lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-11-2016, 22:15   #21
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu știam de ce nu puteam să scriu card-ul cu OSMC, Kaspersky mă sabota în background fără să zică nimic, gen "bă tâmpitule, vezi că am observat că se încearcă scrierea unei imagini pe un card microSD, m-am pus eu contra, că așa am crezut eu că e bine".
Nimic... după căutări pe net și tot felul de soluții propuse, undeva am citit că e posibil ca antivirusul să nu permită scrierea...
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 17-11-2016, 20:17   #22
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

N-am patit asta pana acum dar nici KAS nu am :P
Ultima data m-am jucat cu libreelec si mi-a placut, dar nu mai pot da feedback cu raspberry fiindca nu-l mai folosesc ca mediaplayer, l-am retras momentan.

http://kodi.wiki/view/HOW-TO:Install...n_Raspberry_Pi
https://libreelec.tv/2016/04/libreel...7-0-0-release/
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2017, 16:07   #23
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

MIC UPDATE pentru cei ce folosesc KODI indiferent ce are la baza (Windows/Android/Linux/TV BOX etc), pentru toti e acelasi lucru.

@Vespa - http://troypoint.com/how-to-add-subtitles-to-kodi/
fata de postul 19 care nu mai e actualizat ai aici mai sus tutorial cu skinul actual default de kodi 17.

apoi urmatorul lucru care-l instalez e asta (nu ai nevoie de alte pluginuri pentru filme)
https://seo-michael.co.uk/how-to-ins...odus-for-kodi/

exodus are suport pentru https://trakt.tv/ care si el trebuie instalat + iti faci cont adaugi serialele/filme care le urmareste familia si iti tine cont de progresul vostru fara sa iti mai bati capul ca nu mai stii unde ai ramas cu progresul.
https://seo-michael.co.uk/how-to-ins...rakt-for-kodi/


al treilea lucru si cel mai important e sa configurezi exodus-ul cum iti arata tipul de aici.

tipul e enervat ca vorbeste mult si o lalaie pe langa subiect, te intereseaza sa reduci timpul de search pt surse video, sa pui 1080 sau 4k la surse si sa dezactivezi niste bife la surse ca unele sunt broken si aia e gata.

eventual poti baga aplicatie de backup - faci backup la ce ai facut pana aici si apoi o salvezi pe un stick extern si in caz ca se beleste kodi (ca o mai face rar) ai bkp-ul pt restore.
http://kodi.wiki/view/add-on:backup

Last edited by agarici cu pedale; 04-06-2017 at 16:17.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2017, 17:16   #24
Vespa
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Craiova
Posts: 263
Mentioned: 7 Post(s)


Default

multumesc !!!!


Sent from my iPad using Tapatalk
Vespa is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2017, 22:27   #25
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

@Vespa - keep me updated

imediat cum imi fac timp o sa fac un update cu tutorial mai serios.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2017, 00:11   #26
Vespa
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Craiova
Posts: 263
Mentioned: 7 Post(s)


Default KODI / XBMC / Media Player

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
@Vespa - keep me updated .
Nu am avut timp sa scriu. Dupa ce am instalat addonurile indicate de tine si altele care mi s-au parut interesante, kodi a devenit o aplicatie super utila. De fapt, cu aplicatia asta nu mai nevoie de nimic pe un tv cu android.
Eu am preinstalata vrsiunea 17.3 krypton, merge foarte bine fara lag, etc. Nu stiu daca kodi e si pe alte platforme tv dar eu as face din kodi o platforma in sine pentru televizoare. Comunitatea e mare, suport constant pentru updaturi si noutati, addonurile sunt diverse etc.

Am gasit si solutia la problema mea cu titrarile. Prin upnp nu se incarca nici automat, nici manual titrarile din local drive. Asa e ca am partajat nas-ul prin nfs si acum le citeste automat.
Imi plac foarte mult tipurile de library pe care le face kodi insa pe partea de tv show nu gasesc un provider potrivit. Pe partea de filme folosesc unuversal movie scraper caree destul de ok care insa nici el nu adauga toate filmele doar cca 75%.
Pe partea de seriale nu am gasit ceva care sa faca o librarie detaliata, toate adauga foarte foarte putine seriale.



Sent from my iPad using Tapatalk

Last edited by Vespa; 15-06-2017 at 01:15.
Vespa is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2017, 12:33   #27
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

@Vespa

Hehe, ma bucur ca i-ai dat de cap, nu e mare grozavie.
Eu m-am limitat la exodus doar fiindca e super oke pentru ce am eu nevoie, restul de content il redau din nas/pc cu maping din kodi (tot acolo unde adaugi surse pentru addonuri) iar filmele 3D.iso sunt redate de pc prin placa video intel care stie 3D la un click distanta. Nu-mi bat capul cu librarii si alea alea, nu mai downloadez nimic in general fiindca exista direct in Kodi.

