lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-01-2021, 22:11   #2681
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nope. Sk A mobo.

Am o 6800GT Aopen Aeolus AGP though. O gasesti pe thread waaaaaaay back.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2021, 08:49   #2682
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mi-am dat seama ca nu are cum sa fie placa video mai tarziu, pcb negru in loc de albastru
APepper is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2021, 11:06   #2683
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Inca un anunt de la cineva cu asteptari realiste:
https://www.olx.ro/oferta/entuziasti...0-IDed9h9.html

Omul vrea min. 2500 lei pe un workstation PIII vechi defect.
Motivul: "Pe ebay este ceva asemanator la 1700 dolari, sau chiar mai scump"
Ceva "asemanator", am ras bine.

Chiar nu inteleg logica asta, daca eu bag maine un anunt pe ebay ca vand un procesor E2140 cu 1000 de dolari, ca asa am eu chef, asta inseamna ca automat aia devine valoarea reala a procesoarelor E2140? Nu de alta, dar am o punga cu multe, ma gandesc sa pun anunt pe ebay si apoi sa pun si pe olx cu doar 1.000 lei (pret mult mai mic fata de 1000 dolari). Oare se vor vinde ca painea calda pt ca este un anunt stupid la 1000 dolari?

Si revin la ce-am mai zis, asta e olx-ul, oricine poate pune anunt cu aproape orice, ca e gratuit.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2021, 11:19   #2684
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

A avut postat un pret de 4000 lei ... cine sapa si are rabdare inca poate gasi destule componente vechi la preturi sub 100 de lei. Chiar si pe OLX.

Cand faceti o cautare pe OLX folositi "o cheie de cautare" mai altfel. Degeaba scrieti un model de placa. Eu folosesc des: "antic, vechi, placa, board, defect, slot, procesor, reciclare, cutie, ceramic, carcasa, AGP, PCI, reparat, colectie, vintage, retro, Celeron, Pentium, ULTRA, SOC, overclock, DFI, SOLTEK, SOYO, DFI, 440BX, etc" la sectiunea Laptop-Calculator si bifez "cauta si in descriere" pentru ca cei care posteaza anunturi de multe ori nu stiu ce vand sau nu pot identifica modelul. Ma uit la poze cu placi pentru dezmembrare chiar daca sant caftite. Uneori am vazut chiar si o placa ATI Rage Fury MAXX insa care nu am putut sa o cumpar pentru ca vanzatorul era cam "ingust la minte". All in all am dat de fel de fel de oameni pe OLX dar inca nu am luat teapa niciodata. Am avut si situatii neasteptate. Heck, pentru ca am scris cum trebuie un mesaj, cu Buna ziua, ... multumesc etc ... am primit o placa Creatie AE-5 la super pret si TR gratuit si asta fara vreo oferta de transport din partea OLX. L-am sunat si am multumit vanzatorului. Daca un vanazator imi raspune monosilabic sau scrie incorect gramatical sau mi se pare suspect o las balta.

Pe publi24 am gasit acum ceva ani un kit socket 4 cu Pentium 66. Am sunat, am vorbit cu omul o ora la telefon si apoi am batut plama.

De multe ori daca gasesti ceva local si te duci personal este posibil ca din vorba in vorba sa gasesti mult mai mult loot decat era in anunt.

Alternative sant si sub alte forme gen forum-uri din afara:
amibay.com http://www.amibay.com/forumdisplay.php?37-Other.
cpu-world https://www.cpu-world.com/forum/viewforum.php?f=2
http://www.vintage-computer.com/ * http://www.vcfed.org/forum/forum.php

Si pe ebay se pot gasi destule chestii faine. Spre ex. eu ma mai uit pe vogons aici https://www.vogons.org/viewtopic.php...41&start=37700. Chiar si cu costul transportului si/sau cheltuieli cu vama se pot gasi piese la un pret corect. ebay din DE, UK, IT, este plin de piese, multe la pret bun. Eu nu am cumparat niciodata de pe ebay insa pentru un entuziast care vrea ceva nu cred ca este mare problema chiar daca presupune si niste riscuri ca piesa sa fie defecta.

Shop-uri specializate gen. https://classiccomputershop.eu/

In talciocurile din orasele unde se tin este imposibil sa nu se gaseasca si piese vechi.

Este imposibil sa nu gasesti piese vechi chiar si intamplator pe la prieteni. Eu am gasit multe chestii faine in mod neasteptat cu prietenul prietenului meu care nu stia ca are in casa un sistem slot A care a ajuns la mine. Heck, acum 2 ani am refuzat un sistem complet clona ZX Spectrum modat la 128KB.

De pe fostul CG forum am luat multe componente si am tinut legatura cu vanzatorii chiar daca nu am mai cumparat apoi.

In general, pentru a acumula piese vechi este bine sa ai cateva contacte bune si sa iti faci o relatie cu ei chiar daca nu cumperi mereu. Nu se stie niciodata ce pica.

Cine este privilegiat si are contact cu ceva centre de reciclare atunci e aranjat.

Legat de pretul componentelor vechi, depinde de noroc si stare financiara. Ai bani de ars stai in fata. Nu ai bani de aruncat sau sa spunem "investit" cauti alternative. In ziua de azi informatia circula mult mai usor. Componente care se vindeau acum cativa ani la preturi de nimic, azi sant mult mai scumpe. Deh, chestia asta este both a blessing and a curse, pentru ca in acest fel, unele componente sant salvate de la tocat dar trebuie sa platesti mai mult pentru ele. In cele din urma totul tine de cum te descurci, la fel ca in viata.

Nu am vrut sa intervin, dar totusi, chestiile legate de pretul componentelor, anunturi, poate ar trebuie puse intr-un thread separat pe zona libera. In ultima vreme tot mai des vad asa ceva pe thread-ul asta.

Imi place ca este activitate pe thread si mai ales cand vad useri vechi si noi care posteaza ce au sau ce au mai adunat, cand se discuta despre o placa, un calculator, experiente din trecut, etc. As vrea ca acest thread sa ramana pentru prezentarea de componente in detaliu. Build-uri, restaurari, probleme de functionare, uite lume ce componenta retro mi-am luat, etc.

Just my 2 cents. Precizez ca prin aceasta interventie nu am vrut sa supar pe nimeni.

Last edited by Robert B; 18-01-2021 at 13:15.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2021, 20:39   #2685
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

New HW found! Two Sticks of Corsair XMS DDR 400. Chiar daca nu sant pereche nu am putut sa le las sa putrezeasca la talcioc.

512MB CMX512RE-3200LL XMS3200 XMS3200REv1.1
256MB CMX256A-3200C2 XMS3200 XMS3202V1.1



Cu placa PowerColor ATI Radeon HD 5870 Eyefinity 6 2GB am de furca nu gluma. Ceea ce initial parea o alegere buna s-a transformat intr-un proiect de mari dimensiuni.

Ventilatorul original, era aproape blocat si datorita mizeriei acumulate, a fost descentrat si a mancat din sleeve bearing si a trebuit sa fac rost de altul. Indiferent ce am incercat nu am mai putut face nimic. La acest moment inca nu stiu daca placa este still alive and kicking insa in stilul meu caracteristic I'll shoot first and ask questions later.



Abia astept sa primesc ventilatorul si sa dau o cheie la placa. All the other major repairs have been done. I keep my fingers crossed that it will be alright.



More later.

Last edited by Robert B; 18-01-2021 at 20:53.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2021, 22:01   #2686
MRomeo
Member
 
MRomeo's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Location: Bucuresti
Posts: 110
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ca tot se vorbea despre Radeoane 9700, mi-am adus aminte ca am si eu una, de fapt. Atata doar ca a mea este mai... mobila.
Asa ca am scos jucaria de la naftalina si i-am dat un 3dMark de control.



(dunga verticala este de la display, deh... Acer)
MRomeo is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2021, 22:07   #2687
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nice! VERY NICE!

A trebuit sa citesc de doua ori pana sa vad partea cu ATI Mobility Radeon si sa observ mai atent imaginea GPU-Z! Eram prea focusat pe CPU-Z cu Pentium M si am zis what the ...? Am crezut ca este vorba de o placa de baza ASUS cu un adaptor ASUS CT-479 S479 la S478. https://www.anandtech.com/show/1650/2 / http://www.xtremesystems.org/forums/...nt-MORE-GET-IT

Ce model de laptop este? Aspire, Travelmate?

Last edited by Robert B; 18-01-2021 at 22:20.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2021, 22:33   #2688
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Interesante frecventele alea la 9700, all over the place, mai mari la core dar mult sub la memorie. Parca era de fapt un 9600 de desktop adaptat?
APepper is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2021, 22:41   #2689
MRomeo
Member
 
MRomeo's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Location: Bucuresti
Posts: 110
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Acer Travelmate 4001WLMI
MRomeo is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2021, 11:28   #2690
Viewstar
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Iasi
Posts: 869
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Default

O placa de baza cu de toate, inafara de un pret ok: https://www.olx.ro/oferta/placa-de-b...1-IDesXqi.html
Viewstar is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2021, 12:08   #2691
MRomeo
Member
 
MRomeo's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Location: Bucuresti
Posts: 110
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Poza de grup cu prada din weekend.
Mai multe poze si detalii dupa ce reusesc sa le sterg putin de praf.
MRomeo is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2021, 12:47   #2692
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Damn, arata bine poza aia, merita sarbatorita "prada" cu o bere doamne ajuta sa mearga toate!
APepper is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2021, 13:25   #2693
MRomeo
Member
 
MRomeo's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Location: Bucuresti
Posts: 110
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si eu sper sa fie functionale cat mai multe, unele prezinta condensatori umflati si vor avea nevoie de extra atentie.
Saptamana trecuta mi-am luat un kit pt. lipit, dar cine stie cand voi avea timp sa ma ocup de ele cum trebuie.

Cine mai are bani de bere, cand se duc toti pe retro hardware?
MRomeo is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2021, 13:49   #2694
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

MRomeo, ceva centru de reciclare? Sa nu te superi, dar mie imi pare mai mult hoarding decat colectie, acum depinde si ce vrei tu. TV Tuner, modem PCI, placile alea PCI cu iesire DVI, placi video gen MX440 sau FX5200... Salata de componente, parerea mea, dar tu stii mai bine ce vrei sa faci. Daca le-ai luat la pachet, asta e, pastrezi ce-ti place si restul la reciclat, parerea mea.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2021, 15:43   #2695
MRomeo
Member
 
MRomeo's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Location: Bucuresti
Posts: 110
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu-i cu suparare, intr-adevar sunt luate la pachet (placile cu iesire DVI), iar TV-tuner-ul, placile de retea si modem-ul sunt din sisteme pe care le-am dezmembrat. Si, da, vor ajunge la reciclat.
Dar MX440 si FX5200, why not? Nu uita ca eu am abia cateva luni de cand strang componente (nu as merge pana acolo incat sa ma numesc colectionar). Cand oi pune mana pe exemplare mai deosebite (pentru care momentan nu ma simt pregatit psihologic sa platesc pretul corect), poate vor disparea, pana atunci, merg si astea.
Acum strambam din nas, ca se gasesc pe toate gardurile, dar peste 10 ani nici astea nu vor mai fi.
MRomeo is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2021, 19:03   #2696
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Placa aia SOLTEK arata bine. KT133(A) sau KT266(A)?

Lasa man, ca dupa ce iti faci "plinul" o sa ajungi sa fii mai selectiv. La fel eram si eu la inceput. Cumparam tot ce imi pica in gheara. Eu aveam fixatie pe Sk.3.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2021, 19:49   #2697
PasatoiuTD
VIP
 
PasatoiuTD's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,178
Mentioned: 17 Post(s)




Default

Probabil de maxim 4-5 ori am luat mai multe "la pachet" fara sa le testez sau sa stiu ca sunt functionale, dar nu stiu pe unde am pozele. Cand/daca strang toata colectia intr-un loc si reusesc sa le pun pe categorii, revin cu poze.

Pana atunci o poza cu "cateva" procesoare - de la LGA 775 incoace mergeau, restul nu am avut rabdare sa le probez si inca una cu alte cateva luate la gramada (inca n-am testat nimic din ele).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	HW - CPU.jpg
Views:	174
Size:	234.1 KB
ID:	71541   Click image for larger version

Name:	HW - Diverse.jpg
Views:	175
Size:	471.0 KB
ID:	71542  
PasatoiuTD is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2021, 20:15   #2698
MRomeo
Member
 
MRomeo's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Location: Bucuresti
Posts: 110
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Placa aia SOLTEK arata bine. KT133(A) sau KT266(A)?

Lasa man, ca dupa ce iti faci "plinul" o sa ajungi sa fii mai selectiv. La fel eram si eu la inceput. Cumparam tot ce imi pica in gheara. Eu aveam fixatie pe Sk.3.
KT133(A), SL-75KAV este modelul placii si are montat un Duron 800, n-am avut noroc de un Thunderbird.
Sunt destul de aproape de "plin", mai ales ca am pus mana pe 2 chestii (ft. tari, dpmdv) care ma vor linisti, cel putin o perioada.
Dar nu spun inca despre ce este vorba.
MRomeo is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2021, 20:46   #2699
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mi-am potolit si eu o pofta mai veche, dar doar pe jumatate



zic jumatate, pentru ca e varianta standard cu 1.5 GB memorie. Pana nu o fac rost pe cea de 3GB nu ma las...intre timp fitoshenia asta mica m-a facut sa zambesc la probe
In cateva zile in schimb posibil sa fac rost de sora ei mai mica, dar un model cu adevarat special (care ma rog la toti sfintii sa ajunga intreaga)...more later
APepper is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2021, 23:26   #2700
zamoldac
Senior Member
 
zamoldac's Avatar
 
Join Date: Aug 2013
Location: Bucuresti
Posts: 1,136
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

Arata bine, daca mai gasesti una la fel o pui de un SLi curat, am si eu 2 ultra pe care urmeaza sa le folosesc intr-un build full classified (luna asta sper sa ajunga si carcasa adecvata).

zamoldac is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,137
Total Online: 3393

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 01:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.