lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-10-2017, 22:22   #52421
DeDeRa
Începător

DeDeRa's Avatar

Mentioned: 158 Post(s)

PC-ul meu

Omega3-6-9 am zis, dar n-ai citit, e o mizerie din plante. Vrei Omega3 din peste, ce are EPA si DHA, eventual in forma triglicerida, nu cel obisnuit, ieftin, adica etil esterificat. Uleiul de masline e o catastrofa si un ulei total inutilizabil la altceva inafara de salate, dar catastrofa vine din balanta O3:O6. Peste oceanic daca e de crescatorie, mai bine mananci porc din supermarket, e mult mai sigur, iar de ala salbatic costa atat de mult de mai bine cauti o ferma de pui si iei un Omega3.
PS: Dimineata am 3 oua fierte, jumatate cu maioneza de casa peste, jumatate cu mustar dijon. Bonus un iaurt de 350g Olympus grecesc 10%. Adica dimineata am aproximativ 50g grasimi, 30g proteina si 10g carbo. Asta e micul meu dejun de ani de zile, sincer iti zic, mi s-a luat, cel putin iaurtul, lingura, gura, inghit. Dar e pentru sanatatea mea, ma sacrific, dar nu mai e amuzant de ceva vreme deja... Chestia asta e la fel mereu, incerc sa am minimul asta ca grasimi. Poti adauga atat de multe chestii, marea majoritate gustoase, ca alune de padure (nu de pamant), caju, fistic, migdale, seminte de in si chia, avocado si multe altele. Tot sanatos.

Blog cu si despre nutritie, antrenament si suplimente www.ergogeneza.ro

Last edited by DeDeRa; 12-10-2017 at 22:26.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 12-10-2017, 22:41   #52422
bmf
Senior Member

bmf's Avatar

Mentioned: 25 Post(s)

Ce îi așa greu sa mânci 100 g grăsime X 9 kcal = 900 și ii aprox 40% din 2200 kcal necesare unui adult de 80 kg!
Te rog sa înțelegi că există un feedback negativ al colesterolului, ficatul îți produce zilnic 1-1,5 g zilnic! Iar dacă mănânci mai puțin, produce mai mult și viceversa!
Rata de absorbție a colesterolului este sub 15% din ce mănânci, cu mici excepții! Eu de exemplu sunt o excepție!
Contează fiecare cum răspunde la mâncare, iar oul s-a scos oficial de pe lista alimentelor banate pt bolile de inima!
Repet, daca vrei sa înțelegi, NU nivelul colesterolului te omoară, ci nivelul INSULINEI!
bmf is offline   Reply With Quote
Old 12-10-2017, 22:45   #52423
DeDeRa
Începător

DeDeRa's Avatar

PC-ul meu

Nu auzi ca e bine sa mananci alimente fara colesterol. Mitul suprem. Din pacate, poate 2 oameni din 100 stiu ca e un colesterol seric si unul alimentar, total diferite.
Toate bolile moderne sunt cauza excesului de carbohidrati. Inclusiv bolile cardiovasculare, evident diabetul si obezitate, colesterol marit si mai ales LDL si trigliceride.
Pana nu vei intelege si accepta ca tot raul modern din alimentatia umana sunt carbo, nu ajungem nicaieri si vorbim cu un zid, un zid mega incapatanat si nerealist.

Old 12-10-2017, 23:05   #52424
bmf
Senior Member

bmf's Avatar

http://suppversity.blogspot.ro/2016/...alize.html?m=1

Unele persoane produc insula dor gandinduse la mâncare, dulce, etc.
Fiecare răspunde diferit la o felie de pâine, la o grăsime saturată!

Un om sănătos poate manca dulce și gras la aceiași masa fara a tulbura metabolismul grăsimilor!
Însă cei care au un răspuns glicemie și insulinic peste medie, in momentul in care amesteca dulce cu zahăr, nivelul mare al insulinei din sânge va altera oxidarea grăsimii! Iar atunci grăsimea respectivă va fi dăunătoare!
Soluție,
mănânci alimente cu multe fibre (ceva cu indicele glicemie sub 30-40) și cu puține grame de carbs( încărcare glicemia mica) + proteina. Fără grăsime la masă respectiva!

Sau proteine ( puține, pot avea răspuns glicemie) + grăsime.

Doar grăsime

Provoc pe oricine să facă un test de rezistenta la glucoză cu, macar, 2-3 valori de insulina (pe nemâncate, la 30-45 min, 60 - 90min).
Old 12-10-2017, 23:06   #52425
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 427 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by bmf View Post
Ce îi așa greu sa mânci 100 g grăsime X 9 kcal = 900 și ii aprox 40% din 2200 kcal necesare unui adult de 80 kg!
Vorbim lucruri diferite, dar tu preferi să mergi pe cifrele tale. Eu am alte cifre în cap.

Quote:
Te rog sa înțelegi că există un feedback negativ al colesterolului, ficatul îți produce zilnic 1-1,5 g zilnic! Iar dacă mănânci mai puțin, produce mai mult și viceversa!
Știu ce este reglarea prin backfeeding, dar la cum prezinți lucrurile ar trebui să recomande toți doctorii să mănâcăm slană de dimineața până seara.

Quote:
Rata de absorbție a colesterolului este sub 15% din ce mănânci, cu mici excepții! Eu de exemplu sunt o excepție!
Contează fiecare cum răspunde la mâncare, iar oul s-a scos oficial de pe lista alimentelor banate pt bolile de inima!
Repet, daca vrei sa înțelegi, NU nivelul colesterolului te omoară, ci nivelul INSULINEI!
Repet și eu poate înțelegi, nu am zis nicăieri că te omoară colesterolul, nu am scris nicăieri absolut nimic legat de nivelul de insulină, dacă da te rog să îmi indici unde, doar mi-am prezentat argumentele împotrivă unei alimentații bogate în lipide în condițiile în care vorbim de persoane obeze/cu un nivel ridicat de colesterol.
Legat de ouă am explicat de ce le-am scos total din alimentație și albuș și gălbenuș, e cazul să repet?

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Pana nu vei intelege si accepta ca tot raul modern din alimentatia umana sunt carbo, nu ajungem nicaieri si vorbim cu un zid, un zid mega incapatanat si nerealist.
Tu de fapt cu cine te cerți? Cui îi explici de 2 pagini teoriile tale anti-carbo?
Old 12-10-2017, 23:15   #52426
bmf
Senior Member

bmf's Avatar

Hai sa îți spun ceva, acele persoane obeze sunt așa tot de la insulina. Nu pentru că au mâncat prea mult și au făcut puțina mișcare! Teoria cu kcal in vs kcal out ii zero
Salvarea lor sta tot într-o alimentație cu încărcătură glicemica mica spre zero.
Răspunde la întrebarea, ce rol are grăsimea depozitată?!
Old 12-10-2017, 23:16   #52427
DeDeRa
Începător

DeDeRa's Avatar

PC-ul meu

Nu are idee man. Eu imi cer scuze si ma ridic de la subiect, cu politete. El nu cunoaste subiectul, dar are idei adanc inradacinate si nici nu vrea sa invete. Asta e.

Old 12-10-2017, 23:37   #52428
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Hai sa îți spun ceva, acele persoane obeze sunt așa tot de la insulina. Nu pentru că au mâncat prea mult și au făcut puțina mișcare! Teoria cu kcal in vs kcal out ii zero
Salvarea lor sta tot într-o alimentație cu încărcătură glicemica mica spre zero.
Este evident că de la insulină. Dar teoria cu kcal in vs out este absolut validă, câtă vreme nu faci deficit caloric nu ai cum să pierzi în greutate.
Și cred că supraestimezi capacitatea oamenilor de a renunța la carbohidrați, foarte puțini sunt cei care reușesc să taie total carbohidrații (la un minim de 30g pe zi), pentru mulți este dificil chiar și o alimentație echilibrată. Mișcarea este esențială și ea, ca să îl citez pe DeDeRa este o chestie genetică să faci mișcare.

Aș prefera să nu zic omului să taie carbs și că problemele lui se vor rezolva. Pentru că știu că o să îi fac mai mult rău.
Prefer să îi zic să taie carbs, să reducă grăsimile, să creeze un deficit caloric și să facă mișcare.
Doar carbs sună bine pe hârtie în practică e un dezastru.
E bine zis partea cu salvarea, dar majoritatea nu vor să fie salvați, sau nu se grăbesc sau nu sunt convinși că trebuie salvați. Așa că e greu de lucrat cu astfel de oameni.
Prin urmare tot ce zic ăia la radio, zi de zi, se fixează mai bine. Eu personal consider că ajută. Problem?

