lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-12-2010, 18:57   #1
john_sheppard
Senior Member
 
john_sheppard's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 650
Mentioned: 0 Post(s)


Default cel.ro, sau ...atentie la cap!

cautam ventilatoare enermax magma 12 sh cam slaba miscarea. ma uit la pcgarage ...indisponibil,sun la mediadot....nu se mai importa,intreb la emag...se aduce in 2 saptamani! zic...mai sa fie! ma uit si la cel.ro, scria...in stoc furnizor! zic...wow! in stoc furnizor ....sun, le zic ca vreau 2 bucati! si peste 6ore erau la mine pe radiator + inca o bucata luata sh.
si acum stau asa si ma intreb....ce furnizor are cel si nu au restul? sau....chiar nu se mai aduce acest model si la cel au mai ramas cateva bucati pe stoc
a fost prima data cand am fost la ei,altfel poate nu m-as fi amuzat un pic de mesajul de primire pus pe scara care ducea la livrare marfa: atentia la cap!

oricum...cine doreste enermax magma gaseste la cel.ro, momentan scrie in stoc!
john_sheppard is offline   Reply With Quote
Old 11-12-2010, 19:06   #2
DiaboRO
Ancient friend
 
DiaboRO's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 2,060
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu



Default

http://pc-coolers.ro/ventilatoare/ve...12-magma--1452
DiaboRO is offline   Reply With Quote
Old 11-12-2010, 19:09   #3
john_sheppard
Senior Member
 
john_sheppard's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 650
Mentioned: 0 Post(s)


Default

da....au adus probabil,acu cateva zile cand am fost la ei nu aveau si dupa nu m-am mai uitat
john_sheppard is offline   Reply With Quote
Old 11-12-2010, 20:20   #4
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Frate deci ei sunt importatori direct enervax,daca nu au ei nici cel.ro nu are de unde sa-ti faca rost...
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 11-12-2010, 20:21   #5
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Unele magazine mai tin stocuri. Dar daca importatorul nu are e mai greu.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 11-12-2010, 23:17   #6
alex17 GTX
Ancient friend
 
alex17 GTX's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: OC Club
Posts: 382
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

CEL.ro e foarte ok. Cand am luat monitorul peste tot era in jur de 700 ron. A doua zi l-au scumpit pcgarage, dupa aia si mediadot, la emag era dinainte 850, numai la cel a ramas inca vreo 2 saptamani 740 ron.

Titlut thread-ului nu e foarte sugestiv. Pana sa citesc am crezut ca este vorba de o parere negativa.
alex17 GTX is offline   Reply With Quote
Old 29-03-2011, 01:58   #7
crabu
Member
 
Join Date: Feb 2011
Location: Bucuresti
Posts: 142
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to crabu
Default

NU as vrea sa para a reclama, dar decateori cumpar cate ceva la ei gasesc cel mai bun pret de obicei. Nu am avut inca nevoie de service la ei ca sa vedem cum se pereznta si pe partea asta, sper sa nici nu am.
crabu is offline   Reply With Quote
Old 29-03-2011, 09:43   #8
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Eu aici citesc primele păreri pozitive despre cel.ro. În rest, numai de "bine". Am evitat pe cât posibil să iau de la astfel de reselleri și am cumpărat pe cât posibil cât mai de "aproape" de importator, pentru a se evita plimbările neverosimile de componente dintr-un colț în altul al orașului.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2012, 16:07   #9
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

desi dezgrop un topic mai vechi, vreau totusi sa mentionez si experientele mele cu cel.ro

sistemul meu actual e luat in totalitate de la ei (acum 3+ ani) plus vreo 2 monitoare si alte maruntisuri. de profesionalism... nu spun ca nu se pune problema, oamenii parca sunt la brutarie si nu la un magazin it&c. curierul mi-a venit la usa cu toate cutiile si chiar in fata mea scapa cutia cu carcasa (!!!) plus sacosa in care erau celelalte era rupta (deci clar alte incidente).

dar cu toate astea, toate piesele au fost si sunt in continuare la randament maxim, nu am avut nici o problema cu nici un produs cumparat de la ei. de aici se intelege si faptul ca nu stiu cum e cu garantia lor, daca sunt sau nu seriosi.

oricum pe net umbla tot felu de povesti si intamplari legate de ei si am preferat in ultimul timp sa-i evit.
codpin is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2012, 16:47   #10
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

De la ei am luat un laptop pt un prieten care inca merge super de vre=o 2 ani si o tastatura faina la super pret de doar 75ron, iar in toate magazinele era minim 120 maxim 150ron

Thrust Elight

Initial am crezut ca e resigilata sau ceva de genul insa nu era nici o urma de folosinta, sediul e amplasat intr-o cladire ciudata ca la inceput mi-a lasat de gandit insa servirea a fost rapida, mi-au desfacut produsul, mi-au facut chiar si test fara sa coste nimic, ma intrebat tipul daca imi convine produsul etc, pcg te taxeaza sau altii... chiar mi-au placut cei de la cell

Last edited by agarici cu pedale; 14-03-2012 at 16:50.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2012, 21:52   #11
allex06
Member
 
Join Date: Mar 2012
Location: Sibiu
Posts: 48
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am luat de doua ori de la ei.Prima data un monitor care s-a stricat si a trebuit sa il trimit in garantie.A durat vreo 2-3 saptamani dar s-a rezolvat si nu m-a costat transportul nimic.A doua oara am luat un tv,un lcd.Am avut proasta inspiratie sa il platesc cu ordin de plata din alta banca...ce sa zic vreo 5-6 zile m-au aburit ca nu au intrat banii,la telefon ma dadeau de la unu la altu,sa vedem,va sunam...intr-un final,dupa vreo 12 zile dupa ce am platit,intre sarbatori,am primit si Tv-ul ...inainte sa il cumpar am sunat pt proforma si m-i s-a confirmat ca e pe stoc la ei ))
allex06 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2012, 17:26   #12
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ordinul de plata e o prostie... am luat si eu o tapa de genul asta, m-am lecuit.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2012, 20:35   #13
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ordinul de plata este o necesitate pentru firme.
Si nu vorbesc de cumparari in valoare de 3 lei tranvai.
Sunt sume pe care nu le poti plati cu cardul sau cash conform normelor VISA/MASTERCARD/Bancilor sau conform Codului Filscal (in cazul cash-ului)
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-2012, 11:08   #14
AbbyY
Member
 
AbbyY's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Location: Bucuresti
Posts: 42
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sie eu sunt de acord ca-s cam varza la capitolul client service. Insa la preturi rup de multe ori concurenta mergand in dumping pe promotii. Ultima chestie luata acum o luna de la ei e un rucsac Everki Titan pentru un Asus G74SX care a fost la 5 bulioane fata de 6 sau peste 6 la garaj sau emag.
AbbyY is offline   Reply With Quote
Old 14-05-2012, 07:14   #15
BlackLoTuS
Senior Member
 
BlackLoTuS's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Germany
Posts: 2,186
Mentioned: 8 Post(s)


Send a message via Skype™ to BlackLoTuS
Default

Prima achizitie facuta la CEL.ro..bineinteles datorita pretului..Am achizitionat un monitor LG 24 de la ei, la sfarsitul lunii decembrie, care sa defectat.Nu este o problema fizica, nu pixeli sau alte probleme de acest gen ci una de soft.In urma cu o saptamana amicul pentru care l-am comandat ma sunat si mi-a spus ca monitorul a ramas blocat pe o limba chinezeasca, indiferent pe ce buton/led apasa pe monitor acesta afiseaza doar tipul de conexiune(DVI) si 4 caractere chinezesti.Nu se mai poate seta nimic la el, nu luminozitate, nu contrast, nu nimic.Aceleasi 4 caractere indiferent pe ce buton/led apesi.Le-am scris mai acestora pe adresa de mail afisata pe site, iar raspunsul a venit:

Garantia pentru monitoare si televizoare LG se efectueaza in baza certificatului de garantie emis de catre
LG, prezent in cutia produsului.
Lista centrelor autorizate LG este trecuta pe certificatul de garantie LG.
LG Service Center: 031.435.99.00 | 031.228.35.42

corsar online srl
Dan Neacsu

Iuliu Maniu nr.7, Sector 6 , Bucuresti


Ca reselleri, nu ei trebuie sa se ocupe de probleme? Eu trebuie sa ma pun sa caut o firma unde sa trimit monitorul ?
As aprecia un mic sfat din partea acelora care cunosc astfel de probleme, care din pacate au mai trecut prin asa ceva...N-am timp de umblaturi si sincer ma asteptam ca la orice produs pe care-l cumpar din magazin, magazinul ca reseller/retailer sa se si ocupe de problemele aparute.

+web
http://www.cel.ro
[email protected]
__________________
Only God can Judge me...others are IgnoreD

Last edited by BlackLoTuS; 14-05-2012 at 07:24.
BlackLoTuS is offline   Reply With Quote
Old 14-05-2012, 08:17   #16
Chipicao
Ancient friend
 
Chipicao's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 3,513
Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Chipicao
Default

Sunt intr-adevar producatori care fac asta (nu tine de magazin); au centre de service proprii sau au incheiat acorduri cu diverse firme, si te duci cu produsul direct la ei. Din cate stiu eu, responsabil cu garantia este cel care emite certificatul.
Reseler-ul oricum nu este in masura sa ti-l repare, tot la acele centre de service ar ajunge.
Spre exemplu Sony si Panasonic procedeaza asa de un car de vreme, probabil si alti producatori.

Dupa parerea mea este un avantaj, pentru ca elimini "the middle man", primesti produsul inapoi mai repede si nu te mai intereseaza daca magazinul respectiv da faliment sau e neserios la garantii. Iar tu nu trebuie sa cauti nimic, lista o ai intr-adevar pe certificatul de garantie. In loc sa te duci cu el la magazin te duci la service. Nu e tot un drum pentru tine?
__________________
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Last edited by Chipicao; 14-05-2012 at 08:26.
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 14-05-2012, 09:24   #17
BlackLoTuS
Senior Member
 
BlackLoTuS's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Germany
Posts: 2,186
Mentioned: 8 Post(s)


Send a message via Skype™ to BlackLoTuS
Default

Nu e vorba de drum, eu sunt din Arad, nu din Bucuresti.Da, intr-adevar la acest aspect nu m-am gandit, dar am zis sa nu ma mai chinui sa dau pe telefoane, sa platesc curierate.In acest caz ma voi uita pe certificatul de garantie si voi lua legatura cu ei.mersi frumos Chipicao.
__________________
Only God can Judge me...others are IgnoreD
BlackLoTuS is offline   Reply With Quote
Old 14-05-2012, 10:01   #18
ursulache
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Île-de-France
Posts: 1,833
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

E mai bine asa, pentru ca e posibil sa ai centrul de garantie la tine in oras si atunci nu mai platesti curierat/transport.
ursulache is offline   Reply With Quote
Old 15-05-2012, 14:54   #19
495
Senior Member
 
495's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Preston, UK
Posts: 1,907
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cand am avut probleme cu primul lcd benq, flickering cei de la pcgarage mi-au recomandat sa vorbesc direct cu cei de la service din alesd, bihor. Asa am facut si am economisit ~saptamana.
__________________
495 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-2012, 15:00   #20
varz
VIP
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 464
Mentioned: 0 Post(s)


Default

La BenQ oricum ei iti platesc curierul. Tu nu trebuie decat sa-i anunti ca ai un produs defect. In rest, ei trimit curierul la tine acasa, pe banii lor.
__________________
Lurk moar!
varz is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
ATENTIE - Introducerea scorurilor pe HWBot se poate realiza exclusiv pe hwbot.org Monstru Overclocking & benchmarking 8 09-07-2010 10:24

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,091
Total Online: 2984

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.