lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Foto/Video
Connect with Facebook

Foto/Video Aici discutam despre tot ce tine de foto/video, inclusiv creeatiile forumistilor lab501.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 23-03-2015, 15:25   #2101
savu
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 671
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Poate se răzgândește Nici eu nu fac niciun ban din foto (momentan), dar kit-ul complet se apropie de valoarea mașinii. Depinde și cât ești dispus să înfunzi din pasiune. Să nu uităm că pe aici majoritatea am fost cu hardware-ul și-am băgat o tonă de bani în el, iar echipamentul foto nu se devalorizează la fel.
Da, si eu sunt cam in aceeasi situatie, poate chiar mai rau...

Ideea e ca am ajuns mai mult sa-mi cumpar scule in loc sa ma concetrez pe poze, si asta e cam sux...
__________________
www.soundnews.ro
Pentru intrebari, review-uri , stiri, tutoriale, teste comparative cu si despre echipamente audio.
savu is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2015, 15:43   #2102
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by savu View Post
As zice ca s-a bulit ceva, am incercat tot ce mi-a trecut prin cap. Oricum momentan nu ma deranjeaza, e ok si pe optic.
Nu vrei un trepied de carbon?
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2015, 15:55   #2103
savu
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 671
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Pai stii care e problema? Ca am,doua chiar, un Giottos si un Manfrotto

Psssst, nu dati cu pietre.
__________________
www.soundnews.ro
Pentru intrebari, review-uri , stiri, tutoriale, teste comparative cu si despre echipamente audio.
savu is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2015, 15:59   #2104
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by savu View Post
Pai stii care e problema? Ca am,doua chiar, un Giottos si un Manfrotto

Psssst, nu dati cu pietre.
4, toate M. Daca ne vedem, sa zici sa dau o tura pe la piata pt niste patrunjel, alea, alea, punem de o zama
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2015, 16:06   #2105
savu
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 671
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Mircea treaba e ca la tine se justifica, mai mult sau mai putin, dar putin e job-ul tau. Eu nu zic ca e nasol sa ai scule bune, dimpotriva. Problema e atunci cand le cumperi si nu le folosesti.

Am luat 6D-ul ca o sa fac si o sa dreg, si o sa trag eu la doua body-uri cu fixe, bla, bla. Momentan sta nemiscat, cu 100 de cadre la bord, fara sens.

Ma gandesc sa fac o analiza la rece si sa fac vant la tot ce sta degeaba. Iau banii si ii beu'
__________________
www.soundnews.ro
Pentru intrebari, review-uri , stiri, tutoriale, teste comparative cu si despre echipamente audio.
savu is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2015, 16:26   #2106
PasatoiuTD
VIP
 
PasatoiuTD's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,178
Mentioned: 17 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by savu View Post
Am luat 6D-ul ca o sa fac si o sa dreg, si o sa trag eu la doua body-uri cu fixe, bla, bla. Momentan sta nemiscat, cu 100 de cadre la bord, fara sens.

Ma gandesc sa fac o analiza la rece si sa fac vant la tot ce sta degeaba. Iau banii si ii beu'.
Eu am ajuns la 6 body-uri (10D, 20D, 450D, 50D, 5D, 5D2), ca n-am mai vandut nimic de 5-6 ani, dar il folosesc doar pe cel mai recent (5D2), care are deja 3 ani si ~ 140 000 de cadre la mine si binisor peste 200 000 in total.

Iar din ~ 20 de obiective folosesc 6-7 maxim cat de cat si vreo 4 ceva mai des.

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Nici eu nu fac niciun ban din foto (momentan), dar kit-ul complet se apropie de valoarea mașinii. Depinde și cât ești dispus să înfunzi din pasiune.
La fel si la mine, doar ca masina nu exista, iar in hardware cred ca am ingropat cam la fel de multi bani.
PasatoiuTD is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2015, 16:29   #2107
savu
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 671
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Ma bucur sa sunt si altii la fel de rau ca mine ))

Macar ai body-uri ceva mai vechiute, la astea nu mai pierzi asa de mult. Cand ma gandesc cat am dat pe 5d3 cand l-am cumparat ma apuca bataiala. Cumva am cam exagerat, asa ca e timpul sa ma potolesc.
__________________
www.soundnews.ro
Pentru intrebari, review-uri , stiri, tutoriale, teste comparative cu si despre echipamente audio.
savu is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2015, 18:33   #2108
PasatoiuTD
VIP
 
PasatoiuTD's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,178
Mentioned: 17 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by savu View Post
Ma bucur sa sunt si altii la fel de rau ca mine ))

Macar ai body-uri ceva mai vechiute, la astea nu mai pierzi asa de mult. Cand ma gandesc cat am dat pe 5d3 cand l-am cumparat ma apuca bataiala.
Raportat la venituri, am dat si dau (prea) mult. Pe 20D am dat in 2006 ~ 1000 de euro, adica bursa pe 2 ani si ceva.
PasatoiuTD is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2015, 21:10   #2109
savu
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 671
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Pasiunile costa, asta este . Macar cioburile nu se devalorizeaza asa repede.Eu cand mi-am luat 30d am luat si 17-40L f4. Aparatul e acum o ragalie veche, care nu valoreaza nimic, in schim obiectivul e ff bun si azi.
__________________
www.soundnews.ro
Pentru intrebari, review-uri , stiri, tutoriale, teste comparative cu si despre echipamente audio.
savu is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2015, 23:45   #2110
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by PasatoiuTD View Post
La fel si la mine, doar ca masina nu exista, iar in hardware cred ca am ingropat cam la fel de multi bani.
Tu măcar ai tras 140.000 de cadre, eu am sub 11k pe D90-ul care l-am dat și undeva sub 4000 pe D800-le care-l am de 1 an și ceva

Dar oricum, de anul ăsta încep să trag "comercial", deci pumnii strânși


Quote:
Originally Posted by savu View Post
Ma bucur sa sunt si altii la fel de rau ca mine ))

Macar ai body-uri ceva mai vechiute, la astea nu mai pierzi asa de mult. Cand ma gandesc cat am dat pe 5d3 cand l-am cumparat ma apuca bataiala. Cumva am cam exagerat, asa ca e timpul sa ma potolesc.
Sticlele bune nu se devalorizează ca bodies sub nicio formă, alea sunt chestii care te țin ani buni de zile. Dar ceva-mi spune că Traian le are pe-alea de noi sau SH ca noi, deci nu le-a luat toate azi.

Eu de-asta am și dat D90, aici oricum dacă-mi pică body am de închiriat la 3 pași, iar dacă am un eveniment important oricum mă duc cu 1 body închiriat, mă costă mult mai puțin decât să țin D90. Eventual păstrez D800 când o să iau D810S sau ce mă-sa mai scoate Nikon (D810 îl sar). Dar de când 36MP... mno. Can't go back
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 11-04-2015, 00:23   #2111
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Se intampla si la case mai mari!

http://www.abc.net.au/mediawatch/tra...s/s3868825.htm
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 13-05-2015, 11:23   #2112
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am si eu o intrebare la voi.

Vreau sa iau un obiectiv pentru fotografiat copil zburdalnic (portret sa zicem) si pe care sa-l pot folosi si in concedii (asa zisa arhitectura - obiective turistice, adica pietre), inclusiv foto de familie.

Am ajuns la concluzia ca un zoom spre 105 nu l-as folosi prea mult. Deci prefer ceva fix (sau prime cum vad ca sunt denumite).
Obiectivul din kit 16-55 OSS o sa-l tin pentru filmat mai mult, ca nu prea imi place la foto.

Intre Sigma 30mm f2.8 si Sigma 60mm f/2.8 ce ma sfaturi sa iau?
As tinde spre cel de 30mm pentru ca nu stiu cum se comporta 60mm (90 mm echivalent 35mm) la interior, dar vreau si parerile voastre.
Am ajuns la concluzia ca nu am bani pentru Sony 35mm F1.8 OSS

Le voi pune pe un Sony A6000.

Sticlele sunt astea:
http://www.f64.ro/sigma-30mm-f2-8-dn...-sony-nex.html
http://www.f64.ro/sigma-60mm-f-2-8-d...-sony-nex.html
@mirciusx? @Neo? Altcineva? Ajutati un biet n00b.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 13-05-2015 at 12:18.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-2015, 13:06   #2113
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sincer sa fiu nu cunosc obiectivele la Sony, doar unele întâmplător sau compatibile pe alte sisteme.
Eu trag mult cu tele, 70-200, zona asta. Sau wide, zona ce wide maxim am și pana în 35mm, gen 17-35mm. Dar asta depinde de stil, 50ml e de backup, vorba vine.
35ul ăla e un 45 și 60ul e un 90, right? Un obiectiv fix e foarte greu de sus ca îl poți folosi la portrete (50mm< de obicei), plus arhitectura, unde îți trebuie wide, opusul cel de portret >35mm de obicei). Deci 60ul se încadrează la zona portret ca și 30ul, însă nici unul pt arhitectura. Doar dacă nu poți calca pe mare ca sa poți încadra în cadru toată clădirea adică sa te dai mult în spate ca sa prinzi ceva mai lat, înalt.
Ideal ti-am fi un zoom cu 2.8, gen 2470mm, adică un 36-105mm, nu?.

tapatalk-A
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 13-05-2015, 13:28   #2114
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

@mirciusx

Coeficientul este 1.5, corect.

Sunt scumpe 24-70 (36-105) din pacate.

Inseamna ca o sa ma orientez spre cel de 30mm (45mm) pentru fi-miu, familie, peisaje (concediu) si o sa umblu cu cel din kit dupa mine pentru ca este 16-55 (24-82.5).
Porcaria este ca asta din kit pleaca de la 3.5 diafragma. Asta este, nu le poti avea pe toate.

Ma gandeam sa il iau pe ala de 30mm (45) fata de ala de 60mm (90) pentru ca am citit ca este mia rapid putin si ma ajuta si la ceva filmare. Plus ca la serbari gradi&shit (interior) pare mai potrivit.

Sunt coerent sau mananc rahat?
La tehnica foto sunt pamant de flori. Merg exclusiv pe cunostinte de baza, logica si bun simt.

Din pacate nu gasesc pe nicaieri prin Ro un SIGMA 30mm F2.8 EX DN E Mount (nu se mai fabrica parca).
Pe ebay pot lua ieftin, dar ala nu livreaza in Ro si nu pot sa-l returnez daca e defect (pretul de vanzare este suspect de mic): http://www.ebay.de/itm/SIGMA-30mm-F2...item27fef03bc4
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 13-05-2015 at 13:55.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-2015, 15:10   #2115
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai uite ca ti-ai gasit raspunsul, 30mm sa fie.

Pretul nu e suspect de mic, e inca in bid, mai sunt 4 zile. Am vazut rasturnari de pret in ultimele 10 secunde de nu iti vine a crede, asa ca, daca ai bulan, poate il poti prinde la un pret bun. Dar omul nu are un feedback prea pozitiv din ce vad, 86% la 160 de vanzari, nu stiu ce sa zic. Obiectivul arata bine insa, din ce vad. Si ebay nu e okazii. Pana nu ii dai feedback pozitiv, pp nu ii baga banii, din ce stiu.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 13-05-2015, 15:13   #2116
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Din pacate nu livreaza in Romania.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-2015, 13:14   #2117
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

L-am luat din Ro.
Imi place.
Cam trebuie sa alerg cu el si cam te gagi in sufletul omului la portret. Deci clar imi trebuie si ceva pentru portret.
La wide ma mai gandesc; ori imi iau o lentila de conversie ultra wide (http://panasoniconline.ro/lentila-de...rch=DMW-GWC1GU), ori ma infig la ala de 19mm f/2.8de la Sigma. As fi vrut ceva de 1.8, dar ma rupe la bani si nu se merita.
As vrea sa pusc doi iepuri (portret si foto de vacanta), dar nu stiu ce zoom sa iau ca sa le impac pe amandoua


Problema mea este alta acum. @Neo cam avea dreptate cu culorile de rahat ale Sony (la lumina artificiala mai ales, ca afara e ok).
Deci exclus balans de alb auto sau preseturile date de camera.

Ma poate ajuta careva cu idei de grey card ultraportabil?
Cand trag direct jpeg e musai sa setez manual balansul in camera pe baza unui grey card.
Peste tot nu am vazut decat din alea mari: 30cm si chiar mai mari
Din alea mici am vazut cateva, dar am inteles ca multe sunt proaste.
De care dreac sa iau?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-2015, 13:19   #2118
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Trage raw si nu te mai plange, am grey card si a costat 99£ si sta degeaba

Termina cu lentile de conversie si alte tampenii. Cauta Samyang 85mm f/1.4 daca este pentru sony e si aia este sticla de portret. Sony nu are 'nifty fifty'? Adica acel 50mm f/1.8 care este in zona de 100$/€/£? Daca da, ala ar trebui sa fie primul luat, sau iei Canonul sau Nikkorul cu inel adaptor, ar trebui sa fie foarte ieftin.


Sent via iPigeon.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 19-05-2015, 13:34   #2119
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca iau fix, iau

Sony are, dar e mai scump si, culmea, nu la fel de bun (il scoate din rahat softul din camera si stabilizatorul de imagine cat de cat).
Exista si Samyang, dar vreau sa mai invat pana sa trec pe focus manual (nu exista cu AF pentru e-mount)
Eu as vrea ceva cu plaja 50mm+ ...... 105mm FF, dar sunt prohibitive

@Neo, daca trag raw tot imi cam trebuie cardul ala macar in una din pozele trase.

Altfel nu stiu cum sa fac balansul de alb fara reper in fotografie.
Si nu-mi spune ca faci din ochi, ca nu merge.
Iar in Lightroom am lucrat maxim 3h cumulat pana acum (am probabil mai mult de 10 ori pe atatea ore de citit tutoriale cu Lightroom)
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 19-05-2015 at 14:12.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-2015, 14:16   #2120
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Bă, 2.8 este mediocru. Serios. 1.8 este ok. 1.4 este super. 1.2 este excelent. Renunță la ideea că sticlele 2.8 sunt cine știe ce, între 2.8 și 3.5 nu este decât un stop f/2.8 sunt ceva într-adevăr când vin pe zoom-uri, acolo este foarte greu să ai apertura constantă pe toată plaja focală (de-aia nu ai 24-200 f/2.8), dar la primes uită-te de la f/2 în jos. Diafragmă minim 7 blades.

LR/Photoshop/Camera One fac automat white balance. De-aia tragi RAW. Ai nevoie și de un monitor calibrat și de un ochi exersat și poți face wb și la "ochi". Nu merge că n-ai experiență, dar poți folosi foarte frumos Auto și apoi ajustezi din ochi
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
SeVeN - Galerie Foto sevenrulz Foto/Video 38 27-09-2011 19:53
Schumy - Galerie foto Schumy Foto/Video 71 18-03-2011 03:57
glaser - Galerie Foto glaser Foto/Video 14 24-07-2010 16:04
Recomandare camera foto godfather Foto/Video 11 15-02-2010 18:34

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,146
Total Online: 4773

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.