lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Racire extrema
Connect with Facebook

Racire extrema Prima conditie: sa nu poti dormi langa calculator cand functioneaza.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-11-2016, 14:35   #1
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default Large 2 Stage Cascade!

planuiesc constructia unei cascade din clasa "grea" , am introdus in acest build doua compresoare de putere, fiecare cu engine 2HP si un displacement de 41,7ccm (first stage- R404a - boiling point -46,7*C) respectiv 35,7ccm ( second stage- R1150 -boiling point -104*C)

initial am dorit constructia unei cascade in 3 stagii ( 3 compresoare cu instalatie independenta) , insa gazul R14 ( boiling point -128*C)din stagia 3 m-a oprit din actiune , deoarece are un cost extrem ( aproximativ 300 euro/ kg, se vinde la cilindru de cel putin 10kg, am nevoie de ~ 5 kg) , din pacate nu am alta alternativa sau echivalent pentru gazul R14 ( care era condensat de R1150 -st2) asa ca m-am limitat din nou la o cascada in 2 stagii

insa de aceasta data am introdus compresoare de capacitati mari , lucru ce ma va ajuta sa tin in stagia 2 loaduri de ~ 450-500W la o temperatura constanta de ~ -100*C

R1150(etilena) inlocuieste R23 si R508B , iar ca echivalent il are pe R170(etan) , insa nici unul din aceste gaze nu-l poate depasi pe R1150 ca performanta , R1150 este alternativa viabila intr-o cascada cu 2 stagii!
avantajul lui R23 /R508B sunt gaze nonflamabile , dar cilindru de inalta presiune , cand vorbim de R1150 trebuie sa fim constienti ca este un gaz extrem de inflamabil comprimat in cilindru de ~ 200 atmosfere ...asa ca mare atentie !!! , nu incercati transfer in alte tipuri de cilindru sau faceti amestec de gaz , pericol de explozie , se foloseste regulator de presiune compatibil cu R1150 gaz , evident cu sensul de filet specific gazelor inflamabile , folosirea unui regulator incompatibil cu acest gaz poate duce la explozie! , de altfel feriti acest gaz de contact cu oxigen comprimat , rezultatul este dezastros!
de altfel alt warn , pentru tuburile de O2 comprimat , extrem de periculos folosit fara cap! nu se foloseste ulei sau grasimi de orice fel la manipularea , montarea regulatorului si conexiunile pe thread ! atentie mare! ask google inainte de orice actiune cu aceste tipuri de gaze!


first stage:

compresor :rotativ Highly/Hitachi CHV33YC6-U 41,7ccm /24.400 BTU/H
condensor :Antonio Seveso 4,8kw - dual 254mm fan blade/EMI motors fan!
reciever: FrigoMec 1L
Castel Molecular filterdrier + sight glas
TEV: Danfoss TES2 + 01 orifice
HX: GEA 40 plate
Danfoss KP7S- saefty cut off switch , auto reset!
PID temperature controller
refrigerant R404a

second stage:

compresor rotativ Sanyo C2RN170H5W , 35,7ccm /22.000BTU/H , liquid injection port
recuperator partial de caldura 0.75 kw / 200mm fan blade
separator de ulei ESK Schültze OS-18
danfoss eliminator molecular filterdrier ( IN-HX)
danfoss eliminator molecular filterdrier ( OUT-HX)
XV :capillary
suction line: 1,2m lenght/ flex steel DN12 , steel protection mesh!
evaporator 65mm diam /35mm tall ... design propriu!
Expansion tank: FrigoMec 4,6L cu valva rotalock
Danfoss KP7B- cut off switch , manual reset!
PID temperature controller
refrigerant R1150

__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 24-06-2017 at 07:46.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2016, 14:35   #2
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default


__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2016, 19:44   #3
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

==)), mastodont

Nu se observa din poze cat sunt de mari compresoarele.

Poate o sa si dai cu ea ceva, oricum va iesi ceva interesant din asemenea componente.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2016, 19:49   #4
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

"Cand o sa inghete iadul" e mai mult o provocare pentru nachtfalke.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 13-11-2016, 17:46   #5
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by poparamiro View Post
==)), mastodont

Nu se observa din poze cat sunt de mari compresoarele.

Poate o sa si dai cu ea ceva, oricum va iesi ceva interesant din asemenea componente.
da , va fi o cascada masiva , va bate in 100Kg si o putere de cooling mult superioara fata de ce am vazut frecvent! din pacate cu un consum electric si el masiv( 3,5 -4kw in sarcina)

ca o comparatie , am atasat langa compresoare un ln2 pot F1 dark si un air cooler VX
ca remarca fiecare compresor cantareste 21,5kg deci avem 43kg greutatea celor 2 compresoare , 15kg cantareste condensoru ( cu tot cu fan-uri), plate-ul care are si el 10kg ( MDF placat cu furnir, 30mm 105cm L x 55xm l . roti cauciucate pe rulement si 2 tije U ranforsate montate pe spate acolo unde vor fi gazduite compresoarele! , am punctat componentele cele mai grele , se adauga si sumedenia de componente aditionale

sunt multumit cum functioneaza separatoarele de ulei ESK nemtesti , avand deja experianta cu un ESK OS-10-12 din prima cascada , am achizitionat pe fratele lui gurmand OS-18
astazi am curatat separatorul de ulei ESK OS-18, ajuns intr-o stare jalnica la mine , era lipt tot cu armaflex +prenandez special( armacell 520 /kleber)l pt armaflex , este singura componenta folosita ce o introduc in aceasta unitate , l-am actihitionat de pe ebay la un pret derizoriu( 30€) unul in magazin trece de 200€ , este perfect functional , l-am spalat intern cu propan lichid , apoi suflat sub presiune cu N2 gaz , i-am inchis porturile si este gata de a fi montat in sistem
are o dimensiune "generoasa " 389mm x 125mm diam
datasheet:
http://www.esk-schultze.de/Montagean...gen/MAL_OS.pdf

am ales sa folosesc ca suction line in prima stagie o anaconda( atenuator de vibratii) cu care ma voi conecta la HX , cu scop de a reduce vibratiile induse de compresor in HX , deoarece Highly-ul este un compresor din categoria grea va produce ceva vibratii in functionare


__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 13-11-2016 at 17:51.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2016, 19:27   #6
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

i´m back trebuie sa recunosc ca am neglijat acest build din cauza overclocking-ului , dar si testa puterea de cooling primei cascade in heavy load!

aceasta cascada are ca target un heat load de 1kw , evident pentru asa ceva avem nevoie si de un heat exchanger pe masura , lucru ce a tras dupa sine un design si mai "gurmand" a primului evap(54mm) din aceasta serie , evaporatorul de fata are un diametru de 65mm o inaltime de 38mm , si o greutate de aproximativ 1kg , ca imbunatatire folosesc acum inel siguranta din INOX , gata cu rugina

am facut comanda de controlere PID Omron , cu aceste controlere o sa pot comanda valvele de expansiune ce vor injecta refrigerant in evaporator!, nu stiu exact cate valve de exoansiune voi folosi , teoretic doresc sa controlez temperatura evaporatorului in 3-4 trepte , sa pot trece usor de CB si CBB al componentelor hardware!

ca o comparatie intre evaporatoarele mele , am comandat un chilly1 evap ..va fi introdus in testele mele personale a clasifica pentru mine toate evap vandute si revandute de-a lungul timpului in OC phase change!

pentru cine nu stie chilly1 evap este mandria americaniilor cand contruiesc un phase , se gaseste la vanzare aici: http://under-the-ice.com/product_inf...roducts_id=126

il puteti compara in pozele de mai jos






__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 23-12-2016 at 19:29.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2016, 13:46   #7
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Arata grozav mamutul.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2017, 19:35   #8
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

98% din componente sunt ajunse , trebuie sa fac charge la tubul de O2 , intre timp fratele evaporatorului de mai sus este aici

__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 12-03-2017, 19:39   #9
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

- evaporator bras CuAG56%
- HX + TES2 + anaconda complet bras CuAG56% , joint CU/CU am folosit CuAg5%

trebuie sa curat flux-ul , apoi sa testez sub presiune cu N2!




__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2017, 19:10   #10
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

HX-ul este complet finish

i-am inchis porturile atat in stagia1 cat si stagia 2 , evacuat si incarcat cu N2 la 14 bari , scufundat in cada cu apa este perfect ermetic

inainte de montaj pe baseplate o sa-l izolez pentru ca este treaba complicata din cauza spatiului cu el montat fix! te moscolesti pe maini de adeziv si toate cele ....





__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2017, 17:42   #11
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

astazi mi-am afcut timp si am executat furtunul de aspiratie , trebuie sa precizez ca un furtun de aspiratie din comert ajunge la ~100€ https://www.kaeltetechnikshop.com/mo...0-mm-html.html

ca sa reduc costurile l-am executat din aceleasi materiale ,insa cumparate separat + mana mea de lucru .

1m solar steelflex DN12 = 3€
1m furtun pentru conexiune apa DN13 , practic aveam nevoie de protectia exterioara ( mesh) din inox asa ca a trebuit sa iau un furtun complet= 8€
2 inele din cupru puse la capetele line set-ului = 2€






lipitura dintre inox si cupru se face cu rod de argint >40% , eu folosesc 55%ag
leack test cu N2 la 20 bar , totul OK!


de asemenea am facut reductie la porturile separatorului de ulei de la 18 >12 cat am eu nevoie ! joint inox>cupru se foloseste tot rod de Ag!



ca tot am incalzit brenerul am brazuit alt evaporator 65mm sa fie deja pregatit pentru alt potential build!


am facut o comparatie vizuala pe un cpu lga2011 ( 3930k) : designul meu vs dimastech evo beast!



__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 10-06-2017 at 17:54.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2017, 09:41   #12
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Arata bine lipiturile iar evapul e imens.

Cand e gata?
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2017, 11:27   #13
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by poparamiro View Post
Arata bine lipiturile iar evapul e imens.

Cand e gata?
nu stiu exact cand va fi gata , lipiturile cele mai complicate sunt facute deja , HX-ul , suction line,evaporator ..

evaporatorul este conceput pentru cpu-uri cu die si IHS imens , insa pentru a tine un load mare pe el toata stagia 2 ( R1150)trebuie solida si cu tunning ca la carte , ce trage dupa sine incarcare consistenta pe stagia1( R507) , care practic este condesatorul stagiei 2 .
R507 insa poate fi condensat la temperatura ambientala cu ajutorul unui condensator (radiator ) , dar cu o performanta de aproximativ -50
R1150 nu poate fi condesat la temperaturi pozitive , din aceasta cauza apare stagia 1 : o instalatie dedicata cu cel mai puternic LBP refrigerant ( R404a/R507) cu scopul de a condensa R1150 in HX ( acolo unde se produce schimbul de caldura dintre st1( R507 se evapora- temperaturi scazute ~-45*C) si st2( datorita temperaturilor scazute , prin schimb de caldura etilena se condenseaza din gaz comprimat ajunge in stare lichida , iar apoi injectata in valva de expansiune care practic coboara presiunea brusc a refrigerantului la parasirea ei , acesta se va evapora in evaporator la temperaturi extrem de scazute ,specific R1150 -106*C boiling point)
__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2017, 08:03   #14
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

planuiesc debitarea basplate-ului cat de curand si montarea componentelor , dupa care .."piping work"

ieri am ridicat un pachet cu jucarii:
- condesor ROEN TK0750 ... insa folosit in stagia 2 ca un recuparator de caldura , la intrare avem R1150 comprimat de compresor in gaz cu o temperatura de multe ori depasind +100*C , la iesire din recuperator tot R1150 comprimat in gaz ,insa cu un droop in temperatura gazului de ~ 20-30 grade , dupa cum am amintit in postul trecut , R1150 nu se poate condesa la temp ambientala ca un refrigerant LBP obisnuit , din aceasta cauza apare in cadru stagia1 , instalatie dedicata de condensare R1150 .

- Castel molecular dryer/ sight glas - folosit in liquidline din st1

- FrigoMec reciever -st1

- pressure cut off switches - danfoss KP7W si KP7S
- black sleeve

__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 12-07-2017, 18:53   #15
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Meseriase cat-off-urile.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2018, 16:27   #16
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

a venit timpul sa mai lucram la acest proiect , abandonat din lipsa de timp , sincer sa fiu nici chef nu am avut ...insa s-au strans prea multe fiare atat in apartament cat si prin subsol ...nu mai am loc de ele , asa ca ieri m-am hotarat sa montez pe baseplate componentele pentru aceasta cascada , sa o termin si sa-i gasesc un loc ...

am lucrat-o in apartament , in subsol era prea frig evident consoarta a protestat insa m-am facut ca "ploua" acum ca are 5 role o pot impinge( greutate actuala ~100kg) si cu liftul dusa la subsol unde trebuie sa-i executam tevaraia!

lipsesc : expansion tank + rotalock valve ,suction acumulator din stagia 2( ele vor sosi probabil in 2 sapt)

compresorul menit stagiei 2 cu care am inceput acest thread l-am folosit in alt proiect asa ca am optat pentru un reciprocating Aspera compresor din clasa grea , putem vorbi de o cascada hibrid ( rotativ/reciprocating)

stagia 1 foloseste un compresor 2HP( displacement 42cm³/rev), iar stagia2 1.5HP( displacement 34 cm³/rev) .. well ca sa alimentezi mamutii astia ai nevoie de instalatie electrica grava 3x 4mm ...

-pentru asigurarea HX-ului am lipit o brida L pe spate cu epoxit pentru metal , dar si punctat cu silicon pentru metal , acolo vor fi temperaturi de ~ 45 to -55*C.

- suction line de la stagia 1 are montat un prezon M10 , ca sa asigur vibratiile induse de compresor si apoi "pierdute" in anaconda , practic HX-ul va simti extrem de putin vibratia primului compresor lucru obligatoriu pentru ca acolo avem lipituri cu o concentratie mare de argint !





__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2018, 17:15   #17
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Ce frumos arata, spor la lucru!

Alea is compresoare sau boilere?, ca nu vad prea bine
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2018, 17:35   #18
SAMBA
Ancient friend
 
Join Date: Aug 2009
Location: Craiova
Posts: 568
Mentioned: 19 Post(s)




Send a message via Yahoo to SAMBA
Default

Arata de belea.Bravo!
__________________
I9 9900K ,Water Cooling,ASUS Rog Maximus APEX XI,EVGA RTX2080TI Kingpin edition, 2 X 8 Gb Galax- 4140 Mhz , SSD SAMSUNG 960 EVO - 256 GB ,HDD WD10EZEX -1TB,SSD Samsung 256 GB - 850 Evo,, PSU Seasonic PRIME Platinum 1200 W, Monitor LG 24MA53D.
SAMBA is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2018, 22:30   #19
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by poparamiro View Post
Ce frumos arata, spor la lucru!

Alea is compresoare sau boilere?, ca nu vad prea bine
la +100 grade temperatura crankcase normala de lucru in sarcina , poti spune ca sunt si boilere , deci ai vazut bine!

Quote:
Originally Posted by SAMBA
Arata de belea.Bravo!
eh cand o sa fac legaturile intre componente prin tevi si hartlöt plus izolatie , o sa arate mult mai bine! si mai ales cand o sa produca ice!
__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 21-01-2018 at 23:01.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2018, 18:16   #20
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

astazi am izolat cascade condenser ( HX-ul ) , acest HX reprezinta evaporatorul stagiei 1 ( R507) , respectiv condensatorul stagiei 2 ( R1150).

treaba oribila izolatul asta , pentru ca te moscolesti pe maini de armaflex adeziv ( NMC-fix) , am folosit armaflex cu o grosime de 25mm lipit pe toate partile HX-ului, am lasat neizolat TEV-ul din st1 pentru ca el va fi izolat ultimul dupa ce voi regla ( fine tunning) superheat screw ..atunci cand voi fi pregatit pentru load tests impreuna cu st2 .

toate conexiunile pe flare , sunt asigurate cu Loctite 243 , am fixat definitv HX-ul in prezoane si coliere ca sa ma asigur ca nu am potential leck , am evacuat din nou loop-ul stagiei 1 din HX si l-am incarcat preventiv cu ~12 bara Nitrogen si adaugat 5-8% R134a pentru ca detectorul de refrigerant leack "miroase" cel mai bine si rapid R134a .... ca leack detector folosesc CPS LS3000...the eliminator

- testul de leack a trecut cu bine , HX-ul este perfect ermetic ..nu am pierderi , mai bine se verifica de 10 ori ...pt ca aici se intalnesc cele mai multe greseli ...mai ales la brasing...deoarece daca nu sti sa manuiesti bine torch-ul sa-l reglezi la flacara optima poti incinge hx-ul in zone foarte sensibile si va cauza probleme ! , iar un leack in HX reprezinta o munca incredibila pentru ca desfaci jumate din cascada .

un potential leack il poti descoperi si atunci cand faci vacum , daca urmaresti valoarea mBara ...si ea creste atunci cand ai inchis ermetic din robineti ..este clar ca ai leack! , bun nu este cazul aici

-ieri a sosit compresorul din stagia 2 , este vb de un Lúnit Hermetique cu displacement 34cm³/rev. am prins o actiune pe ebay ce nu am putut rezista un compresor ca asta din magazin costa 450 -500 € , eu l-am luat cu 115 euro intr-o stare perfecta si cu porturile inchise ermetic !

- am inchis si portul oil return al separatorului de ulei din st2 , trebuie decat conectat in aspiratia compresorului st2.
-separatorul de ulei are nevoie de un precharge cu 800ml de ulei ( uleiul compresorului st2) ...uleiul nu are voie sa fie expus in contact cu aerul mai mult de 20min , deoarece uleiul POE este higroscopic!







__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.

Last edited by nachtfalke; 28-01-2018 at 18:18.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
strong reciprocating single stage nachtfalke Racire extrema 9 16-06-2015 19:14
Pareri single stage kagula323 Racire extrema 30 27-02-2012 11:51

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2285

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 08:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.