lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Carcase si surse
Connect with Facebook

Carcase si surse Nu le ignorati, sunt importante


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-11-2011, 13:36   #81
polter
Senior Member
 
polter's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: UK
Posts: 4,462
Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu



Default

Sincer nu mai stiu ce am verificat si ce nu ,dar toate piesele din ea fierbeau in full load ,era functionala dar cu temperatura mult mai mare degajata fata de functionalitatea ei normala cind a fost cumparata.
Sincer oricum eram satul de ea ,nu era silent decit la un load sub 400w ,ce depasea peste incepea sa se auda ventilatorul destul de tare pentru urechile mele,asta si cind a fost noua asa ca am vindut tot sistemul cu ea in el si am specificat noului proprietar ca este foarte zgomotoasa daca pc-ul este in full load si problema avuta ...
La nici 2 zile dupa intrarea in posesie, sursa era pusa la vinzare pe CG cu 450 lei cu mentiunea "se testeaza la mine ,daca la voi nu mai merge,inseamna ca ati facut voi ceva si nu returnez bani " "sursa este impecabila ,posibil garantie daca o gasesc,nu a fost fortata " asa ca idee sa vezi ce fel de specimene sunt pe aria de publicitate.
polter is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2011, 13:37   #82
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,628
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by icsu View Post
Daca vrei sa umbli intr-o sursa dupa ce o cumperi astepti cateva luni, de obicei daca nu face poc atunci nu va mai face ani buni inainte
Nu face poc in aceleasi conditii de utilizare (similare): temeatura ambientala, ventlatie carcasa, load etc
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2011, 13:58   #83
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default

@ polter

Nu cumva ai pus ventul invers, în loc sa sufle înauntru, tragea afara?
Numai cele cu vent de 80 pus în spate lînga racordul de 220 V sufla afara.
Cele cu vent de + 120 mm pe latura mare a sursei, toate sufla spre interiorul sursei.

Eu momentan am pe............"masa de operatie" o sursa ITX cu vent de 40 mm. Un dezastru ce poate sa urle "piticul" asta ca are peste 3500 rpm. Sursa vreau s-o folosesc la un proiect unde 120 Wati e arhi-suficient.

Vreau s-o modific sa-i pun pe latura mare 2 x 80 cu 1300 rpm cel mult. Cred ca am sa-i pun doua DIN ASTEA la 1100 rpm cu toate ca culoarea este penibila.

Astept întîi sa-mi livreze termomentrul pt. a putea supraveghia temperatura sursei în teste.
Senzorul termic îl pot pozitiona dupa bunul plac în zonele termice cele mai ridicate. Fara nu se poate lucra.
Temperaturile din surse nu pot fi citite cu soft asa ca temperaturile ce apar la placile de baza, CPU, GPU etc.

Last edited by CyberCSX; 21-11-2011 at 14:00.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2011, 14:59   #84
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 19,027
Mentioned: 793 Post(s)

PC-ul meu



Default

@CyberCSX pune și niște poze cu sursa respectivă să ne mai clătim și noi ochii.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2011, 18:15   #85
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
@CyberCSX pune și niște poze cu sursa respectivă să ne mai clătim și noi ochii.
Nu vad ce mare grozavie e de vazut la o sursa HEC 120 SA-7FX (120 Wati) pt. ITX dar, poftim.
Se pot vedea foarte bine radiatoarele de aluminiu a transistoarelor de putere. Acum, a se compara radiatoarele astea GROASE CU GRILA DE RACIRE, cu radiatoarele din tabla de aluminiu subtire de 0,8 mm din sursele ATX si realizeaza fiecare la ce ma refer cînd spun SUPRAFATA DE TRANSFER TERMIC.

Sa mai mentionez ca pe sursa asta am dat numai 15 EURO

Last edited by CyberCSX; 22-08-2013 at 17:12.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2011, 18:56   #86
varz
VIP
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 464
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Eu nu m-am prins. Ce trebuie sa inteleg cand compar radiatoarele? Ca platesc mai mult pentru o bucata de metal care nu face nimic in plus fata de o bucata de metal similara, dar pentru care se consuma de 2 ori mai putina materie prima?
__________________
Lurk moar!
varz is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2011, 19:14   #87
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Pai bucata aia de metal în plus face ca VOLUM de suprafata de racire deoarece transferul termic e mult mai bun.
e ca la CPU. Ce raceste mai bine procesorul? Un radiator mic boxed ce primesti la el sau un....MUGEN [/URL]cît caramida?

Ei vezi, aceasi diferenta e si la surse.

Compara TABLELE RADIATOR din pozele de mai sus din sursa ITX cu PORCARIILE ASTEA din sursa ATX:


Or fi ele profilate în "U" dar tabla de aluminiu e mult mai subtire. E de 1,5 mm comparativ cu 3,5 mm din ITX.

PS:

În imaginea de mai jos, o placuta cu componente dintr-o sursa relativ scumpa si de marca dupa cîte am înteles.
Daca ma uit la radiatoarele de aluminiu, îmi pun întrebarea, aici cine, de cine îsi bate joc deoarece radiatoarele astea sînt pur si simplu O GLUMA DE PROST GUST:

Last edited by CyberCSX; 23-10-2013 at 23:42.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2011, 19:31   #88
varz
VIP
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 464
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Si eficienta diodelor si FET-ilor, ventilatorul si airflow-ul din sursa nu le-ai luat in calcul?
__________________
Lurk moar!
varz is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2011, 19:38   #89
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Ha, ha, ha!!!
Ce airflow grozav îti trebuie daca ventul sufla direct pe radiatoare de la o distanta de 2 - 3 cm?

La sursa ITX, explica-mi ce airflow grozav creeaza minusculul ala de 4 cm în diametru? Ala este o gluma proasta. Sursa e atît de înghiesuita cum n-am mai vazut. De airflow nici nu poate fi vorba.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2011, 21:29   #90
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 19,027
Mentioned: 793 Post(s)

PC-ul meu



Default

Misto poze.
Dar am ceva dubii ca acei "copaci" din sursa de "brand" nu ar fi eficienți. Din punctul meu de vedere suprafața de disipare contează destul de mult. Cel puțin cam așa am citit.

Sursa ITX are doar niste blocuri masive de aluminiu, dar nu are "extrudații" care să ajute la disipare.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2011, 22:47   #91
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Misto poze.
Dar am ceva dubii ca acei "copaci" din sursa de "brand" nu ar fi eficienți. Din punctul meu de vedere suprafața de disipare contează destul de mult. Cel puțin cam așa am citit.
Pai eu ce am scris mai sus? nu tot asta am spus cînd ma refeream la transfer termic?
Radiatoarele din toate cele trei surse expuse, (mai putin ITX) sînt AIUREA. Asta se întîmpla din lipsa de spatiu si asta este valabil pt. toate sursele indiferent cît sînt de scumpe sau ieftine.
Pt. a avea mai mult spatiu se poate doar reduce marimea componentelor dar si asta are dezavantaje si merge doar pîna la un punct.
Fiecare producator indiferent daca no name sau High End trebuie sa se limiteze la spatiul alocat.
Întrebarea pe care eu mi-o pun este, de ce naiba nu fac astia carcase de surse sin aluminiu de 1,5 mm si monteaza porcariile astea de tranzistoare în interior pe aceasta?
Ar avea o suprafata termica nult mai mare cu o disipare mult mai buna dar nu! Ei prefera tabla galvanizata ieftina si radiatoarele sînt o gluma de prost gust peste care sta un....... aspirator de praf care în 6 luni urla ca fön-ul lui bunica-mea.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2011, 23:29   #92
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 19,027
Mentioned: 793 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tocmai am recitit ce am scris și nu îmi vine să cred că se poate interpreta în două moduri.
Deci pe bune, ce vreau să spun, eu cred că acei copăcei sunt destul de ok pentru sursa "brand". Mi se pare că în acel mod și-au crescut suprafața de disipare a căldurii.

La sursa ITX, văd doar tablă groasă de aluminiu într-un "T". Dar nimic zimțat, nimic cu aripioare ca să disipe aerul mai bine.

Adică în concluzie eram puțin contra ta.

Cred că voi face și eu ceva teste cu diferite radiatoare să văd dacă sunt diferențe de temperatură.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2011, 23:57   #93
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
La sursa ITX, văd doar tablă groasă de aluminiu într-un "T". Dar nimic zimțat, nimic cu aripioare ca să disipe aerul mai bine..
Uita-te maiu atent la poza 2, 3 si 4 si ai sa vezi ca au acei zimti destul de mari, cam 5 mm înaltime si 3 mm într-e ele dar sînt pe interior si se vad mai greu. sectoarele de disipare sînt mult mai mari ca la copacei.

Uite aici decupaje din poze mai detailat:

Last edited by CyberCSX; 22-08-2013 at 17:12.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2011, 00:30   #94
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 19,027
Mentioned: 793 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ok, sunt de acord, cel puțin pe ITX aluminiul nu s-a pus cu zgârcenie.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2011, 00:33   #95
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,829
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Nici eu nu inteleg ce legatura are acel radiator cu calitatea unei surse dar carry-on, don't mind me!
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2011, 00:43   #96
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by matose View Post
Nici eu nu inteleg ce legatura are acel radiator cu calitatea unei surse dar carry-on, don't mind me!
Pai are deoarece racirea este mult mai buna si regimul termic de lucru este mult mai scazut.

E aceasi poveste ca la CPU. Ce are viata mai lunga? Un CPU ce fierbe de-l iau dracii cu un radiator boxed de 2 lei sau unul bine racit cu un radiator de calitate?

Cu cît regimul termic e mai scazut, lucreaza si componentele mai corect si un defect termic este zero.
O racire corecta este parte integranta în calitatea unui subansamblu cum e sursa.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2011, 00:54   #97
sonipooorcy
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Brasov
Posts: 405
Mentioned: 5 Post(s)


Default

O sursa de calitate niciodata nu va avea probleme cu caldura degajata !
sonipooorcy is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2011, 01:04   #98
CyberCSX
Senior Member
 
CyberCSX's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3,106
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by sonipooorcy View Post
O sursa de calitate niciodata nu va avea probleme cu caldura degajata !
Da deoarece are racire cum trebuie, are radiatoarele asa cum trebuie etc. dar asta n-ai de unde sa sti si o orientare numai dupa pretul acesteie e abureala.
Pretul sursei se mai orienteaza si dupa alti parametri. Ajunge numai sa aibe "Cable management" ca te-a si uscat de 50 - 75 EURO în plus dar tu nu sti ce-i înauntru.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2011, 01:14   #99
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,829
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Compari mere cu pere . Tu preferi o sursa cu eficienta 60% si radiatoare de 2kg, eu prefer o sursa cu eficienta >90% si radiatoare cat foaia de hartie.

Morala: cu cat e eficienta mai mare, cu atat ai nevoie de radiatoare mai firave si ventilatoare mai anemice. Nu se pierde multa energie, deci nu se disipa nici multa caldura. Legii d-astea d-ale fizicii
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2011, 01:30   #100
sonipooorcy
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Brasov
Posts: 405
Mentioned: 5 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Da deoarece are racire cum trebuie, are radiatoarele asa cum trebuie etc. dar asta n-ai de unde sa sti si o orientare numai dupa pretul acesteie e abureala.
Pretul sursei se mai orienteaza si dupa alti parametri. Ajunge numai sa aibe "Cable management" ca te-a si uscat de 50 - 75 EURO în plus dar tu nu sti ce-i înauntru.
Pt asta exista review pe net sa te documentezi inainte ce cumperi
sonipooorcy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Aparat de masura consum ? red Cutia de sub birou 15 28-03-2013 11:26
Consum memorie RAM bluelord Memorii & stocare 10 27-05-2011 10:16
Consum MSI Hawk 560 raz Placi video 21 19-05-2011 22:36
Consum baterie Boggy Telefoane mobile si alte gadgeturi 19 22-02-2011 13:53

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,967
Posts: 783,893
Total Online: 1410

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by LAB501
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 00:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.