lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-01-2018, 14:36   #33521
nitzadrian
Senior Member

nitzadrian's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Poate unii muncesc în weekend și ți se pare ție că se grăbesc.
+1 Foarte adevarat
nitzadrian is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2018, 17:45   #33522
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 204 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Enz0 View Post
Atunci când îți iei iubită nouă că te fu7e putin mai repede și mai ieftin, dar nu scoate nici un sunet si dacă nu ești atent la găuri s-ar putea să îți "afume" lenjeria și să te țină în frig in plină iarnă.
Avantaje și dezavantaje... [emoji16]
Bucurați-vă de impozitare comună, când va intra și ro in randul Europei de Vest si dieselul va fi impozitat dublu față de benzina, ne auzim.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Mișto bemveul, să te ducă sănătos!
Doar că pe meleagurile mioritice cei cu asemenea mașini nu știu nici să semnalizeze... iar dacă îi depășești cu Logan... cade cerul pe ei, și stau în spatele Loganului, doar să îi faci loc...
Pe alte meleaguri nu contează cu ce mergi, fiecare își vede de drum și respectă regulile.
Old 21-01-2018, 18:27   #33523
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 237 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Enz0 Send a message via Skype™ to Enz0

Mulțumesc.
Eh, e bătrânică, a făcut 20 ani dar e luată de la primul ei proprietar, era low-ish mileage si cu TüV nou de 3 zile când o luasem eu.

A făcut 2 ani, am dus-o la un pre-check si pentru că doiciland te violează in qur când vine vorba de inspecție tehnică, am picat cu foliile "omologate" de românia (da, erau omologate dar nu sunt valabile in DE daca nu e abțibildul cu e-geprüft pe care românii nu îl aplică decât la reprezentanță).
Dă jos foliile, spală cu acetonă geamurile, coboară dumnezei!

Un pivot spate sus stanga dus, arc spate stanga, rupt in românia la 40km după ce am trecut granița când am venit pe național de la Cenad la Timișoara in 2016, pivot superior față dreapta, garnitură capac culbutori veche, cablu frână de mână ruginit (da, era functional dar ruginit, picat tuv), toba finală avea o mică gaură => Schimbă toba au zis ei (mu!e, e dintr-o bucată din față de la downpipe pana in spate, cu tot cu CAT).

Müie, socrul are firmă confecții metalice. Dat jos tot ansamblul, scos aparatul de sudură TIG, decupat tabla inox coaptă, sudat tablă inox nouă, vopsit cu bronz (din ala argintiu) de folosea bunica și ziceai că e nouă
Montat la loc cu Holts Gun Gum pentru montaj eșapament, nu auzi mașina când merge dacă ești in spate.

M-am decis să schimb toată suspensia pentru că e moka daca iau piesele din DE si le montez in RO, mai ales ca pre-check mi-a zis ca masina nu are gram de rugină la șasiu șamd. She's a keeper!

kit suspensie față 12 piese (bucșe/pivoți/capeți de bară) ATP (exodus e in RO) - 100EUR
kit suspensie spate cu 6 piese cu 70EUR
Cabluri frână de mâna Lemförder - 20EUR
kit saboți frână de mână + cilindri+arcuri+suruburi noi - 20EUR
Plăcuțe frână spate Zimmermann Sport (ei fac si pentru M5) - 23EUR
Pachet inspectie (filtre): Habitaclu carbon activ/Ulei/Aer de la SCT DE - 22EUR
Senzor axă came ATP - 25EUR

Montat totul in RO in 48h la Bogmiradi Timisoara la care gasisem Arcuri si telescoape spate Monroe in ofertă același preț ca in DE + garnitura capac culbutori de la Lemförder - cu tot cu piesele respective, unghi fugă făcut, frâne aerisite, reglate si testate (sa nu pic tuv că îi omor) - 1650RON

Bineinteles ca am picat iar TUV, insert müie face here - farul dreapta pasager nu are aceeasi intensitate ca si cel de la sofer zicea nenea "injiner" - să mori tu, zic. Eu nu am vazut asta, el a vazut...

Cumpărat faruri noi, DEPO halogen model face-lift cu 168EUR, reglat caderea 1% pe faruri, 2% pe ceață in parcare la lucru, luat TÜV cu brio.
Ca idee, că au testat tot, inclusiv sonda lambda dacă e in parametri, gazele mi-au ieșit foarte foarte apropiat de Golf 4 1.6 105hp EURO 4 adica 0.035 Golful vs 0.040 balena mea de 2L din 1997 care e EURO 2.

A testat de 2x, mi-a zis ca daca aveam acte cu CAT aftermarket montat in service in DE, imi urca clasa de noxe si plateam mai putin la impozit (pentru 10EUR ma füt in ei că dau 500EUR pe piesa si montaj).

In rest, apă paie și bătaie, modat aprinderea pentru curent mai mult in bujii (triplă masă cu cablu lițat de 10mm), set NGK tras la specificațiile motorului, filtre noi, ulei Mannol Extreme 5W40 schimbat la 8k (ulei decent, il recomand) si masina face pe Drag Timer Android App, 8.9s 0-100kmh.
Not bad for 20 yro bimmer si aproape 1700kg cu rezervorul plin, eu la volan si una alta prin portbagaj

Last edited by Enz0; 21-01-2018 at 18:33.
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2018, 18:31   #33524
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

PC-ul meu

Ști ce nu am văzut...? poze man, vrem poze cu mașinuța.
Old 21-01-2018, 18:46   #33525
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 525 Post(s)

PC-ul meu

Parca a pus poze mai demult. Masina e geniala. E ingrijita.
Old 21-01-2018, 18:48   #33526
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

PC-ul meu

Am înțeles că a achiziționat-o de curând, de aceea am întrebat de poze. Am văzut filmulețul cu ea... dar era inside
Old 21-01-2018, 18:58   #33527
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Eh, de curând... sunt acuși 2 ani de când nu am intrat pe aici, mașina are 2 ani si 4 luni de când e la mine. De când am luat-o și până acum s-au schimbat multe la ea si mai urmează să se mai schimbe.
Urmează stopuri DEPO fumurii spate + spoiler lippe (buza mică de M5 , aia finuță de pe portbagaj), a primit tratament shadow line (eliminat tot cromul handicapat de pe ea), lemnul de cireș maro din interior luat la smirglu fin si vopsit negru mat, inclusiv consola centrală, debadged (scos 520i cu ață dentară și foen) - dar nu va avea nici o inscripție M pe ea atât cât eu trăiesc ...

Astept sa incarce niste poze de pe telefon in drive si le pun pe IMGUR. Din pacate nu am unde sa lucrez la ea pe cat mi-as dori, depind de un amic care are curte interioara si cand e acasa si are timp, ii repar si lui masina (Vectra C Kombi 2004) si meșteresc la a mea.
Până atunci, this is the goal...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	black E39.jpg
Views:	82
Size:	469.4 KB
ID:	61529  

Last edited by Enz0; 21-01-2018 at 19:01.
Old 21-01-2018, 19:00   #33528
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1052 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Bine ai revenit Enz0! Nu cred ca s-a schimbat nimic intre timp pe aici, dar imi pare bine ca ai revenit.
Old 21-01-2018, 19:02   #33529
nitzadrian
Senior Member

nitzadrian's Avatar

Quote:
Originally Posted by Enz0 View Post
A făcut 2 ani, am dus-o la un pre-check si pentru că doiciland te violează invine vorba de inspecție tehnică, am picat cu foliile "omologate" de românia (da, erau omologate dar nu sunt valabile in DE daca nu e abțibildul cu e-geprüft pe care românii nu îl aplică decât la reprezentanță).
Dă jos foliile, spală cu acetonă geamurile, coboară dumnezei!

In rest, apă paie și bătaie, modat aprinderea pentru curent mai mult in bujii (triplă masă cu cablu lițat de 10mm), set NGK tras la specificațiile motorului, filtre noi, ulei Mannol Extreme 5W40 schimbat la 8k (ulei decent, il recomand) si masina face pe Drag Timer Android App, 8.9s 0-100kmh.
Not bad for 20 yro bimmer si aproape 1700kg cu rezervorul plin, eu la volan si una alta prin portbagaj
da ies naspa foliile. Am patit cu un sh luat din targ mai demult. S-a sculat dupa niste ani de zile la itp sa dea respingere ptr geamurile spate laterale de la portbagaj.
am mers la un centru care monta alarme si folii. S-a chinuit unu de acolo cu feon industrial tras de ele si jupuit cateva ore razuit cu cutzitul. Tot asa a injurat si ala de dumnezei si morti.

uleiul mannol foarte bun. Filtrele sct sunt acceptabile.
Old 21-01-2018, 19:15   #33530
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu

Bine ai revenit Enz0! Pentru faruri nu ti-au zis nimic de folie?
Old 21-01-2018, 19:18   #33531
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Cand faci maxim 7000km pe an cu tot cu drumul de RO si le schimbi anual, crede-ma ca sunt mai bune ca orice pui pe masina.

Filtrul, uleiul schimbat DES e cel mai bun, mai ales daca e OMOLOGAT pe bune pentru masina ta, nu doar abțibild. Aici nu se joaca, trebuie să treacă TÜV ca să poată fi vândute.
Acum caut Mobil 1 Annual Protection 5W30 să pun pe ea după un oil flush (are deja al doilea schimb de ulei făcut si pentru al 3-lea piticul meu zice flush, deal with it )

LE: Ce folie de faruri?
Da-i in morții lor că m-au disperat, a zis că bat slab după părerea lui. Zic nene, am Philips Xtreme vision + 130% de 1 saptamana cumpărate, cum sa zici că bat slab? El: Nu stiu, nu imi place - "bildschirm ist nicht sauber, kleine dunkel punkte" - imaginea nu e curata, mici puncte intunecate. LOL WUT??

LE nr 2: Poze cu mașina before and after urcate aici

Am pus și pozele de la lucru pe Vectra + o comparație intre suspensia pe E39 si mâna mea (1.82 și 85kg).

Băiatul e român din Onești, avea un Peugeot 406 Combi din 1999 pe care tot eu l-am reparat pentru el, si am prins masina asta la 750EUR - nu mergea zicea posesorul si e prea scump sa o repare. Mi-am dat seama ce are, EGR infundat, furtun racire gaurit, intercooler explodat și martor ramas aprins in bord. Cost? 13EUR o lada de Veltins 20x 0.5L + 10EUR furtunul. Lada am imparțit-o, e clar )

Intercoolerul e imens pentru motorul de 1.9 120hp asa ca am anulat duda explodată, tăiat jos, lasat 3cm , răsucit ca la pasta de dinți și strâns cu clește de țeavă cu Poxipol intre straturi ca să fiu sigur că nu se desface. Desfăcut EGR, curățat, anulat eroarea cu ELM și Torque, curățat răcirea toată, intercoolerul lăsat la inmuiat 2 zile cu acetonă in el (am la lucru industrială ).
Rezultat, mașina (Vectra C) merge de rupe, iar una cu pachet sport cum e asta, sunet Clarion cu GPS și touch-screen, senzori parcare șamd in condiții bune e 2500.
L-am scos pe Marian al meu

Last edited by Enz0; 21-01-2018 at 19:45.
Old 21-01-2018, 19:30   #33532
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 230 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Poate asa incearca ei sa ii determine pe proprietari sa scape de masinile vechi, ii fwt la cap cand vine TUV-ul. Sau, stii tu, nemti...
Sunt curios daca as lua TUV-ul cu tractorul. :-?
augustus is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2018, 19:33   #33533
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Nu, a fost reportaj aici. Dacia pică TUV la 2 ani după ce au cumpărat nemții Logan-urile/Sandero sau Duster.
Pe ei nu ii intereseaza daca ai rugină la tabla șamd. Șasiul să fie imaculat, franele ca din fabrica, luminile să fie Tip Top (aici intra si becul la numar), pici pentru stergător parbriz care lasă urme, motorul să functioneze perfect si sa nu piardă ulei, să se incadreze in norma de poluare unde a fost repartizată, sa nu ai urme de coroziune pe conductele de frana sau combustibil (e suficient sa fie oxidate și pici, eu am revenit dupa 1h cu masina ca a trebuit sa le curăt și sa le vopsesc).
Cureți cu perie de sârmă, vopsești!

Last edited by Enz0; 21-01-2018 at 19:36.
Old 21-01-2018, 19:39   #33534
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1052 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Eu am ITP in 10 zile la Octavia.

Are frane noi fata - spate, sonde lambda noi, cauciucuri noi, cabluri de frana de mana noi. Singura chestie care nu merge este dezaburirea lunetei, nu cred ca se verifica.
Old 21-01-2018, 19:42   #33535
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Nu se verifica. Scoate papucii de curent de pe rezistenta de incalzire, lipeste la un bec de 12v niste fire si verifica daca primesti curent. Daca nu primesti e din buton (vestit la VW/VAG), daca primeste curent atunci e intrerupta. Cauti unde și refaci traseul cu... bronz de vopsit cazane/cuptoare cu o scobitoare.
Been there/Done that la Polo...

LE: @augustus uite aici reportajul, e recent - use Google translate.
In 2-3 ani de uzura 12.2% failure rate și ține cont că sunt mașini de export, cele din RO sunt mai "moi" ...
Beat that - cineva să îi anunțe pe Fiat și Kia.

Last edited by Enz0; 21-01-2018 at 19:53.
Old 21-01-2018, 20:03   #33536
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 259 Post(s)

Quote:
Nu se verifica. Scoate papucii de curent de pe rezistenta de incalzire, lipeste la un bec de 12v niste fire si verifica daca primesti curent.
LOL, nu mai bine foloseste un multimetru ? si nu e mai usor sa bage sondele in mufa din spatele butonului ?
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is online now   Reply With Quote
Old 21-01-2018, 20:06   #33537
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 230 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Eh, tehnic si a mea a fost de export.
Nu stiu o boaba de germana, iar traducerea e execrabila. Din ce zisasi acolo, singurul ,defect" pe care pot zice ca il are acum sunt stergatoarele, care lasa niste urme. In rest, nu stiu sa fie vreo problema din cele de mai sus.
Daca n-as avea ce face si as avea banii pentru dracia asta, chiar as incerca, sunt curios daca trece TUV, ca daca il trece pe ala inseamna ca nu are nici pe dracu masina.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2018, 20:32   #33538
nitzadrian
Senior Member

nitzadrian's Avatar

@Enz0, ce oil flush? Pune uleiul ala nou si lasa zmacurile
N-ai nevoie de nici un engine flush daca n-ai nesquick cu lapte in baia de ulei
Daca vrei sa cureti motorul de impuritati foloseste o tura Shell Helix Ultra 5w40 sau Mobil1 New Life 0w40 si-l dai afara la 5000km.

uite aicea specificatiile la Annual Protection 5w30, esti sigur ca cauti asa ceva? Adica ulei A1 sau A5?
https://www.mobil.com/English-US/Pas...ual-Protection

Last edited by nitzadrian; 21-01-2018 at 20:39.
Old 21-01-2018, 20:47   #33539
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

@nitzadrian
Faci ce vrei, eu la masina care are peste 150k km recomand oil flush la fiecare 2-3 schimburi de ulei. Bineinteles il faci DACA ai bușon și poti scoate uleiul pe la baia de ulei, daca se face schimbul prin sucțiune e frecție de mangan la picior de lemn.
Tu crezi ca discutam aici doar de sludge? E vorba de depuneri peste tot, de pilituri metalice. E greu sa dai 25-30RON la 2-3 ani cand stii ca ai prelungit viata motorului cu cel putin 20k km?
Cate masini ai avut de când ai permis? (daca ai). Câți km ai făcut cu ele și câți ani le-ai avut pe mână plătind tu reparațiile si mentenanța?
E ușor să vorbești de pe forumuri, sau ca in reclama cu mustață de dă rateu cu VW Beetle (nu găsește motorul).

Când bagi tu bani in mașină și vrei ca mașina să țină 300k+ atunci ai grijă de toate cele. Nu incepe cu norme șamd că sunt uleiuri de șarpe foarte multe. E ulei compatibil cu motorul tău si are specificații decente? Îl schimbi mai des decât recomandă producătorul? Good for you, enjoy the ride!
Am avut mașină la care la 500k i-am făcut resegmentare și a mai mers 250k km. Vectra A 1.7TD cu ISUZU. Oil flush la 3 schimburi pentru ca Diesel burns dirty inside. La 750k km a vandut socrul mașina de hămălit, și-a luat inca un papuc cu platforma si 4 usi si un Ford Focus 2004 1.6 benzina (bineinteles nu din banii de Vectra ci a mai pus si el ).
Vectra merge și acum...

Polo cu cutia de curse era mai tot timpul in 4-5k rpm și m-a bagat vita in pom cu ea cand masina "implinise" 330k km cu motorul original.
Compactul a făcut curse gen LeMans DE-RO-DE si are 330k+, nu consumă gram de ulei și mere ață la proprietarul din RO.
Balena vede zona roșie și aleargă cu 170+km/h mai des decât vede Loganul lui augustus (si el zicea ca mere sportiv) 4500rpm sau 150km/h si nu consumă ulei, ba din contră am scăzut cu 1 secundă timpul 0-100 dat de fabrică.

Tell me more from your internet experience ...

A5B5 pentru high performance gasoline engines. E vorba de schimb la 1 an de zile nu de numar de km. Nu imi e piticul linistit chiar daca nu fac nr de km e vorba de uzura din cauza vremii.
@augustus - da-i sa traduca in engleza si traduce bine!

Last edited by Enz0; 21-01-2018 at 21:04.
Old 21-01-2018, 20:53   #33540
nitzadrian
Senior Member

nitzadrian's Avatar

nu stiu, nu-s adeptul engine flush-urilor . Mai bine zmacuri de-a gata
Lukoil Flush Engine la bidon de 4litri sau Mol Engine Flush la bidoane de 1litru
Pui cantitatea necesara ca si cum ai pune un ulei nou si il lasi 15min
Dupa aia il dai jos si pui ulei nou si filtru
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules