lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 18-10-2009, 15:00   #41
HymuraX
VIP
 
HymuraX's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Constanta
Posts: 1,441
Mentioned: 55 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Voi glumiti aici, nu? Vreti sa pareti curatei, nu?
Eu curat pisiul... niciodata? Decat cand imi cumpar o alta componenta, fac upgrade sau alte lucruri de gen suflu' praful un pic. In rest, sa fie sanatos si sa se inmulteasca. Am un AMD Duron 1000mhz acasa din '99. Jur ca nu i-am deschis carcasa niciodata. Si merge chiar si acum.
Nu mai face pe purcelusul isteric ca nu prea tine pe aici. Sa fi tu sanatos cu praful tau din sistemul cu Duron.....
Nu de alta dar plm, sa faci pe viteazul parca nu iti sade bine
__________________
This ain't no place for no hero, this ain't no place for no better man.
HymuraX is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2009, 15:02   #42
foxthemad
Ancient friend
 
foxthemad's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucuresti
Posts: 278
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Eu fac curat cam la doua luni. Asta in interioro, ca pe afara il sterg saptamanal de praf.

Daca am chef si timp, scot toate componentele, daca nu bag aspiratorul cat se poate, un pic de spray cu aer comprimat si o carpa.
__________________
EP45-Extreme | Q9650 | 4Gb TeamExtreem 900Mhz CL3 | CM Hyper 212 | Asus 4870 DK | Custom Lian Li Case
foxthemad is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2009, 23:40   #43
Bebe
Member
 
Bebe's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti - Berceni
Posts: 45
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Spray-ul cu aer comprimat este aberant de scump (sa dau 40 de lei pe doua fasuri de aer....), mai bine duci frumos PC-ul la o vulcanizare (ca sunt la orice colt de strada - cel putin la mine in cartier) si cu 3-4 lei iti faci PC-ul luna.....zici ca-i nou. Eu folosesc in general compresorul de la servici, dar pe unele componente pun jetul de apa (tastatura, imprimanta si chiar surse). Si nu e o gluma, spre exemplu eu obisnuiesc sa mai mananc la calculator si inevitabil mai cade cate ceva si pe tastatura, printre taste mai exact, asa ca imi aduc tastatura de la munca si o folosesc o zi pana se usuca a mea. Cu imprimanta la fel. Am doua imprimante Photosmart C5280 si fiind cu jet de cerneala sar vapori de tus peste tot. Ca sa stau cateva ore sa sterg fiecare coltisor...nu am timp. Plus ca are niste perii cu care-si curata singura cartusele si pe alea pur si simplu se usuca tusul. Asa ca o bag sub dusul cu apa calduta si o fac ca noua. Apoi o pun in cutie si o scot pe cealalta. In general le inlocuiesc la 4-5-6 luni si au tot timpul din lume sa se usuce. Faza cu dusul am incercat-o si pe cateva surse. Ca sa le desfaci sa le cureti cu o pensula pierzi garantia. Compresorul scoate praful, dar nu pe tot, asa ca....la dus cu ele. Le las la uscat 2-3 zile si pana acum nu a pocnit niciuna......pe viitor cine stie, Doamne fereste .
Si spray-ul cu aer comprimat are apa in el, la fel si compresorul, pe langa aer pulverizeaza si vapori de apa. Tot sub apa ajunge si radiatorul de pe CPU si cel de pe GPU.
__________________
i3 540 / Zerotherm FZ120 / Gigabyte P55 USB3 / Corsair 2x2 GB DDR 1600 / Asus GTS 250 DK TOP / WD 1.8 TB storage / Antec NSK6000 / Seasonic M 620W / Horizon 2206SW / Microlab SOLO 7c / HP C5280
Contact: 0726.35.62.83
Bebe is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2009, 15:22   #44
andi29
Member
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 18
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Bravo, mi-ai dat si mie ideea, poate voi proceda si eu la fel
andi29 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2009, 15:40   #45
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

Si mie mi se pare aberant sa dai de la 20RON in sus pentru 3 fâsuri de aer.

Quote:
Originally Posted by Bebe View Post
Si spray-ul cu aer comprimat are apa in el, la fel si compresorul, pe langa aer pulverizeaza si vapori de apa. Tot sub apa ajunge si radiatorul de pe CPU si cel de pe GPU.
Yup, daca dai un jet foarte lung, se umple totul de apa.

E OK faza cu dusul. Singura problema e ca nu tot timpul iti permiti sa lasi sursa (sau orice altceva) la uscat 2-3 zile.

De obicei imi bag sub dus mausul si tastatura. Si in cateva ocazii mi-am pus carcasa Evident, goala in interior
__________________
eXpanding Limits
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2009, 22:04   #46
TheDogg
Ancient friend
 
TheDogg's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Craiova
Posts: 1,454
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to TheDogg
Default

Quote:
Originally Posted by Bebe View Post
Spray-ul cu aer comprimat este aberant de scump (sa dau 40 de lei pe doua fasuri de aer....), mai bine duci frumos PC-ul la o vulcanizare (ca sunt la orice colt de strada - cel putin la mine in cartier) si cu 3-4 lei iti faci PC-ul luna.....zici ca-i nou. Eu folosesc in general compresorul de la servici, dar pe unele componente pun jetul de apa (tastatura, imprimanta si chiar surse). Si nu e o gluma, spre exemplu eu obisnuiesc sa mai mananc la calculator si inevitabil mai cade cate ceva si pe tastatura, printre taste mai exact, asa ca imi aduc tastatura de la munca si o folosesc o zi pana se usuca a mea. Cu imprimanta la fel. Am doua imprimante Photosmart C5280 si fiind cu jet de cerneala sar vapori de tus peste tot. Ca sa stau cateva ore sa sterg fiecare coltisor...nu am timp. Plus ca are niste perii cu care-si curata singura cartusele si pe alea pur si simplu se usuca tusul. Asa ca o bag sub dusul cu apa calduta si o fac ca noua. Apoi o pun in cutie si o scot pe cealalta. In general le inlocuiesc la 4-5-6 luni si au tot timpul din lume sa se usuce. Faza cu dusul am incercat-o si pe cateva surse. Ca sa le desfaci sa le cureti cu o pensula pierzi garantia. Compresorul scoate praful, dar nu pe tot, asa ca....la dus cu ele. Le las la uscat 2-3 zile si pana acum nu a pocnit niciuna......pe viitor cine stie, Doamne fereste .
Si spray-ul cu aer comprimat are apa in el, la fel si compresorul, pe langa aer pulverizeaza si vapori de apa. Tot sub apa ajunge si radiatorul de pe CPU si cel de pe GPU.
Dupa vreo 2-3 dusuiri d-astea daca nu le usuci rapid cu feonul o sa ai surpriza sa-ti corodeze...si apoi alta noua....ma refer la componentele electronice sursa, imprimanta.
__________________
didicordon: fac schimburi doar daca este in avantajul meu!
TheDogg is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2009, 22:27   #47
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Yup, daca dai un jet foarte lung, se umple totul de apa.
Nu stiu ce fel de prostii folositi voi dar am lucrat ani de zile cu asa ceva, sufland componente extrem de fine si extrem de scumpe (nu din IT) si nu am avut niciodata probleme daca nu am inclinat tubul.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2009, 22:28   #48
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

Probabil folosesc vreun compresor "generic". Al meu are o suita de filtre exterioare pt ca aerul sa fie cat mai pur si mai uscat posibil la intrarea in masinarie
Plus ca majoritatea compresoarelor "brand" se respecta cu o purja automatizata si senzori pt asa ceva.La cele mai low trebuie facuta manual
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2009, 22:44   #49
criso
Senior Member
 
criso's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 317
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Corect. Este vorba de un uscator/racitor care nu numai ca "scuipa" apa acumulata datorita condensului ci si raceste aerul comprimat care pleaca spre consumatori.
criso is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2009, 22:46   #50
Bebe
Member
 
Bebe's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti - Berceni
Posts: 45
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Orice compresor face condens in butelie. Daca ati observat fiecare butelie are un surub care se desface pentru a elimina apa. Este adevarat ca unele au filtre performante, dar sunt si exceptii (multe). Eu cred ca mai periculos este praful decat apa. Am auzit multe cazuri in care au bubuit surse noi...fara motiv si culmea ca erau de firma. Si dac-o fi sa bubuie una din cauza apei nu-i bai, ca am tot timpul de rezerva prin casa. Si repet, din punctul meu de vedere e mai periculos praful decat apa. Acum, fiecare cu pasaricile lui. Eu am spus cum rezolv eu problema cu praful si nu recomand la nimeni metoda asta, decat daca ai ceva de rezerva prin casa. Eu tot timpul am componente pentru 2-3 sisteme, ca ma ocup cu asa ceva.
__________________
i3 540 / Zerotherm FZ120 / Gigabyte P55 USB3 / Corsair 2x2 GB DDR 1600 / Asus GTS 250 DK TOP / WD 1.8 TB storage / Antec NSK6000 / Seasonic M 620W / Horizon 2206SW / Microlab SOLO 7c / HP C5280
Contact: 0726.35.62.83

Last edited by Bebe; 19-10-2009 at 22:50.
Bebe is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2009, 22:49   #51
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Eu vorbeam despre spray-uri cu aer comprimat....
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2009, 01:31   #52
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Nu stiu ce fel de prostii folositi voi dar am lucrat ani de zile cu asa ceva, sufland componente extrem de fine si extrem de scumpe (nu din IT) si nu am avut niciodata probleme daca nu am inclinat tubul.
Cel putin cu tuburile cu care lucram eu prin Ultra Pro (Omega le zicea), daca dadeai un jet mai lung (peste 4 secunde), tubul se racea foarte tare si dup-aceea incepea sa scuipe apa.

Nu ma intreba de ce, habar n-am care-i explicatia fizica, si nici nu ma intereseaza s-o stiu. Dar asa se intampla.
__________________
eXpanding Limits
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2009, 16:56   #53
TheDogg
Ancient friend
 
TheDogg's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Craiova
Posts: 1,454
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to TheDogg
Default

Orice gaz sub presiune in momentul expandarii se raceste iar in momentul in care iese afara din tub se condenseaza datorita diferentelor de temperetura din interiorul tubului si ambient si de aici rezulta ....apa care o scuipa.
Nu te-ai jucat cu vechile capsule de co2 cu ajutorul carora faceam sifon pe vremuri?
am gasit aici:
http://www.adelaida.ro/product_info....9bceeab1421fb6
Spray cu alcool isopropilic si aer sub presiune: daca dai cu el in pozitie verticala cu supapa in sus elimina aer cu presiune iar daca il intorci cu fundul in sus si apesi elimina alcool isopropilic.
ma gindesc daca o fi bun pt DICE
http://www.adelaida.ro/advanced_sear...421fb6&x=0&y=0
__________________
didicordon: fac schimburi doar daca este in avantajul meu!

Last edited by TheDogg; 20-10-2009 at 17:06.
TheDogg is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2009, 17:37   #54
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Asta este motivul pentru care folosesti o tevusca de plastic destul de lunga
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 21-10-2009, 18:03   #55
GreuHip
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Illinois
Posts: 1,153
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am avut probleme cu praful la primul pc, cred ca il curatam in fiecare luna.
Imi aduc aminte ca pe vreamea aia am facut un efort considerabil sa-mi iau o carcasa tt lanmoto, pe care de altfel o am si acum. Sunt foarte multumit de ea si de filtrele de praf si o curat cam la jumatate de an.
Folosesc ventilaroul din fata sa bage aer in carcasa si sa raceasca hardurile, iar sursa placa video si ventilarul spate sa scoata. Are si ventilator lateral pe care insa nu il folosesc ca face cam mult zgomot.

Tin sa spun ca o carcasa buna ajuta in stoparea prafului de a intra inauntru, insa daca zona/etajul in care locuiesti este una centrala si foarte circulata trebuie sa cureti pc in fieacre luna.
Personal folosesc: aspirator, pensula de fard, betigase de sters in urechi, carpa din bumbac, iar in functie de materialul componentelor alcool si un spray pentru electronice.

Last edited by GreuHip; 21-10-2009 at 18:05.
GreuHip is offline   Reply With Quote
Old 21-10-2009, 22:14   #56
Memphis
Senior Member
 
Memphis's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucuresti
Posts: 1,000
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Memphis
Default

Am un aspirator d-ala cu apa (cica ?!?), care poate sa si sufle aer (remember nea Nicu ?), deci treaba decurge relativ repede. Desfac carcasa, il dau la max si in 20 secunde este bec !
__________________
Memphis is offline   Reply With Quote
Old 25-10-2009, 17:21   #57
Bebe
Member
 
Bebe's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti - Berceni
Posts: 45
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si unde se duce tot praful ala? in casa, nu?
Plus ca aspiratorul nu are putere mare, pentru ca teava are diametrul destul de mare.
__________________
i3 540 / Zerotherm FZ120 / Gigabyte P55 USB3 / Corsair 2x2 GB DDR 1600 / Asus GTS 250 DK TOP / WD 1.8 TB storage / Antec NSK6000 / Seasonic M 620W / Horizon 2206SW / Microlab SOLO 7c / HP C5280
Contact: 0726.35.62.83
Bebe is offline   Reply With Quote
Old 30-10-2009, 15:42   #58
elucid
Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Luxembourg
Posts: 134
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Printre lucrurile pe care le-am folosit amintesc:
*aspiratorul - unitatea dusa afara si cu un prelungitor la aspirator, pus invers sufli praful. Partea nasoala e ca doar ce-i mare iese. Ala marunt se tine bine.
*uscator de par - dat la nivel mai mare incepe sa miroase a ars si da impresia ca se arde ceva la pc. La fel iese doar praful mare si se aseaza prin casa...
*suflat manual in procesor - partea proasta e ca daca e unul vechi se poate ciobi la scoatere si montare repetata
*betisoare de urechi -cu astea am avut cel mai mare succes si nici nu consumi mai mult de jumatate de cutie. Scoate prajul din zone mai putin accesibile, si poti si observa cat de curat e.
*carpa uscata - poti sterge carcasa pe dinauntru fara componente, ca se agata si-i cam riscant
*servetele de unica folosinta - la fel ca in cazul carpei, doar ca-s mai sensibile si se prind mai usor de componente si se rup.

Pe scurt - betisoarele au functionat bine tot timpul.
elucid is offline   Reply With Quote
Old 30-10-2009, 16:37   #59
Memphis
Senior Member
 
Memphis's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucuresti
Posts: 1,000
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Memphis
Default

Nu Bebe batut in cap "care este", il scot afara si fac operatiunea asta. Iti zic eu ca are destula putere .
__________________
Memphis is offline   Reply With Quote
Old 30-10-2009, 16:49   #60
CQSTELUSH
Duck Dodgers
 
CQSTELUSH's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 136
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by HymuraX View Post
Nu mai face pe purcelusul isteric ca nu prea tine pe aici. Sa fi tu sanatos cu praful tau din sistemul cu Duron.....
Nu de alta dar plm, sa faci pe viteazul parca nu iti sade bine
Lasă că şi-n i7 tot la fel şade praful... şi nu mai moare nimeni.
__________________
I would spread the cloths under your feet:
But I, being poor, have only my dreams;
I have spread my dreams under your feet;
Tread softly because you tread upon my dreams.
CQSTELUSH is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,966
Posts: 783,891
Total Online: 1904

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501
- by dixy

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 20:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.