lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi de baza
Connect with Facebook

Placi de baza De la pico-ITX pana la extended-ATX

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-06-2012, 10:33   #121
madalin
Senior Member

madalin's Avatar

Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin

Normal ca merita. Ce iti tot explicam de ceva vreme incoace?

Da, merita. Oricum trebuie schimbata daca te duci pe proc Intel. Chiar daca AMD o sa scoata ceva potent in viitorul apropiat, slabe sanse sa bata ce are intel acum..
madalin is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2012, 10:35   #122
Bogzilla
Moderator

Bogzilla's Avatar

Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

De fapt daca scoate AMD sa bata ceva, va fi probabil Sandy Bridge, ori noi deja vorbim de Ivy Bridge. Oricum. Chiar ma indoiesc sa scoata ceva care sa bata Intelul.
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2012, 10:37   #123
madalin
Senior Member

madalin's Avatar

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin

Pai eu ce am zis? Slabe sanse sa bata ce are Intel acum. (Ivy) :P
madalin is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2012, 10:40   #124
MadMaxXx
Senior Member

MadMaxXx's Avatar

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to MadMaxXx Send a message via Skype™ to MadMaxXx

Minunea asta nu s-a mai intamplat de vreo 8-9 ani (daca nu mai mult) cand a lansat pe piata athlon 64, de atunci tot timpul este mai slab. Poate o sa fie un raport pret/performanta foarte bun, dar ma indoiesc sa fie mai performant.
Ar fi o mare realizare pt AMD daca macar se apropie in performanta, sau sa fie echivalent .... dar asta sunt vise umede langa cafea de dimineata !

Last edited by MadMaxXx; 21-06-2012 at 10:43.
MadMaxXx is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2012, 10:43   #125
x3ckid
Banned

M-ai convins, in vacanta iau placa de baza Intel si procesor, oricum nu is eu cel care a luat AMD, taicameu a fost mai zgarcit si a spus ca imi ia AMD ca merge si ala ca doar ii mai ieftin.
x3ckid is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2012, 10:44   #126
fullrespect
Ancient friend

fullrespect's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Ivy nu e mare brânză pe lângă Sandy. În afara faptului că-s mai solide decât Sandy, plus-ul de performanţă nu e deloc WOW, e chiar modest (deh, îşi permite Intel să dea performanţă cu linguriţa ).

Sandy sau Ivy, mi-e totuna. Ideea e alta: până când AMD-ul va depăşi Sandy-ul la performanţă vor mai trece 2 generaţii, staţi liniştiţi. Piledriver va mai strânge puţin ecartul faţă de Sandy, dar doar atât, nimic spectaculos. SPER să mă înşel ...

Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
M-ai convins, in vacanta iau placa de baza Intel si procesor, oricum nu is eu cel care a luat AMD, taicameu a fost mai zgarcit si a spus ca imi ia AMD ca merge si ala ca doar ii mai ieftin.
Hai să te întreb o chestie: ce faci tu cu PC-ul? Lucrezi/scoţi bani cu el? Eşti pasionat la maxim de hardware? AMD-ul îşi face treaba cu vârf şi îndesat în cazul unui utilizator normal/chiar gamer aproape hardcore. Merită Intel dacă faci bani cu PC-ul, dacă eşti gamer înrăit şi pretenţios sau eşti ahtiat după hardware, ceea ce nu cred că e cazul. În rest, AMD-ul va fi mai mult decât suficient. (Ţi-o spune un fost utilizator de 1090T la 4GHz, de care am fost foarte mulţumit, l-am dat din plictiseală, nu pentru că nu mai făcea faţă).

Atenţie, nu dau de pământ cu AMD-ul pt. că mă refer la Phenom ll, nu la Bulldozer. Bulldozer e PRAF, nu merită nici măcar băgat în discuţie. Dpdv financiar, pentru tine un 1090T/1100T SH la 500-550RON pe care să-l tactezi la 4GHz ar fi perfect.

Last edited by fullrespect; 21-06-2012 at 10:53.
fullrespect is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2012, 10:44   #127
Bogzilla
Moderator

Bogzilla's Avatar

PC-ul meu

Pai Trinity e la fel de rapid ca Phenom II . Deci... asta inseamna ca isi vor depasi, intr-un final, vechea generatie! )
Old 21-06-2012, 10:49   #128
x3ckid
Banned

Pai atunci cand apare noua generatie de AMD, sa le egaleze pe cele Intel, ce soclu de procesor vor avea, merita sau nu sa mai tin AMD-ul in unitate?
Old 21-06-2012, 10:53   #129
fullrespect
Ancient friend

fullrespect's Avatar

PC-ul meu

Nu mi-ai răspuns la întrebare: la ce foloseşti dom'le pc-ul? Şi spune-ne şi nouă ce placă video ai.
Old 21-06-2012, 10:55   #130
x3ckid
Banned

La multe, la editare foto, video, creez harti pentru jocuri, hostez servere de jocuri, administrez blog-ul meu http://gamereview.ro/(nu ii corectat si exprimarea e de tot pateul nu dati cu pietre), dar in general pentru jocuri. In ultimul timp procesorul asta cam face figuri pe jocuri precum Arma 2, Starcraft 2 are niste freezuri cand joc destul de ciudate, nu ii de la joc ca am vorbit la support da mi-au spus ca ii posibil ca multe dintre jocuri sa nu fie optimatizate pentru procesoare AMD.
Old 21-06-2012, 10:58   #131
Bogzilla
Moderator

Bogzilla's Avatar

PC-ul meu

Lol, tocmai ti-ai raspuns singur la intrebare.

Go for Intel!
Old 21-06-2012, 11:03   #132
x3ckid
Banned

Ce procesor mi-ati recomanda atunci? ceva puternic, sa consume putin, sa nu se incalzeasca si in cel mai fericit caz cand joc ceva care trebuie procesare nu gluma precum Arma 2 sa nu faca figuri, oricum ii las calculatorul care il am acum la fratemeu si imi iau procesor calumea cu racire pe apa si o sa incep incet incet sa ma apuc de Overclocking.

Eu cu un coleg din clasa este pasionat de raciri custom, face la tara tot felul de traznai, din pacate n-am poze sa va arat ce face, dar ii impresionant un exemplu ar fi ca a atasat un aspirator la calculator sa ventileze, am fost la el si m-a lasat cu gura cascata, acuma vrea sa faca racire cu freon-ul de la frigider.
Old 21-06-2012, 11:04   #133
Bogzilla
Moderator

Bogzilla's Avatar

PC-ul meu

i5 3570k
Old 21-06-2012, 11:08   #134
fullrespect
Ancient friend

fullrespect's Avatar

PC-ul meu

În acest caz, ai 2 variante:

1. Varianta scumpă, performanţă 10/10 - Sandy sau Ivy în funcţie de ce găseşti mai ieftin (doar K-uri, nimic altceva).

2. Varianta ieftină, performanţă 8.5/10 - un 1090T/1100T la 4GHz pentru că bag de seamă că ceea ce faci tu nu este ceva la nivel profi, ci mai mult din pură pasiune personală.

Un 1090T/1100T SH se găseşte pe la maxim 600RON. La 4GHz e bine peste 955, le-am avut pe amândouă şi ştiu ce zic. Legat de jocuri, 1090T-ul la 4GHz a gâfâit puţin (pe alocuri) doar în BF3, în rest s-a comportant excelent. Posibil la tine acele freeze-uri să fie din alte cauze.

Ori vinzi tot şi treci pe Intel (o să te coste ceva, mai ales dacă vrei piese noi, nu SH), ori vinzi procesorul 955, mai pui 250-300RON să zicem peste şi iei un hexa mai de doamne ajută care să te ajute la randări.

Ce placă video ai?
Old 21-06-2012, 11:09   #135
x3ckid
Banned

Dar prin ce difera I7 de I5? Se merita o placa de baza zdravana, ajuta cu ceva? Ca placa video am un Gtx 460 de 256 biti si 2 gb.

Last edited by x3ckid; 21-06-2012 at 11:14.
Old 21-06-2012, 11:13   #136
fullrespect
Ancient friend

fullrespect's Avatar

PC-ul meu

Depinde la ce te referi prin zdravănă. În cazul tău, o placă de bază medie este tot ce-ţi trebuie, nu high-end dar nici entry-level.

Te mai întreb odată, poate de data asta răspunzi: ce placa video ai? plănuieşti să faci upgrade la video în curând? Dacă nici acum nu răspunzi eu am zburat de pe thread că înseamnă că vb. singur
Old 21-06-2012, 11:14   #137
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 90 Post(s)

Are HT,te ajuta in multi-tasking intensiv.Daca faci mule chestii deodata atunci ia 2600K/3770K.

Fullrespect,performanta 8.5/10 la Thuban?,mai degraba un 6/10,plus ca la 4ghz consuma si degaja si ala,plus ca nu toate merg 4 ghz lejer,plus ca e de n ori mai usor sa duci un Intel la 4.6 si sa distrugi si mama thubanului.
Old 21-06-2012, 11:15   #138
x3ckid
Banned

scz, scriam acuma, ca raspunsesem dinainte sa imi scrii tu nu trebuie sa te superi is si eu in vacanta si is mai lenesi, ii un Gtx 460 Gainward, de 256 biti si 2 gb memorie.
Old 21-06-2012, 11:29   #139
fullrespect
Ancient friend

fullrespect's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Are HT,te ajuta in multi-tasking intensiv.Daca faci mule chestii deodata atunci ia 2600K/3770K.

Fullrespect,performanta 8.5/10 la Thuban?,mai degraba un 6/10,plus ca la 4ghz consuma si degaja si ala,plus ca nu toate merg 4 ghz lejer,plus ca e de n ori mai usor sa duci un Intel la 4.6 si sa distrugi si mama thubanului.
Ok, poate am exagerat cu 8.5, dar nu mi s-a părut chiar aşa de slab Thuban-ul să-i dau 6, sincer. Pe mine m-a servit fără probleme şi dacă nu mi se punea pata să schimb platforma mai mergea mult şi bine. E o soluţie de buget şi acum la ce placă video are omul, GTX460, nu ştiu cât de mult îi trebuie un 3570K la 4.6, de exemplu.

Quote:
nu trebuie sa te superi is si eu in vacanta si is mai lenesi, ii un Gtx 460 Gainward, de 256 biti si 2 gb memorie.
=)) ok, păi dacă joaca este prioritatea numărul 1 şi ai GTX460, nu ştiu cât merită să investeşti în Sandy sau Ivy. Cum randările şi ce mai faci tu pe acolo nu-s la nivel profi, nu văd rostul unei investiţii aşa mari, decât dacă te gândeşti la un upgrade sănătos la video.
Old 21-06-2012, 11:31   #140
x3ckid
Banned

Problema ii ca procesorul meu de la AMD face figuri de incompatibilitate in jocuri, nu stiu de ce dar nici pe low nu sare de multe ori peste 60 de fps, ii ciudat.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules