lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 15-07-2019, 17:47   #761
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 562 Post(s)

PC-ul meu

Da, în lista aia aveam și eu RON pe prima pozitie.
Cel mai probabil face o singura operatiune, nu ți le cumulează.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 16-07-2019, 14:34   #762
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Default Dar eu, eu cu cine banchez?

M-am certat cu nevasta că m-a trimis la bancomat cu noul card Maestro de la BRD, dar pinul vechi, (de la cardul anterior - expirat) nu mai funcționa. Ea susținea că vechiul pin a mers bine mersi când a scos ultima oară bani cu noul card.
A verificat și ea la bancomat și cu pinul nou și un pin nou trimis pe sms, nu mai funcționează nici unul.
A fost la o sucursală, povestit ce și cum, s-a făcut ticket la centru, a primit SMS cu instrucțiuni ce și cum, spre seara a zis că a obținut un pin nou.

Am fost la bancomat, băgat card, tastat pinul cel nou, a mers din prima, am scos 2000 lei.

Am fost la Auchan (30 minute mai târziu) băgat card, tastat pinul cel nou, eroare, pin invalid, belit ochii în telefon la mesajul whatsapp cu pinul de la nevasta, tastat cu atenție, pin invalid, tastat iar, pin invalid.

Morții mă-tii de bancă de kkt...

Old 16-07-2019, 15:33   #763
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

deci morala povestii e ca ai cheltuit 2000 lei in 30 minute? )
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2019, 22:15   #764
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

M-am enervat mai rău că m-am certat degeaba cu nevastă-mea, chiar eram nervos în ziua aia, mă rog, întâi a zis că e același pin, apoi i-am zis că nu merge și a încercat și ea, apoi am descoperit că aveam produse de 350 lei și amândoi mărunt vreo 280 lei adunați, așa că am băgat cardul revolut și de pe ăla mi-a luat USD, apoi pe autostradă mi-a zis că și-a amintit că de fapt avea sms cu un alt pin, dar ea stie că mergea ala vechi, evident eu am explodat...

A făcut aseara rost de pinul nou, eu am scos azi de la banca cu pinul nou, și 30 minute mai târziu cand am încercat să plătesc la casa rapidă, pwlea...

Faza e că problemele astea apar exact atunci când ai nevoie de bani, deci de aici și frustrarea. Morții ei de bancă.

Pe de altă parte, urmăresc pe cineva interesant pe fb, azi zicea omul că deja e sătul de revolut și vrea să schimbe, a doua oară pe anul ăsta când îi blocheaza banii și cer documente de verificare.

Întâmplător sunt și pe un grup de fb cu tematica Revolut, acolo sunt mulți ciumpalaci, mulți care se plâng de conturi ce le intră la verificare, nu prea îi iau în seamă, zic că eu nu am ce să pățesc, sunt ăia fraieri.

Dar când tipul ăsta de îl urmăresc se plânge, atunci înseamnă că e chiar nasol.

Old 17-07-2019, 09:48   #765
piticu
Ancient friend

piticu's Avatar

Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to piticu Send a message via Skype™ to piticu

Unii au si noroc, din cunostintele mele nici una nu a intampinat probleme cu Revolut.
piticu is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2019, 10:19   #766
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 572 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Nu, am avut de plată 74,17RON, a tras din contul de valuta 17,69USD.

În contul de lei aveam 34,70RON, mai puțin decât suma necesară.

Mă faci să mă simt prost, unde este setarea aia cu ordinea monedelor?
Nu ia partial.
Ia in oridnea conturilor.
Daca nu ai in primul, ia din primul in care ai toata suma.
Cel putin eu asa am citit.
Tot atunci am citit ca vor sa implementeze ca din moneda in care faci plata (nemaitinand cont de ordine) si sa inrvina ordinea numia daca pe moneda respectiva nu ai suma necesara.
Asta nu am mai verificat.
Stiu doar ca, indiferent de de ordine, Backblaze se ia direct din contul de USD mereu.
Quote:
Pe de altă parte, urmăresc pe cineva interesant pe fb, azi zicea omul că deja e sătul de revolut și vrea să schimbe, a doua oară pe anul ăsta când îi blocheaza banii și cer documente de verificare.
Daca deschizi aplicatia din Romania si cardul este folosut de sotia in deplasare in Franta, well .....
Altii activeaza vpn-uri in tel cu ip-uri de alte tari pt diverse, folosesc aplicatia Revolut in acele VPN-uri si pe urma plateasc cu revolut la Ikea Pantelimon. Well ...
Altii fac atat de multe plati dubioase (plati mici si f multe pe aceleasi site-uri sau plati pe site-uri raportate pe cine stie unde) incat ... well ....

Last edited by kretzu77; 17-07-2019 at 10:27.
kretzu77 is online now   Reply With Quote
Old 17-07-2019, 10:37   #767
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Daca deschizi aplicatia din Romania si cardul este folosut de sotia in deplasare in Franta, well .....
Altii activeaza vpn-uri in tel cu ip-uri de alte tari pt diverse, folosesc aplicatia Revolut in acele VPN-uri si pe urma plateasc cu revolut la Ikea Pantelimon. Well ...
Altii fac atat de multe plati dubioase (plati mici si f multe pe aceleasi site-uri sau plati pe site-uri raportate pe cine stie unde) incat ... well ....
Astea sunt găinării ce zici, unii fac astfel de tâmpenii. Dar nu e cazul aici, omul pare să înțeleagă internetul foarte bine. Problema apare atunci când îți cer documente care ție îți este imposibil să le dai pentru că nu le ai, nu le poți obține iar când încerci să discuți cu ei ai parte de un copy paste. Zilele trec, iar tu ești în continuare cu banii blocați.
Old 17-07-2019, 10:43   #768
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Si ce anume i-au cerut de nu a avut?
Mie mi-au cerut doua poze cu CI-ul (fata/verso) si un selfie.
C'mon
Old 17-07-2019, 11:21   #769
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Ești naiv, tu spui de prima verificare prin care trecem toți...

Găsești detaliile în comentariile de la postul omului: https://www.facebook.com/timbuku/pos...19388520414037
Old 17-07-2019, 11:35   #770
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

PC-ul meu

ehm aleas check-uri ca sa vada ca nu spala bani. Motivul e ca zboara multi bani prin contul de Revolut.
Revolut e o banca din UK, si se supune la regulile de aici. Regulile nu sunt chiar frumoase, gen daca vine 3rd party sa faca audit, si gasesc ceva in neregula cu gigel ca spala bani, Revolut e pasibila de 2 chestii, 1 amenzi imense si 2 avand in vedere ca e un player mic, e posibil sa i se retraga licenta(obviously e greu de facut asa ceva, dar daca gasesc multe prostii devine ceva palpabil).
Omul cel mai probabil foloseste Revolut unde e acuma, insa e platit prin jdemii de carduri/conturi din ro? si el foloseste fondurile intr-o alta tara.
Old 17-07-2019, 11:48   #771
war4peace
Senior Member

Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:

Găsești detaliile în comentariile de la postul omului: https://www.facebook.com/timbuku/pos...19388520414037
Dacă te referi la asta:

Quote:
mi-au cerut declaratii depuse la ANAF, certificate constatatoare sa vada ca sunt actionar in firmele de la care incasez dividende, bank statements, acum vor statement de savings accounts
Atunci mi se pare normal (rumoare în sală). Revolut e până la urmă un instrument pentru chestii simple. Dacă nenea ăla îl folosește pentru orice, de la încasat dividende până la cumpărat chiloți și alte chestii business-related, atunci e de așteptat să ridice niște red flags și să fie nevoie de o sumedenie extra checks.

Majoritatea utilizatorilor obișnuiți nu se vor lovi niciodată de problemele astea, pentru că nu le au.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2019, 12:00   #772
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Nu este ok să îl verifici de câteva ori pe an. Îi faci o verificare, o faci pe a doua, dar la un moment dat cred că e cazul să te oprești.

Indiferent ce cumperi, nu cred că procesatorul de plăți știe că tu ai cumpărat kiloți sau chestii business-related. Deci hai să nu o luăm la vale pe topoganul ăsta.
Revolut nu este instrument pentru chestii simple. Dacă voiam chestii simple mă duceam la la BCR sau BRD. Tocmai pentru că Revolut nu îmi oferă chestii simple am ales să îmi fac card la Revolut.

Cumva pentru tine Revolut înseamnă doar topup din ING ca să nu mai ai curs valutar nesimțit, și... rumoare în sală, ATÂT?

Când se apucă de cerut declarații depuse la ANAF sau statements de savings account pe mine mă apucă nervozitatea. La ce le trebuie așa ceva, pentru că... sunt chestii absolut confidențiale și în plus ei oricum nu știu să le citească. Iar problema exact asta este, nu știu să citească documentele cerute și trimise, prin urmare la ce le cer?

Pe mine mă interesează să aduc bani în Revolut din mai multe surse (pentru simplificare, consolidare, etc), dacă se apucă să îmi blocheze TOT contul și mă lasă fără bani pentru că nu le pot demonstra cu un document imposibil, sau pentru că au ei ceva cu una dintre surse, atunci e ceva nașpa.

Last edited by Arise; 17-07-2019 at 12:04.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 17-07-2019, 12:17   #773
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:

Daca ar cunoaste Directiva (UE) 2015/849, nu ar mai manca rahat pe net.
Directiva a fost transpusa si in Ro prin Legea 656/2002.

Iar toate bancile nationale (acolo unde mia sunt) din UE au amis niste regulamente noi legate de beneficiarul real&shit.

Dar desigur, e mult mai usor sa te caci pe tine pe net, ca nu miroase in comparatir cu IRL.

Toate beculetele bancare se aprind la plati succesive multiple, la plati de peste 9999EUR sau plati succesive care insumeaza peste 9999EUR.

Oricum, imi bat gura de pomana. In loc sa va interesati de legislatie puneti botul la toti habarnistii de pe facebook =)))))))
Old 17-07-2019, 12:20   #774
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Dacă te referi la asta:

Atunci mi se pare normal (rumoare în sală). Revolut e până la urmă un instrument pentru chestii simple. Dacă nenea ăla îl folosește pentru orice, de la încasat dividende până la cumpărat chiloți și alte chestii business-related, atunci e de așteptat să ridice niște red flags și să fie nevoie de o sumedenie extra checks.

Majoritatea utilizatorilor obișnuiți nu se vor lovi niciodată de problemele astea, pentru că nu le au.
Nu ai cu cine man.

Multi si-au deschis Revolut pe PFA si nu stiu de ce sunt tratati ca o persoana juridica. =)))))))))))
Old 17-07-2019, 12:24   #775
war4peace
Senior Member

PC-ul meu

Acel ceva nașpa este că folosești Revolut în scopuri pentru care nu e făcut. BTW, breaking news: procesatorul de plăți știe dacă tu ai făcut chestii business-related sau ai cumpărat chiloți.

Și da, Revolut (personal) ESTE pentru chestii simple: cumpărături la magazine, plătit în moneda locală în vacanțe, trimis partea ta de bani bani lui Vasile cu care ai băut ieri și a plătit el tot. A, că există și Revolut for Business, aia e altceva, dar pun pariu că nenii ăia care se vaită folosesc Revolut Personal în scop Business și atunci e de așteptat să apară probleme.

Ia uite ce zice la Revolut Personal:

Quote:
On some occasions, we may ask you to verify your source of funds, which is something we need to do to meet our regulations.
LOL ninja'd by @kretzu77

Quote:
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
Old 17-07-2019, 12:31   #776
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Nu este ok să îl verifici de câteva ori pe an. Îi faci o verificare, o faci pe a doua, dar la un moment dat cred că e cazul să te oprești.

Indiferent ce cumperi, nu cred că procesatorul de plăți știe că tu ai cumpărat kiloți sau chestii business-related. Deci hai să nu o luăm la vale pe topoganul ăsta.
Revolut nu este instrument pentru chestii simple. Dacă voiam chestii simple mă duceam la la BCR sau BRD. Tocmai pentru că Revolut nu îmi oferă chestii simple am ales să îmi fac card la Revolut.

Cumva pentru tine Revolut înseamnă doar topup din ING ca să nu mai ai curs valutar nesimțit, și... rumoare în sală, ATÂT?

Când se apucă de cerut declarații depuse la ANAF sau statements de savings account pe mine mă apucă nervozitatea. La ce le trebuie așa ceva, pentru că... sunt chestii absolut confidențiale și în plus ei oricum nu știu să le citească. Iar problema exact asta este, nu știu să citească documentele cerute și trimise, prin urmare la ce le cer?

Pe mine mă interesează să aduc bani în Revolut din mai multe surse (pentru simplificare, consolidare, etc), dacă se apucă să îmi blocheze TOT contul și mă lasă fără bani pentru că nu le pot demonstra cu un document imposibil, sau pentru că au ei ceva cu una dintre surse, atunci e ceva nașpa.
Citeste in PLM directiva aia si Legea de care ti-am zis eu.
Pe urma te interesezi de regula celor 10000EUR.
Daca vrei sa stii, orice banca (nu numai una care nu te vede la fata decat in poze) iti poate bloca o incasare suspecta pana nu vii in termen de x zile cu actele in baza carora incasezi suma (act de donatie, contract de prestari servicii, contract de chirie plm).
Si nu multe zile, ca in 15 zile parca este obligata sa blocheze contul si sa raporteze la O.N.P.C.S.B.

Dar cum ti-am spus, te-ai inflamat de-ampulea, fara sa citesti legea si fara sa stii toate tranzactiile aluia de mananca rahat pe facebook.

Last edited by kretzu77; 17-07-2019 at 12:55.
kretzu77 is online now   Reply With Quote
Old 17-07-2019, 12:37   #777
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Încă o chestie, aflată chiar acum.
Un vecin de bloc, un fel de șpion de meserie, o înșeală pe nevastă-sa cu prietena ei cea mai bună, asta află și bagă divorț și ia copilul. La proces aia vine cu un avocat, ăsta se duce singur cu mâna în kur, avocatul o învață pe aia că ar fi cazul ca tipul nostru să plătească și pensie alimentară/de crește copil, etc.
Ăsta zice să facă nu știu ce cerere să întrebe la ăsta la unitate cât e salariul să îi poprească nu știu... ceva gen 30% din salariu, ăsta se sperie că află ăia la servici și îl iau la ochi, oricum nu avea salariu mare, dar cade la pace cu asta să plătească el lunar mai mult (are și alte surse de venit) dar vrea doar în contul copilului.
Tipa e de acord, așa că spionelu' a trimis 3 luni banii, acum ăștia de la Revolut vor verificări și cer să vadă cine e titularul de cont la care ăsta trimite bani.
Tipa nici nu vrea să audă să îi dea ceva și acum îl amenință să plătească că altfel îi face poprire.
Old 17-07-2019, 12:51   #778
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

PC-ul meu

pff simplu, e plata recurenta, deci astia s-au sesizat ca s-ar putea sa fie pentru ceva munca, pe care trebuie platit taxe. Ding ding ding. red flag
also, banca probabil stie mai multe despre "persona"-ul tau online decat stii tu.

c'mon @Arise poti mai mult, think first
Old 17-07-2019, 12:52   #779
war4peace
Senior Member

PC-ul meu

Adică aia e țâcnită dar tot Revolut e de vină?

Quote:
Old 17-07-2019, 13:00   #780
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Încă o chestie, aflată chiar acum.
Un vecin de bloc, un fel de șpion de meserie, o înșeală pe nevastă-sa cu prietena ei cea mai bună, asta află și bagă divorț și ia copilul. La proces aia vine cu un avocat, ăsta se duce singur cu mâna în kur, avocatul o învață pe aia că ar fi cazul ca tipul nostru să plătească și pensie alimentară/de crește copil, etc.
Ăsta zice să facă nu știu ce cerere să întrebe la ăsta la unitate cât e salariul să îi poprească nu știu... ceva gen 30% din salariu, ăsta se sperie că află ăia la servici și îl iau la ochi, oricum nu avea salariu mare, dar cade la pace cu asta să plătească el lunar mai mult (are și alte surse de venit) dar vrea doar în contul copilului.
Tipa e de acord, așa că spionelu' a trimis 3 luni banii, acum ăștia de la Revolut vor verificări și cer să vadă cine e titularul de cont la care ăsta trimite bani.
Tipa nici nu vrea să audă să îi dea ceva și acum îl amenință să plătească că altfel îi face poprire.
Scrie undeva ca Revolut e pentru plati la negru, fara hotarare judecatoresca de pensie alimentara sau alte alea?
Daca e baiat destept, se duce la notar si face un act de donatie cu plata periodica.
Dar de ce sa faca asta cand exista revolut, nu?
Sunt curios cand aia nu va recunoaste ca a primit bani, il da in judecata si cere din urma.
Vezi sa nu iti dea Revolut extras de cont in care sa se vada platile lol

Deci e spion de 2 lei si cu putini neuroni sincer. Sau are multi, asr nu prea comunica intre ei (aka nu are sinapse).

Iar tu esti si mai si de bui botul la rahaturile astea de 2 lei.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules