lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-12-2018, 14:17   #1721
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pai de ce nu ai luat de pe amazon?
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 28-12-2018, 15:37   #1722
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Stie cineva cum decurge o garantie la o componenta cumparata pe firma? Cum trebuie procedat? La ce sa ma astept?
Am trimis produsul joi (13.12.2008), a ajuns (conform awb-ului) luni (17.12.2008). Ieri (27.12.2018) am fost sunat de la firma (eu fiind in concediu) ca mi-a venit pachet de la PCGarage.

Produsul a fost inlocuit (mouse Corsair Glaive care facea double left click la click simplu). Ma declar multumit, mai ales ca totul s-a intamplat in perioada asta aglomerata de sarbatori.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2019, 13:31   #1723
Fallen
Senior Member
 
Fallen's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Location: Bucuresti
Posts: 411
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si tie?
Mi-a facut si mie double click in prima saptamana dupa ce l-am cumparat, insa l-am folosit mai des in gaming si acum, la jumatate de an, nu mai face asa ceva.
Doar in prima saptamana mi-a facut.

Oricum, prosti mousi)
__________________
Fost membru computergames forum.
Rating: http://forum.lab501.ro/showpost.php?...66&postcount=3
Fallen is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2019, 14:42   #1724
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Și eu am sesizat aceeași problemă cu un mouse Corsair Glaive, câștigat de Alex la workshop. Prima dată când a apărut problem am zis că mi se pare, dar observ că mai au și alții aceeași problemă, noroc cu un G403 pe care îl folosesc în paralel.
Nu am renunțat la Glaive pentru că Moșul a fost darnic și a venit cu o tastatură Corsair K70 MK2 RGB MX red... iar în combinație cu Glaive... culorile se sincronizează la ambele
Dacă problema persistă o să deschid ticket RMA la Corsair.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 02-01-2019, 15:18   #1725
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Fallen View Post
Si tie?
Mi-a facut si mie double click in prima saptamana dupa ce l-am cumparat, insa l-am folosit mai des in gaming si acum, la jumatate de an, nu mai face asa ceva.
Doar in prima saptamana mi-a facut.

Oricum, prosti mousi)
Nu cred ca mouse-ul in sine e problema, ci switch-urile Omron. Mai am un Mad Catz RAT 5 cu aceeasi problema. Insa pana la urma, da, e vina celor de la Corsair ca nu schimba switch-urile.

Problema mare e ca se duc repede, ambele( RAT5 si Glaive) s-au busit in mai putin de un an, RAT5 in doar 3-4 luni, Glaive dupa vreo 6-7 luni. Asta in conditiile in care n-au fost folosite prea mult, doar seara 2-3 ore max, in desktop, gaming foarte putin, in weekend cateva ore.

Ma astept sa se strice, sunt chestii mecanice, dar nu asa repede, mai ales in gama lor de pret. In fine, sunt chestii facute pe banda in China, cat mai ieftin, iar apoi vandut cu adaos enorm.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2019, 17:39   #1726
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Schimbați switch-urile cu solder station, se găsesc pe net, pe ebay.
Sau luați mouși cu switch-uri schimbabile.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2019, 18:43   #1727
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Amuzant
De parca toata lumea are acasa solder station si are timp si chef sa desfaca mouse-ul, sa schimbe switch-urile si sa-l asambleze.

Am dat bani pe mouse-ul ala, nicaieri n-a fost specificat ca trebuie sa-i schimb ceva, ma astept sa mearga si sa tina un pic.

Naiba stie cum, mai demult aveam chestii mult mai ieftine, dar in acelasi timp si mai fiabile, mi-am luat ceva mouse "optic" prin '99 (era o diferenta uriasa fata de cel cu bila), m-a tinut de m-am plictisit, a mers ani de zile fara probleme si a costat destul de putin.

Acum avem RGB, luminite, senzor de nspe mii dpi, dar si preturi de te indoaie, dar culmea, se strica dupa cateva luni.

Si cu tastatura e la fel, am un K95 RGB Platinum, e foarte ok, nu zic, RGB, switch-uri mecanice (mx speed), macro keys, volume control, etc. Are pana si ceva procesor inauntru. Minunat.

Dar nu intra in BIOS, trebuie din Windows apasat Windows Key + F1 ca sa intre tastatura in ceva mod special. Mi se pare o porcarie uriasa. Pai daca mi se buseste Windows-ul ce fac? Sau daca am computer nou si trebuie sa instalesz Windows de la zero. Nu pot intra in BIOS. Fa un switch mecanic pe ea sa pot s-o folosesc si in BIOS mode.

In fine, asta e, concluzia e ca unele chestii trebuie luate cu garantie din belsug la firme ok. Altfel risti sa te bucuri de ele foarte putin.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2019, 18:49   #1728
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Amuzant
....

Si cu tastatura e la fel, am un K95 RGB Platinum, e foarte ok, nu zic, RGB, switch-uri mecanice (mx speed), macro keys, volume control, etc. Are pana si ceva procesor inauntru. Minunat.

Dar nu intra in BIOS, trebuie din Windows apasat Windows Key + F1 ca sa intre tastatura in ceva mod special. Mi se pare o porcarie uriasa. Pai daca mi se buseste Windows-ul ce fac? Sau daca am computer nou si trebuie sa instalesz Windows de la zero. Nu pot intra in BIOS. Fa un switch mecanic pe ea sa pot s-o folosesc si in BIOS mode.

In fine, asta e, concluzia e ca unele chestii trebuie luate cu garantie din belsug la firme ok. Altfel risti sa te bucuri de ele foarte putin.
Verifică pe ce port USB este conectată tastatura. Eu am K70 MK2 și nu am asemenea probleme.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 02-01-2019, 20:31   #1729
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Este ~17USD o stație de lipit decentă. Sigur, mai trebuie și skilluri și pasiune spre așa ceva.

Altfel suntem o societate de consum. După ce am avut parte de problemele cu switch-urile la doi mouși Logitech acum cred ... 10 ani? mi-am dat seama că switch-urile astea sunt un fel de consumabil, cam cum este ambreiajul la mașini.

La un moment dat se duce și atunci trebuie să îl repari.

Dacă pică în garanție, perfect... îl trimiți la ăia să se ocupe ei.
Pică în afara garanției, atunci cumperi switch-uri și le schimbi sau rogi pe cineva să ți le schimbe.

Uită-te la Asus ROG Gladius, mouse-ul ăla de exemplu are switch-uri de schimb în cutie, dacă se duc alea originale le schimbi singurel și îți vezi de viață. Hai să facem o flotare logică, de ce Asus a făcut chestia asta cu switch-uri self-serviceable?
Cumva pentru că ditamai firma înțelege problema și că nu se poate baza pe niște switch-uri Omron care oricum sunt printre cele mai bune de pe piață?

https://rog.asus.com/articles/guides...e-rog-gladius/

Repet, și o spun fără nici un fel de răutate, aici nu este softpedia, nu este cg, nu este mygarage. Aici este o comunitate de entuziaști, nu ne plângem, nu ne turnăm cenușă în cap. Sau ne punem, dar când ne săturăm de jelit la lună, punem mâna și rezolvăm problema.

Pentru tastatură cred că ai ceva setare în BIOS legată de USB legacy, XHCI, etc. care îți strică ploile.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 02-01-2019, 20:54   #1730
Fallen
Senior Member
 
Fallen's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Location: Bucuresti
Posts: 411
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Amuzant
De parca toata lumea are acasa solder station si are timp si chef sa desfaca mouse-ul, sa schimbe switch-urile si sa-l asambleze.

Am dat bani pe mouse-ul ala, nicaieri n-a fost specificat ca trebuie sa-i schimb ceva, ma astept sa mearga si sa tina un pic.

Naiba stie cum, mai demult aveam chestii mult mai ieftine, dar in acelasi timp si mai fiabile, mi-am luat ceva mouse "optic" prin '99 (era o diferenta uriasa fata de cel cu bila), m-a tinut de m-am plictisit, a mers ani de zile fara probleme si a costat destul de putin.

Acum avem RGB, luminite, senzor de nspe mii dpi, dar si preturi de te indoaie, dar culmea, se strica dupa cateva luni.

Si cu tastatura e la fel, am un K95 RGB Platinum, e foarte ok, nu zic, RGB, switch-uri mecanice (mx speed), macro keys, volume control, etc. Are pana si ceva procesor inauntru. Minunat.

Dar nu intra in BIOS, trebuie din Windows apasat Windows Key + F1 ca sa intre tastatura in ceva mod special. Mi se pare o porcarie uriasa. Pai daca mi se buseste Windows-ul ce fac? Sau daca am computer nou si trebuie sa instalesz Windows de la zero. Nu pot intra in BIOS. Fa un switch mecanic pe ea sa pot s-o folosesc si in BIOS mode.

In fine, asta e, concluzia e ca unele chestii trebuie luate cu garantie din belsug la firme ok. Altfel risti sa te bucuri de ele foarte putin.
De cand timp ai tastatura?
Am aceeasi tastatura (K95 RGB Platinum) si deja la mine o iau culorile razna.
Pe anumite taste nu se aprind anumite culori.

Uneori, dupa ce intru in desktop, mouse-ul nu functioneaza.
Alteori, nu functioneaza nimic legat de tastatura si mouse, iar aplicatia imi arata un semnul exclamarii pe fundal rosu.

In viata mea n-am vazut soft mai prost decat la Corsair. La fel de prost era si Corsair Link.
Pai la munca am tastatura logitech, mouse si casti si aplicatia este impecabila. O problema n-am avut cu ele.

Mie imi intra in bios ).
__________________
Fost membru computergames forum.
Rating: http://forum.lab501.ro/showpost.php?...66&postcount=3

Last edited by Fallen; 02-01-2019 at 20:57.
Fallen is offline   Reply With Quote
Old 03-01-2019, 00:41   #1731
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Verifică pe ce port USB este conectată tastatura. Eu am K70 MK2 și nu am asemenea probleme.
Am avut K70 Lux si era ok, K95 e mai smechera aparent. La K70 aveam un switch in spate cu mai multe pozitii, dar din ce retin mergea indiferent de pozitie. La K95 nu exista switch-ul, se poate seta doar din soft (polling rate), dar nici asa nu merge, trebuie apasat F1 + windows lock keyy (a treia tasta speciala din stanga sus), moment in care intra intr-un mod special si e redetectata de sistem (icue nu o mai vede).



Quote:
Originally Posted by Fallen View Post
De cand timp ai tastatura?
Am aceeasi tastatura (K95 RGB Platinum) si deja la mine o iau culorile razna.
Pe anumite taste nu se aprind anumite culori.

Uneori, dupa ce intru in desktop, mouse-ul nu functioneaza.
Alteori, nu functioneaza nimic legat de tastatura si mouse, iar aplicatia imi arata un semnul exclamarii pe fundal rosu.

In viata mea n-am vazut soft mai prost decat la Corsair. La fel de prost era si Corsair Link.
Pai la munca am tastatura logitech, mouse si casti si aplicatia este impecabila. O problema n-am avut cu ele.

Mie imi intra in bios ).
O am de un an, pana acum n-am avut probleme cu ea. Da, Corsair Link nu era chiar stralucit, dar na, asta e. iCUE e cam la fel, ce sa zic. Pt mine e ok ca am si mouse si tastatura Corsair si sursa (RM750i) si vad detalii despre tot, imi arata cat consuma sursa, detalii despre ventialtoare, temperatura, etc. Si vede si senzorii de pe procesor, placa video, etc. Eu zic ca e decent.

Daca ne-ar muta un moderator divagatiile astea intr-un thread separat despre probleme Corsair ar fi super, chiar cred ca ar fi util sa mai discutam despre ele.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 05-03-2019, 20:07   #1732
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Azi am primit mail de la PC Garage precum ca trebuie sa-mi opreasca 10% din valoarea produsului din cauza ca as fi zgariat , manipulat gresit produsul, respectiv un NAS Synology DS118.

Mi-au trimis poza cu semnele , semne pe care si eu le-am vazut de cand am primit NAS-ul dar nu le-am luat in seama pentru ca erau foarte mici si am zis ca or fi din procesul de fabricatie sau de la ambalare.

Cum initial nu am avut de gand sa returnez produsul, nu le-am semnalat imediat, nici nu credeam ca mi le pot imputa ca le-as fi facut eu.

Din fericire am facut poze imediat cum am desigilat NAS-ul poze pe care le am si acum drept dovada ca NAS-ul asa a venit cu acele semne in ambalajul lui.

Se poate vedea data si ora cand au fost facute in propietatile lor sau exif, deci imediat dupa ce l-am primit de la curier

Acum intrebare e daca aceste poze pot fi socotite dovezi intr-o eventuala plangere la ANPC



Si aici https://i.postimg.cc/pXVTcBCh/Syn.jpg e poza la care fac ei referire, bineinteles ca ei au facut poza cu zoom si dintr-un alt unghi in care se vad mai bine acele semne, dar si in pozele mele se vad daca se face zoom pe poze.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 05-03-2019, 21:02   #1733
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca nu stiu ce e ala exif te pun sa faci expertiza tehnica.
Da pozele pa PC Garaj, ca ei sigur stiu ce e ala exif.
Daca nu vor Dai la ANPC si vezi ce zic aia.
Sau te pregatesti de proces daca merita osteneala, ca acolo sigur poti aduce experiza si o vor suporta ei ca parte de chelt de judecata cand castigi.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-2019, 21:16   #1734
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Le-am trimis mail cu raspuns si cu pozele atasate, astept raspuns sa vad ce-mi vor spune.
O sa fac plangere la ANPC sa vad daca se rezolva ceva daca nu se solutioneaza returul, NAS-ul a costat 850 lei, de ce sa platesc 85 de lei cand eu stiu ca nu sunt vinovat, daca il loveam eu imi asumam asta si as fi acceptat sa platesc cei 10%, mi s-ar fi parut corect, dar cand ma stiu nevinovat mi se pare absurd si un abuz din partea lor.

Oricum acele semne sunt minuscule, dar recunosc ca m-am intrebat si eu de sunt acolo.

si cand l-am returnat ma intrebam in sinea mea daca pot zice ca eu le-am facut si uite ca asta s-a intamplat.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2019, 10:46   #1735
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Frate, s-a ajuns in stadiul in care trebuie sa faci filmare cind desigilezi produsul, si poze.

Astia cauta orice chichitza sa iti futa garantia sau sa iti refuze produsul cu probleme/returul in termenul si conditiile legale.

Sint stan patitul, ocice cumpar, sotia filmeaza in timp ce eu vorbesc si prezint produsul cind il desigilez, ora la care se face filmarea, actele de transport curier, magazinul de unde l-am cumparat, etc.

Cumperi cu buna credinta si primesti resigilate, fwtute, lovite etc...

Mai bine te duci si cumper personal cu desigilare si inspectare pe bancul de proba la ei, pierzind dreptul de retur decit sa ai toate drepturile de retur si sa te trezesti cu situatii de gen.

Si daca produsul e zgiriat, sau altele, ii faci filmare pe loc linga vinzatorul lor si ii faci de c@cat asa cum merita, cu clienti in magazin, zici tare sa fii auzit, frate asta e prosdus nou, asta vindeti voi, lovite, etc.
Asta merita jegosii, niste scirbe ordinare.

Documentati-va bine de tot inainte de cumpara ceva, traim intr-o lume a sacalilor si consumerismului.

S-a ajuns la situatii cu placa video in mina si cu actele in regula, o trimiti la garantie si aia de acolo pun letconul pe o componenta SMD si zic ca placa are interventii sau ca e umblata sau chiar iti rup o piesa SMD de pe placa ca sa invalideze garantia si sa o sugi cu brio si cu tot ANPC-ul care sint mina in mina cu ei si iau cota parte.

Sint stan patitul vorbesc cu dovezi.

Una dintre ele:

https://forum.lab501.ro/showpost.php...&postcount=102

Cascati de 10 ori ochii inainte, decit sa beliti plua dupa ce ati dat banu', cu jegosii astia de la noi.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 06-03-2019 at 10:58.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2019, 13:47   #1736
cerulliber
Senior Member
 
cerulliber's Avatar
 
Join Date: Aug 2018
Location: Bucharest, Romania
Posts: 444
Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Default

geizhals.eu pt meniu engleza si vorbiti cu prietenii din Germania pt transport.
eu asa o sa fac.
cerulliber is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2019, 14:32   #1737
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mi-au dat răspuns cei de la garaj și anume ca :
"Orice reclamatie privind starea unui produs se face imediat dupa receptia produsului. PC Garage isi pastreaza punctul de vedere mentionat anterior."

Știți cumva cat durează sa primesc un răspuns de la ANPC după ce depun reclamație sau e un caz pierdut ?
Ideea e ca stau cu banii blocați la ei pana se rezolvă sau nu.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2019, 14:44   #1738
faraverete
Senior Member
 
faraverete's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Cluj-Napoca
Posts: 579
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am reclamat o data fan curier la ANPC
Dupa 3-4 saptamani, am fost sunat de ceva sefulyk de la fan curier ca se rezolva totul si'mi primesc produsul urmatoarea zi inapoi (aveam un laptop blocat la ei care refuzau sa'l livreze, desi ei insistau mereu ca m'au sunat in restul de 4-5 dati)

Daca tin bine minte, ANPC ziceau 30 de zile de la reclamatie
__________________
The only limit is your own imagination
faraverete is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2019, 16:36   #1739
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am primit raspuns de la ei referitor la cazul de mai sus cu cel.ro, in fix 30 zile, termenul legal...
Le-am trimis pozele de la depanero si pozele facute de mine si dobitocul ala pentru ca altfel nu il pot categorisi, s-a uitat numai la pozele de la depanero spunind ca este posibil sa fie sau sa nu fie zgirietura si sa angajez un IT expert constatator pe care il platesc eu si apoi sa revin...

Adica sa fac eu si treaba lor.
Desi am scris clar si raspicat ca pozele trimise de mine sint facute IN MOMENTUL IN CARE MA AFLAM LA cel.ro SA RIDIC PLACA de la ei dupa ce au primit-o de la jegpanero, poze in care nu se vede nicio zgirietura, nicaieri...
Logic ca placii nu aveau cum sa-i "treaca zgirieturile" intre timp si ca ele tebuiau sa fie vizibile dar NU erau...
Ai sub 10% sanse sa rezolvi cu ANPC, sint mina in mina, mai mult ca sigur...
O sa primesti raspuns gen "in pozele trimise de dvs sint vizibile zgirieturi" s.a.m.d...
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 07-03-2019 at 00:33.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2019, 17:27   #1740
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai da, sunt zgârieturi, erau de cand am scos produsul din ambalaj, asta era și ideea ca ele existau pe produs imediat cum l-am primit de la curier, nu le-am facut eu între timp.
Da, ei pot spune ca le-am facut eu chiar cand am scos produsul din ambalaj, ca poate l-am lovit de ceva, etc. deși eu m-am purtat ca si cu un bebeluș cu NAS-ul.

Singura sansa era sa fi filmat cand am desfăcut NAS-ul din ambalaj ca să am o dovadă clară si nici atunci nu era sigur dupa spusele lui DjLeco

In fine, daca durează asa mult un răspuns de la ANPC, e clar ca erau sanse minime sa rezolv ceva.

M-am lipsit de cei 10% până la urmă, nu aveam chef sa stau cu banii blocați la ei 1 lună de zile si nici timp si dispoziție pentru anchete, dovezi, dat în judecată, expertize....

Cat de șnapani să fiți măgarilor de la Pc Garage să faceți asa ceva, sa te bucuri ca ciupești niste bani din aia 10% pe niște acuze nefondate si neadevarate.

Praful si pulberea sa se aleaga de ei, faliment cat mai rapid le doresc, dracu mai cumpără de la ei.

Am zis ca sa cumpar de la ei ca sunt mai serioși si nu sunt ca cei de la CEL sau alte lepre de magazine care fac astfel de lucruri dar m-am inselat, același produs la același preț era si la Cel.ro, am sărit din lac in puț (

Deci mai există vreun magazin in Romania in care sa ai încredere ca nu fac astfel de faze ?
Danos is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,143
Total Online: 3705

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 07:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.