lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-03-2019, 18:13   #1921
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

See ya, wouldn't wanna to be ya!



The good stuff.



The solder job on the electrolytic capacitors. Pentru o prima operatie de o asemenea anvergura, folosind un pistol de lipit de 100W cu un varf modificat, fara experienta, bazanadu-ma doar pe informatia acumulata in ultimii ani plus my common sense, am obtinut rezultate zic eu decente. La o ora dupa ce am terminat de lipit toti condensatorii, a inceput sa-mi amorteasca usor degetul care a fost tinut pe tragaci. Pistolul de lipit, fiind vechi are ergonomie zero. Doua zile am simtit acea jena in deget. Va puteti face astfel o idee cu privire la consumul nervos si stresul sub care am lucrat. Mi-a luat ceva pana mi-am dat seama ca acea jena se datoreaza incordarii si fortei cu care am apasat pe tragaci cand era necesara doar o atingere ca acesta sa faca contact. Initial am crezut ca m-am ars la deget insa nu era nici urma de asa ceva. Dorinta de a nu strica ceva m-a acaparat si efectiv nu am simtit ce fac. Ochii imi erau atintiti doar asupra zonei unde asezam varful pistolului de lipit. O miscare gresita si as fi avut dureri de cap cu cine stie ce stricaciune. Dupa acest baptism by fire stiu cum sa procedez si pot inlocui sute de condensatori fara prea mult stres. Faptul ca la un moment dat o sa-mi trebuiasca o statie de lipit plus aer cald si varfurile de lipit corespunzatoare a devenit evident. Precizez ca de obicei eu tai terminalele condensatorilor inainte de a-i lipi. Fiecare cu metoda sa, atat timp cat functioneaza. Cu o statie de lipit si tot ce-mi trebuie sunt sigur ca pot obtine lipituri identice cu cele din fabrica asa cum imi doresc.



Food for thought. http://capacitorlab.com/replacing-mo...acitors-howto/

Last edited by Robert B; 22-03-2019 at 10:10.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2019, 18:14   #1922
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Better than new!



La finalul acestei povesti, va puteti da seama cu usurinta de ce am intitulat acest episod THE PHOENIX.

The gist of this story is that: It could have turned out differently, I suppose. But it didn't. I'm so glad that this board is alive. It makes for a great story too!

Privind inapoi pot spune ca meritat tot efortul depus. Cine s-ar fi gandit ca voi gasi o astfel de placa la talcioc si mai ales cine s-ar fi inhamat la o astfel de operatiune de salvare fara a avea o certitudine ca placa este in stare de functionare? Sometimes I reckon that it is better to shoot first and ask questions later.

Cunostintele acumulate aici, au fost puse in aplicare la recuperarea placii EPOX EP-7KXA, which incidentally, will be featured in the next episode.

gallery: https://postimg.cc/gallery/3bdnbqgp4/

More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2019, 19:52   #1923
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cat ceri pe bilet de intrare si servicii de ghid la ce ai?
Vreau sa-l aduc pe fi-miu peste 2-3 ani.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2019, 17:29   #1924
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Cat ceri pe bilet de intrare si servicii de ghid la ce ai? Vreau sa-l aduc pe fi-miu peste 2-3 ani.
Data trecuta am zis ca e intrare libera pentru tine si familia ta dar vad ca o cauti cu lumanarea asa ca triplez tariful. Nimic triplat e tot nimic.

Next episode in the works. My first KX133 motherboard. EPOX EP-7KXA V.04

In episodul dedicat placii EPOX EP-7KXA, ma iau ca mainile de cap cand vad ca o gramada de condensatori s-au pierdut cu firea, am parte de surprize si ca totul sa fie complet fac si un schimb de vaselina.

Toate acestea plus multe altele doar in the next episode.



More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2019, 15:55   #1925
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Zi naspa azi la talcioc...am gasit o placa 3dfx VooDoo 5 5500 pentru 5 lei...



Totodata am gasit si o placa Medion GF4 MX460 pe care am cumparat-o pentru ca back in the day am avut si eu una. A mea era de la Gaiwnard. The MX460 doesn't pop up too often. 10 lei.


Last edited by Robert B; 23-03-2019 at 16:00.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2019, 17:38   #1926
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Cum arata, cum sa maltratezi asa o placa, doar ca sa salvezi un rahat de conector cu 0.002 grame de aur? Si sa dai jos si chip-urile...

Hai ca intelegeam daca era ceva placa dintr-un TV sau ceva clar cu zero valoare, dar trebuie sa ai IQ sub 50 ca sa nu-ti dai seama ca ai in mana ceva deosebit, vezi ca e ditamai placa, doua chip-uri grafice, etc.

Retardatul care a abuzat asa placa e mai rau ca orice vandal si prost de bubuie, nu stiu cum dracu n-a murit cand era copil de prost ce e
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 23-03-2019, 20:25   #1927
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

L-am intrebat pe cel care vindea cutia plina cu fel de fel de PCB-uri, de unde le are si mi-a zis ca asa le-a primit din Germania...daca e adevar sau minciuna nu am de unde sa stiu.

I-am spus ca o placa precum cea din mana mea care este completa poate valora sute de EURO si el mi-a zis ca va uita ce i-am spus la cateva minute dupa ce voi pleca...

Am vorbit cu el verzi si uscate si mi-a spus ca inca mai spera sa gaseasca teancul de EURO in vreo cutie...nu stiu daca era serios sau glumea insa atunci cand ceva nu este important pentru tine nu conteaza ce spun altii.

Placa aia belita va fi folosita ca donatoare de organe. Inca mai sant multe chestii care pot fi luate de pe ea. Cu siguranta o voi pune to good use.

Cand am vazut coltul placii iesind din gramada de placi am zis JACKPOT. Cand am scos-o din cutie am zis F@CK $&@%(&@!!!)$&)(!$)!)()!$&!_$_!__!**$%(!*_!$&#^!*^$ (!&$!)^$!)^$.

Daca conectorul AGP si chip-urile grafice mai erau inca pe placa, mai mult ca sigur ca ma apucam de treaba insa asta nu se va intampla.

Totusi, asta este prima mea placa V5 5500 la talcioc. There is still hope to find more Numai sa nu vina asa ca aceasta...

Atunci cand am gasit placa MS-6168, vanzatoarea m-a intrebat daca cumpar si placi taiate. Daca MS-6168 nu era asa micuta, mai mult ca sigur ca ar fi fost si ea taiata in doua...
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 24-03-2019, 15:07   #1928
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Abia astept sa va spun povestea placii EP-7KXA insa trebuie sa mai asteptati nitel. Days... weeks... who knows?!?!



More later.

Last edited by Robert B; 24-03-2019 at 15:10.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 25-03-2019, 02:02   #1929
Tile
Ancient friend
 
Tile's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Brexitania
Posts: 1,237
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

Observ ca ai pasiune absoluta pentru old school hardware si raman uimit de atentia ta la detalii si in multe cazuri componentele arata mai bine decat in ziua cand au iesit de pe liniile de asamblare si chiar reparatii de tip commonent level efectuate profi.

Me likes it a lot - keep up the top-spec work
__________________
Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.
Tile is offline   Reply With Quote
Old 25-03-2019, 15:44   #1930
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multumesc pentru apreciere Tile. Am urmarit postarile tale inca de vremea Puisorului Negru.

My passion is all consuming! Cand ceva depinde doar de mine everything must be as close to perfect as possible.

Placa mutilata V5 5500 a fost curatata si hemoragia a fost stopata. Am folosit Poxipol ca sa acopar zona unde a fost prezent conectorul AGP. Mai mult de atat nu am avut ce face. Acum pot umbla cu ea si cand va fi cazul sa iau ce am nevoie. PCB-ul inca arata foarte bine. Inainte de a fi schilodita, cu siguranta placa asta a aratat extrem de bine.

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 30-03-2019, 00:27   #1931
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Cum arata, cum sa maltratezi asa o placa, doar ca sa salvezi un rahat de conector cu 0.002 grame de aur? Si sa dai jos si chip-urile...

Hai ca intelegeam daca era ceva placa dintr-un TV sau ceva clar cu zero valoare, dar trebuie sa ai IQ sub 50 ca sa nu-ti dai seama ca ai in mana ceva deosebit, vezi ca e ditamai placa, doua chip-uri grafice, etc.

Retardatul care a abuzat asa placa e mai rau ca orice vandal si prost de bubuie, nu stiu cum dracu n-a murit cand era copil de prost ce e
Cand cruciada a patra a cucerit si jefuit Constantinopolul cavalerii francezi au topit pentru bronz celebra statuie a lui Hercule turnata de scultorul Lysip (unul dintre cei trei mari sculptori ai antichitatii clasice). Statuia avea 1500 de ani, scapase de perioada in care statuile zeitatilor pagane fusesera vandalizate etc.
Venetienii au avut ceva mai multa minte, au luat caii de bronz din fata hipodromului si i-au dus sa orneze basilica San Marco.

Asta ca sa ne dam seama ce sanse a avut placa asta video in fata unui tuciuriu care se gandea la alea 0.2 g aur...
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 30-03-2019, 00:52   #1932
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Adevarat, uneori uit cat de prosti pot fi unii oameni. In Oradea in targul de vechituri e unul care are cateva cutii pline cu placi (de baza, video, etc), le tine pe toate aruncate la gramada, una peste alta, sunt toate zgariate, indoite, etc.

Partea buna e ca nu-i nimic interesat acolo, sunt paci video MX440, FX5200, placi de baza sk 478 si 775 low end. Le are de mult tot pe alea, deja le vad de ani de zile, rar mai apare ceva nou prin cutii.

Partea un pic trista e ca daca apare ceva nou e din start in stare cam proasta, fiindca le arunca la gramada, iar dupa 2-3 saptamani deja e varza orice placa.

Partea amuzanta e ca are niste preturi... aparuse odata un Geforce2 GTS, nimic special, dar totusi "interesant" pentru mine pe seceta din ultimii ani. Arata decent, dar nici pe departe perfect. Am intrebat totusi cat e, mi-a zis 90 de lei, era sa ma pufneasca un ras, ala s-a si suparat, eu am intrebat politicos din nou, nu eram sigur daca am inteles. Ala a repetat 90 lei, adica 900.000 lei vechi. OK...

Si am mai vazut saptamana trecuta acolo pe unul ca sapa prin mormane si a gasit ceva module de memorie, n-am vazut exact ce era, pareau ceva DDR2-uri, posibil de 2 GB, dar mai degraba cred ca erau de 1 GB, in fine... Si i-a zis si lui pret - 30 lei bucata.

Deci da, mai sunt si specimene din astea, culmea e ca ii vezi cu aceeasi marfa cu anii, arunca tot la gramada, placi zgariate, lovite, repet, e ok pentru cineva care poate ia pentru radiatoare, reciclare sau naiba stie ce, dar ma gandesc ca atunci ar trebui vandute la kilogram cu cativa lei, nu cu zeci de lei/placa, dar asta era ideea, unii oameni sunt atat de prosti incat nu realizeaza cat de prosti sunt. Sau cred ca unii sunt prosti si ei sunt destepti? Hmm...
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 30-03-2019, 05:48   #1933
Tile
Ancient friend
 
Tile's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Brexitania
Posts: 1,237
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nasol ca s-a gasit un dimwit sa distruga placa video de colectie. Pacat ca eu sunt la 1600 km de Puisor (Br(ex)itannia).
__________________
Cu tehnica si dibacie ajungi in fata.
Manui nibbler-ul cu maiestrie multa cum facea Decebal cu sica in lupta.
Tile is offline   Reply With Quote
Old 30-03-2019, 10:35   #1934
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Title of the next episode: Stayin' Alive



More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 30-03-2019, 20:08   #1935
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multumita povestii cu minatul pare ca s-au intors vremurile lui Voodoo 2 Detalii aici https://forum.lab501.ro/showthread.p...156#post625156

Eu am facut experimentul strict de dragul good old days
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2019, 20:19   #1936
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Timpuri Noi - Perfect

Writing in progress...

Last edited by Robert B; 03-04-2019 at 21:09.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2019, 21:01   #1937
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Timpuri Noi - Perfect

Stayin' Alive

Acum ceva vreme, cel mai bun prieten al meu, coleg de liceu, Mr. R., mi-a spus ca o cunostinta de-a sa, are un PC vechi de care vrea sa scape. Pana aici nimic deosebit. Right?

Initial am primit informatii, cum ca, ar fi vorba de un sistem Pentium care s-ar fi putut sa fie upgradat la un moment dat, asa ca am zis BRING IT ON!

Dupa mai bine de o luna de zile, de la momentul in care eram informat de dorinta de a scapa de acel PC, cand m-am intors de la munca, am primit un telefon de la Mr. R si eram anuntat ca are PC-ul in portbagaj si vrea sa vina sa-l lase la mine.

BRING IT ON! I said. FREE STUFF IS ALWAYS WELCOMED!

Cand am primit PC-ul am vazut ca defapt este vorba de ceva mult mai nou, cu mufe PS/2 asa ca am bagat "mortaciunea" in portbagajul masinii mele impreuna cu monitorul Samtron 55E si tastatura care era cam alergata...

Placa de baza ATX...tsk tsk tsk...mi-am spus eu...Pentium...yeah right...

La momentul respectiv nici macar nu am vrut sa vad ce se afla in interiorul carcasei. Culmea e ca atunci ma gandeam cand oare o sa pun eu mana pe o placa Slot A EPOX EP-7KXA si un procesor la 650MHz dupa ce, cu cateva luni inainte, imi scapase din gheara un astfel de kit. Motivele au fost legate de pret si nu de faptul ca acesta se putea vinde intr-o clipita...water under the bridge...

A venit ziua urmatoare cand am ajuns la birou si am scos "mizeria" din portbagaj.

Am desfacut carcasa si in tot acest timp ma gandeam la o placa EPOX EP-7KXA. M-am uitat inauntru. Sa vezi si sa nu crezi. O placa de baza slot A EPOX EP-7KXA. Well I'll be F....D! Ma uit la procesor si deja vedeam frecvente de peste 800MHz...wet dreams cu 1000MHz imi ieseau in fata...Iau la purecat string-ul de cifre si imi dau seama ca este vorba de un procesor la 650MHz. Tare nu-i asa? Am vrut un kit EP-7KXA+CPU 650MHz si am gasit unul intr-un mod neasteptat. The cherry on top: it was free. Acum am toate procesoarele Slot A intre 500MHz-800MHz(500,550,650,700,750,800). Singurul care este dead/hanging este cel la 750MHz. Important este insa faptul ca-l am fizic. Cativa dintre voi poate va amintiti starea in care a sosit insa chiar si asa am un plan de salvare a ceea ce nu poate fi salvat. Some time in the future o sa incerc the recovery of the unrecoverable...Why? Because nothing is finished until I say so!

Monitorul si tastatura erau destul de...meh. Monitorul inca avea urmele de banda adeziva de la suportul filtrului de radiatii fabricat din sticla like the one I used to have back in the day. L-am testat si inca mergea bine, insa refresh-ul era mic si imi dadea dureri de cap. Rezolutia era de asemenea mica, 1024x768, asa ca am decis sa-l duc la Centrul de Reciclare. Carcasa a ajuns si ea la Centrul de Reciclare, impreuna cu unitatea CD-ROM BenQ la 52X.

Restul de componente, 2 HDD-uri, unitatea FDD, RAM-ul, placa video nVIDIA Riva TNT2 M64, placa de baza Epox EP-7KXA V0.4, procesorul la 650MHz si cablurile au fost pastrate.



Tin sa precizez ca am simtit un "disconfort" accentuat cand am decis sa duc la Centrul de Reciclare, monitorul, carcasa si unitatea optica. You can't save them all, asa cum spuneam cu mult mai multa usurinta in trecut...

Sa revenim.

La momentul in care am desfacut carcasa am observat ca placa de baza has seen better days. Un condensator isi pierduse capul si altii erau umflati. BAD CAPS ERA in all its glory. O viespe era si ea decedata in carcasa...



Deja stiam ca o sa am de lucru si am decis sa inlocuiesc toti condensatorii indiferent de starea in care se aflau.

Intr-o prima faza am inlaturat condensatorii de 2200uf 10V care deja isi varsasera veninul. Am spalat placa cu otet din vin si alcool izopropilic 99%.

Dupa aceasta procedura am fost intampinat de vesti bune, pentru ca PCB-ul era in stare excelenta, fara zone afectate de coroziune, traseele, silk screen-ul si lacul erau impecabile. Prezente erau doar cateva reziduuri superficiale care au fost curatate extrem de usor. Thank You BAD CAPS ERA capacitors for being well behaved and not damaging MY PRECIOUS!



Am pregatit o lista cu condensatorii de care aveam nevoie.



Dupa ore bune de cautare, in care nu am reusit sa gasesc in tara condensatori cu specificatiile de care aveam nevoie (in principal marime si brand), am lasat-o balta si am dat comanda pe www.tme.eu unde am putut cumpara exact ce mi-am dorit. Eram like a kid in a candy store. Am luat de acolo pentru ca era disponibila plata ramburs.

In asteptarea condensatorilor PANSONIC FR, am luat la intrebari chip-ul BIOS. Acesta fost curatat si programat cu ultima versiune de BIOS. A trebuit sa dau jos abtibildul de pe acesta, pentru a vedea cu exactitate modelul. Am aplicat banda dublu adeziva de 0.2mm pentru a-l pune la loc si de asemenea am refacut linia neagra care se luase cand am spalat chip-ul cu alcool izopropilic 99%. Atentia la detaliu este pentru mine paramount.

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2019, 21:01   #1938
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

A venit momentul in care m-am ocupat de procesorul Slot A la 650MHz - AMDK7650MTR51B A.

Right of the bat am vazut o problema. Clemele de prindere ale radiatorului erau extrem de aproape de niste rezistori de pe PCB-ul procesorului. What the F..K?!?!



Starea initiala a procesorului la 650MHz. Just a day at the office.



Cand am inlaturat radiatorul am vazut alta problema. What the F..K?!?!



Transfer termic @ 100%!!! Mai mult ca sigur ca in acest caz este vorba de un brain fart al celui care a fost desemnat sa asambleze sistemul...

YUCK!!!



Bubble bath.



Am desfacut cartusul procesorului pe slot A si am curatat totul asa cum trebuie. I can do this in my sleep. I open cartridges with my bare hands and the damage to the case is ZERO. Am o metoda infailibila care presupune ceva forta dar si rabdare.

Robert B is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2019, 21:02   #1939
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Spick and Span!



Some assemblies required!



Am aranjat capetele clemelor de prindere ale radiatorului.



Pentru a asigura transferul termic intre chip-urile CACHE si heat plate am folosit custom thermal pads facute din ARCTIC Thermal Pad Blue (soft). Detalii despre procedeu gasiti in episoadele anterioare dedicate procesoarelor pe slot. However, I didnt end there and I took it to the next level. Pentru a asigura transferul termic intre heat plate si radiator am folosit doua thermal pad-uri suplimentare. Le-am avut de la un Cooler VGA ARCTIC AC Accelero Xtreme 9800. Din fabrica procesorul nu a fost prevazut cu asa ceva.



Pentru asigurarea transferului termic, pastila CPU - heat plate si heat plate - radiator, am folosit Good Ol' ARCTIC MX-4!!! FTW!!!

A urmat momentul in care m-am uitat la ventilator. Am vrut sa pun unul nou pentru ca nu aveam chef sa-l curat insa dupa cateva momente mi-am revenit si mi-am spus: Nu uita autenticitatea! Incearca sa vezi daca poti sa-l recuperezi.

L-am curatat putin si apoi i-am dat o cheie. Mergea groaznic. Rulmentul vazuse zile mai bune...

Citisem undeva ca rulmentul se poate desface si se poate adauga vaselina, asa ca am decis sa o incerc si pe asta. Zis si facut. Deoarece nu am stiut ce presupune aceasta operatie am folosit prea multa forta si un ac cam gros insa am reusit sa dau jos protectia rulmentului si sa adaug putina vaselina. In mod normal trebuie un ac fin si forta putina.



Dupa un test rapid, am primit vesti bune. Ventilatorul mergea mai bine insa este posibil ca eu sa fi introdus ceva mizerie inauntru o data cu vaselina noua pentru ca se auzea a grinding noise.

Am decis sa spal tot ventilatorul cu alcool izopropilic 99%. L-am lasat in solutie mai bine de o ora.



I packed the cleaned ball bearing with MOBIL Mobilgrease XHP 222 NLGI2. Aveam la indemana aceasta vaselina si mi-am spus sa o folosesc. Cred ca imi va ajunge pentru cateva ventilatoare.

Deoarece mi-a fost teama ca protectia de metal a rulmentului va atinge bilele am "vandalizat-o" putin. Not looking pretty but it works. Pe viitor stiu ce am de facut ca totul sa arate mult mai bine.

Dupa ce am pus vaselina si am pus la loc protectia de metal am rotit rulmentul folosind un betigas cu vata pentru a scoate excesul. De asemenea am dat o cheie la ventilator si l-am lasat sa mearga cateva minute, apoi l-am desfacut din nou pentru a vedea daca a iesit vaselina pe undeva.



PERFECT! Timpuri Noi - Perfect


Last edited by Robert B; 06-04-2019 at 00:11.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2019, 21:03   #1940
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

PERFECT DIN NOU! Timpuri Noi - Perfect



Eram curios sa vad daca procesorul este in stare de functionare asa ca am scos din cutie placa de baza PC CHIPS/PcCHIPS/PC-CHIPS M800LMR V1.3A si i-am dat o cheie.

PERFECT! Totul e minunat! Oooooo TOTUL Eeeeeeee MINUNAAAATTTT!!!



Intre timp au sosit si bunatatile. TIME TO INJECT MYSELF!



Am inlaturat toti condensatorii.



Specificatiile condensatorilor le gasiti in poza de mai jos.



La operatia de inlocuire a condensatorilor de pe placa MS-6168 am folosit un flux lichid Topnik RF800. In cazul placii EPOX EP-7KXA, am decis sa folosesc un flux gel AMTECH RMA-223 (FAKE Made in China).

Pentru ca nu aveam cu ce sa pot doza fluxul Amtech, am luat o seringa si am taiat varful de la un ac. Am confectionat si o unealta, asa cum am vazut pe internet, dintr-o rigleta si un ac de cusut din otel inoxidabil, pe care urma sa o folosesc sa defund gaurile in PCB, in care urma sa bag condensatorii noi. Pretty sketchy but it works.



Am cumparat sarma de cupru de 1.5 mm si mi-am facut varfuri custom pentru pistolul de lipit folosit la inlocuirea condensatorilor. Am folosit acelasi pistol si in cazul placii MS-6168.

Robert B is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,105
Total Online: 3815

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 16:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.