lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 03-06-2017, 10:37   #1
kirathresh
Member
 
Join Date: Jun 2017
Location: Bucuresti
Posts: 40
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default Implementare 1080ti pentru watercooling ?

Salutare, noua comunitate [ noua cel putin pentru mine, deoarece mi-am petrecut majoritatea timpului pe "garaj"]
Apelez la ajutorul vostru.
Sa va introduc si voua putin situatia mea. De 2 luni imi achizitionez noile componente pentru platforma Kaby Lake. Pana in prezent am cumparat CPU + MB + RAM, pe lista urmand GPU, iar dupa GPU componentele pentru watercooling.
Pe data de 10 a lunii acesteia adun suficient buget sa cumpar o placa video (4500 lei).
Insa nedumerirea mea este ce implementare sa aleg.
Doresc sa adaug un fullcover pe aceasta, deci va rog, daca veniti cu sugestii, asigurati-va in prealabil ca exista fullcover compatibil ( verificati aici :
https://www.ekwb.com/configurator/ )
Am decis sa deschid acest topic cu o saptamana inainte de achizitie tocmai pentru a fi sigur ca fac cea mai buna alegere.
Unele dintre modelele pe care am pus ochii ar fi:
Asus Strix O11G
Gigabyte Xtreme
EVGA FTW3 ( cea cu 3 ventilatoare) iar fullcover-ul, conform EKWB, ar aparea in curand
Pusesem ochii si pe Zotac AMP Extreme (nu core edition) insa am renuntat la idee deoarece EK nu planuieste sa faca fullcover pentru acest model.
Insa sunt deschis si altor implementari. Va fi cea mai importanta componenta pe care o voi pune in sistem si nu vreau sa imi para rau de alegerea facuta.

Multumesc anticipat.

Last edited by kirathresh; 03-06-2017 at 22:25.
kirathresh is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2017, 16:07   #2
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Bine ai venit.
De ce nu iei in calcul un FE daca tot intentionezi sa pui apa?
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2017, 17:09   #3
kirathresh
Member
 
Join Date: Jun 2017
Location: Bucuresti
Posts: 40
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

pentru ca ma gandeam ca modelele non-refference ar fi mai bune. Vin cu un boost mai mare de MHz din fabrica, probabil au o stabilitate mai buna la OC fata de modelele de referinta (din moment ce unele au custom pcb).
Insa probabil ma insel. De aceea am decis sa deschid un topic. Pentru ca sunt confuz.
Pot atinge performantele unui msi gaming X (de exemplu) sau al unui asus o11g doar prin pur OC pe un model FE?
kirathresh is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2017, 19:52   #4
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Pentru apă, FE all the way.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2017, 20:03   #5
kirathresh
Member
 
Join Date: Jun 2017
Location: Bucuresti
Posts: 40
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

ati putea totusi sa si argumentati de ce ati alege FE in locul unui after market?
si alta intrebare: care model de referinta sa il iau? gigabyte/asus/evga?
kirathresh is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2017, 20:04   #6
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Clar, pentru apa mergi pe FE. Cu design-ul de referinta gasesti waterblock-uri full care vor raci cum trebuie toate componentele esentiale. Placile din seria asta nu se mai deosebesc unele de altele prin VRM-uri bulletproof, sau PCB-uri gandite sa scoata pana si ultimul Mhz pentru ca chipul GPU in sinea lui e deja dus la extrem chiar si stock. 2050-2100Mhz prinzi mai mult ca sigur cu FE sub apa, la fel cat prinzi si cu variante care costa +500-1000 Ron in plus si vin cu coolere pe aer.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2017, 20:14   #7
kirathresh
Member
 
Join Date: Jun 2017
Location: Bucuresti
Posts: 40
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

ok. multumesc de lamurire cu privire la FE. si legat de a doua intrebare? cu privire la reseller (asus/gigabyte/evga)? pe care model sa merg?
kirathresh is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2017, 20:15   #8
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cea mai ieftina. Cauta si Zotac, sunt facute cu simt de raspundere si sunt printre cele mai ieftine.

L.E. Ai aici o lista cu placile suportate de WB-urile full: https://www.ekwb.com/news/ek-releasi...raphics-cards/

Zotac GeForce GTX 1080 Ti Blower 11GB GDDR5X (ZT-P10810B-10P)

https://www.price.ro/preturi-zotac-g...0b-10p-1568412

Si commentul de aici: https://www.overclockers.co.uk/zotac....html#comments

Quote:
Great Reference GTX 1080ti
Watercooling again so bought the cheapest reference board of the Zotac range ' Blower Edition'.

