lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-01-2018, 17:09   #33641
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 237 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Enz0 Send a message via Skype™ to Enz0

Pai ce treaba are electronica masinii cu faptul că trebuie să schimbi volanta la 45k sau discurile la 45k?

Ce treabă are electronica, cu distribuția pe lanț care deja face urāt la 80k? Au ajuns distribuțiile pe curea să fie mai fiabile și să țină mai mult ca cele pe lanț - I AM TALKING ABOUT YOU AUDI!!

Ce treabă are electronica, cu faptul că o cutie de viteze e atat de prost facută incāt cedează rulmenții in ea la nici 100k sau se duce ambreiajul in nici 45000km?
Aviz Audi și Ford cu dual clutch.

Muiștii de la GM la motorizările de 1.9cdti recomandă max 1.9L ulei īn cutie, la 150k km te trezești cu cutia praf, treapta 6-a huruie. Nu contează că e Saab/Fiat/Alfa Romeo sau Opel/Vauxhal, in cutia aia intră 3L de ulei fmm!!! Nu sunt singurele, dar trebuie verificată fiecare cutie dacă mai are ulei sau nu.

Nu, nu e electronica de vină ci Planned Obsolescence, tocmai din cauza asta am preferat să iau ceva old school și bullet proof care īncă arată ȘIC.

LE: Uitasem să zic de VW cu motorul de 2.0T benzină la care pică pompa de ulei, cel mai des intālnit "upgrade" e pompa de la 1.8T.
Engine valve buildup la toate motoarele cu Direct Injection pentru că le e greu să instaleze un oil catch-can in plm. Dacă meri ca babalācul ai mucit motorul, cei care le "agresează" sunt mai safe.
Carcasa filtru ulei de plastic care crapă și te lasă fără ulei.

@EXxx
Da, e adevărat cu firele - dacă folosești fir cu liță cupru de china că e mai ieftin.
Te invit să verifici cablurile intr-o mașină gen S-Class sau Seria 5 din 2004, apoi să vezi ce cabluri rahitice au cele din ziua de azi.
Un S-Class sau un E39 2004 īl poți aduce la standardele de azi ușor, dar in cele de azi trebuie să investești incă un sfert (minim) din prețul de achizitie ca să le faci la fel de bine construite precum acel S-class sau E39.

A bit of optional extras from the mighty E38 7 Series (Transporter anyone?)

"S611A NIGHT VISION" - useful when its dark and your headlight bulbs have blown? Zombie Hunting?

"S907A JAMES BOND EDITION" - does that have the rocket launchers in the sunroof?

"SRACA HUMIDOR" - gotta keep those cigars at the right humidity/temperature!

"SRASA DRINKS CABINET FOR INDIVIDUAL SEATS" - no point smoking those cigars without a nice malt to sip on

"SRS3A THEATRE CONFIGURATION LOUNGE SEAT" - may as well be comfy while smoking your cigar and sipping your whisky

"S131A WEAPON BRACKET" - if you're drinking and smoking may as well have a gun handy too

Last edited by Enz0; 24-01-2018 at 18:25.
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-2018, 18:27   #33642
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 176 Post(s)

PC-ul meu

Ehee nemtalaii sunt invatati sa mulga clientii de bani din secunda doi de la achizitie.... majoritatea nu au habar si platesc toate prostiile lor. Faci putina gura ii ameninti cu avocatul si apoi primesti masina de schimb, piesa noua si reparatie moca

LE: un coleg imi povestea de fratesu ca dupa update-ul diesel i-a picat turbo si ca il costa 3k euro... i-am zis sa mearga la audi si sa pune problema cum trebuie ce sa vezi azi a ridicat masina cu egr nou, manopera 0, piesa 0, masina are peste 210k km si 6 ani vechime.

Last edited by vibeup; 24-01-2018 at 18:32.
vibeup is online now   Reply With Quote
Old 24-01-2018, 18:33   #33643
EXxx
Senior Member

Mentioned: 21 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

lumea e mult mai consumer based acuma. Toata lumea vrea ce e NOU, ACUM!
vorbim totusi de downsizing la motor, aplicarea de turbine/superchargere. E normal ca unele lucruri sa se duca mai des.
Dar am impresia ca voi uitati ca acum si ca volumul de masini vandute s-a dublat
link. Din cauza asta evident ies la iveala mai usor problemele. Unde mai punem ca internet? Daca la inceput de 2000 era un model de masina cu bube, ajungeai sa afli dintr-o revista, poate din PUTINUL internet specializat care era atunci. Acum imediat poate sa vina gigel sa se planga.

Also, bmw nu ti-a vandut tie acel e39, ci l-ai luat sh de la altcineva, ii faci probabil service-ul NU in cercul bmw. Nu ma intelege gresit, nu condamn nimic din ce-ai facut, fml si eu am cumparat mondeo-ul sh, il servisez la gigelul in care am eu incredere.

Insa nu poti sa te plangi ca vai nu-ti merge ceva, pentru ca ei pot spune, bre, nu l-ai facut(service-ul) la noi ca sa verificam calumea tot, deci e problema ta. Evident intervin mai multe probleme aici, gen: preturile nesimtite pentru orice @service autorizat, treaba de mantuiala.

Lumea nu intelege ca totul in momentul acesta este un business.
reprezentanta/Serviceul autorizat scoate bani din aftersales: cei 2-3 ani in care esti obigat sa faci service-ul anual la ei, ca sa nu pierzi garantia.
service-ul de "colt" mic(nu deastia mari) vrea sa faca treaba ceva mai bine, sa fii tu fericit, ca sa vii din nou la el.

also sa compari un s classe / seria 7 din 2004 cu ce e acuma e putin ridicol. Iei ceva cu toate optionalele si asta de acuma arata SF in comparatie.

Pana la urma firmele astea vand masini la o majoritate de oameni care oricum schimba masina la 4-5 ani(max).

L.E. @vibeup Dupa cum stii in .de legislatia e facuta cu bun simt si nu-si permit prea multi sa faca macaroneli. Also daca omul poate dovedi ca update-ul a busit turbina atunci ce puteau sa faca aia? Fii sigur ca ar fi facut scandal si ei, daca puteau sa se apere in fata unei curti.

Last edited by EXxx; 24-01-2018 at 18:36.
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 24-01-2018, 19:16   #33644
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Servisarea o fac singur, unde nu am timp și chef mă folosesc de un service al unui tip Libanez, aici in Lübeck. Băiatul lucrează foarte bine și are prețuri de bun simț. Īn Timișoara folosesc un singur service, Bogmiradi pe Calea Aradului.

Quote:
Originally Posted by EXxx
also sa compari un s classe / seria 7 din 2004 cu ce e acuma e putin ridicol. Iei ceva cu toate optionalele si asta de acuma arata SF in comparatie.
Te-ai uitat ca idee ce optionale aveau masinile alea? Rahatul de E39 avea senzori de ploaie, rear view camera, adaptive leveling headlights, bi-xenon, Sat-nav cu touch, front and rear heated seats, climatronic cu 2 sau 4 zone si multe altele.

Nu stiu despre ce SF vorbim.
http://www.m5board.com/vbulletin/att...9-m5-board.pdf
Old 24-01-2018, 19:22   #33645
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1046 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

O masina care se lanseaza cu o gramada de probleme si care are nevoie de 2 ani pentru rezolvarea lor este Estate car of te year for less than 20000 GBP la whatcar. Amuzant.

Old 24-01-2018, 19:57   #33646
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 666 Post(s)

PC-ul meu

Acum vreo 2 saptamani am constatat ca nu mai merge geamul electric spate dreapta. Nici din consola soferului si nici din butonul lui de pe usa spate. Acum 3 zile am constatat ca a murit si ala de pe stanga. Ceea ce intr-un fel ma bucura, erau sanse mici sa moara regulatoarele motorelor sau motoarele din ambele usi, deci 95% sunt butoanele de pe usa soferului (care aparent la Megane au rol de Master, daca pica ele nu mai merg nici corespondentele de pe usi).

Luate cu 5$ de-aici: https://www.aliexpress.com/item/Car-...845293176.html
Old 24-01-2018, 20:54   #33647
Kimi
Ancient friend

Kimi's Avatar

Mentioned: 125 Post(s)

@Boggy al tau dci e euro4? Cum se impaca cu ulei 2T?
Kimi is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2018, 00:32   #33648
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Brici. Bag pana la 1:100 in el fara greturi pentru ca n-am DPF. Adica la un plin de 60l, 600ml de ulei.
Old 25-01-2018, 02:31   #33649
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Ulei in motorină, cine dracu v-a dat ideea asta tāmpită ? [emoji23][emoji23][emoji23]

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Old 25-01-2018, 03:17   #33650
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Enz0 View Post
Ulei in motorină, cine dracu v-a dat ideea asta tāmpită ? [emoji23][emoji23][emoji23]

Don't get them started, m-am plictisit de explicații gen "motorul merge mai rotund" sau "are un sunet mai pufos".
Old 25-01-2018, 03:26   #33651
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Quote:

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Don't get them started, m-am plictisit de explicații gen "motorul merge mai rotund" sau "are un sunet mai pufos".
Old 25-01-2018, 05:11   #33652
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

@Boggy - Glumeam bă [emoji23][emoji23]

@Neo
Caută pe net dacă nu crezi. E folosit de mulți din cauza eliminării sulfului si a parafinelor. Ele asigurau ungerea sistemului de alimentare și injecției. Acum sunt scoase și e folosit uleiul de rapiță, de aia și cad multe injectoare pe mașini, vezi Cazul Ford cu tdci pana prin 2014.

Se face teflon coating dar nu e suficient...
Nu mai țăcăne, nu mai fumegă (cam 30% din fum dispare), merge mai bine motorul și consumă mai puțin. Nu e placebo, īntreabă băieții.
Au zis ca sunt nebun acum 3-4 ani cānd le-am recomandat asta, īntreabă-i acum ce cred...
Cel mai tare se simte pe masinile cu ceva km adunați. Nu e subiectiv ci din prima e resimțit.

In altă ordine de idei, Castrol Optigear BM150 așteaptă sa intre la diferențialul e39. Am la lucru cu butoaiele, am colegi care il folosesc și sunt mulțumiți, mai ales că īl luăm moka [emoji16]

Last edited by Enz0; 25-01-2018 at 06:27.
Old 25-01-2018, 06:32   #33653
Kimi
Ancient friend

Kimi's Avatar

Mentioned: 125 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Brici. Bag pana la 1:100 in el fara greturi pentru ca n-am DPF. Adica la un plin de 60l, 600ml de ulei.
Excelent. Ai vreo recomandare anume?
Kimi is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2018, 06:56   #33654
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 51 Post(s)

PC-ul meu

S-a rezolvat si la mine problema cu clima.
Cica pinul 2 de la un conector nu era bine securizat.

Alta viata, no more dacia 1300 feeling
Old 25-01-2018, 08:33   #33655
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Erai si tu așa?
Old 25-01-2018, 09:08   #33656
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 51 Post(s)

PC-ul meu

Ne....nu stiam unde este mai multa zapada...
In masina sau afara
Old 25-01-2018, 09:56   #33657
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 84 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Motorul merge mai rotund si are un sunet mai pufos.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2018, 10:02   #33658
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 524 Post(s)

PC-ul meu

Epic =)))))
@Boggy, tu de unde iei mineral, ca pe piata gasesti mai mult sintetice.
Old 25-01-2018, 11:19   #33659
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Pentru cei cu DPF care nu vor să riște cu 2T dar vor să elimine problemele cauzate de lubrifierea scazuta a Dieselului tratat, puteti folosi NF Diesel Lubricity+. E compatibil cu orice motor Diesel cu DPF si nu cauzeaza depuneri. Doza e foarte mică, in mod normal un flacon e suficient pentru cca 600L motorină tratată.
(1ml NF Lubricity+ to 2 litres of diesel)

Quote:
Sulphur occurs naturally in oil. It is undesirable for various reasons. The main reason is that the sulphur from the exhaust pipe forms sulphuric acid in the atmosphere which results in acid rain. In the vehicle it pollutes the engine oil reducing its life. Using a low sulphur diesel reduces both the environmental pollution and the pollution of engine oil. In order to produce low sulphur diesel, the sulphur has to be removed and the process that removes the sulphur reduces the lubricity of the diesel. Diesel pumps and injectors rely on this to keep them lubricated.
Old 25-01-2018, 11:28   #33660
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1046 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

La concentratie asa mica, ai nevoie de seringa pentru dozaj corect presupun.

Se pare ca si Liqui Moly are ceva similar:

https://products.liqui-moly.com/dies...dditive-3.html
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules