lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 25-02-2017, 14:25   #261
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 94 Post(s)

PC-ul meu

Si l-ai achitat, deja?! Sau ai rate si-s probleme cu restul de plata?
In alta ordine de idei, mie imi miroase a bula imobiliara. O grija in plus in viata care iti poate distruge viata...
kobro is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2017, 15:00   #262
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Mentioned: 217 Post(s)

Mai avem de platit la el mult si bine. De platit nu sunt probleme insa nu stii ce vine in cativa ani.
Si mie mi se pare enorm sa creasca asa pretul in 2 ani, am cumparat la momentul potrivit .

Valoarea apartamaentului asta care este in fata cladiri noastre a ajuns la 269500, cand ne-am uitat la el era la 200000 acum 2 ani.
http://www.rightmove.co.uk/property-...-64413992.html

Last edited by i860; 25-02-2017 at 15:04.
i860 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2017, 15:59   #263
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 482 Post(s)

PC-ul meu

Eh, īn Romānia la bugetari salariul minim va crește la 1750 lei. Probleme.
Old 25-02-2017, 16:18   #264
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1060 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

1750 brut, adica vreo 1100 lei net.
Old 25-02-2017, 19:20   #265
[email protected]
Senior Member

M@nu's Avatar

Mentioned: 135 Post(s)

Ptr ca ai cumparat in zona de litoral si nu mai au unde sa se extinda. Creste pretul artificial. La mine construiesc la greu astia ca au unde sa se duca cu ale lor cosntructii....
Prin natura meseriei merg des prin Bedford si zonele limitrofe.

Una dintre scoli se afla aici: O zona cu foarte mult verde, cred ca au desfiintat ceva terenuri de golf...

http://www.rightmove.co.uk/property-...465&sortType=1

Aia la o su' de mii zic ca e parfum.
M@nu is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2017, 20:38   #266
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Prin germania au crescut cu 50-60mii de euro fata de acum 4 ani. Cam aia era dobanda banci

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 25-02-2017, 22:19   #267
war4peace
VIP

Mentioned: 227 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Prţeurile cresc īn diverse zone din cauza unui fenomen foarte vechi, se numeşte "gentrification". Nimic nou sub soare.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2018, 16:56   #268
rodarkone
Senior Member

Mentioned: 61 Post(s)

Sunt curios daca in ultima perioada (mid 2015 pana in prezent) s-a mai schimbat ceva (in sens pozitiv, sper eu) in lifestyle-ul celor care au postat anterior.
@Neo @xplaur

Vad ca @i860 a updatat acum 1 an .. avand in vedere ca dupa aia UK a invocat art 50 (pentru a se alinia cu votul brexit) e chiar interesant sa vedem cum va influenta asta in modul de viata, sper ca i860 ne va da niste amanunte "la cald" in 2018/2019 (teoretic pana la sf lui 2019 UK va parasi UE)

Eu pot spune ca sunt "on-track" si chiar uimitor de precis, ceea ce am scris acum ~ 2 ani, din fericire am reusit sa ne(eu+sotia) relocam in US fara sa pierdem nici un "beneficiu" al stilului de viata, chiar in unele segmente am crescut (de ex accesul la zone verzi/nepoluate, confortul personal, succesul profesional etc.). Din nefericire - e foarte greu sa ne adaptam la cotidianul US, dar facem in continuare eforturi, ne-am scufundat in munca si timpul cu adevarat "liber" este de obicei folosit pentru a vizita diferite zone "de atractie" consacrate.
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2018, 19:59   #269
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 252 Post(s)

Variază aici prețul la benzină după cum se scarpină May la ouă, dar in rest totul e okish.

Sort of. Nu are treabă cu profesia ^^

Old 13-01-2018, 21:37   #270
xplaur
Senior Member

xplaur's Avatar

Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by rodarkone View Post
Sunt curios daca in ultima perioada (mid 2015 pana in prezent) s-a mai schimbat ceva (in sens pozitiv, sper eu) in lifestyle-ul celor care au postat anterior.
@Neo @xplaur...
Nu-mi mai amintesc ce am scris anterior, dar strict "mid 2015 pana in prezent" e, in general, "la deal", cel putin din punct de vedere material! Social, e alta discutie....
Am fugit din GMA (apartament in chirie intr-o zona super OK), in suburbie (ne-am luat casuta noastra pe northshore Montréal, zona super, cu centru/mall-uri cat cuprinde, acces rapid spre oriunde, parcuri si zone de recreatie la discretie), a doua masina, care e un must have cand nu mai esti in raza trasportului in comun "din interiorul insulei", piciulica e in mediul lui oriunde, sotia are naveta ok in downtown Montréal.
Din pacate, pe mine ma tine pe loc o hernie de disc (sunt ok pentru viata de zi cu zi, dar pentru ceea ce fac la munca nu-s recuperat inca complet, caut sa ma mut pe ceva mai lejer, in interiorul companiei, deocamdata sunt pe asigurare privata, nu e situatia ideala, dar e mult mai bine decat ma asteptam).
Nu stiu daca asta vroiati sa auziti, dar pentru mine, material/economic vorbind, a fost un pas mare inainte si nu-l regret. Ce regret, in schimb, este viata sociala mult mai interesanta din Romania! Am si aici destui prieteni deja, locuri interesante sunt garla, dar familia si prietenii din copilarie au ramas in RO, imi lipsesc muntii Carpati, plaja de la Costinesti, gratarele la Tarlungeni sau fotbalul "la balon". Stiu, par nimicuri, dar ma mahnessc atunci cand imi amintesc!
Dpdv profesional fac aici exact ceea ce faceam si in RO, deci, teoretic, ceea ce am aici, ar fi trebuit sa fie posibil si-n RO si sa ma bucur de ele alaturi de familie si prieteni, dar nu, pentru ca ceea ce e considerat normal si de bun simt aici, in RO, uneori e considerat lux si trebuie sa dai spaga sau sa te cunoasca cine trebuie, ca sa poti avea acces la ele!

Va doresc tot binele, oriunde v-ati afla!
xplaur is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2018, 00:49   #271
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Ca să dezvolt puțin ce am scris mai sus, mie mi se pare că am evoluat cum nu mi-aș fi permis dacă nu aș fi plecat. Pe de altă parte, am dat īn "first world problems" crap, din fericire există suficiente chestii care să te distragă și una peste alta īmi pare bine de locul unde mă trezesc īn fiecare dimineață.

De īntors nu mă īntorc īn .ro, anul ăsta sper să British Passport deci da. O să renunț cel mai probabil la cetățenia romānă pentru că nu are rost și guvernarea din .ro insistă cu chestii retardate gen să le plătesc și lor impozit (serios?).

Sunt 99% convins că UK nu o să iasă din EU la cum se coiesc, dar mno, cine știe. Oricum ar fi, nu mă afectează, nu am chef să plec de aici nici măcar īn vizită īn ro, am suficiente care să mă țină ocupat

Sănătos sunt din toate punctele de vedere și asta-i cel mai important pānă la urmă, mai ales la cāte văd zi de zi la muncă. Profesional - ok, se poate mereu mai bine.

No regrets crew checking in o7

Edit: am īnțeles īntr-un final și de ce majoritatea oamenilor care au plecat nu īși mai bat gura de pomană. A luat ceva timp
Old 14-01-2018, 06:08   #272
rodarkone
Senior Member

Mentioned: 61 Post(s)

@xplaur - felicitari pentru achizitie - si imi pare rau sa aud de problemele de sanatate - sper sa se rezolve.

@Neo - probabil vor sa puna taxe oamenii doar pentru aia care stau >183 zile pe an in RO (dobandesc in asa fel domiciulul fiscal in RO) oricum impozitul de 16% e gluma, nu are de ce sa iti fie teama, cam peste tot in EU este mai mare deci nu au cum sa te taxeze dublu (ar fi dubla impunere, te vor taxa doar pe diferenta .. care nu va exista niciodata, daca sta impozitul la fel, daca il vor face in trepte .. adica sa zicem pana in 100.000 RON 16 % / intre 100.000-500.000 - 24% .. peste 500.000 .. 35 % ... atunci tre sa vezi la ce categorie te inscrii si platesti pe diferenta .

Am patit exact asta cand ne-am mutat in 2016:

1. in PL sunt mai multe trepte de impozitare:

a. sub 3090 nu platesti (nu e suma exacta dar e pe acolo)
b. intre 3091 - 85.000zl platesti 18 %
c. peste 85.001zl platesti 32 % (adica 20K EU ... more or less, eu avand pe vremea aia salariu peste acest plafon )

2. in US .. e mega haos .. sunt multe plafoane (e progresiv) si e intre 10-39.6% (vezi poza)

Eu am platit in US mai putin de 33 % (pentru ca oricum aveam plafon mai mic) .. insa a trebuit sa platesc pe o anumita suma .. diferenta de niscaiva procente statului Polonez, deoarece am stat > 182 zile in PL si am primit rezidenta fiscala acolo.

Anu asta n-am platit inca ... sa vedem sper sa n-am surprize.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	tax bracket.JPG
Views:	96
Size:	91.6 KB
ID:	61402  
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 14-01-2018, 09:09   #273
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Nici nu mă gāndesc să plătesc ceva īn ro cāt timp sunt la zi aici, dar merci pentru detalii ^^

Old 22-03-2018, 15:24   #274
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1060 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Aseara mi-am dat demisia. Firma imi datoreaza vreo 2000 lei pe care probabil nu o sa-i mai vad niciodata daca nu ma agit mai tare, pe langa un salariu complet pe zile de concediu, plus un salariu normal. Ma astept sa ma frece la icre si sa faca tot posibilul sa nu imi plateasca suma completa.

Ma bucur foarte mult pentru ca am reusit sa-mi gasesc un nou job pe gustul meu, dar mi-e groaza cand ma gandesc ca, pentru cei 2000 lei va trebui sa imi angajez un avocat, cel putin cateva ore bune. Si atunci vine intrebarea: merita sa cheltui 1000 lei pentru a lua 2000 lei care sunt banii tai?

Acum imi dau seama ca sunt usof offtopic, dar n-am gasit un thread mai potrivit.

Last edited by mbc; 22-03-2018 at 15:28.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2018, 15:41   #275
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 531 Post(s)

PC-ul meu

Daca tu castigi, nu cheltui nimic, deoarece pierzatorul va supota si cheltuielile de judecata (exista un plafon maxim probabil, ca sa nu ai anranjament cu avocatul si sa ai onoratiu de 5000eur pentru un prejudiciu de 1000eur, de exemplu).
Singura problema este timpul.

Pentru inceput tu trebuie sa ai toti pasii facuti pe codul muncii:
1. notificare scrisa cu semnatura de primire pe demisie cu preaviz, prin care ceri incheierea contractului cu acordul partilor cu data mai devre (daca vrei; daca nu ramane preavizul)
2. daca zile de concediu depasesc zilele de preaviz, soliciti plata diferentei in max 14 zile de la incetarea CIM sa zicem
3. daca nu-ti plateste, somezi si abia pe urma dai in judecata.

ATENTIE la un aspect de care multi nu tin cont: una este concediul scriptic si alta cel faptic. Multi figureaza in cel scriptitc dar nu apuca sa-l ia fapic (aici nu prea ai ce sa faci). Daca nu l-ai luat nici scriptic, ai dreptul la remunerarea zilelor respective cuvenite si neluate.
Old 22-03-2018, 15:42   #276
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 260 Post(s)

deci la sensiblu e big nono ? macar sa stim si noi
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is online now   Reply With Quote
Old 22-03-2018, 16:32   #277
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 94 Post(s)

PC-ul meu

Imi pare rau ca a trebuit sa alegi solutia asta. Era bine sa fii aruncat intrebarea aici, daca deja ai facut ruptura, e mai greu sa obtii tot ce-a zis @kretzu77
Asa e cand faci compromisuri... mai ales la privat. Ca la stat nu-si permite nimeni sa faca aranjamente de-astea.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2018, 16:41   #278
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 531 Post(s)

PC-ul meu

Eu zic sa-i uram bafta la noul loc de munca. Pentru restul ii trebuie rabdare.
Old 22-03-2018, 16:51   #279
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 86 Post(s)

PC-ul meu

La ultimele 2 joburi nu mi-am batut capul, am lucrat pentru experienta... la unul am dat preaviz si am plecat mai devreme pentru ca sigur nu vedem nimic pe zilele ramase, iar la penultimul intrebat cand mi se platesc zilele de conediu si a dat din umeri, am cazut la pace ca nu mai vin in preaviz si am pastrat telefon/laptop care erau in valoare mai mica decat aveam de recuperat, toate astea dat in scris, initial ideea era de "tin astea pana-mi dai restul de bani" si am ramas cu ele.
Nu cred ca merita sa-ti bagi capul pentru atat de putini bani.

O zi buna.
De atunci never again firme cretine asa ca am stat un an pe tusa pana am prins ceva bun, acum sa vedem si aici ce si cum.

Last edited by agarici cu pedale; 22-03-2018 at 16:54.
agarici cu pedale is online now   Reply With Quote
Old 22-03-2018, 17:24   #280
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 277 Post(s)

PC-ul meu

Da-le-n gură! Just my 2c. Leprele astea īși permit și īși vor permite și la următorii angajați. Ba mai mult, aș scrie și pe fb și pe unde aș avea ocazia. De ce? Pentru că īși permit să īși bată joc de angajați. Se pipi de la distanță pentru că pot. Trebuie sā le arăți contrariul, frumos, civilizat.
Cāt despre mersul la avocat o să pierzi un număr de ore, preferabil in favorul tău. Pānă la urma ai o onoare față de tine. Dacă ai remușcări, dar te gāndești la bani, oh, well...reversul medaliei.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules