lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Foto/Video
Connect with Facebook

Foto/Video Aici discutam despre tot ce tine de foto/video, inclusiv creeatiile forumistilor lab501.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-11-2018, 11:35   #101
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am si eu o intrebare: se poate face update de firmware la un tv Horizon 48HL737F ?

Ma gandesc ca poate sunt chestii noi aparute. Pe net nu gasesc nimic.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2018, 12:40   #102
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

salutare
Ce recomandări ar fi pentru un soundbar cu BT și wi-fi pentru un TV de 55 inch?
Bugetul ar fi maxim 800 euro.
Mulțumesc anticipat.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 20-11-2018, 21:03   #103
ytsoc
Member
 
Join Date: Jun 2018
Posts: 20
Mentioned: 1 Post(s)


Default

inca e oferta la sony 49XF9005 4000lei, il are cineva? merita banii? ma intereseaza calitatea imaginii partea de smart mai putin.

Am auzit povesti cum ca e putina loterie cu panelul, unele par sa fie cam proaste la intensitatea negrului si tare mi-e frica sa nu-l iau si apoi sa ma lupt cu altex sa-l primeasca inapoi
ytsoc is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2018, 21:26   #104
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

E cam cel mai bun LCD, mai bun ca el doar Oled.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2018, 13:43   #105
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

NU AI NIMIC DE PIERDUT in afarta de timp, am luat de la resigilate un XF80 si i-am dat retur dupa 10 zile fiindca abia atunci am descoperit un bug pe partea de redate TV.
L-am luat direct din magazin si l-am adus in magazin inapoi, l-au scos din cutie, l-au aprins, totul ok, in 5 min in total am primit banii inapoi, mai mult am stat la casa la coada.

Last edited by agarici cu pedale; 21-11-2018 at 13:48.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2018, 16:39   #106
DeMons
Senior Member
 
DeMons's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: Timisoara - Ghiroda
Posts: 1,892
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to DeMons Send a message via Skype™ to DeMons
Default

Quote:
Originally Posted by ytsoc View Post
inca e oferta la sony 49XF9005 4000lei, il are cineva? merita banii? ma intereseaza calitatea imaginii partea de smart mai putin.

Am auzit povesti cum ca e putina loterie cu panelul, unele par sa fie cam proaste la intensitatea negrului si tare mi-e frica sa nu-l iau si apoi sa ma lupt cu altex sa-l primeasca inapoi
Ii Full Array Local Dimming + VA deci negru + HDR de calitate. '
Panou 10 bit.
Pretul ii foarte bun, avand in vedere ca seria XE/KDE 9005 era mai scumpa.
Folosesc acelas procesor de imagine si procesor intern. Gama 2017/2018
Image quality? Clar stau bine in domeniul asta.
https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x900f
__________________
SPOILER:

Last edited by DeMons; 26-11-2018 at 16:46.
DeMons is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2018, 16:48   #107
DeMons
Senior Member
 
DeMons's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: Timisoara - Ghiroda
Posts: 1,892
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to DeMons Send a message via Skype™ to DeMons
Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
salutare
Ce recomandări ar fi pentru un soundbar cu BT și wi-fi pentru un TV de 55 inch?
Bugetul ar fi maxim 800 euro.
Mulțumesc anticipat.
Vezi de un Sony/Panasonic, dar nu Samsung!
Calitate.. meh.
__________________
SPOILER:
DeMons is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2018, 17:51   #108
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Prietenul în cauză și-a luat un LG OLED de 55.
Mulțumesc frumos pentru ajutor.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 30-11-2018, 18:45   #109
ytsoc
Member
 
Join Date: Jun 2018
Posts: 20
Mentioned: 1 Post(s)


Default

multumesc pt input; dupa multe deliberari am zis... da-i naiba de bani si l-am luat(xf9005); evident diferenta fata de samsungul entry pe care l-am gasit in apt e uriasa, dar FALD mi se pare totusi ca are prea multe compromisuri asa ca il cam tin dezactivat;
Inca nu m-am jucat prea mult cu el; doar netflix si cast youtube, pana acum nimic de reprosat
ytsoc is offline   Reply With Quote
Old 30-11-2018, 18:49   #110
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu poti sa compari un brand serios ca Sony cu mizerii gen Samsung, e aiurea rau... E ca si cum ai zice mi-am luat un Jaguar, e mai bun decat vechiul meu Duster.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 30-11-2018, 19:29   #111
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

@ytsoc - dupa ce te obisnuiesti cu androidul pe tv care e chiar nice iti recomand sa pui KODI, plex (Daca e cazul), nu baga mizerii inutile care-ti ingreuneaza tv-ul overall si nu le vei folosi decat odata pe an. Totodata este o aplicatie pe site-ul sony de rearanjarea programelor si listelor de favorite pt TV, odate ce o aranjezi o sa fie mai placuta plimbarea prin ele.
Sony-ul primeste update-uri rar si sunt destul de slabi pe QA asa ca nu da cu update-uri in TV daca nu ai probleme.

Last edited by agarici cu pedale; 30-11-2018 at 19:33.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2018, 00:24   #112
DeMons
Senior Member
 
DeMons's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: Timisoara - Ghiroda
Posts: 1,892
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to DeMons Send a message via Skype™ to DeMons
Default

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Am si eu o intrebare: se poate face update de firmware la un tv Horizon 48HL737F ?

Ma gandesc ca poate sunt chestii noi aparute. Pe net nu gasesc nimic.
@madhorsefuzzy Nici nu vei gasi. Am inteles ca sta prost pe partea de software.. Gasesti un Android TV Box MXQ Pro 4k CPU Amlogic S905W Quad Core 1.5ghz / Android 7.1.2 200 lei +. Il gasesti prin Auchan-uri.
Se misca bine, am testat unul ieri.
Alternativa in caz ca nu doresti sa iti schimbi tv-ul.
__________________
SPOILER:
DeMons is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2018, 17:59   #113
mario08
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Philippines
Posts: 581
Mentioned: 12 Post(s)


Send a message via ICQ to mario08 Send a message via AIM to mario08 Send a message via Yahoo to mario08 Send a message via Skype™ to mario08
Default

Nu poti sa compari un brand serios ca Sony cu mizerii gen Samsung, e aiurea rau... - Nu zau ?
Tu stii ce este in interiorul unui tv Sony ?
Stii ca la fel ca si Philips , doar numele/brandul a ramas ce a ramas de el ?
Erau un brand BEST OF pe vremea crt-urilor cand aveau o tehnologie propietara in privinta tubului , acum la lcd-uri sa dus vremea
In primul rand ca ei NU fabrica paneluri , ci importa de la altii , cat despre electronica......ai auzit de Vestel , adica turci......asa ca......
Cel putin Samsung/LG isi fabrica propiile paneluri si electronica tot ei o fac , nu ca altii care asteapta de la alti fabricanti panelul/electronica , ei doar asamblandu-le
Macar chinezii de la Philips sunt de la TCL , un brand foarte renumit la ei si in alte tari
Deci numai va luati doar dupa denumirea brand-ului cand vreti sa va cumparati un tv , fiindca numai e aceasi situatie in acest domeniu ca pe vremea crt-urilor
mario08 is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2018, 18:10   #114
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Sony a cumpărat în trecut panel-urile de la Samsung, au avut inițial un joint fab. Dar azi panel-urile de la Sony sunt superioare oricărui Samsung (mă refer la gama superioară), pentru că OLED > QLED.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2018, 12:36   #115
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ce treaba are cum arata produsul finit vs cum e asamblat ? Poate sa fie in interior si mysugi atata timp cat vizual arata mult peste alti producatori si produsul overall nu se strica ? Pt mine asta conteaza.

Problema actuala la sony e ca QA e prost rau si dau drumul aiurea la update-uri netestate calumea pe modelele vechi si brick-uiesc placile si totodata nu te lasa sa faci downgrate sau sa-l resoftezi tu ca altfel stateau lucrurile, din cauza asta inca sunt cu actualul TV pe android 6 in loc de 7. Partea aiurea e ca de multe ori zic ca fix-uiesc probleme cu noul update si introduc altele. Update-urile vin destul de greu, chiar nu stiu ce naiba testeaza ei de sunt asa fail la capitolul acesta.
Iar hardware ca si hardware cu probleme din auzite ar fi sursa externa, e brick ca la laptop si ala se mai fute din ce citeam pe net.
In rest TV_urile sunt super oke, eu am din categoria mainstream model 2016 cu 120Hz FHD si nu am vazut nimic sub 35 de milioane care sa-i dea clasa si cu 120Hz si da am cautat sa-mi cumpar tv anul acesta si am dat retur la 3 tv-uri fiindca overall nu meritau banii. in conditiile in care anul trecut l-am luat cu sub 30 mil si acum nu gasesti ceva mai bun decat la 40+ asa ca stau in banca mea si strang pentru un OLED.

Philips-urile sunt niste jeguri aberante cu niste preturi foarte mari pentru ce reusesc sa faca ca si produs finit, paneluri cu ghosting si imagine nasoala... mizerii mai mari ca ele nu am vazut. Ia cel mai ieftin TV sony nonsmart si compara cu un philips de 20 mil si ai sa vezi ca se vede mai bine sony sau la fel in cel mai rau caz iar daca compari direct din acelasi price range ai sa ramai socat ce diferente sunt intre un philips si un sony... sincer nu stiu ce cauta brandul philips la capitolul TV intr-o propozitie in care sony e inclus ca si comparatie fiindca sunt total la polul opus.
Ca second brand dupa sony pot sa recomand LG si Panasonic care se vad destul de fain pt pretul cerut, Panasonic au si ei ceva panel-uri faine dar pacat de OS ala nasol rau. Samsung nu o sa-mi iau fiindca nu-mi plac culorile si softul. Imi place la LG ca au produse balance ca sa zic asa si preturi destul de ok.

Last edited by agarici cu pedale; 25-12-2018 at 12:47.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2018, 15:25   #116
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu pur si simplu nu pot sa trec de la plasma la LCD, poate fi 4k, 8k, 10000k, m-am tot uitat la ele dar nu pot...

Astept sa iasa PS5 si atunci imi iau un Oled 4k, pana atunci nu prea vad rostul 4k-ului.
Iar inca o generatie de oled sigur va aduce imbunatatiri, poate se reduce mult si problema cu burn in, desi nici la Panasonic pe plasma nu am avut treaba cu asta.

Ca modele de Oled eu ma uit in ordinea asta la ele, LG (clar cel mai bun pret si sunt de calitate + au OS fain), Panasonic (nimeni nu calibreaza TV-uri mai bine ca Panasonic, au cea mai naturala imagine) si Sony (se zice ca au cea mai buna procesare).

Asa ca in 2020 imi iau Oled...
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2018, 19:56   #117
DeMons
Senior Member
 
DeMons's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: Timisoara - Ghiroda
Posts: 1,892
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to DeMons Send a message via Skype™ to DeMons
Default

Quote:
Originally Posted by mario08 View Post
Nu poti sa compari un brand serios ca Sony cu mizerii gen Samsung, e aiurea rau... - Nu zau ?
Tu stii ce este in interiorul unui tv Sony ?
Stii ca la fel ca si Philips , doar numele/brandul a ramas ce a ramas de el ?
Erau un brand BEST OF pe vremea crt-urilor cand aveau o tehnologie propietara in privinta tubului , acum la lcd-uri sa dus vremea
In primul rand ca ei NU fabrica paneluri , ci importa de la altii , cat despre electronica......ai auzit de Vestel , adica turci......asa ca......
Cel putin Samsung/LG isi fabrica propiile paneluri si electronica tot ei o fac , nu ca altii care asteapta de la alti fabricanti panelul/electronica , ei doar asamblandu-le
Macar chinezii de la Philips sunt de la TCL , un brand foarte renumit la ei si in alte tari
Deci numai va luati doar dupa denumirea brand-ului cand vreti sa va cumparati un tv , fiindca numai e aceasi situatie in acest domeniu ca pe vremea crt-urilor
Singurul producator care ar avea piese in house, ar fi LG.
Cica nu ar folosi piese chinezesti, ci doar MI Korea.
A spus un tip din domeniu. Si chiar a "dezbracat" unul sa imi prezinte.

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Sony a cumpărat în trecut panel-urile de la Samsung, au avut inițial un joint fab. Dar azi panel-urile de la Sony sunt superioare oricărui Samsung (mă refer la gama superioară), pentru că OLED > QLED.
Acum au panouri VA de la AUO, sunt superioare pe partea de Negru/Culori, comparativ cu VA-ul Samsung.

@Otman Still 4k worth it.
@agarici cu pedale
Într-un final au facut o miscare JOLED-Sony-Panasonic

https://www.techpowerup.com/250899/j...market-in-2019
__________________
SPOILER:

Last edited by DeMons; 25-12-2018 at 19:58.
DeMons is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2018, 20:09   #118
mario08
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Philippines
Posts: 581
Mentioned: 12 Post(s)


Send a message via ICQ to mario08 Send a message via AIM to mario08 Send a message via Yahoo to mario08 Send a message via Skype™ to mario08
Default

Parerile personale difera de la user la user in functie de perceptia vizuala a fiecaruia
Insa de la o parere personala pozitiva la a generaliza e diferenta , fiindca fiecare producator are plusurile/minusurile de rigoare
Am plasma 3D Panasonic si 4K/3D/120hz/10bit/curbat de la Samsung , dar nici odata nu o sa scriu ca Panasonic sau Samsung sunt mult mai buni fata de......
Sunt parerile mele personale si mi-le sustin , dar NU generalizez cum fac altii pe aici , in rest......

Last edited by mario08; 25-12-2018 at 20:11.
mario08 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-2019, 21:58   #119
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2019, 21:24   #120
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mda... emac a crescut prețul pentru televizorul Samsung 32M5502, de la 1350 lei l-au făcut 1400 lei, așa că l-am comandat de la garaj la 1300 lei, voi merge mâine dimineață să-l ridic. Observ că mai au 7 bucăți în stoc magazin.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,093
Total Online: 3408

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.