lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi de baza
Connect with Facebook

Placi de baza De la pico-ITX pana la extended-ATX


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-08-2009, 14:02   #1
DaLiu
Member
 
DaLiu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Brno, CZ
Posts: 126
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via MSN to DaLiu Send a message via Yahoo to DaLiu Send a message via Skype™ to DaLiu
Default Asus Maximus 2 Formula probleme cu temperatura

Dupa cum zice si numele topicului nu sunt multumit deloc de racirea stoc de pe placa de baza, am citit pe xtremsystems sute de pagini cum poti remedia racirea pe placa asta dar in cazul meu nu ajuta din 2 motive, placa este stramba de fabricatie si tot ansamblul nu sta drept pe ea, astfel ca radiatorul de pe NB nu face contact perfect cu pastila si astfel am ajuns sa am in full load 67 grade, SB-ul nu sare de 57 grade, nu e o temperatura prea mare tinand cont ca chipsetul rezista pana la 90 de grade parca dar vreau sa schimb toata racirea cu componente Thermalright, pentru NB si SB am 2 x HR-05 SLI iar pentru mosfeti urmeaza sa cumpar componentele necesare sa pot schimba toata racirea, problema care mi-o pun este ca la P45 NB-ul nu e protejat ca la X48 de exemplu si mi-e sa nu ciobesc pastila cand pun HR-05 SLI-ul pe el, plus ca prinderea nu are arc sau ceva de genu sa zici ca nu pune asa mare presiune pe NB. Puteti sa-mi oferiti ceva solutii?
__________________
Diablo 3 Crafting - http://www.twitch.tv/daliu
DaLiu#1842
DaLiu is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2009, 10:43   #2
Red-Dog
Ancient friend
 
Red-Dog's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 309
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Uite man,atasez un print in orthos la un E8600@4GHz pe maximus II ,temperaturi cat se poate de normale,ambient 29 grade ...neasteptat de ok ptr mine.spre deosebire de cum a venit placa ,am dat racirea jos si curatat tot ,am pus AS5 si la montare am pus la suruburile care prind heatsink-ul in zona la NB chiar si 2 saibe( ceva gen cum ai si tu la HR-05 SLI IFX in pachet)
Am castigat in jur de 3 grade la SB/NB ,placa de baza a scazut si ea in temperatura cu 3-4 grade multumita lui SI-128 SE care sufla perpendicular.

La tine placa de baza este exclus sa fie stramba ,sigur racirea nu calca ok.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	001.jpg
Views:	644
Size:	916.6 KB
ID:	746  
Red-Dog is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2009, 10:55   #3
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

DaLiu, cu ce ai masurat temperatura de pe NB/SB?
Daca toata placa e stramba, atunci scoate-o din carcasa, da jos TOT de pe ea si vezi cum sta fara niciun sistem de racire etc.

E foarte buna sugestia lui Red-Dog de a curata si schimba pasta de pe componente. Totusi, banuiesc ca ai facut deja asta.

Cat despre pastila, si eu am P45. Si imi statea si mie stramb radiatorul pentru ca era fortat de inelul de fixare de la coolerul CCF. Acum am reusit sa-l repozitionez si e ok. Si mie mi-a fost groaza putin sa ciobesc pastila, dar sa stii ca e mai rezistenta decat credem Evident, asta nu inseamna sa o fortam.

Btw, te-ai gandit la varianta racirii cu apa?
__________________
eXpanding Limits
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 09-08-2009, 11:48   #4
DaLiu
Member
 
DaLiu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Brno, CZ
Posts: 126
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via MSN to DaLiu Send a message via Yahoo to DaLiu Send a message via Skype™ to DaLiu
Default

Deci am desfacut de 3 ori tot ansamblul racirii de pe placa de baza si nu exista sa nu o fi asezat cum trebe, cand ma uit din profil cum calca radiatorul pe NB se vede clar ca in partea stanga calca bine si in partea dreapta e cel putin 1 mm spatiu liber si oricum as incerca (piulite adaugate) nu pot sa fac sa fie contact perfect. Am atasat o poza, e facuta dupa ce am dat a 2-a oara ansamblul jos, priviti cum calca radiatorul pe mosfeti, se vede clar in partea dreapta in poza cat de stramba e placa.

P.S. Piciorusele alea de cauciuc ce le vedeti in poza de pe radiatorul NB sunt date jos acum si tot nu face contact mai bun, am pus si piulite intre suruburile de sub placa de baza si placa, urmatorul pas este sa schimba toata racirea cu componente custom, HR-05 SLI direct pe NB si SB si Enzotech pentru mosfeti. Din ce se vede in poza cu prime95 si temperaturile, SB-ul e foarte ok cu temperatura, calca bine radiatoru pe SB din motivul ca chipsetul nu e pe centrul placii. Am citit pe forumuri, mai sunt cazuri cu placi foarte strambe, sincer puteam sa o trimit la garantie dar sunt multumit de exemplar si nu vreau sa-l schimb sa primesc una buna dreapta dar care sa nu se comporte la fel in overclock.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	untitled.jpg
Views:	1131
Size:	473.9 KB
ID:	750   Click image for larger version

Name:	DSC00943.jpg
Views:	1210
Size:	457.5 KB
ID:	751  
__________________
Diablo 3 Crafting - http://www.twitch.tv/daliu
DaLiu#1842

Last edited by DaLiu; 09-08-2009 at 12:05.
DaLiu is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Asus M4A79XTD EVO - primele informatii Micutzu Stiri 0 03-08-2009 14:40
Probleme GeForce 6200 eXpander Overclocking & benchmarking 2 28-07-2009 11:48

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,120
Total Online: 3668

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 20:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.