Kodi nu exista decat pe android sau alte sisteme de operare, box-uri speciale ca solutie de player (majoritatea android based pentru ca e cel mai snapy), initial am avut pus pe un Pi3 inainte si mergea ca un cur vs android fiindca puterea de procesare era slaba.
Kodi nu va exista ca OS niciodata ci doar ca solutie APK, il gasesti si pe Windows in Store mai nou, el in mare e limitat destul de mult, il folosesc de cativa ani si era total diferit pe vremea versiunii 14, acum a ajuns foarte complex.


Odata la ceva timp dai si tu clear cache la apk din android ca se misca aiurea.
Uneori anumite surse se mai blocheaza, schimbi sursa si all good.

DPMDV, un tv cu android stabil in afara de Kodi , Youtube (btw si youtube-ul e implementat extre de misto pe Sony) , un explorer si 2-3 apk-uri nu are nevoie, restul sunt complicatii inutile si pentru aia ai telefon si faci casting daca vrei si ai terminat povestea.

Nu stiu cum e la tine dar 808C-ul meu merge mai bine pe Wifi fiindca stie 5ghz, iar lan nu stie GBT ci doar 10/100

Last edited by agarici cu pedale; 15-06-2017 at 12:41.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2017, 23:53   #28
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Una peste alta, azi am bagat comanda pentru o jucarie de genul asta fiindca mi-a dat-o un amic imprumut care are un player android amiko cu o tastatura de genul in dotare.

http://www.receptoaredigitale.ro/tas...o-wlk-100.html

Practic e o copie fidela a acesteia la un pret criminal de mic.
http://www.pcgarage.ro/tastaturi-sma...tv-android-pc/

Tastatura e jmechera rau de tot pt pretul platit, am luat-o special pt kodi si youtube and vrei sa introduci text si mouse.
+Luminata
+Tastele se simt cand apesi
+Pe TV-ul din dotare cu android e recunoscuta in totalitate, inclusiv toate tastele FN functioneaza corect, absolut toate.
+Laster pointer (imi aduce aminte de copilarie)
+Dimensiune + Mouse + Kodi = WOMBO KOMBO
- Portul usb fiind in spatele TV-ului, dongel-ul nu are range bun si prezinta intreruperi, cu un prelungitor usb de 30cm l-am pozitionat undeva sa nu se vada tot pe spatele tv-ului si acum cred ca merge si de pe toaleta.

Am renuntat la o tastatura Wireless Microsoft All-in-One-Media care era imensa si nefolositoare din cauza dimensiunii si nu regret nici o secunda.

Last edited by agarici cu pedale; 16-06-2017 at 00:03.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2017, 10:11   #29
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

@agarici cu pedale
Am unu media box minis X7 Neo.
Presupun ca merge sa fac pe el ce ai pus la postul #23, right?
As scapa de Sickrage-ul si CouchPotato-ul de pe NAS si nu as mai folosi transmission-ul decat pentru chestii punctuale.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2017, 12:32   #30
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

@kretzu77
Da , merge pe orice device android based, chiar si pe telefon si apoi sa fac cast pe tv, asta ca idee si nunumai, semi-tutorialul de la #23 merge pe aboslut orice KODI dar direct e pentru V17.

X7 ala vroiam eu sa-l comand acum ceva timp si apoi am zis fuck it mai bine fac upgrade la TV ca sa nu mai stau cu alte device-uri in plus prin casa etc.

Ideal ar fii sa-i faci ultimul upd la fw ca sa fii la zi cu totul si la kodi la fel.

Am vandut nas-ul demult fiindca mai mult statea degeaba, era util pentru ratie mai mult si nimicuri cand nu gaseam in Kodi.

Da-mi feedback in caz ca nu-ti iese ceva.

LE: cam asa e tastatura

Last edited by agarici cu pedale; 16-06-2017 at 13:44.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2017, 14:14   #31
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
@agarici cu pedale
Am unu media box minis X7 Neo.
Presupun ca merge sa fac pe el ce ai pus la postul #23, right?
As scapa de Sickrage-ul si CouchPotato-ul de pe NAS si nu as mai folosi transmission-ul decat pentru chestii punctuale.
Calitatea filmelor si serialelorde pe Exodus nici nu se compara cu ce iei de pe trackere
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2017, 14:55   #32
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca vrei doar bluray si 4k clar ca nu o sa gasesti calitatea asta in exodus. Alternativ am popcorn in kodi care e perfect la filme cu calitate excelenta ca sa nu mai stau pe trakere cand vrea sotia sa se uite la ceva anume fara sa ma baraie pe mine la cap.

Daca te uiti la 1080p si configurezi exodus-ul cum trebuie, ca in link-ul de mai sus aproximativ iti da surse de la 1080p in sus, rar la seriale gasesti surse de ***** si se vad naspa, de curand a picat un traker important si s-au mai pierdut din calitatea surselor dar o sa fie rezolvata si problema asta sooner or later.

Sunt si alte addonuri care iti dau doar continut de calitate si nu baga niciodata cam-uri and shit, e youtube-ul si forumurile pline de adoane si discutii.

Folosec exodus pentru ca au suport de trakt.tv la serialele/filme la doar un click distanta pt sotie iar eu ma joc fara nici un mic deranj, subtitrari gasesti mai repede si mai usor decat pe pc la 2 click-uri distanta.

LE: din 10 seriale din lista de progress, 1 (ncis) a intrat pe 480p pt ca nu mai are surse bune si unul pe 720p, restul fhd.

Cine mai stie adoane si alte lucruri sa posteze aici, eu nu prea am stat sa urmaresc ce si cum si am ramas doar cu exodus si popcorn pe kodi din comoditate

Last edited by agarici cu pedale; 16-06-2017 at 15:39.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2017, 23:34   #33
Vespa
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Craiova
Posts: 263
Mentioned: 7 Post(s)


Default

ce addon pentru filme de calitate folosesti? eu la exodus nu gasesc tot timpul materiale bune. In lista tipului din video erau mai multi provideri decat ce am eu.


Sent from my iPad using Tapatalk
Vespa is offline   Reply With Quote
Old 17-06-2017, 13:02   #34
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Uite ca nu m-am mai uitat de ceva vreme la noutati si situatia e usor de c*c*t acum pentru KODI.

1. A picat un traker mare extratorrent pe care se bazau multe surse free si de calitate, o sa ia ceva timp pana se repopuleaza, oh well.
2. TVAddon e down, a dat politia in ei si i-au inchis, era cea mai mare sursa de addons pt Kodi, iar e o lovitura in genunghi dar "nu e panica man", intotdeauna vor veni altele mai bune.

Popcorn Kodi il folosesc pt calitate maxim la filme - repo aici eu am 1.7.2 pus, incarca greu dar se vad bine.
Apk-uri cu surse oke din cate stiu de la tipul de pe canalul asta sunt cateva si omul e la zi cu actualitatile, va recomand un subscribe chiar daca e mega enervant ca palavrageste mult si face reclama, fast forward pana la info-urile utile.

E youtube-ul plin de addoane care dau continut 1080p si 4k, just search and test si reveniti cu feedback.

LE: cu cat caut mai mult pe youtube observ ca au picat multe solutii de erau inainte crapp
LE2: Zen inainte era oke acum vad ca se numeste Elysius, o sa-l incerc si eu sa vad cum e, stiu ca aveau surse bune si sunt si setari pe youtube cum se configureaza oke.
LE3:am uitat sa precizez, fiecare addon face reclama la surse gen Realdebrid, ororo etc, eu mi-am facut conturi free acolo si imi baga de multe ori surse mai bune.

Last edited by agarici cu pedale; 17-06-2017 at 13:16.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 17-06-2017, 13:15   #35
Vespa
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Craiova
Posts: 263
Mentioned: 7 Post(s)


Default

si fusion e down. am instalat exodus de la https://cazwall.com/repo/


Sent from my iPad using Tapatalk
Vespa is offline   Reply With Quote
Old 17-06-2017, 13:24   #36
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

yup, multe sunt down, acum testez elysium sa vad daca e improvement
https://seo-michael.co.uk/how-to-install-zen-kodi/


Le: alluc - mai era oke inainte, nu stiu cum e acum, nu mai tin minte ce m-a enervat la el.

alta optiune mai e sa testezi builduri cu multe addoane, vezi ce iti place, apoi faci reset la kodi si instalezi pe curat doar ce ti-a placut din builduri, nu imi place sa raman cu builduri presetate care incarca kodi aiurea

LE2: elysium pare oke gaseste surse 1080 fara nici o setare aditionala dar au si cam-uri , nu vad suport pt trakt.tv

Last edited by agarici cu pedale; 17-06-2017 at 13:33.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 17-06-2017, 21:51   #37
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cand ziceam ca ma apuc si eu sa-l pun la punct
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-2017, 23:16   #38
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am fost in oras si cand m-am intors la mine nu mai merge nimic, exodus-ul e down sau s=a futat buildul cumva, n-am patit asta niciodata.

Merge sa dati play la filme/seriale ?
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2017, 00:59   #39
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu ma asteptam la o lovitura asa mare cu tvaddons si fusion simultan incat sa futa tot.
Fuck... back to torrents pentru o vreme.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2017, 01:21   #40
gogusrl
Senior Member
 
gogusrl's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Timisoara
Posts: 2,792
Mentioned: 159 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to gogusrl
Default

E ceva care sa se compara cu nvidia shield la versatilitate / performante pentru Kodi ?

de preferat la pret mai mic
gogusrl is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Media Player DotSmart kpy_here Foto/Video 15 18-02-2015 09:19
Recomandare Media Player Full HD sammurai Periferice 24 31-12-2011 19:21

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,133
Total Online: 3491

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 00:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.