Overclocks nicely with an EK waterblock:

2100Mhz Core
5999Mhz Memory

524GB Bandwidth

Never reaches the 120% power limit, seems to hit 113% then freeze.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 03-06-2017 at 20:23.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2017, 20:30   #9
kirathresh
Member
 
Join Date: Jun 2017
Location: Bucuresti
Posts: 40
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Din ce am gasit pe net:
zotac FE - 3644
asus FE- 3565
gigabyte- 3521
evga- 3694
Stau si ma gandesc daca totusi sa merg pe FE sau nu. Pe de o parte nu se pune problema de buget, din moment ce am alocat fiecarei componente un buget mai mult decat necesar. Insa pe de alta parte nu vreau nici sa fac risipa cumparand o placa scumpa, ulterior afland ca pot ajunge la asemenea frecvente si cu modelul FE care este mai ieftin. Pentru ca de acea diferenta de bani dintre un after market si FE imi iau waterblock-ul pt placa video.
kirathresh is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2017, 20:33   #10
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

FE e diferit de varianta "Blower" de la Zotac, care are doar alt design mai simplu, in schimb placa la baza e aceeasi. Eu am gasit-o intre 3350-3499 la suficiente magazine, am pus link de pe Price.ro mai sus. Nu are rost sa investesti practic doar intr-o racire pe aer babana, pe care oricum o s-o dai jos.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2017, 20:38   #11
kirathresh
Member
 
Join Date: Jun 2017
Location: Bucuresti
Posts: 40
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ulterior am vazut LE de la tine.
Am cautat pe https://www.ekwb.com/configurator/ sa fiu sigur ca zotac blower are acelasi PCB ca si FE.
Deci am unda verde la acel zotac ? Pot scoate din el frecventele fratelui mai mare Amp Extreme! sau ale unui MSI Gaming X ?
kirathresh is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2017, 20:44   #12
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pe apa depaseste orice placa custom cu racire pe aer (MSI Gaming X sau ce o mai fi).
Singura problema este coil whine dar aici e loterie.
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2017, 20:46   #13
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Din ce review-uri am gasit pe net, toate au acelasi bottleneck ca si overclock maxim, indiferent de implementare. Chit ca e un blower/FE de 3500 Ron pe apa, fie ca e varianta de 4500Ron cu racire cat un zgarie-nor.

In cel mai rau caz o sa poti duce un 25-50 Mhz in plus pe o implementare cu GPU binned, racire masiva si care costa cat un rinichi. Iar aia 25-50Mhz in plus in cel mai rau caz inseamna 1-2% in plus la FPS. Acum tu hotarasti daca merita riscul sa dai 1000 Ron in plus pentru 50/50 sanse sa ai 101 fps in loc de 100.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2017, 20:51   #14
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Bine, un EKWB full cover + backplatete duci in ~700 lei (+/-).
Daca dai pe placa FE/Blower 3.400-3.500 lei + 700 lei = 4.100 lei - 4.200 lei si pierzi garantia (mai putin la EVGA din ce stiu).
Singura alternativa ar fi o placa cu racire pe apa direct din fabrica unde nu pierzi garantia.

Altfel, sa dai ~3.800-4.000 lei pe o racire custom si sa pui apa ajungi la 4.500-4.700....for what?
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2017, 20:59   #15
kirathresh
Member
 
Join Date: Jun 2017
Location: Bucuresti
Posts: 40
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

am fost putin afk, am ramas in urma :s @sammurai voi testa placa bineinteles cu racirea din fabrica [ blower]. daca dupa un stress test indelungat nu aud nimic, e de bine. vorba ta, e loterie. @Boggy nu vreau sa fac un OC extrem... Nu am echipamentul necesar ) In schimb daca pot scoate 1900-2000 MHz core as fi mai mult decat multumit.
si iar @sammurai nu sunt interesat de backplate. placa va fi pozitionata vertical cu waterblock-ul in fata. Deci nu i-as vedea rostul. Eventual pot confectiona eu un backplate din plexi. Am vazut suficiente mituri spulberate cu privire la capacitatea unui backplate de a disipa caldura PCB-ului.
Acum cu privire la garantie, si eu stiam la fel. Parca vazusem intr-un clip pe YT ca cineva precizase ca EVGA e singura companie care sprijina "indirect" pe cei ce fac watercoling pe GPU prin simplul fact ca nu le anuleaza garantia. Am sa ii contactez sa verific totusi varianta lor.

LE: din F.A.Q. de pe site-ul EVGA [ sursa: https://www.evga.com/support/faq/afm...px?faqid=57720 ]:

" Question / Issue
Does water-cooling or installing a third party cooling solution on my video card void the warranty?


Answer / Solution
Installing third party cooling solutions does not void warranty on our products. Just be sure to keep the original cooling solution as it will have to be on the card if it is ever sent in for RMA. Any physical damage such as burn marks, water residue or damage, or any damage to the PCB will void ALL warranties.
"

LLE: de pe site-ul Zotac [ sursa https://www.zotac.com/ro/page/product-warranty-policy ]:
In particular, the warranty will be null and void if

- the product has been modified and/or willfully damaged in any way; or
- the serial number has been altered, defaced or removed; or
- the GPU cooler fan has been removed or replaced.

Acum ar fi doua variante. Fie iau cea mai ieftina implementare EVGA, care pare sa fie FE la 3600... Fie iau Zotac blower la 3400, si in caz de patesc ceva cu ea [ Doamne fereste!] sa incerc sa instalez cat mai bine coolerul stock si sa sper ca nu isi va da seama nimeni )

Last edited by kirathresh; 03-06-2017 at 21:25.
kirathresh is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2017, 21:57   #16
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

da era deja un topic 3 randuri mai in jos ... http://forum.lab501.ro/showthread.php?t=17512
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2017, 21:58   #17
kirathresh
Member
 
Join Date: Jun 2017
Location: Bucuresti
Posts: 40
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

stiu ca era un topic 3 randuri mai jos, insa nu pentru ce am eu nevoie.
In acel topic se vorbeste despre modele, racire, etc.
Eu din moment ce ii pun waterblock, ma intereseaza strict capitolul performanta, eliminand complet racirea. De aceea am deschis topic nou.
kirathresh is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2017, 22:01   #18
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

huh se foarte intelege din titlu... Ce implementare de GTX 1080 Ti ati alege ? vs Implementare 1080ti ?
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2017, 22:07   #19
kirathresh
Member
 
Join Date: Jun 2017
Location: Bucuresti
Posts: 40
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

fara suparare, dar daca citeai prima postare, precizasem "Doresc sa adaug un fullcover pe aceasta, deci va rog, daca veniti cu sugestii, asigurati-va in prealabil ca exista fullcover compatibil ( verificati aici :
https://www.ekwb.com/configurator/ )" :/
si da, probabil nici titlul pe care l-am pus nu este cel mai explicativ.
LE: am modificat titlul. Sper ca este mai usor de inteles acum ce doresc

Last edited by kirathresh; 03-06-2017 at 22:26.
kirathresh is offline   Reply With Quote
Old 03-06-2017, 23:07   #20
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by kirathresh View Post
ati putea totusi sa si argumentati de ce ati alege FE in locul unui after market?
si alta intrebare: care model de referinta sa il iau? gigabyte/asus/evga?
E mai ieftină, are design de referinţă, ceea ce îţi asigură waterblock disponibil de la EKWB, plus ceva statistici empirice (1080-only) care spuneau că modelele FE duc în general (pe apă) frecvenţe mai mari ca AIB-urile.

Quote:
Originally Posted by kirathresh View Post
ok. multumesc de lamurire cu privire la FE. si legat de a doua intrebare? cu privire la reseller (asus/gigabyte/evga)? pe care model sa merg?
EVGA - din simplul motiv că nu ai niciun risc de garanţie dacă dai răcirea stock jos.
Notă: am EVGA GTX 1080 pe apă, nu e modelul FE fiindcă la momentul respectiv erau mai scumpe ca AIB-urile, cu waterblock full şi backplate de la EKWB.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Ce implementare de GTX 1080 Ti ati alege ? sevenrulz Placi video 135 18-01-2019 10:59
Review ? AORUS GeForce GTX 1080Ti Xtreme Gaming 11G LAB501 Articole 0 17-05-2017 00:00
Review ? MSI GeForce GTX 1080Ti Gaming X 11G LAB501 Articole 0 15-05-2017 00:00
Implementare Ivy Bridge de la Samsung Micutzu Stiri 0 04-03-2012 20:20
MSI P55 Big Bang - prima implementare Lucid Hydra Micutzu Stiri 0 12-08-2009 09:11

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,167
Total Online: 1999

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by matose
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 09:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.