lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-09-2019, 17:43   #37621
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1171 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

La modul general, ce preferati daca vorbim de aceeasi masina?
1. Motor mai puternic, dar dotari mai putine sau dotari mai multe dar motor mai slab?
2. Masina combi, motor mai slab sau masina hatch dar motor mai tare?

Merci.
Old 01-09-2019, 17:56   #37622
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 260 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

1. Eu prefer motor mai puternic/fiabil si dotari mai putine, nu am nevoie de cine stie ce la o masina, un cruise control rudimentar, aer conditionat si scaune incalzite sunt suficiente.(presupunand ca orice masina in epoca asta are servodirectie, geamuri electrice(macar pe fata), oglinzi electrice, radio cu cd sau bluetooth)
2. In general alegi caroseria in functie de ce iti place/ai nevoie si apoi motor. Nu prea are logica hatch motor puternic sau combi motor slab. Daca ai nevoie de combi iei combi cu motor mai mic ca n-ai incotro. Daca e sa analizam obiectiv, combi cu motor mic e cam fail, caroseria fiind grea. Dar depinde ce inseamna motor mic, poate e vreun 1.5T cu 150 cai vs 2.0T 200 cai...(cel mai probabil nu e cazul aici)

Last edited by augustus; 01-09-2019 at 18:00.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 01-09-2019, 18:03   #37623
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 147 Post(s)

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
1. Motor mai puternic, dar dotari mai putine sau dotari mai multe dar motor mai slab?

Merci.
Trolling fin, de ce intrebi cand stii ca iei tot ce te taie capul? Nu e ca si cum nu ai fi facut asta de 2 ori pana acum =))

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Old 01-09-2019, 18:06   #37624
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Nu e trolling deloc. Vreau sa vad procesul de gandire a altora. Realist vorbind, orice masina din configuratiile respective este ok. Evident ca, daca e sa iau, tot ce vreau eu iau, dar asta nu inseamna ca nu pot intreba
@augustus: are logica pentru sunt la acelasi pret.
Old 01-09-2019, 18:25   #37625
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Conteaza foarte mult cat vrei sa tii masina.
Eu unul am ca si criteriu de alegere, lant distributie, fara turbo, cutie manuala cu volanta simpla, ac manual, geamuri si mecanice daca exista, un cruise control este bine venit. Motorul si cutia trebuie sa aiba cateva generati de inbunatatiri/revizi. Dimensiunea masini trebuie sa fie ori foarte mare ori foarte mica, masinile de dimensiune medie mi se par pierdere de timp ca nu sunt nici mici sa le parchezi usor si sa consume putin intr-un oras aglomerat nici mari ca sa fie confortabile si spatioase la drum lung si sa mearga in conditi optime pentru motor cu viteze ridicate.

Trimis de pe al meu SM-G390F folosind Tapatalk
Old 01-09-2019, 18:52   #37626
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 122 Post(s)

PC-ul meu

Stiu de ce majoritatea dealerilor intreaba cati bani ai ca sa-ti iei masina si abia apoi iti gasesc ei un model intr-un interval apropiat.
Si e valabil in mai multe domenii.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 01-09-2019, 19:00   #37627
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 147 Post(s)

Quote:
Nu e trolling deloc. Vreau sa vad procesul de gandire a altora. Realist vorbind, orice masina din configuratiile respective este ok. Evident ca, daca e sa iau, tot ce vreau eu iau, dar asta nu inseamna ca nu pot intreba
Pai...daca nu esti familist cu 1-2 copii si daca nu cari marfa cu masina, combi e... meh. In cazul tau, combi cu motor mai slab vs hatchback cu motor puternic, clar hatchback. La noi vezi atat de multe combi pe strazi nu pentru ca aveau nevoie ci pentru ca la aceleasi dotari/motor un combi e mai ieftin ca si limuzina. Caz concret, la audi a6, varianta avant are o oferta mult mai mare si poti sa gasesti motorizare identica, dotari identice, avant vs berlina avantaj 2000e mai ieftin avantul.

La prima chestiune, eu unul as prefera motor mai puternic. Daar depinde ce dotari are masina in cauza, daca motorul mai puternic implica o masina cheala, gen fara clima, incalzire in scaune...e discutabil. Nu am fost niciodata fanul masinilor burdusite cu extraoptiuni, multe sunt inutile sau au o utilitate doar intr-un anumit scenariu ce se produce la un interval mare de timp. Repet, depinde ce fel de dotari are masina standard...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Old 01-09-2019, 19:57   #37628
Akbhar
Member

Akbhar's Avatar

Mentioned: 0 Post(s)

Quote:
Depinde. Dacă dotările puține nu includ elementele de siguranță, nu are elemente de confort gen A/C automat, lumini/ștergătoare atutomate, prefer confortul. Dacă astea sunt incluse și dotările suplimentare înseamnă jante mai fancy, sistem audio mai bun, prefer motorul mai puternic.

Quote:
Merci.
Depinde ce ai nevoie. Familie mică - hatch. Dacă sunt și 2 copii - break. Oricum diferența între hatch și break e minimă ca preț.
Akbhar is offline   Reply With Quote
Old 01-09-2019, 21:04   #37629
pishky
Senior Member

pishky's Avatar

Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu

criterii la mine intr-o ordine random
- safety
- confort
- sa nu fie break / avant / autobuz etc, dar totusi 4 usi (familist),
- compacta sau segment D (si nu suv / crossover, sunt utile in anumite conditii, anutor oameni, eu nu prea ma incadrez acolo)
- lumini bune (un halogen bun, xenon led etc, dar lumini bune)
- propper manual (nu sunt fan automate din motive de costuri de achizitie, intretinere, unskilled repairman)
- la second hand sa fie fara accident si cu istoric de service complet (chiar daca are miliarde de km, sa fie cinstit si intretinut corect, ca si eu sa ii pot face intretinerea conform cu ce crede producatorul)
- sa aiba ceva .."atfel", nu toti vrem pasat tdi (masina buna dealtfel, dar prea sunt toate la fel, sau C clas chelboss edition de banca, dar e mertan in fata bancii - vazut exemplare triste tare la interior)
- cel mai puternic motor pe combustibilul preferat , dar cu impozit relativ suportabil (aici e extrem de subiectiva treaba si nu vreau sa starnesc discutii aiurea)
- RWD ar fi misto, dar ambele care sunt pe stoc sunt tractiune fata, asa ca se poate traii si cu astea
pishky is offline   Reply With Quote
Old 01-09-2019, 21:15   #37630
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 571 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
O sa te imprietenesti cu aia la ITP. are 12 ani.

Trimis de pe al meu SM-G390F folosind Tapatalk
Cred ca sunt printre putinii care la ITP si la spalare auto mi se ia masina din fara curtii si mi se aduce tot acolo (sunt sunat doar daca se anunta supracontrol RAR la ITP, si vin la masina ca fac 10 min pe jos).
Old 01-09-2019, 22:08   #37631
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Nu are logica pentru ca nu vorbim de pret, am stabilit ca pretul e acelasi. Vorbim de necesitatile fiecaruia. Daca tu ai nevoie sa cari bagaje pentru 4 persoane si 2 saci de grau o data pe saptamana clar vei lua combi, in hatch intra jumatate. Adica nu se poate generaliza aceasta intrebare pentru ca sunt caroserii total diferite. Daca puneai intrebarea altfel, Ce alegeti intre combi motor mare si cheala sau combi motor mic si full?, atunci raspunsurile erau de luat in seama. Asa eu zic motor mare sa plec cu scart si dau la manivela la geamuri, iar kretzu vrea sa mearga cu mocanita dar sa stea in ,,lux", iar partea de combi sau hatch e lasata pe dinafara.

Pe langa asta, trebuie luata in considerare si fiabilitatea, poatemotorul cel slab e mai fiabil, caz in care multa lume l-ar alege in detrimentul unei puteri mai mari.
Old 01-09-2019, 22:49   #37632
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

OK, fair enough. Am vrut sa introduc cat mai putine date exacte ca sa inteleg principiul.

Hatch vs Combi cred ca il putem exclude pentru ca sunt destul de convins ca Hatch imi ajunge la aceasta masina. E vorba de Kia Ceed. Motorul slab e 1.4 MPI de 100 cp fara turbo. Motorul puternic este 1.4 T-GDI de 140 cp cu turbo. Teoretic motorul fara turbo este mai fiabil.

Ambele masini includ aer conditionat, geamuri electrice iar elementele de siguranta sunt aceleasi pentru ambele inafara de marimea discurilor de frana. Dintre dotarile de mai jos nu stiu ce este ECM-ul, o sa intreb.

Diferentele de dotari sunt urmatoarele:
Jante aliaj 16 vs tabla 15
discuri de frana fata si spate mai mari
Volan incalzit
Scaune fata incalzite
Climatronic vs aer cond manual
Parasolar sofer si pasager iluminat
Buzunar pe spatarul scaunul soferului si pasagerului
ECM - ????
senzori parcare spate
camera mers cu spatele
dezaburire automata parbriz????
display 7inch - Android Auto si Apple Car Play? vs display simplu monocrom, dar cu BT.
Old 01-09-2019, 23:09   #37633
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

PC-ul meu

Din ce enumerasi acolo, in afara de scaune incalzite si senzori parcare spate, restul mi se par cam irelevante. Hai si jante sa arate bine.
Diferenta dintre discuri probabil e insignifianta, mai degraba un cauciuc bun. Se vor face curse cu masina?
Climatronic: da, e oarecum mai comod, dar sa fim seriosi, te poti descurca bine mersi si cu AC.
volan incalzit - eu as vrea dotarea asta la o masina, am mainile reci chiar si vara, iarna e chin, dar stiu persoane care nu au problema asta, deci aici e subiectiva treaba.
Parasolar iluminat - !? spune-i femeii sa se macheze acasa?
buzunare spate - nu stiu cand le-am folosit ultima data, trebuie sa vad daca e ceva in ele
camera mers cu spatele - pentru mine e un moft, m-as descurca perfect doar cu senzori
dezaburire automata parbriz - sa zicem ca e folositoare, dar eu n-am asa ceva si nu mi se abureste parbrizul, poate iarna la -20 de grade inainte de a se incalzi motorul 2-3 minute, dar nu am avut problema asta vreodata
display 7inch - aici iar e subiectiv, eu unul pot trece usor peste aceasta optiune, dar daca iti place sa ai ecran sau nu poti conduce fara, atunci n'ai ce face.
Cam asa vad eu problema.
Cat despre fiabilitate, kia stiu ca sunt destul de fiabile, in special benzinarele, dar asa am auzit, nu iti pot da date concrete. Eu as alege motor mai mare. Eventual dupa un an as lua si niste jante de 16" si as pune cauciucurile de vara pe ele, iar cele de 15 pentru iarna.

Dar intrebare: nu poti sa pui doar 1 sau 2 optiuni pe masina mai puternica? Sa zicem scaune incalzite si dezaburire parbriz.

Last edited by augustus; 01-09-2019 at 23:13.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 01-09-2019, 23:32   #37634
Akbhar
Member

Akbhar's Avatar

Mentioned: 0 Post(s)

ECM e oglinda retrovizoare electrocromică.

Discurile alea mai mari te forțeză la jante de minim 16". Parbriz încălzit e interesant, dar pui PTC și se încălzește repede mașina. Display-ul integrat nu e musai, dacă ai BT folosești telefonul în loc.

1.4 MPI am pe Cee'd din 2007 (în versiunea de 109CP, dar cu cutie în 5 trepte). Nici o problemă la motor, a trecut de 160.000km. E ok pentru zi cu zi, se descurcă și când îi dai pedale, îi plac turațiile. Pe autostradă merge destul de turat ([email protected]/h), dar mașina e decent de bine insonorizată.

1.4 TGDI e și mai fain, l-am condus pe i30. Big like, dar e la distanță destul de mare de 1.4MPI ca preț.

Aș luat hatch cu 1.4MPI sau beak cu 1.4TGDI - pentru că e posibil să mergi cu ea mai încărcată.
Akbhar is offline   Reply With Quote
Old 01-09-2019, 23:38   #37635
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 557 Post(s)

PC-ul meu

Eu nu am avut niciodată volan încălzit dar mi se pare o chestie super tare.

Scaune încălzite? Păi ar trebui să fii mega țăran să zici că nu ai nevoie de așa ceva, condusul iarna devine mult mai confortabil sau în diminețile reci este chiar o necesitate.

Android Auto și Carplay? Păi ăsta e momentul când urli: “Take my money, bitch!”.

Cameră spate? Asta e una din cele mai folositoare chestii pe o mașină ever, mi se pare atât de utilă încât cred că o să fac retrofit și pe alte mașini.

Aici nu e vorba de parcare, acolo un meseriaș nu are nevoie, nu ești meseriaș atunci te descurci și cu senzori.
Dar nu despre parcare e vorba... utilitatea camerei este la mersul cu spatele atunci când ieși de lângă o dubă sau o limuzină cu geamuri privacy și nu vezi nimic în stradă, nu ai vizibilitate de nici o culoare. Camera este wideangle și o să vezi perfect ce vine din stradă, este ca și cum ai avea pe cineva în spatele mașinii care să îți spună când poți să ieși.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 01-09-2019, 23:38   #37636
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Pe masina mai puternica pot sa pun dotarile dupa placul meu. Jantele le-as lasa deocamdata pentru ca oricand pot sa iau jante de aliaj.

Daca pun scaune incalzite, sunt cam 300 euro cu dependintele, care sunt scaune volan incalzit si buzunare spate scaun, dar daca vreau parbriz incalzit trebuie sa pun alte dotari gen climatronic si alte optiuni de 400 de euro, pe langa 155 euro parbrizul incalzit. In practica nu cred ca e problema, dau pe ac si imediat s-a dezaburit.

Daca vreau display mare, pot pune doar de 8 inch cu Android Auto (cel de 7 e doar pentru versiunea speciala de Remat care vine doar cu 1.4 MPI 100 cp) pentru vreo 450 de euro in total.

Cam urmatorul este pretul dotarilor, cele de mai sus vin cu dependintele lor:

Motorizări și echipare More
16,100 €

CEED MY20 1.4 6MT BEST T-GDi
16,100 €

Design More
89 €
Opționale More
1,796 €

Discuri de frână (față) - 16"
70 €
Jante și anvelope - aliaj - 16" (tip A)
294 €
Parbriz cu sistem de încălzire (indisponibil pentru motorizările diesel)
155 €
Duze spălare parbriz încălzite
15 €
Climatronic
309 €
Dezaburire automată parbriz
15 €
Senzor de ploaie
46 €
Scaune incalzite pentru sofer si pasager
108 €
Volan încălzit
77 €
Buzunare pe spătarul scaunului față șofer
39 €
Buzunare pe spatarul scaunului fata pasager
39 €
Camera vedere pentru marsarier
46 €
Radio + RDS cu display de 8.0"
349 €
Bluetooth w/ voice recognition
46 €
Senzori parcare spate
180 €
Priză în portbagaj
8 €
Old 01-09-2019, 23:48   #37637
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Mai e si chestia ca eu o sa-l conduc o bucata buna de timp in oras, unde presupun ca cel turbo e mai sensibil, mai ales ca e si cu injectie directa. Mai e si chestia ca eu, de felul meu conduc 90% din timp foarte calm, in viteza legata. Normal ca o masina de 140 de cai turbo e fain de condus, dar nu as da mai mult bani decat e necesar. Dar mai e si chestia ca daca mi se pare lent, dupa aceea diferenta de pret nu e asa mare

Practic, daca configurez un 1.4 TGDI cu ce am pe 1.4 MPI pentru Remat ajung pe la 16750 euro cu rabla, deci cam 2200 de euro in plus.
Old 01-09-2019, 23:49   #37638
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 194 Post(s)

PC-ul meu

Pe langa toate alea eu as adauga un sistem audio mai bun... imi par niste dotari de bun simt si vs premium kkt unde dai 3-6k lejer pentru dotari similare. Daca este masina de munca si nu bagi tu combustibil atunci nu conteaza motorizarea.
Old 02-09-2019, 00:05   #37639
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Trebuie sa trec la o varianta superioara (+800 de euro) dupa care pot pune boxe JBL care mai sunt inca 400 de euro, deci practic 1200 de euro pentru asta. Doar pentru asta nu o sa trec. Daca ma gandesc ca vreau faruri LED (450 de euro peste cei 800) sau bord digital (460 de euro, peste cei 800) neaparat, atunci poate pun si JBL, dar deja ma intind prea mult.

Iar pentru cei 800 de euro primesc urmatoarele, care majoritatea nu sunt nu stiu ce:
Lumini de ceaţă spate LED ̈Combinaţie lămpi spate LED
Grilă radiator - negru „High Glossy“ cu ornamente cromate tip B
Cotieră centrală spate cu suport de pahare
Buzunar pe spătarul scaunului şoferului
Buzunar pe spătarul scaunului pasagerului
Geamuri faţă şi spate cu acţionare electrică(cu sistem „Auto Up/Down & Safety“ pentru geamurile din faţă)
Parasolar şofer şi pasager iluminat
Planşă portbagaj
Old 02-09-2019, 00:33   #37640
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 194 Post(s)

PC-ul meu

Poti trai mult si bine fara bord digital. Mai repede un HUD si ceva faruri care sa nu fie pe halogen. In 22k nu poti prinde ceva electric cu aia 10k de la stat sau ceva hybrid 5k?
https://www.kia.ro/modele/niro-hybrid
https://www.toyota.ro/new-cars/corolla-hatchback/build

Last edited by vibeup; 02-09-2019 at 00:35.
vibeup is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules