lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-08-2020, 19:49   #1841
xdan
Ancient friend

xdan's Avatar

Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Ultimul coment e dupa ce am vazut ca nici 55 lei nu-si asuma.
Nu inteleg ce-am pus gresit eu problema. De 2 ori i-am intrebat daca ofera si ei sau nu o compensatie sau nu? Cat era acolo, nici 5% n-au propus. Nimic.
De 2 ori i-am intrebat cum facem cu coletul.... Platiti dvs sau eu?
Pe noi nu ne intereseaza nimic.

Astea toate raspunsurile mele cronologic sunt dupa ce pcgarage a pus problema gresit si a spus tot ce a spus.

Eu initial am pus pus problema diplomat dar raspunsul a fost DUR SI 0 BARAT de la inceput, si cu mare iz de smenareala pe sub mana.

Tu Selky esti membru pe acolo? Nu inteleg cu ce drept dai tu quote la tot ce e pe acolo, tinand cont ca asta un thread general, nu e al meu si nu am eu vreo confruntare de opinie cu tine( habar n-am cine esti tu), asa ca nu vad locul la reply-ul tau.

Ca e threadul pe mygarage e una, dar nu vad cu ce drept il muti tu tot aici tinand cont ca nu esti tu persoana implicata???

Last edited by xdan; 10-08-2020 at 19:52.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2020, 20:17   #1842
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

Da, sunt membru si acolo. Am vreo 800 posturi in 10 ani, majoritatea in primii ani si pe la sectiunea "cafenea".
Dar, oricum, forumul e public si poti vedea informatiile fara cont.

In opinia mea, nu "ai pus problema diplomat" amenintand ca te pierd ca si client daca nu-ti suporta paguba (primul mesaj) sau daca nu "pun mana de la mana" ca sa-ti dea 1000 lei (al 2lea mesaj) desi nu a fost vina lor.

Probabil asta va ramane parerea mea, chiar daca alti colegi forumusti iti vor da dreptate.

Nu am mutat threadul, ci doar am dat cateva quote-uri cu dreptul meu de hacker combatant ezoteric complet si corect definit.
Old 10-08-2020, 20:55   #1843
xdan
Ancient friend

xdan's Avatar

PC-ul meu

Toate astea au fost puse dupa ce au confirmat de 2 ori ca se spala 100% pe maini de orice raspundere.
Cum sa mai pui problema, sa le repeti de 10 ori acelasi lucru?
Old 10-08-2020, 21:03   #1844
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1284 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Eu nu inteleg faza cu 50/50. Daca ai primit un tv spart sau rupt sau ceva, presupun ca l-ai desfacut in prima zi si le-ai zis in scris in prima zi ca e spart. Comenteaza? Ok, protectia consumatorului. Nu are rost sa o mai freci la rece. Trimis la OPC online, cu dovezi atasate (print screen de email) si ii lasi pe aia sa rezolve. In cazul ata nu exista 50/50. Cand tu ai zis 50/50 le-ai zis practic ca nu o sa fii ala care bate cu pumnul in masa. Well, eu zic ca ai gresit. Daca tv-ul a venit spart, e problema lor nu a ta. Nu exista jumatate de masura.
Old 10-08-2020, 21:20   #1845
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 676 Post(s)

PC-ul meu

Default PC-Garage a dezamagit

I-a venit TV-ul întreg dar nu i-a plăcut așa că l-a făcut retur. Când s-a întors TV-ul la PC Garage ăia l-au găsit spart și au zis că nu acceptă așa ceva la retur. După care i-au cerut bani să îi trimită televizorul spart înapoi.

Iar varianta cu ANPC o ai doar dacă cumperi pe persoană fizică, dacă iei pe firmă e complicată rău viața în caz de probleme.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 10-08-2020, 21:28   #1846
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

In termenii si conditiile magazinului (ca de altfel la toate magazinele), scrie:
Returnarea produselor se va face pe cheltuiala clientului, in termen de 14/xx zile de la denuntarea contractului.
Produsul returnat trebuie sa fie in aceeasi stare in care a fost livrat (in ambalajul original cu toate accesoriile, cu etichetele intacte si documentele care l-au insotit). Nu se accepta pentru returnare produsele care prezinta modificari fizice, lovituri, ciobiri, zgarieturi, socuri, urme de folosire excesiva si/sau interventii neautorizate etc.

In formularul de retur scrie: Pentru evitarea eventualelor probleme privind despagubirea coletelor deteriorate pe transport, va recomandam asigurarea coletelor la valorea produsului expediat din factura de achizitie.

El l-a trimis in 4.07 si 3 zile mai tarziu a ajuns de teriorat.
Trebuie sa existe un PV de constatare, intocmit intre angajatul care a receptionat produsul si curier.
Poti sa-l ceri firmei de curierat. Daca nu exista, cu siguranta iti vei recupera banii, dar ma indoiesc ca nu exista. In acest caz, banii ar trebui returnati de magazin si apoi opriti din salariul angajatului care nu si-a facut treaba (n-a verificat coletul la primire).
Dar, in cazul in care PV exista, nu mi se pare corect ca acel om sa-ti plateasca ~1500 lei.
Old 11-08-2020, 10:20   #1847
maximus
Senior Member

Mentioned: 6 Post(s)

Costa atât de mult asigurarea coletului? Asta a fost greșeala fatală, daca asigurai coletul nu mai exista aceasta problema.

Last edited by maximus; 11-08-2020 at 10:22.
maximus is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2020, 12:18   #1848
xdan
Ancient friend

xdan's Avatar

PC-ul meu

Gata discutiile ca nu are rost.
1. TV-ul a venit intreg la mine dar nu ca nu mi-a placut , a venit cel mai posibil cu defect de fabricatie, rama de sus flamba sau nu era lipita pe ecranul LED.
Asta am reclamat si de asta l-am trimis inapoi, retur in 48 de ore pentru retur viciu de fabricatie. Era impropriu de folosit.

Nu e retur normal, ca ala daca il trimiteam dupa 10 zile si mi-l constata pcgarage tot asa, puteau sa zica ca eu l-am deteriorat nu ca are viciu de fabricatie.
TV-ul a plecat intact in ambalajul original cu toate accesorile , aici nu a avut ce comenta pc garage am toate dovezile.

2. Coletul nu s-a asigurat din incompetenta curierului care a venit dupa colet, care habar n-am din nu stiu ce motive nu a fost in stare sa faca numai o factura simpla la colet, fara asigurare. Asta a fost graba lu nevasta-mea. Si unica (mea ) greseala.

3. Coletul a ajuns luni in data de 6 la Bucuresti si cel mai probabil luni s-a si livrat.( Am 2 statusuri in acest sens pe pagina Fancourier).
Dar oficial raspunsul a fost ca s-a livrat marti dimineata in data de 7.
Am inregistrare audio de la angajat Fancourier care mi-a spus ca da e posibil la pcgarage fiind colete multe de livrat/preluat , s-a mai intamplat coletele sa fie livrate fizic( ar fi o explicatie pentru statusul aparut pe site) intr-o zi, si fizic receptia sa se faca cu acte a 2-a zi.
Inca o data am inregistrare audio, doar ca bineinteles nu s-a recunoscut oficial pentru coletul in cazul de fata.

Coletul asa cum l-am primit acuma acasa, asa cum arata in poze la pcgarage, e lovit din ambele parti, central, cu o perforare mare , o gaura de 5cm pe o parte si alte mici lovituri in alte parti. Loviturile astea nu se suprapun ca si zone pe ambele parti.
Sunt foarte ciudate, mai ales ca nu se vede nici o tasare a cutiei, nici o alta urma ca ar fi cazut ceva peste cutie s-o deformeze. Sunt doar urme de mai multe lovituri.
Inclusiv si carcasa pe spate a fost un pic zgariata. .

4. Am cerut un tracking intern al firmei , al coletului de la Fancorier. Ca a plecat in data de din Arad, cu camionul, a ajuns in data de in Bucuresti, a fost prelut cu curierul masina, in data de . ....
Receptie OK, ARAD, OK, BUCURESTI, etc.
Nu am nici un document oficial al coletului in acest sens.
Am primit numai scrisoarea de despagubire care nu da alte detalii suplimentare.
Procesul verbal de constatare am numai o poza cu o chitanta tinuta in mana, nu document scanat PDF sau trimis word. Asta eu nu consider document.

Concluzia pentru mine, e ca toata situatia are prea mult iz de smenareala, pe sub mana si coletul a fost cel mai probabil deteriorat intentionat si pentru ca fiind fara asigurare nici fancourier nu prea aveau ce sa-si asume. Si Pcgarage bineinteles si-a asumat 0.

Si cu asta am terminat , nu ma mai intereseaza.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	poza 3.jpg
Views:	776
Size:	832.6 KB
ID:	70127  

Last edited by xdan; 11-08-2020 at 13:54.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2020, 13:35   #1849
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 149 Post(s)

PC-ul meu

Pe șleau, se fac mânării cu curierii, caz verificat de un prieten cu 2 tv-uri Samsung cu ecran spart din vina lui, căruia i s-au propus schimb de tv " contra unei sume modice"
E anormal sa faci asigurare suplimentară unui colet cum a fost cazul tău. Adică curierului trebuie sa fie mai atent fiindcă plătește cineva in plus? Pe deasupra, făcând retur către o firmă care are contract special pentru retururi, la nivel asta nu trebuie să te pună în situația de a plăti suplimentar sau să nu-si asume o parte din pagubă.
Dacă făceai ceva pe cont propriu, da. O asigurare suplimentară e recomandată.
Bineînțeles că dacă erai prevăzător și făceai asigurare suplimentară, acum nu te mai durea capul
kobro is offline   Reply With Quote
Old Yesterday, 10:46   #1850
scarules2006
Junior Member

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Nici asta cu asiguratu' nu merge chiar asa usor, daca incerci sa o faci cu predare de la domiciliu se tot coieste curierul, ca nu are tot ce-i trebuie, ca nu poate el, ca nu merge aparatul dar revine, ca etc.
Daca te duci la sediu, vor aia acte(chiar daca e vorba de un retur), serial number sa verifice, ba ca nu pot ele si trebuie sa astepti un superior care e in concediu plecat, PANA SI CURIERUL TE INTREABA "DAR DE CE VRETI SA IL RETURNATI?"(daca soliciti ca vrei sa asiguri coletul)...
Nu mai zic de distractia care, probabil, apare dupa ce se intampla ceva de genul chiar daca coletul e asigurat.
Cel mai bine e de evitat d-astea precum PcGarage, CEL si care mai sunt gunoieri. Dai mai mult in alte parti si stai linistit.
25k in 10 ani nu e mult si oricum nu ar trebui sa fie un factor de luat in considerare, puteau sa plateasca amaratul ala de retur ca nu murea nimeni tinand cont de necazul care a cazut oricum pe client...adica mai alinau si ei putin durerea, nu?
scarules2006 is offline   Reply With Quote
Old Yesterday, 10:54   #1851
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 161 Post(s)

PC-ul meu

Se merge pe principiul "arde-l si asta e", nu ma intereseaza pentru miine, gasesc alt "fraier", miine.
GAMING gear™ i9-9900K/5100MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb [email protected] CL15-1,365V||Samsung NVMe 1TB+512GB+2x2TB RAID 1 Samsung S-Ata SSD||Seasonic Gold 850W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10
DjLeco is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules