lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-06-2019, 13:56   #1521
war4peace
VIP

Mentioned: 273 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Frate.... inceteaza in a mai incerca sa te contrezi cu mine ca te asigur ca nu iti merge.
Am remarcat. Dar nu din motivele pe care le consideri tu

Quote:
Discutia nu e stearsa, e la sectiunea babaci, o poti vedea oricand, am mutat-o ca sa nu te simti tu de cacao pe threadul asta.
Adică ai vrut să îmi faci mie un bine? C'mon... pe bune???

Quote:
Da, faptul ca sumt listate la garaj e mare lucru, ca tot bizonul nu stie de shop4pc, nu poate astepta dupa ei, cum ai vazut, sau nu are rabdare / curaj sa comande din afara. E al dracului de mare lucru ca sunt listate la garaj.
A mare lucru... mare ca prețurile afișate. Fiindcă o chestie pe care o ignori (voit sau nu, n-am idee) e că bizonul de rând care are o urmă de interes pentru watercooling se va duce acolo, va vedea că un loop complet îl costă 7000 de lei și va fugi mâncând pământul, ba chiar va urla în stânga și în dreapta că watercooling-ul e mai scump ca o mașină SH. Acum spune-mi tu with a straight face că asta ajută. Că e mai bine așa decât să dea un search pe gogu. Am căutat „watercooling romania” și primul link e computerman.ro, al treilea e shop4pc. Greu al naibii. Arată-mi un om, unul singur care e în stare să-și monteze un loop dar nu e în stare să dea un search pe google. Să fim serioși.

Quote:
Faprul ca bizonul de rand poate pune acum in cos la garaj piese de custom WC chiar nu ti se pare mare lucru? Faptul ca e la botul calului pentru multi si poate multi afla de asta acum si au curajul sa faca si ei nu ti se pare mare lucru?
Nimic nu i-a împiedicat pe cei de la pisigaraj să adauge componente Raijintek la prețuri OK, alea erau de ceva vreme acolo anyway. Deci bizonul de rând putea și până acum să cumpere piese de watercooling bine-mersi. De asemenea, nimic nu îi împiedică să adauge orice vrea pla lor în store. Că n-o fac din varii motive (comerciale), aia e altă discuție. Și a venit Corsair pe piață... și s-au înțeles cu pisigaraj să le pună la ofertă, minunat, concurență pe piață, prețuri mai...bune... oh wait. Computer says no.

Quote:
Faptul ca vanzarile bitspower/barrows/mayhems whatever sunt acum de 10 ori mai mari nu ti se pare mare lucru pentru industrie?
O fi, dar industria asta nu e vreun fel de animal independent, care nu are nicio relație cu cei care cumpără. Din spusele tale reiese că industria se transformă încet într-un monopol. Mayhems vinde de 10 ori mai mult... dar cui? Păi, către Corsair. Drept rezultat, va produce foarte puține lichide în nume propriu, și adio Pastel, adio Aurora, etc. Pentru că nu mai au capacitate pentru astea, în schimb produc la greu alt tip de lichid pentru Corsair. Care o fi bun, dar aici vorbim de oferte variate care vor deveni mai puțin variate.

Bitspower? Erau scumpi și înainte, vor fi în continuare scumpi. Singurul lucru pozitiv ref. Corsair+Bitspower e că a dispărut logo-ul ăla oribil de pe fittings.

Barrow? Vând în China eroic, la fal ca Bykski și alții.

Quote:
Dar pentru industrie in general e mare lucru.... si industria nu se limiteaza la Romania sau PCGarage, la mine sau la tine.
Pentru industrie e mare lucru când:
- există concurență (forțează inovația)
- scad prețurile
- cresc vânzările
- crește diversitatea (și nu aia de brand, gen cumpărăm bitspower și vindem drept Corsair, ci aia de produs propriu)

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2019, 14:08   #1522
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 536 Post(s)

PC-ul meu

@war4peace te cam dai la antrenor.
Old 13-06-2019, 14:17   #1523
war4peace
VIP

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
@war4peace te cam dai la antrenor.
Păi asta e superb la lab501, că poți să te contrezi cu @Monstru și nu-ți arde un ban doar fiindcă nu ești de acord cu el. Până la urmă discutăm, mai aprins, mai pe contre, mai pe dat sub centură, dar asta nu însneamnă că ne dăm în cap când ne vedem sau că păstrăm vreo râcă ani de zile. Suntem oameni maturi, nu copii de grădiniță.

Quote:
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
Old 13-06-2019, 14:18   #1524
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 551 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Mda...dar inca nu se prinde... eu am incercat sa ii explic, ba am si mutat posturile in care se face de kkt, dar vad ca tot nu se prinde. Ce sa-i faci, asta e viata, nu te poti intelege cu toata lumea...

Eu nu stau sa iti raspund la fiecare citat, ca exact asta nu intelegi, nu vorbesti cu x sau cu y, vorbesti cu mine. Daca esti atat de bleg incat sa nu intelegi, noi sa fim sanatosi. Nu faci decat sa intorci fiecare rahat dupa cum iti convine tie, intr-un forum e-pipilica contest, cu unul in fara caruia nu ai cum sa castigi ever. Dar meh... asta e stadiul in care esti acum, asta e

Ca fapt divers, daca preturile de la garaj te fut pe tine la icre, in curand in configuratorul ala de pe site-ul Corsair vei putea adauga tot ce vrea pla ta si ti se vor livra la usa direct de catre Corsair, la preturile alea, pe bune. Cu tot respectul fata de computerman si shop4pc, oameni pe care ii cunosc personal in ambele cazuri, sunt sanse ca treaba asta sa conteze putin mai mult pentru bizonul de rand. Si nu numai aici, ca industria nu isi ia ora exacta in Romania, ci la nivel worlwide.

Dar e ok, abereaza tu acolo in continuare ca deh, esti expert, ai construit multe sisteme, esti our in-house watercooling forum expert care se pricepe de minune la sfaturi.

P.S. e ok ca imi dai linkuri de pe net. Crede-ma ca stiu putin mai multe despre ce fac Mayhems asa, direct de la sursa. Iar pe ei treaba asta i-a cam scos din kkt. Gen nu mai gaseai DELOC lichide de la ei daca nu era Corsair. Dar plm...ce stiu eu.
Old 13-06-2019, 15:10   #1525
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 92 Post(s)

PC-ul meu

Bun, dar mie cine imi da un sut in dos ca sa termin sistemul cu tuburi rigide inceput in decembrie 2017?
Teoretic mai am de indoit tuburile.

Daca Corsair scoate din faliment firme din domeniul WC e un castig pentru toata lumea nu doar pentru Corsair.

Doar ca Monstru trebuie sa lase un pic deoparte conservatorismul si sa combine elemente de la producatori diferiti: eu inca vreau sa vad sufrageria revopsita in urma "exploziei". Am ratat momentul la vremea respectiva.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2019, 15:22   #1526
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Nu eu am revopsit sufrageria

Pai daca tu mai ai doar de indoit tuburile, what the actual fuck are you waiting for?
Old 13-06-2019, 19:01   #1527
Pirat
Ancient friend

Pirat's Avatar

Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Mai am de luat un tub de aer comprimat pentru a curata praful, dar in mare sunt multumit de rezultat.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	84b920e1-81ed-45ed-8150-f54a63ab26c7.jpg
Views:	57
Size:	143.1 KB
ID:	66147  
Old 13-06-2019, 19:21   #1528
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

O intrebare pentru cei care folosesc soft tubing - de ce folositi furtun subtire, nu gros? Intreb de curiozitate
Old 13-06-2019, 19:50   #1529
Pirat
Ancient friend

Pirat's Avatar

Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

In cazul meu e din comoditate, am inceput de la un kit cu tuburi 13/10 si acolo am ramas. Nu am experimentat cu ceva mai mare gen 16/12.

Last edited by Pirat; 13-06-2019 at 19:56.
Pirat is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2019, 19:53   #1530
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Am inteles, adica ai fittingaraie si tot ce iti trebuie prin ograda.
Old 13-06-2019, 20:22   #1531
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

Quote:
O intrebare pentru cei care folosesc soft tubing - de ce folositi furtun subtire, nu gros? Intreb de curiozitate
citisem niste teste si nu erau diferente palpabile intre 13/10 si 16/13 la temperaturi.
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2019, 20:27   #1532
war4peace
VIP

PC-ul meu

Aquaero & Aquasuite Software Setup Guide

Quote:
Old 14-06-2019, 10:15   #1533
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Quote:
Originally Posted by EXxx View Post
citisem niste teste si nu erau diferente palpabile intre 13/10 si 16/13 la temperaturi.
Nu de aia intreb. Doar ca din punct de vedere estetic, cu cat e mai gros furtunul, cu atat arata mai aproape de hard tubing.
Old 14-06-2019, 10:31   #1534
meseriasugt
Senior Member

meseriasugt's Avatar

Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Din 2008 de cand am inceput sa folosesc watercooling custom am mers mereu pe 10/16 de la diversi producatori, de la clar pana la colorat sau tratat UV. La cererea expresa a clientului am facut sisteme si pe varianta subtire 10/13 sau chiar 9.5/12.5 sau cat naiba erau pe vremea aia niste furtune ciudate, dar fara a face curbe sau coturi agresive pentru ca se gatuiau. Mult timp am folosit fitting tip barb (bigboy) ca aveau cel mai mare debit prin ele, foarte aproape de diametrul G1/4. Revenind la intrebarea ta Tudore, primul criteriu cred ca il reprezinta estetica si lucrul cu el, apoi debit si transfer caldura.
meseriasugt is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2019, 10:33   #1535
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Pai de aia intreb...personal agreez furtunele mari, arata mai bine. Deci, de ce ar folosi cineva furtun mai mic?
Old 14-06-2019, 10:42   #1536
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

Quote:
Originally Posted by meseriasugt View Post
Din 2008 de cand am inceput sa folosesc watercooling custom am mers mereu pe 10/16 de la diversi producatori, de la clar pana la colorat sau tratat UV. La cererea expresa a clientului am facut sisteme si pe varianta subtire 10/13 sau chiar 9.5/12.5 sau cat naiba erau pe vremea aia niste furtune ciudate, dar fara a face curbe sau coturi agresive pentru ca se gatuiau. Mult timp am folosit fitting tip barb (bigboy) ca aveau cel mai mare debit prin ele, foarte aproape de diametrul G1/4. Revenind la intrebarea ta Tudore, primul criteriu cred ca il reprezinta estetica si lucrul cu el, apoi debit si transfer caldura.
inca sunt magariile alea ca sunt pe dimensiunile americanilor. Cel putin eu cand mai cumpar din uk trebuie sa ma uit de 10 ori.
Acum pe partea esteticii, intr-un build mic, mi se pare ca merge mai bine un tub mai gros. Pune in evidenta faptul ca nu este mult spatiu, si scoate la iveala WC.
Intr-o carcasa mare, mi se pare mai frumos tubul subtire, ansamblul e curat, spatios, si WC e doar o parte frumoasa din tot build-ul, nu e piesa de rezistenta.

In alta ordine de idei conteaza si tubul mult. Soft, daca nu e slack pe nicaieri aproape ca arata ca hardtube. In tight places insa, sau unde ai multe coturi intr-un spatiu restrans, hardtube e mana cereasca (dupa cele 2-3 incercari esuate evident) arata curat, no kinks.

poate la urmatorul build ma chinui cu putin petg, ca de *****ul ala de bitspower crystalshit m-am saturat, mi-a facut numai zile amare.
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2019, 11:21   #1537
fubu
Senior Member

fubu's Avatar

Mentioned: 54 Post(s)

PC-ul meu

In cazul meu asta era inclus in pachet! Ma gandesc sa trec pe hard sau sa incerc ceva mai gros. Am inceput sa ma uit dupa jucarelele necesare, dar nu cred ca trec la treaba inainte sa schimb 1800X-ul cu un model nou din seria 3000.
Old 14-06-2019, 12:22   #1538
war4peace
VIP

PC-ul meu

Quote:
Pai de aia intreb...personal agreez furtunele mari, arata mai bine. Deci, de ce ar folosi cineva furtun mai mic?
Kiturile EKWB vin cu 13/10, cele de la XSPC la fel, cele de la Alphacool la fel, etc. Cine își ia un kit e oarecum condamnat să stea pe 13/10 fiindcă a cumpărat deja fitting-urile. Schimbarea tubulaturii înseamnă niște bani dați pe fitting-uri noi. Eu am dat banii ăia, dar „sunt extremist” deci nu se aplică la Average Joe.

Quote:
Old 14-06-2019, 16:13   #1539
crristib
Senior Member

crristib's Avatar

Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Muncesc de ceva timp la porcaria asta din pacate nu arata spectaculos. Vedem in timp, poate iese ceva.

Click image for larger version

Name:	IMG_20190614_151944.jpg
Views:	33
Size:	500.3 KB
ID:	66155
crristib is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2019, 16:47   #1540
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Kiturile EKWB vin cu 13/10, cele de la XSPC la fel, cele de la Alphacool la fel, etc. Cine își ia un kit e oarecum condamnat să stea pe 13/10 fiindcă a cumpărat deja fitting-urile. Schimbarea tubulaturii înseamnă niște bani dați pe fitting-uri noi. Eu am dat banii ăia, dar „sunt extremist” deci nu se aplică la Average Joe.

Am inteles, deci in principiu este vorba despre ce e inclus in pachet. Am observat asta la mai multi oameni, tubulatura subtire si nu intelegeam de ce, tuburile mai groase intotdeuna arata mai bine, plus ca sunt mai solide.

Tags
ibm390s, watercooling

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules