscul.
Din pacate, monitorul meu are doar 2 porturi HDMI si DVI si TV-ul la fel, deci nu m-as incurca cu adaptoare la DP. Stiu ca per total e mai minunat DP decat HDMI, dar tinand cont de rezolutia monitorului, nu este nici o diferenta la mine. Initial m-am gandit si eu la un monitor cu o rezolutie mai mare, ASUS-ul asta fiind achizitionat destul de curand. Am renuntat la idee pentru ca, in urma unor calcule, ar fi trebuit sa schimb cam toata platforma, ca se cam leaga: monitor cu rezolutie mare = placa video super potenta = procesor de generatie ceva mai noua ca sa fie totul super ok...si deja trebuia sa schimb si MB si memorii. Nu ar fi asta problema, dar nu vreau sa mai investesc prea mult in PC, mai ales ca stau destul de prost cu timpul si nu stiu nici macar daca merita investitia cu o noua placa video. De asta am intrebat in primul post daca mai merita investit in PC-ul asta sau trebuie inlocuita cu totul platforma, sa trec la DDR4 si componente mai recente. Cred ca o sa ma rezum la o 580 de la o firma mai bunicica, dar neaparat cu garantie, fie ea noua sau SH.
Ma asteptam sa apara fani nVidia, care sa-mi scrie ce greseala as face sa merg pe AMD etc, dar cum nu s-a intamplat, ma gandesc ca e destul de performant si AMD.
tzicu2005 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 21:26   #24
tzicu2005
Member
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 95
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Nu se ieftineste nimic bro... niciodata nu s-a ieftinit nimic la lansare seminificativ, iar cele noi niciodata nu au aparut in price range-ul recomandat asa ca eu in locul tau as lua acum. Daca iti permiti 1060 6GB, nu cea de 3 decat daca are pret pervers de bun altfel 580-ul.

Nu prea mai sunt multe placi noi cu HDMI_uri multe, majoritatea au DP multe.
Mersi mult pentru sfaturi! Intr-adevar, am mai citit cate ceva si majoritatea lumii pare sceptica in privinta ieftinirii placilor video in viitorul foarte apropiat.
Mi-ar face cu ochiul 580-le de la ASUS, mai ales daca prind o oferta buna pe undeva. Nu as zice nu nici altui producator care ofera 3 ani garantie.

Quote:
Originally Posted by dangrig View Post
Eu am 1050Ti si momentan sunt multumit de ea.
Dar la anul nu cred ca voi mai fi. (poate nici in toamna sau cand o aparea noul Battlefield)

Si eu imi caut un GTX 1060 6GB cu racire buna.





Eu mi-am exprimat ingrijorarea desprea noua serie aici :
http://forum.lab501.ro/showthread.php?t=18817

La noi in tara placile actuale nu vor mai scadea in veci, ca de altfel la orice alt produs, pentru ca la scumpiri magazinele de la noi sunt primele dar la redus pretul ba ... si sunt si intelese sa nu cumva sa scada.


Iar noua serie daca vor avea GDDR6 sau GDDR5x si vor fi mult mai bune la minat iarasi se vor urca in "hype train" baietii cu casca si tarnacop si vor umfla preturile.
De ce ai vrea neaparat nVidia? Sunt cu ceva mai ok ca performante decat AMD/ATI? Am observat ca sunt foarte impartite parerile in privinta asta.
tzicu2005 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 22:35   #25
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by tzicu2005 View Post
Ma asteptam sa apara fani nVidia, care sa-mi scrie ce greseala as face sa merg pe AMD etc, dar cum nu s-a intamplat, ma gandesc ca e destul de performant si AMD.
Nu prea suntem fanboys pe aici. Am trecut de o varsta si stim sa alegem performata si eficienta de la orice producator o ofera.

Am in calculatoare procesoare Intel si AMD si placi video Nvidia/AMD(ATI)/Intel. Fiecare isi face treaba.

Quote:
Originally Posted by tzicu2005 View Post
De ce ai vrea neaparat nVidia? Sunt cu ceva mai ok ca performante decat AMD/ATI? Am observat ca sunt foarte impartite parerile in privinta asta.
Nvidia actual ofera o foarte buna performanta per WATT in jocuri, AMD ofera o foarte buna performanta per WATT in mining.

Asadar in gaming 1060 6GB ofer o performanta mai buna per WATT decat rx580 pe cand rx580 ofera o performanta mai buna per WATT in mining. De aici si preturile comparabile intre ele sau 580 peste 1060 pentru ca s-au tot cautat placi pentru mining nu pentru gaming. Acum daca trendul se va axa pe gaming atunci 580 ar trebui sa scada sub 1060 ca pret din cauza performantei per WATT.

Cred ca oricine isi doreste componente cu performanta per WATT cat mai mare in aplicatiile curente indiferent de producator si componenta (CPU sau GPU). Asta duce la temperaturi mai mici si implicit posibilitati de overclocking/silentiozitate marite.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 23:53   #26
vimann
Junior Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 2
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by tzicu2005 View Post
@kretzu77, poate nu m-am exprimat corect: nu m-as zgaria pe ochi pentru ca ar aparea ceva atat de revolutionar incat sa schimbe ceva pe sistemul meu, ci pentru posibilitatea in care o 580 s-ar ieftini atunci la jumatate de pret, sa zicem, din cat as da pe ea acum.
Adevarul crud e ca niciodata nu e momentul ideal de cumparat, e foarte nesanatos sa gandesti asa.
Mereu vor scadea preturile, mereu se vor lansa generatii noi. Important e sa ai un bun si sa te bucuri de el, daca ai chef si timp.
Am un prieten care se coieste de 2 ani sa cumpere o placa video tot agatandu-se de amanunte.
vimann is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 23:54   #27
dangrig
Senior Member
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 1,059
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Fata de ce a scris Madhorsefuzzy

+ drivere mai bune la Nvidia

+ si pentru mine mai conteaza si Shadow Play

Asa ca momentan merg pe Nvidia GTX 1060 6GB.


Quote:
Originally Posted by vimann View Post
Adevarul crud e ca niciodata nu e momentul ideal de cumparat, e foarte nesanatos sa gandesti asa.
Mereu vor scadea preturile, mereu se vor lansa generatii noi. Important e sa ai un bun si sa te bucuri de el, daca ai chef si timp.
Am un prieten care se coieste de 2 ani sa cumpere o placa video tot agatandu-se de amanunte.
Sa stii.

Trebuie sa cumperi cand ai nevoie.

Daca astepti ... o sa tot astepti, pentru ca la fiecare 6 luni / 1 an apare ceva nou.

Cam asta este mersul in tehnologie. (si mai ales asta de consum)

Last edited by dangrig; 03-05-2018 at 00:06.
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2018, 00:08   #28
tzicu2005
Member
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 95
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Pff...dilema naiba acum ). Ok, aveti dreptate cu totii, dar in situatia mea ce credeti ca se preteaza mai bine?

Va reamintesc ca:

1. sursa duce fara probleme un consumator mai mare;
2. pretul vad ca e ceva mai jos la AMD, cam la aceleasi performante cu nVidia 1060;
3. Are 8GB (treaba asta nu stiu cat conteaza ca performante);
4. Faza cu FreeSync;
5. are 2 porturi HDMI si am nevoie de ambele.

Nu ar trebui sa faca motivele astea diferenta in favoarea AMD? Nu ma intelegeti gresit, nu mi s-a pus pe AMD, dar as vrea sa cantaresc bine avantajele si dezavantajele si as fi inclinat spre AMD dupa ce am concluzionat aici. Nici nu stiu daca m-as fi apucat de OC la placa video, in conditiile de garantie cred ca nici atat, mai ales ca nu cred sa acopere garantia o placa careia i s-a facut OC. Cu zgomotul nu am o problema foarte mare, mai ales ca am vreo 7 coolere pe a mea CM690, destul de zgomotoase. Ascult in casti in general, iar la filme in Logitech Z5500, deci acopera orice zgomot facut de unitate.
tzicu2005 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2018, 00:43   #29
dangrig
Senior Member
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 1,059
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by tzicu2005 View Post
Nu ar trebui sa faca motivele astea diferenta in favoarea AMD?
Ba da. Cauta o implementare buna si spor la joaca.
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2018, 08:00   #30
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by tzicu2005 View Post
Pff...dilema naiba acum ).

2. pretul vad ca e ceva mai jos la AMD, cam la aceleasi performante cu nVidia 1060;
4. Faza cu FreeSync;
5. are 2 porturi HDMI si am nevoie de ambele.
Pentru cele 3 puncte de mai sus balanta inclina catre AMD pentru tine. FreeSync-ul e o chestie mare si cum ai deja monitorul ... AMD scrie pe tine.

Doar ca ... eu as cumpara dupa 15 iulie. Adica in 2 luni si jumatate. Daca mai poti astepta. Baietii pleaca la mare si apar oferte de azi pe maine de genul: "plec maine la mare si am nevoie de bani". Asta daca stii sa cerni tzepele intre ele.

Teoretic orice RX580 ar trebui sa mai fie in garantie pana in 2019 cel putin, daca retin eu bine.

Si inca ceva pentu cei cu Nvidia si fara monitor G-Sync: pentru GTX1XXX, GTX9XX, GTX7XX si GTX6XX exista Adaptive VSync :

Quote:
Adaptive VSync
Nothing is more distracting than frame rate stuttering and screen tearing. The first tends to occur when frame rates are low, the second when frame rates are high. Adaptive VSync is a smarter way to render frames using NVIDIA Control Panel software. At high framerates, VSync is enabled to eliminate tearing. At low frame rates, it's disabled to minimize stuttering. For a superior solution, which eliminates stuttering, tearing and the addition of VSync-related input lag, see our G-SYNC technology page.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2018, 13:24   #31
tzicu2005
Member
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 95
Mentioned: 1 Post(s)


Default

@dangrig, mersi!

@madhorsefuzzy, o sa astept dupa o oferta buna la 580. Daca, intre timp, apare vreuna cu pret bun SH, cu garantie si de la o persoana de incredere, o sa merg pe varianta asta.

Multumesc tuturor pentru sfaturi, idei si sugestii!
tzicu2005 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
GTX 970 pe un sistem vechi ? whitey Placi video 11 03-01-2015 21:56
Problema HDD vechi FCH Memorii & stocare 2 14-10-2014 12:09
Recomandare carcasa+sursa: sistem vechi. PvP-ForLife Cutia de sub birou 2 15-03-2012 20:43

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,091
Total Online: 3322

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.