lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-07-2020, 01:56   #1
Crusher
Member
 
Join Date: Jul 2020
Posts: 15
Mentioned: 3 Post(s)


Default Sfat upgrade

Salut

Momentan am acest sistem:

Segotep GP900G, 800W, 80 Plus Gold
Palit GTX 1060 Super JetStream, 6 GB, 192-bits
Asus Z170-A Socket 1151 (z170-a)
16 Gb DDR4-2134 / PC4-17000 DDR4 SDRAM UDIMM
Intel core i7-6700K Skylake 4GHz Socket 1151 Box (bx80662i76700ksr2l0)
Cooler CPU Deepcool GAMMAXX 300 [ DP-GAMXX300 ]

For some reason desi am 3 coolers pe carcasa (2 in 1 out) tot sistemul genereaza foarte multa caldura.

Ma tenteaza foarte mult un upgrade la platforma Ryzen dar "size will matter" - m-am cam saturat de actualul tower care de fapt este si radiator pe timp de iarna si as vrea ceva (daca se poate) mai mic si mai bine aerisit - am inteles ca Ryzen are ceva probleme cu temperatura?

Am primit cateva recomandari dar sper sa ma hotarasc dupa ce vad si recomandarile voastre:

https://www.pcgarage.ro/placi-de-baz...70-i-pro-wifi/
https://www.pcgarage.ro/procesoare/a...00x-38ghz-box/ (desi nu as spune nu unui 3900x - poate daca reusesc sa vad actualul sistem la un pret bunicel)
https://www.pcgarage.ro/ssd/samsung/...ss-x4-m2-2280/ (sau doar 500Gb daca nu imi ajung banii)
La memorii nu ma pricep deloc - stiu ca se recomanda cat mai mult si la frecventa cat mai mare - deci daca sunt ceva optiuni mai bune please let me know.
https://www.pcgarage.ro/memorii/cors...l-channel-kit/ (sau daca exista o optiune de a cumpara mai intai o placuta de 16 si dupa ceva vreme a doua - avantaje dejavantaje? - sau sa iau un kit din start?)

Carcasa ma gandeam ca fie un NZXT H210 - ce alte optiuni mai am? As avea nevoie sa mai tina si 2 HDD uri.

Sistemul este folosit doar pentru Light gaming si office stuff - poate ca de fapt nici nu ar fi nevoie de un upgrade major? Poate doar sa schimb GPU?

Un upgrade la Ryzen (desi procesorul aparent ar avea ceva mai putini Mhz fata de actualul procesor) ar avea o imbunatatire majora fata de ce folosesc acum?

LE: Revin cu cateva specificari:

Am un EVO Samsung SSD de (doar) 250Gb - pe care tin Win + Guild Wars 2
Am 3 HDD care (poate) blocheaza unul din ventilatoarele care "baga" - voi scapa de unul din ele cat de curand pentru ca am facut upgrade la unul de 2TB.
Am in total 4 ventilatoare (2 in 2 out) - cele de in (80mm) sunt noname de pe alte carcase anterioare - cele de out (140mm) sunt Corsair.

Pe spatele carcasei am un cable management destul de bun - in schimb pe fata nu am reusit mai nimic pentru ca nu am pe unde baga/lega cablurile.
Cablurile SATA au capete drepte - am cumparat unele de pe ALiExpress cu mufa spre stanga/dreapta dar nu stiu daca sa le folosesc sau nu.
Acum maxim o luna am facut curat luna in carcasa - acum arata de parca am fost cu ea in concediu in Sahara.
Carcasa este un Carbide Series™ 200R Compact ATX Case
Am cautat niscai filtre magnetice pentru partea de sus si interior dar nu am gasit nimic care sa se potriveasca.
Astazi tot umbland in interiorul carcasei am descoperit ca GAMMAXX-ul are reprize de zumzaiala chiar si cand procesorul este in Idel mode.
Sunt destul de sigur ca Placa video este principala sursa de caldura - mai ales cand joc GW2.

Nu prea imi vine sa ma bag la OC - nu am facut niciodata si mi-e cam frica - chair ar fi un jump semnificativ in performanta?

Conform recomandarilor voastre ce as putea face ar fi sa schimb ventilatoarele > memoriile > GPU/SSD in ordinea asta? Poate si carcasa?

Last edited by Crusher; 14-07-2020 at 14:57.
Crusher is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 02:45   #2
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,175
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu ai nevoie de upgrade... mai baga un ventilator sa scoata aerul cald, windows-ul este pe ssd? Daca nu merge bine light gaming cauta un gpu mai potent.... 2060/2070
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 10:54   #3
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,789
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Salut @Crusher

In iarna am facut trecerea de la Haswell i7 4790K la Ryzen 3600X si apoi la 3700X.
De la GPU 1060 6GB la 2070 Super.
De la SSD SATA + HDD_uri la un singur NVME.
Restul e irelevant.

Si pot spune asa.
Pana nu am schimbat si GPU am avut un feeling ca am aruncat bani pe geam si ca mai bine luam GPU si abia apoi schimbat platforma in caz ca nu mai ducea.
Daca te joci FHD si nu ai pretentii de gaming competitiv la 140Hz stai pe ce ai deja si ia GPU doar. Performanta simtitoare o primesti de la un GPU nu de la CPU.
Comparativ cu Haswellul e diferenta simtitoare in orice dar in special la boot time, orice clic se efecteaza absolut instant, de numarul de coruri nu mai zic.

Ce ai ales tu acolo e binisor, mai putin memoria aia corsair, mi se pare urata si am auzit vorbe despre modelul ala, dar faptul ca are garantie pe viata te doare la banana.

Daca vrei sa scutesti bani, avem un coleg pe forum pe care-l recomand cu caldura. Majoritatea lucrurilor din PC_ul de la semntura de la el sunt.
https://forum.lab501.ro/showthread.php?t=19385

Poti lua CPU / SSD si RAMI.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 11:25   #4
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,009
Mentioned: 322 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Gasesti memorii la 3600 cl16 sub 800 de lei https://www.forit.ro/memorii/g-skill...v-32gb-2x16gb/

Apoi, placa de baza mi se pare foarte scumpa. Vrei neaparat mitx? Daca nu, vezi daca iti place o placa b550 matx, gen asus tuf.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 11:47   #5
zsarpi
Senior Member
 
Join Date: Aug 2009
Location: BV
Posts: 265
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pentru office nu ai ce sa schimbi.
Pentru light gaming ai nevoie de o placa video mai buna, 5600XT/RTX2060.

Nu ne-ai zis ce carcasa, ce ventilatoare si ce HDD/SSD-uri ai.

Am trecut eu de curand de la ATX la ITX, iti pot da cateva sfaturi.....

Cele mai mari producatoare de caldura si zgomot sunt (nu neaparat in aceasta ordine):
sursa
procesor
placa video
Poti sa iei cea mai tare/mare/smechera carcasa de pe piata, daca nu iti faci un plan bun in legatura cu ce componente pui in ea, o iei degeaba, o sa ai un PC cald si zgomotos.

Daca as fi in locul tau cu bugetul tau (linkurile din postul tau duc la produse cu valoarea totala undeva la 4500ron), as face urmatoarele:
1. As schimba HDD cu un SSD, NVME sau SATA, nu conteaza asa de mult, doar sa scapi de sistemul de operare de pe un hard normal...
Vad ca ai pus tu deja ceva, deci 1050RON.
2. As schimba coolerul de pe procesor cu ceva mai potent de la Noctua, Scythe, Thermalright samd. - 250-500 ron.
3. Placa video: AMD 5600XT/nvidia RTX2060 - 1800ron.
Pana acum ~3300ron.
Vezi cum iti merge calculatorul cu componentele astea, avantajul e ca nu trebuie sa schimbi nimic din astea, daca te hotarasti sa treci pe matx/itx plus ca si asa trebuia sa le iei daca schimbai cu totul platforma...
zsarpi is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 11:57   #6
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Crusher View Post
Salut

For some reason desi am 3 coolers pe carcasa (2 in 1 out) tot sistemul genereaza foarte multa caldura.
Salut!
Daca problema de temperatura este ca se incinge procesorul sau placa grafica sau alta componenta, atunci problema este de circulatie deficitara a aerului (airflow). Se rezolva asa:
Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
Nu ai nevoie de upgrade... mai baga un ventilator sa scoata aerul cald
sau prin regandirea sistemului de racire (repozitionare/reorientare ventilatoare, cooler, hdd).

Daca problema este ca-i prea cald in camera, atunci vei avea nevoie de o platforma eficienta energetic. Din prima iti zic ca-i mai scump. Vei avea nevoie de surse platinum, procesor TDP 65W sau mai mic, placa grafica cu raport optim fps/w etc.
doru is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 12:49   #7
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,062
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

1. Ai componente eficiente: sursa, placa video si o componenta ineficienta procesorul (91W TDP) racit de un cooler la limita (130W - intr-un pachet mic).
2. Vrem o poza cu carcasa si cu ventilatoarele din ea.
3. Daca singura problema e caldura si nu si performanta se rezolva doar cu o carcasa cu airflow sau doar cu ventilatoare adaugate
4. Daca problema e performanta si poate schimba doar placa video intai.

Repet: pune o poza cu carcasa si cu ventilatoarele din ea. Doar asa te putem ajuta pe partea termica cu idei.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 13:32   #8
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,870
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Eu zic sa iti reconfigurezi traseul aerului in carcasa, sa faci delid si overclock la acel 6700K si sa iei un kit de 2x16 DDR4-3000+ si o sa simti ca ai alt pc
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 14:07   #9
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,789
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
For some reason desi am 3 coolers pe carcasa (2 in 1 out) tot sistemul genereaza foarte multa caldura.
Mi-a scapat asta. Iar ca si corectie, ventilatorul este cel de se roteste iar cooler este ansamblul de radiator + ventilator de se pune pe procesor.

Sunt cateva reguli de aur la un airflow bun:
1. Sa ai ventilatoare identice sau asemanatoare ca sa poata muta acelasi flux de aer fie ca e in sau out fara mare bataie de cap prin setari. Daca nu sunt identice out-ul trebuie sa scoata mai mult decat in-ul intotdeauna indiferent de situatii (daca poti da-ne modelul carcasei si ceva poze interior cum sunt montate si cum e totul facut)
2.Indiferent de cate ventilatoare ai out-ul trebuie sa scoata mai mult decat bagi, ideal sa fie 2 out 1 in sau 3 out 2 in pentru ca altfel se creeaza in interior o o turbulenta de aer cald si mai rau se incinge decat se raceste.
3.Ultimul si cel mai advance si complicat este sa iti setezi ventilatoarepe PWM dupa plac si eficienta.

Cumperi un cooler serios si arunci prostia aia de Deepcool GAMMAXX 300 ca nu ai ce face cu el si daca e ii faci delid la procesor si ai mai scazut 5-10 grade, depinde de exemplar.

Last edited by agarici cu pedale; 14-07-2020 at 14:25.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 14:57   #10
Crusher
Member
 
Join Date: Jul 2020
Posts: 15
Mentioned: 3 Post(s)


Default

LE: Revin cu cateva specificari:

Am un EVO Samsung SSD de (doar) 250Gb - pe care tin Win + Guild Wars 2
Am 3 HDD care (poate) blocheaza unul din ventilatoarele care "baga" - voi scapa de unul din ele cat de curand pentru ca am facut upgrade la unul de 2TB.
Am in total 4 ventilatoare (2 in 2 out) - cele de in (80mm) sunt noname de pe alte carcase anterioare - cele de out (140mm) sunt Corsair.

Pe spatele carcasei am un cable management destul de bun - in schimb pe fata nu am reusit mai nimic pentru ca nu am pe unde baga/lega cablurile.
Cablurile SATA au capete drepte - am cumparat unele de pe ALiExpress cu mufa spre stanga/dreapta dar nu stiu daca sa le folosesc sau nu.
Acum maxim o luna am facut curat luna in carcasa - acum arata de parca am fost cu ea in concediu in Sahara.
Carcasa este un Carbide Series™ 200R Compact ATX Case
Am cautat niscai filtre magnetice pentru partea de sus si interior dar nu am gasit nimic care sa se potriveasca.
Astazi tot umbland in interiorul carcasei am descoperit ca GAMMAXX-ul are reprize de zumzaiala chiar si cand procesorul este in Idel mode.
Sunt destul de sigur ca Placa video este principala sursa de caldura - mai ales cand joc GW2.

Nu prea imi vine sa ma bag la OC - nu am facut niciodata si mi-e cam frica - chair ar fi un jump semnificativ in performanta?

Conform recomandarilor voastre ce as putea face ar fi sa schimb ventilatoarele > memoriile > GPU/SSD in ordinea asta? Poate si carcasa?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20200714_143151.jpg
Views:	370
Size:	321.8 KB
ID:	69878  
Crusher is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 15:36   #11
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,062
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

1. Intoarce sursa cu ventilatorul in jos: ar trebui ca, carcasa sa aiba acolo un filtru de aer pentru zona sursei.
2. Ventilatorul din fata carcasei de deasupra hdd-urilor incearca sa-l pui sa bage aer in carcasa de pe lateral din dreptul placii video (ventilatorul de jos de pe lateral)
3. Ventilatoarele care scot aer in spate si sus le pui sa bage aer in carcasa pe sus (ambele). In spatele carcasei nu ramane nici un ventilator.

Astfel toate ventilatoarele vor baga aer in carcasa si se va crea o presiune pozitiva, care in lipsa filtrelor de aer va reduce praful din interior si va ajuta la racire.

Eu as schimba in ordine:
- carcasa cu una cu un airflow bun si filtre
- cpu cooler + delid la procesor
- placa video

Last edited by madhorsefuzzy; 14-07-2020 at 15:39.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 15:37   #12
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,009
Mentioned: 322 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Tu cred ca ai nevoie de o carcasa noua. Sau cel putin ia 2 ventilatoare de 120mm pentru fata.

Ce inseamna la tine light gaming? guild wars 2?
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.

Last edited by augustus; 14-07-2020 at 15:40.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 15:41   #13
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,062
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Are 2 ventilatoare in fata care sunt sugrumate: de hdd-uri (dar macar plimba aer pe acolo) si de intrarile de pe laterale minuscule.

Carcasa suporta 8 ventilatoare de 120/140mm. Daca le ignori pe alea 2 de intrare tot ai 6 ventilatoare de pus pentru airflow.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 18:06   #14
Crusher
Member
 
Join Date: Jul 2020
Posts: 15
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
1. Intoarce sursa cu ventilatorul in jos: ar trebui ca, carcasa sa aiba acolo un filtru de aer pentru zona sursei.
2. Ventilatorul din fata carcasei de deasupra hdd-urilor incearca sa-l pui sa bage aer in carcasa de pe lateral din dreptul placii video (ventilatorul de jos de pe lateral)
3. Ventilatoarele care scot aer in spate si sus le pui sa bage aer in carcasa pe sus (ambele). In spatele carcasei nu ramane nici un ventilator.

Astfel toate ventilatoarele vor baga aer in carcasa si se va crea o presiune pozitiva, care in lipsa filtrelor de aer va reduce praful din interior si va ajuta la racire.

Eu as schimba in ordine:
- carcasa cu una cu un airflow bun si filtre
- cpu cooler + delid la procesor
- placa video
Adica nici unul sa nu scoata? Doar sa bage? Is that wise?
Nu am optiune de a monta cooler in lateralul carcasei - modelul meu este cel cu fereastrape lateral.

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Tu cred ca ai nevoie de o carcasa noua. Sau cel putin ia 2 ventilatoare de 120mm pentru fata.

Ce inseamna la tine light gaming? guild wars 2?
Da - in mare parte doar GW2 si si niscai vechituri cand ma apuca nostalgia.

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Are 2 ventilatoare in fata care sunt sugrumate: de hdd-uri (dar macar plimba aer pe acolo) si de intrarile de pe laterale minuscule.

Carcasa suporta 8 ventilatoare de 120/140mm. Daca le ignori pe alea 2 de intrare tot ai 6 ventilatoare de pus pentru airflow.
Ce imi recomandati:?

1.Ventilatoare 120/140?
2.Cooler
3.Memorii
4.GPU
5.SSD (SSD Samsung 860 EVO 1TB SATA-III 2.5 inch)
6.Carcasa

Last edited by Crusher; 14-07-2020 at 18:33.
Crusher is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 18:39   #15
zsarpi
Senior Member
 
Join Date: Aug 2009
Location: BV
Posts: 265
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca as fi in locul tau as face urmatoarele:
1. Cooler procesor schimbat cu un Noctua U14S, am vazut ceva preturi bune pe la 350ron, ar trebui sa-ti incape la limita.
2. Desfaci coolerul de pe placa video si il cureti de praf, aplici pasta termica care vine cu , coolerul Noctua de la proc, montezi totul la loc.
Apoi faci undervolt la GPU. Daca faci o treaba buna poti sa castigi 10C.
3. Ca si test: scoti ventilatorul de sus si il pui in podea, langa sursa, sa-ti bage aer in carcasa.
4. Schimbi ventilatoarele din fata cu unele de 12/14, depinde ce intra, solutia de buget ar fi Arctic P12/P14 PWM.
5. Schimbi orientarea sursei (ar fi trebuit sa fie pasul 1 ) cu ventilatorul in jos.
6. Daca nu te satisface diferenta de temperatura la pasul 2, cumperi un adaptor vga->pwm si pui 1/2 ventilatoare de 12cm pe placa video (din proprie experienta pasta schimbata+undervolt+schimbat ventilatoare poate schimba temperatura cu -25C, fara sa turezi ventilatoarele).

Last edited by zsarpi; 14-07-2020 at 18:43.
zsarpi is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 19:23   #16
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,062
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Crusher View Post
Adica nici unul sa nu scoata? Doar sa bage? Is that wise?
Dap.

Quote:
Originally Posted by Crusher View Post
Nu am optiune de a monta cooler in lateralul carcasei - modelul meu este cel cu fereastrape lateral.
Pui in podea atunci langa sursa sa bage.

Foloseaste cum ti-am zis ventilatoarele tale intai si apoi mai cumperi altele.

Daca cumperi carcasa noua s-ar putea sa vina cu ventilatoare si atunci cumperi de pomana inainte.

E cel mai simplu pas de facut si e GRATIS: intors sursa sa nu mai fure aer de la placa video si porocesor si pus ventilatoarele sa bage pe sus si pe jos.

Masori temperaturile inainte si dupa.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 21:01   #17
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,009
Mentioned: 322 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Daca ai windowsul si programele pe ssd, jocurile nu prea conteaza unde le instalezi, in special titluri vechi. Nu vorbesc de jocuri de 100+gb.

Eu in primul rand as curata foarte bine de praf calculatorul, pare foarte, foarte prafuit. Apoi, as cumpara 4 ventilatoare de 120. Gasesti un pachet de 5 ventilatoare arctic 120mm in jur de 80-90 de lei. Mai adaugi 1-2 splittere in caz ca nu ai suficiente porturi de ventilatoare pe placa de baza. Eu le-as monta asa:
2 in fata intake
1 jos intake
1 lateral jos sa scoata aerul de la placa video (daca nu poti, renunti la asta)
Preferabil ar fi sa iei si filtre de praf, in special daca ai animal de companie. Si ceva sa ridici calculatorul de pe covor/podea.

Apoi as incerca sa schimb pasta termica la procesor. Daca te pricepi, si la placa video.
Incearca si un wire management mai bun, ajuta destul de mult racirea, in special intr-o carcasa mai inghesuita.

Pentru ce te joci tu, 1060 este o placa suficient de buna. La fel si procesorul.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.

Last edited by augustus; 14-07-2020 at 21:04.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 14-07-2020, 23:02   #18
Crusher
Member
 
Join Date: Jul 2020
Posts: 15
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Ok - am inteles recomandarile legate de aerisirea calculatorului.

Ceva recomandari pentru un cooler nou? Memorii si eventual un GPU mai bunicel pentru viitor ?
Crusher is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2020, 00:29   #19
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,789
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Voi realizati ca placa lui video e aproape cea mai rece si silent implementare ? Am avut-o si eu. Cel mai misto la ea e ca are si autoclean deci nu e nevoie de undervolt, ba din contra i-as face OC cat tine pe voltajul ala. Zicea cineva mai sus ca pentru light gaming iti trebuie 5600XT in sus, nope, placa aia duce lejer FHD majoritatea jocurilor la maxim fara AA, procesorul iar e suficient pentru ce joci. Din pacate mizeria de GW2 e optimizata horror cand vine vorba de multi playeri si va trebui sa mai tai din detalii, tin minte de pe vremea cand rupeam norma si eu la el.

Undervolt la CPU cat tine pentru frecventa default daca nu ai gand pentru OC, save profile in bios si o zi buna. Degeaba e K in coada daca are racire naspa si chiar si asa tot i-as face unvervolt daca sta stoc = mai rece + consum mai mic.

Daca doar bagi aer rece in carcasa peste tot o sa iasa un rahat fierbinte, jos nu as pune nici un ventilator fiindca iti baga foarte mult praf si e naspa + ca iti strica airflow-ul + nu prea rezolva nimic mai ales ca acolo sunt toate matele. Iar la cum arata acum calculatorul nu prea il intretii deci e no go pentru tine, altfel trebuie sa-l cureti la maxim 2 luni complet.

Renunta la harduri si pastreaza ce-ti trebuie. Sunt o sursa de caldura mare, mai ales ca sunt inghezuite, totodata sunt si galagioase. Daca nu se poate atunci obligatoriu mai pui un ventilator acolo sa sufle pe ele.
Pe laterala nu pui nimic fiindca ventilatoarele care scot pe sus vor trage aer fresh pe acolo, se va face un airflow de la sine dar daca ai unul in plus ramas poti adauga deasupra la CPU si vezi daca ai imbunatatire mare, altfel renunti.


Daca as fi in locul tau as lua alta carcasa, ceva cu mai mult mesh ca sa poata respira, actuala e foarte inchisa si airflow-ul din fata e aproape inexistent incat aproape ca esti fortat sa te folosesti de laterala pentru intake, poate pe vara chiar sa o dai jos, i know, horror. Sunt destule carcase cu ventilatoare la pachet decente si multe.
Daca ramai cu a ta eu as pune asa: pe fata iei pui cat tine carcasa 120 sau 140 - 2 bucati, le pui pe INTAKE. Cele doua de sus de 140 pe OUT iar cel din spate tot pe OUT. Intorci sursa in pozitia normala dar inainte de asta o sufli si tu cu un spray cu aer comprimat, la fel si toata carcasa ca arata ca dupa razboi si obligatoriu dai fata jos de la ea si o menti cat mai curata, e imbacsita de par de pisic si practic nu intra aer in PC deloc.

Last edited by agarici cu pedale; 15-07-2020 at 00:57.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2020, 06:33   #20
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Fantele de aerisire a ventilatoarelor frontale sunt îmbâcsite de praf. Pe unde să mai tragă aer?
Eu aș începe cu o curățenie înaintea oricărui upgrade.

Aaa, da... și aș renunța la pisică.
Sau cel puțin nu aș lăsa-o să stea pe carcasă.
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Sfat upgrade procesor laptoop kppus Notebooks & netbooks 4 03-09-2013 03:57
Sfat Mini upgrade pt un vechi sistem! xgeox Cutia de sub birou 22 15-08-2013 01:18
Sfat upgrade CPU MB DDR cristi_io Placi de baza 54 16-11-2012 21:00
Sfat upgrade video dorubm Placi video 64 06-04-2011 19:39
Sfat upgrade CPU petru7 Procesoare si chipseturi 4 18-04-2010 18:33

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,709
Total Online: 2251

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by Monstru
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 09:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.