lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Software
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-12-2018, 01:10   #2361
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

O țeapă.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 26-03-2019, 18:34   #2362
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2019, 22:39   #2363
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am uitat sa va arat ce misto mergeau rigurile, ce temperaturi misto, ce stabilitate...pacat ca in rest a fost teapa. Eh, experienta, banii vin si banii pleaca, nici un regret.

DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2019, 06:33   #2364
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Hai Făt Frumos!


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2019, 08:01   #2365
Fallen
Senior Member
 
Fallen's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Location: Bucuresti
Posts: 411
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Jesus f christ. 15% crestere la ETH.
Haidii cu 2000$!! ))))
__________________
Fost membru computergames forum.
Rating: http://forum.lab501.ro/showpost.php?...66&postcount=3
Fallen is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2019, 09:54   #2366
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

o sa ajunga la 2500$ iar zmaul alalat la 30K
asta-i o afacere ce se stinge de la sine
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2019, 16:18   #2367
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

No fain, care cumparati de la mine 0.548055429265670433 ETH......100 euro
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2019, 19:43   #2368
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am nevoie ca ETH sa ajunga la 330$ sa-mi scot toata parleala, 3 riguri de 6 placi plus tot curentul consumat plus "pierderea" de la revanzarea sh a componentelor la 50% din pret. Cred ca o sa reusesc.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2019, 19:44   #2369
dorubm
Senior Member
 
dorubm's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 1,531
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to dorubm Send a message via AIM to dorubm Send a message via Yahoo to dorubm
Default

Dne ajuta-ti!
dorubm is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2019, 19:46   #2370
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu vreau oglinzi noi la motor
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2019, 23:17   #2371
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Am uitat sa va arat ce misto mergeau rigurile, ce temperaturi misto, ce stabilitate...pacat ca in rest a fost teapa. Eh, experienta, banii vin si banii pleaca, nici un regret.
Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Am nevoie ca ETH sa ajunga la 330$ sa-mi scot toata parleala, 3 riguri de 6 placi plus tot curentul consumat plus "pierderea" de la revanzarea sh a componentelor la 50% din pret. Cred ca o sa reusesc.

Incredibil ce rapid uita oamenii. Au trecut doua saptamani si deja incepi sa uiti teapa si sa speri ca o sa iesi pe zero. Sunt aproape 100% sigur ca daca trece de pragul ala si calculezi ca esti iar pe plus uiti absolut tot si e foarte posibil sa cumperi iar chestii pentru minat.

Serios acum, stiu ca o sa sariti toti pe mine, dar chiar nu realizati ca nu poti face bani asa? Rectific, poti face, dar daca esti rechin cu o gramada de bani si controlezi toata treaba. Daca esti micut 99% pierzi (ca sa poata face rechinii bani, evident), doar daca ai ceva noroc si stii sa te retragi la timp poate faci si tu ceva maruntis.

Repet, e absolut incredibil ce memorie scurta are omul, iluzia banului rapid cred ca-i orbeste pe multi. Banuiesc ca in scurt timp iar o sa vad discutii despre placi, riguri, cryptomonede, etc, toti isi freaca mainile ca vin banii "virtuali". Si peste cateva luni iar plangeti (sa va resemnati, ca si DeDeRa), asta a fost, e o experienti, pierzi, dar nu conteaza, inveti. Macar de-ar fi adevarat si ai invata ceva...

Stiu pe cineva care si-a vandut masina si si-a bagat toti banii si economiile in rig-uri si a fost la un pas sa-si vanda casa, dar nu l-a lasat nevasta. Era foarte bucuros ca-i vine ETH, ba chiar si cumpara cand avea niste bani si se visa milionar in euro. Acum e falit si se chinuie sa-si vanda radeoanele la pret de nimic.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2019, 23:59   #2372
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Bagi doar banii de care esti dispus sa te lipsesti fara sa-ti faci vreun rau, de vreun fel. Simplu. Eu eram 100% calm si daca pierdeam toti bani si nu, nu fac pe viteazul.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2019, 01:01   #2373
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Corect, o mentalitate foarte buna. Si, exact cum ai zis, a fost o experienta, ai pierdut niste bani, dar (teoretic) ai invatat o lectie, asta e treaba pe care am criticat-o, faptul ca n-ai invatat lectia.

Cel putin asa mi se pare mie, poate ma insel. La fel e si la pariuri, "pacanele", etc. Banul facut usor se pierde si mai usor si nu e deloc sanatos, eu as interzice toate porcariile astea, daca vrei bani *fa* ceva. Ofera un serviciu, un produs, ceva util.

Sa scoti bani fara sa dai ceva util in schimb e ilogic, mai ales daca o pot "face" multi. Chiar daca nu explodeaza bula se pierd banii altfel, inflatie, devalorizare. E fix ca si maritul salariilor din pix, fara sa maresti productivitatea, banul ala extra n-are acoperire si isi pierde valoarea.

Sa irosesti curent si putere de calcul pentru niste numere inutile e o prostie uriasa. Daca minatul ar fi fost folosit pentru calcule utile (pentru companii farmaceutice, NASA, etc) si banii ar fi venit de acolo as fi fost 100% pro minat si crypto si m-as fi bagat. Dar asa e clar ca e o teapa fenomenala si e pacat ca lumea deja uita si parca vad ca se baga in curand intr-o noua bula.

Sunt banii vostri, clar faceti ce vreti, din pacate o sa afectati indirect si pe restul si in final toti pierdem (in afara de cativa rechini).
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2019, 06:26   #2374
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Wtf man, pacat de varsta ta, sa ajungi sa compari cu pacanele si pariuri sportive. Faltul ca tu nu intelegi niste lucruri e fix problema ta, nu incerca sa emiti judecati si opinii despre un domeniu strain tie, te faci de ras si iti arati limitele intelectuale.


Sent from my SM-G975F using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2019, 10:37   #2375
Fallen
Senior Member
 
Fallen's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Location: Bucuresti
Posts: 411
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu sunt pe plus de la 0, am minat fix 8 luni si acum astept roadele.
Inca ma gandesc cand sa ma apuc sa-i vand.

As astepta cat mai mult, mai ales ca nu am nevoie de ei
__________________
Fost membru computergames forum.
Rating: http://forum.lab501.ro/showpost.php?...66&postcount=3
Fallen is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2019, 11:06   #2376
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Și eu sunt pe plus, de la zero, indiferent de cât crește sau scade, nu iau în considerare curentul, ăla e consumabil. Am plătit pe curent în loc de întreținere (încălzire) toată iarna, practic s-au echivalat costurile. Am minat cu propriul PC, hardware-ul merge bine mersi și îl păstrez.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2019, 22:54   #2377
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Iubitel, sa inteleg ca tu nu ai limite intelectuale? Ah, am inteles, ale mele sunt foarte joase. Insa e irelevant in cazul asta, chiar si un prost ca mine vede care-i treaba cu minatul si cu monedele.

Vezi tu, eu n-am criticat "crypto" sau blockchain, alea sunt la baza chiar foarte bune si au aplicatii practice. In schimb crititic faptul ca orice retardat (poate chiar si unul mai prost ca mine) poate sa-si faca o "moneda" si ca o gramada se arunca sa "mineze" respectiva moneda pe care ulterior s-o vanda pe bani reali.

Aici e un subiect vast si putem debate la nesfarsit ca banii reali sunt si ei niste promisiuni si nu ceva cu o valoare intrinseca. Dar tocmai aici e trucul, la fel ca banii reali se comporta si monedele virtuale. Dolarii americani au "valoare" pentru ca nu pot fi tipariti de oricine (legal) si sunt gestionati cat de cat.

O moneda virtuala care poate fi generata legal de oricine doar cu ajutorul hardware-ului si fara a avea la baza nicio acoperire in produse sau altceva e egala cu zero, se ajunge rapid ca-n Venezuela, ca sa fac din nou o analogie cu banii reali.

Problema si mai mare e cand niste smecheri cu bani (cu care pot cumpara hardware serios si/sau direct moneda virtuala) pot influenta valoarea respectivei monede. Iar aia nu-s asa de prosti ca mine si stiu ce sa faca pentru a atrage banii reali. Si ghici de unde vin acei bani reali...

Daca tu esti orbit de mirajul banului facut lejer nu inseamna ca si ai dreptate, exact ca si cum un "flat earther" se bazeaza doar pe simturile proprii (limitate) si crede ca el are dreptate.

Insa normal ca poti mina, face trading, etc, pentru unii e o experienta si chiar poti invata multe. Si revin la ce-am spus initial, daca *inveti* din experienta e perfect, chiar daca pierzi bani. Daca insa nu inveti nimic si uiti ca ai pierdut si de ce... o sa pierzi din nou si probabil mult mai mult.

Asta e tot, in final va salut asa: bitconeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeect!!
Numa' bine si spor la minat.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2019, 13:10   #2378
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

Vezi ca scapi din vedere cateva aspecte.

Gambleri si ahtiati dupa castiguri rapide exista peste tot, in orice domeniu al economiei, ba chiar se promoveaza astfel de concepte. Nu te-a sunat nimeni sa faci Forex/optiuni binare [insert get rich fast way here]?
Booms and busts la fel, exista in orice sector al economiei. Nu tre sa studiezi mai mult de 10-20 ani de economie ca sa vezi ce bule au fost (unele cu efecte castrofale la nivel global) si nici nu tre sa fii un geniu ca sa le identifici pe alea care se repeta. Ca asa e omu` are mintea scurta si crede ca data viitoare va fi altfel.

In epoca "internetului" toata lumea are acces la mai toate instrumentele care pana acum erau rezervate catorva elite. Unul dintre ele este emiterea de moneda.
S-a intrebat un Gigel acu niste ani, ba, dar noi de ce luam chestia asta cu banii asa ca status quo, care-i spilu si de ce trebuie sa acceptam autoritatea aluia sau aluia. Gen, n-am putea si noi sa facem o moneda? Si ghici ce, bineinteles ca se poate, si atata vreme cat exista un mediu de schimb unde e acceptata, moneda aia (pe care o poate face orice "retardat") dintr-o data capata valoare, e mijloc de schimb.

Riscurile in astfel de "intreprinderi" nu le vad mai mari sau mai mici fata de orice alt segment investitional al economiei. Sunt cam aceleasi. Tii dolari sau euro la saltea si ti se pare ca e mai sigur decat sa tii bitcoin sau mai stiu eu ce shitcoin? Ghinion, castiga extrama dreapta alegerile in Italia, isi baga pwla`n toate politicile monetare europene, ori eventual refuza sa-si plateasca creditorii (vezi Grecia) si te pisi cu bolta pe toate hartiile din saltea. Acelasi rahat se poate intampla cu USD (vezi criza financiara 2007 declansata de "funny money" si falimentele Lehman, Bear Stearns si tot ce-a urmat dupa).

Faptul ca tu gandesti conservator si privesti partea de cryptomonede cu scepticism e alegerea ta. Totusi nu iti proiecta neincrederile asupra celor care poate inteleg ceva mai bine domeniul, sau care au un apetit de risc mai ridicat. Nu faci decat sa dovedesti ca nu intelegi suficient de bine domeniul.
Iar daca incerci sa protejezi pe unul sau pe altul de vreo potentiala teapa, stai linistit, nu ai nici o sansa (trust me i`ve tried).
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments

Last edited by Triplu_Z; 21-05-2019 at 13:13.
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2019, 13:23   #2379
polter
Senior Member
 
polter's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: UK
Posts: 4,462
Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca banii au inlocuit trocul s-au mai bine spus l-au echivalat ... moneda virtuala este echivalentul a ce?
Poti numi moneda un produs din nimic ?
Daca da te astepti sa aibe stabilitate ca banul? (banul e o garantie la banca al unui produs indiferent cat e de mare sau mica valaorea dar la mining cum aplici asta?
__________________
Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
...Un singur cuvant am: " Rusine " .
Server discord Lab501 https://discord.gg/FcDNnRe
polter is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2019, 14:01   #2380
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Bo$$$$, dolarul initial valora 1.67 grame de haur mancat-as talentu tau, ulterior l-au corectat la 1.15.

Evident, la un moment s-au trezit baietii ca daca mai tiparesc mult o sa depaseasca acoperirea in aur, asa ca au schimbat macazul si au decis ca dolarul este doar garantat si acoperit de guvernul USA, eliminand partea cu haurul. Drept urmare, tiparnita merge bine mersi.... Orice dolar ai azi, maine valoreaza mai putin, din simplul fapt ca bunurile materiale nu se multiplica, variabila este dolarul, constanta este reprezentata de bunurile materiale.
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Sistem mining! pareri/idei/sfaturi brhams Cutia de sub birou 187 24-05-2016 19:51
Surpriza! Cash Shop-ul pentru Street Fighter V, amânat LAB501 Nivelul2 0 25-03-2016 19:20
To BITCOIN sau not to Bitcoin? HappyGuy Placi video 4 12-03-2014 12:32
Recomandare pc pentru bitcoin mining piticu Cutia de sub birou 9 04-02-2014 18:48
T420 - what value-cash? jonyyybe Notebooks & netbooks 7 08-05-2013 19:36

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,092
Total Online: 3502

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.