Quote:
Sincer habar nu am, genetic poate că sunt rezerve de energie, dar la femei fac țâțele mai mari și la sumo îți creează un avantaj semnificativ în luptă. Greșesc?
Old 12-10-2017, 23:37   #52429
coiotHK
Senior Member

coiotHK's Avatar

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Energie stocata sau sa tina de cald?
coiotHK is offline   Reply With Quote
Old 12-10-2017, 23:47   #52430
DeDeRa
Începător

DeDeRa's Avatar

PC-ul meu

30g carbo pe zi intri in starea de cetoza, corpul produce corpi cetonici si foloseste diferit energia oferita prin hrana. Nu e tocmai ceva de dorit. Poate ca o dieta, pe termen scurt, maxim maxim mediu, dar nu e ok pe termen lung - decat in anumite cazuri f. specifice. Schizofrenie, episoadele psihotice sunt mult mai rare. Cancer, dezvoltarea celulelor denaturare, anormale se face insutit mai rapid si mai mult (mai ales) in prezenta carbohidratilor. Keto este deja o extrema a alimentatiei, cum este de ex. si veganismul si vegetarianismul - si excesul - extremele de orice fel sunt rele. Fara exceptii. Orice fel de exces e negativ. Iar exces inseamna si prea mult din ceva si prea putin. Multi inteleg prin exces doar prea mult. Excesul e si cand iei sau faci prea mult din X, dar si prea putin. Totul sta in moderatie, ponderatie. D-aia al dracu animal omul are ratiune. Cel putin unii si cel putin teoretic. Desi societatea moderna e din ce in ce mai bolnava. Figurativ si propriu sens.

Old 12-10-2017, 23:50   #52431
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by coiotHK View Post
Energie stocata sau sa tina de cald?
Genetic vorbind (încep să iubesc cuvântul ăsta... Ge-Ne-Tic) la ce falduri de grăsime afișează unii îmi vine greu să cred că poate fi vorba de stocarea energiei, cred că este doar ceva ce ține de "malfuncționalitate".

Dacă eliminăm balenele și focile, oamenii nu ar trebui să le folosească (deci genetic) pentru a ține de cald pentru că genetic oamenii nu ar fi avut cum să vină din zonele excesiv de reci, deși se știe că toți alpiniștii au nevoie de un strat de grăsime.
Old 12-10-2017, 23:54   #52432
bmf
Senior Member

bmf's Avatar

Exact reprezintă rezerva de energie, cam 7700 kcal per kg!
Iar la nevoie corpul apelează la acele rezerve! Există o enzimă LPL ce scoate grăsimea din adipocita.

INSĂ daca ai insulina in sange enzima lpl se inhibă, insulina fiind cel mai anabolic hormon, adică de reținere. Prezenta ei în sânge da semnalul că trebuie să fie depozitat tot ( aminoacizi acizi, carbs). Astfel că nu poti "arde" grăsime fiindcă nu poate ieși din celulă! NICI DACA ALERGI UN MARATON! Repet persoanele grase au multă insulina și mai tot timpul! Astfel că ei nu au perioade de ardere ci aproape tot acumulează! ( Aici ii altă discuție, acest mecanism reprezintă o salvare de moment, altfel mureau de la glicemie mare).

Astfel ți-am răspuns și la partea de deficit, un metabolism ok se reglează singur, in funcție de cerere, la ce nivel caloric trebuie să ajungă! Însă vezi tu situația efect cauza ii întoarsă pe dos!

Un gras nu-i gras pentru că mănâncă ci mănâncă pentru că îi gras!
La fel un copil ii programat genetic sa crească, astfel cere să mănânce, nu invers cu se crede că mănâncă și crește!
Old 12-10-2017, 23:55   #52433
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 65 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Deci o să îți repet și eu că poate înțelegi.

Nu vreau să discut problemele tale de sănătate sau cele financiare, nu sunt mamaie, prefer ceva mai vesel.

Eu vorbesc strict la general, majoritatea care vin și spun că au aflat la analize că au colesterolul în pom de fapt sunt obezi. E problema lor, dar sfatul pe care eu îl dau este să elimine complet consumul de carbohidrați simpli și să aibă grijă la ce grăsimi consumă. Evident că mă refer în primul rând la grăsimile nesănătoase (doh) și la cele cu conținut ridicat de colesterol. Pentru majoritatea oamenilor se pare că asta e o noțiune complicată, așa că e mai simplu să le zici să reducă grăsimile.

Cred că 90% din persoanele cu colesterol ridicat probabil suferă de obezitate, sau dacă se uită în oglindă să zicem că nu sunt tocmai încântate de ce văd. Prin urmare nu văd de ce nu ai tăia masiv la capitolul grăsimi, că doar ai de unde, doh!?!

Vrei grăsimi "bune"? Bagă omega369, bagă ulei de măsline, bagă pește oceanic.

Dar sincer nu cred că e cazul să vii să recomanzi 5 gălbenușuri (am făcut o medie) unei persoane obeze cu colesterol mare.

Sigur, dacă ai ajuns la o greutate normală și colesterol la un nivel sănătos atunci poți să faci câte experimente cu gălbenușuri vrei.

P.S. Am consumat și eu zilnic 6 albușuri și 2 gălbenușuri pe zi, am mai scris asta și acum m-am oprit. Am explicat mai sus de ce, nu am surse sigure/curate de a le obține, excesul poate fi periculos dacă respectivele găini nu sunt 100% "bio".

P.S.2. Nu înțeleg ce înțelegi tu prin 40% grăsimi, dacă te referi la 40% din totalul caloriilor în condițiile în care 1g de grăsime are dublul caloriilor unui gram de proteine.
Dar la 40% grăsimi dacă o pui în totalul meselor, îți este aproape imposibil să faci deficit caloric, nu vei reuși să acoperi necesarul de proteine și de carbs. Aproape nimeni, sau nici un om normal, în condiții normale (de muncă, de stres, de efort fizic) nu poate tăia în carbs simpli, iar carbs simpli îți ocupă o cotă importantă în totalul de carbs, deci nu vei avea cum să îți faci necesarul proteic și carbs complecsi.

P.S.3. Am avut și eu în trecut dileme procentuale cât să mănânc și cum, la vremea aia a însemnat să cântăresc absolut orice mâncam și să trec în excel gramajele și caloriile rezultate din fișe de pe internet și de pe etichete. Doar așa poți decide dacă într-o zi ai mâncat 34.6% grăsimi de exemplu, deci știi că mâine trebuie să mănânci puțin mai mult.

Deci ca să recomanzi 40% înseamnă să ai acele fișe și calcule făcute în excel (eu le-am avut o perioadă, stiu ce înseamnă, prefer loguri mult mai simple, adică acum țin log doar pe greutate, procentaj apă și doar notițe speciale când văd schimbări în grafic), deci pe bune, ai aceste log-uri făcute sau recomanzi acea cifră de 40% doar pentru că au publicat-o unii într-un studiu de pe net?
In general daca taci ai o sansa sa pari destept. Cand deschizi gura exista o probabilitate mare sa o irosesti.

Se poate trai fara carbo, un exemplu simplu are fi eschimosii. Plus cei ce tin keto. Daca te antrenezi mental poti sa o duci extraordinar de bine cu putini carbo.

Grasimile sunt f bune cu atat mai mult in dieta. Cand esti la dieta faci restrictie deci apare foamea. Ce iti ofera satietate? Baga tu echivalentu de carbo in grasime si vezi cum e.

Last edited by Iubitel; 13-10-2017 at 09:36.
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 12-10-2017, 23:56   #52434
coiotHK
Senior Member

coiotHK's Avatar

PC-ul meu

Daca ajuta cu ceva discutia voastra ma dau ca exemplu.
Cam astea is "colesteroalele" mele:
Click image for larger version

Name:	IMG_20171012_171033_575.jpg
Views:	42
Size:	322.3 KB
ID:	60552
25 ani/175cm/60kg ne***** cu chilotii pe mine si vant de sus in jos.
6 luni inainte de analizele alea am mancat doar fast food, ca tot omu venit de la tara in Buc . + 8 ani de cola (2l/zi)

De 2 ani am probleme mari cu matele, inca nu am aflat ce mai exact decat malabsorbtie intestinala si daca ma iau dupa Mr.doc de la obregia sectia 9 anxietate si depresie.
Old 13-10-2017, 00:00   #52435
DeDeRa
Începător

DeDeRa's Avatar

PC-ul meu

Pentru malabsorbtia aia, depinde mult si exact ce si cum ai, dar un exemplu de tratament cel putin pentru flora intestinala este inulina si probiotice. Doar sa fie de calitate. Adica nu mizerii ca Linex, Eubiotic si alte tampenii din farmacie. Un produs standardizat, stabilizat, cu 30-50 miliarde bacterii, rezistent la acid gastric, temperatura camerei si pana la expirare. Inulina e peste tot, e un zahar din cicoare, are si o firma romaneasca Redis. Ti-as vinde eu, dar nu-s Leco, sa fac afaceri pe forum cu ce am eu pe stoc, sa scap de ele. Iti dau daca intelegi ca nu-s dupa profit, ci ca sa ajut oamenii, profitul e adiacent si bine venit, dar nu scopul meu principal. Dar repet, malabsorbtia poate sa aiba multe cauza. Sucurile, multe, au indulcitori artificiali care distrug flora intestinala, de aici recomandarea mea!

Old 13-10-2017, 00:03   #52436
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
30g carbo pe zi intri in starea de cetoza, corpul produce corpi cetonici si foloseste diferit energia oferita prin hrana. Nu e tocmai ceva de dorit. Poate ca o dieta, pe termen scurt, maxim maxim mediu,...
Nu intri, ai nevoie de aproximativ o săptămână să intri în cetoză, dar ca în orice experiment poți adapta din mers. Faci un cheat day și mai ai o săptămână la dispoziție, sau crești ușor carbohidrații. Nu îți bate nimeni nimic în cuie.
A nu se înțelege că recomand cuiva așa ceva. So zip it.

Quote:
Cancer, dezvoltarea celulelor denaturare, anormale se face insutit mai rapid si mai mult (mai ales) in prezenta carbohidratilor.
Sincer, aș vrea și eu ceva studii care să susțină ideea asta. Pare o ipoteză plauzibilă, dar mi s-ar părea prea frumos să fie adevărat.

Quote:
si excesul - extremele de orice fel sunt rele. Fara exceptii. Orice fel de exces e negativ. Iar exces inseamna si prea mult din ceva si prea putin. Multi inteleg prin exces doar prea mult. Excesul e si cand iei sau faci prea mult din X, dar si prea putin. Totul sta in moderatie, ponderatie.
Da baws, de asta ziceam și eu, 10 ouă pe zi pentru mine înseamnă exces. Dar fiecare e liber să creadă ce vrea.

Când e prea puțin, literatura de specialitate consemnează un alt termen: carență.
Old 13-10-2017, 00:12   #52437
coiotHK
Senior Member

coiotHK's Avatar

PC-ul meu

@DeDeRa, mersi!Daca dupa urmatoarele controale nu-mi gasesc problema te contactez.
De suc si fast food m-am lasat.
Old 13-10-2017, 00:16   #52438
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

@coiotHK: păi analizele sunt bune, nu ai motive să crezi că funcțiile hepatice sunt afectate.
Old 13-10-2017, 00:17   #52439
DeDeRa
Începător

DeDeRa's Avatar

PC-ul meu

La modul general: - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27557542
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4063533/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21794124
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26782788
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3826507/

E putina literatura, fiindca problema nu e prea bine studiata. In ce sens? Multi tin doar low-carb, restrictioneaza otrava numita carbo, DAR, nu cresc grasimile. Adevarata dieta keto se tine cu 65-75% calorii din grasimi, 1-5% carbo (maxim 5) si diferenta proteina. Din pacate, 90% dintre studii sunt doar cu low-carb, rezultatele chiar si asa, sunt bune, dar nu f. convingatoare, spre deosebire de studiile ce tin cu adevarat keto, keto pe bune. Dar ce se stie pana acum, e super.

Last edited by DeDeRa; 13-10-2017 at 00:22.
Old 13-10-2017, 00:20   #52440
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 408 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Cancer, dezvoltarea celulelor denaturare, anormale se face insutit mai rapid si mai mult (mai ales) in prezenta carbohidratilor.
Wrong boss. Proteina alimenteaza cel mai bine celulele canceroase.

Stiu eu o vita incaltata care manca rahat pe la TV ca a scapat de cancer cu laptisor de matca.
Cand, de fapt, laptisorul de matca este una din cele mai pure proteine. Si cea mai buna papa pentru celulele canceroase.

A trebuit sa-i explice niste oameni de la Institutul Apicol cum sta treaba cu laptisorul de matca si cancerul ca sa se calmeze.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules