lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > User test & review
Connect with Facebook

User test & review Teste si articole facute de catre voi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 28-11-2010, 22:08   #1
AlexutuS
Member
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 107
Mentioned: 0 Post(s)




Red face User review Corsair Force Series F60 SSD

Corsair Force Series F60 SSD



Introducere:
Seria Force de SSD-uri de la Corsair reprezinta cele mai rapide si cele mai performante modele de SSD echipate cu cel mai nou controler de la SandForce care promite sa ofere cea mai mare performanta si sa ajunga la viteze de scriere/citire de pana la 285 respectiv 275 MB/s.
Cei de la Corsair ofera o gama variate de capacitati incepand de la cel mai ieftin, cel de 40GB pana la 240GB.Desi cat de curand ne putem astepta si la capacitati de 480, avand in vedere ca acest controller e capabil sa controleze pana la 500GB.
In acest review voi pune cap la cap ultima aparitie de la Corsair cu cateva modele clasice de HDD-uri din cele mai raspandite in desktop-urile si notebook-urile noastre pentru a scoate in evidenta care sunt cateva din avantajele trecerii la un asemenea SSD.


Specificatii:
Specificatiile acestei serii:
• Disponibile in capacitati de :40GB, 60GB, 100GB, 120GB, 200GB si 240GB;
• Suport nativ TRIM
• Max IOPS Firmware
• Time de Seek : .1ms
• Design foarte subtire: 2.5"
• 99.8 x 69.63 x 9.3mm
• Foarte usor: 77g
• Temperatura de functionare: 0°C ~ 70°C
• Temperatura de stocare: -45°C ~ +85°C
• Consum redus : 2W in lucru, .5W in standby
• Rezistenta la socuri de pana la 1500G
• Suport RAID
• Include adaptor de 3.5" pentru folosirea in sisteme Desktop
• Compatibil cu Windows XP, Vista, 7, si Linux (Mac OS)
• MTBF: 2 millioane de ore
• Citire Max : pana la 285MB/s
• Scriere Max : pana la 275MB/s
• Scriere sustinuta: up to 250MB/s
• Scriere Random 4KB : 15,000 IOPS

Pachetul:

Unitatea vine cu binecunoscutul adaptor inscriptionat Corsair de la 2.5" la 3.5" pentru a putea fi folosit si in carcasele desktop care nu au sloturi pentru asa ceva nu doar notebook-urile dar din fericire am vazut in ultimul timp destul de multe carcase care vin pregatite pentru asa ceva asa ca in viitorul apropiat nu va mai fi nevoie de aceste adaptoare si astfel de va mai putea reduce din pretul final de achizitie.De asemenea in pachet mai gasim si 8 suruburi cu ajutorul putem prinde unitatea de adaptor si adaptorul la randul lui de carcasa.








Sistemul de test:

Placa de baza: DFI Lanparty Jr P45-T2RS
Procesor: Intel® Core™2 Extreme Processor QX9770@default
Memorie: 8GB Corsair Dominator 1066 MHz Dual Channel Kit
Placa grafica: Inno3D GTX 285
Carcasa: NZXT Rogue Black
Sursa: Antec Phantom 500w
Racire: Noctua NH-D14
Controller Raid: Onboard raid ICH10R
Sistem de operare: Microsoft Windows 7 Professional X64

Unitati stocare: 2x Corsair Force series F60
Western Digital Caviar Black 1TB SATA-II 7200 rpm 32MB
Western Digital Scorpio Black 320GB SATA-II 7200 rpm 16MB
Drivere controller raid: 9.6.0.1014 (Cele mai noi la data scrierii acestui review)



Cum am testat:
SSD-urile Corsair au fost testat in configuratie single drive, raid 0 cu sistemul de operare ruland de pe acestea si in a 3-a configuratie cu sistemul de operare ruland de pe alt HDD si SSD-urile fara date pe ele.
Toate aplicatiile au fost rulate cu setarile implicite.
Fiecare aplicatie a fost rulata de 3 ori pentru a inlatura aberatiile si a avea un rezultat cat mai apropiat de valoarea reala exceptand PCMark05 care a permis crearea unei bucle de 3 teste notand doar valorea medie.

Aplicatiile de test folosite:

1. ATTO
2. HD Tune 2.55
3. HD Tach
4. Crystal Disk Benchmark
5. AS SSD
6. PcMark05


1.ATTO

Atto este unul dintre cele mai vechi programe de test de referinta inca in curs de utilizare astazi. Atto masoara transferurile pe o lungime de volum specificata. Acesta masoara ratele de transfer atat pentru citire cat si pentru scriere afisand datele in grafice care pot fi foarte usor de interpretat.

Intel Raid 0 cu sistemul de operare instalat



Corsair F60 X2 Raid 0



Corsair F60 O singura unitate



WD Caviar Black 1TB



WD Scorpion Black 320GB




2.HD Tune

HD Tune este un program de test al unitatilor de stocare cu mlte functionalitati printre care se enumara masurarea performantei, aici ne intereseaza masurarea vitezei de citire, dar poate fi folosit si pentru scanarea de erori, verificarea starii sanatatii prin intermediul functiei S.M.A.R.T.,stergerea tuturor informatiilor si multe altele.

Intel Raid 0 cu sistemul de operare instalat



Corsair F60 X2 Raid 0



Corsair F60 O singura unitate



WD Caviar Black 1TB



WD Scorpion Black 320GB





3.HD Tach

HD Tach este o aplicatie de test ce lucreaza la nivel de hardware pentru acces aleator de citire / scriere la unitati de stocare cum ar fi HDD, unitatile detasabile, dispozitive flash si unitatile de stocare aflate in matrici raid.
Aceasta aplicatie foloseste drivere particularizate si interfetele proprii pentru a trece peste cele ale sistemului de operare pentru a avea un acces cat mai direct la unitatea de stocare care se doreste a fi testata.

Intel Raid 0 cu sistemul de operare instalat



Corsair F60 X2 Raid 0



Corsair F60 O singura unitate



WD Caviar Black 1TB



WD Scorpion Black 320GB

AlexutuS is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2010, 22:14   #2
AlexutuS
Member
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 107
Mentioned: 0 Post(s)




Default

4.Crystal Disk Benchmark

CrystalDiskMark este un utilitar mic de referinţă pentru drive-urile SSD şi permite măsurarea ratelor secventiale si cele random de citire / scriere.


Intel Raid 0 cu sistemul de operare instalat



Corsair F60 X2 Raid 0



Corsair F60 O singura unitate



WD Caviar Black 1TB



WD Scorpion Black 320GB





5.As SSD

Odata cu aparitia SSD-urilor au inceput sa apara fel de fel de teste pentru acestea, unul din acestea care a inceput sa prinda ceva popularitate printre entuziasti este AS_SSD, asa ca va voi prezenta cateva screen-uri si cu ajutorul acestuia.Pentru ca acesta aplicatie a fost conceputa doar pentru SSD-uri, am facut teste doar pe unitatile SSD.

Intel Raid 0 cu sistemul de operare instalat



Corsair F60 X2 Raid 0



Corsair F60 O singura unitate






6.PcMark05

PCMark05 are o suita de teste foarte bune pentru a testa performantele unitatii de stocare. Aplicatia va testa acele caracteristici pe care le folosim cel mai frecvent la o unitate de stocare pe care detinem sistemul de operare si va incerca sa testeze efectele pe care le are unitatea de stocare asupra unui utilizator obisnuit testand 5 segmente diferite.

HDD1 – XP Startup
HDD2 – Application Loading
HDD3 – General Usage
HDD4 – Virus Scanning
HDD5 – File Write





Concluzii:




La concluzii nu sunt prea multe de spus, testele si screen-urile au vorbit de la sine.
Poate doar ca acest nou controller aduce suport pentru noile memorii NAND de 34nm. Astfel ca noile memorii de 34nm costa mai putin pentru a fi produse, deci si mai ieftine pentru companii de implementat si desigur mai ieftine pentru consumatorul final pentru a fi cumparate, de aici si preturile mult reduse fata de implementarile cu alte controllere.
Vitezele de scriere si citire pentru modelul testat sunt chiar asa cum sunt pretinse de producator de pana la 285MB/s si 275.

Tot ce pot sa spun e ca acesti mici monstruleti au reusit cu fiecare test sa ma surprida cu puterea lor bruta. Diferentele fata de generatiile precedente de ssd-uri fiind foarte mare, ceva ce in era HDD-urilor nu am fi vazut. Competitia devine din ce in ce mai acerba cu fiecare controller care apare pe piata, acest lucru nu face decat sa ne bucure pe noi consumatorii de rand pentru care fiecare leu in minus la pretul final conteaza si ce mai spunem cand pentru aceiasi bani primim performante duble.
In acest moment controllerul SF-1200 este unul din cele mai rapide controllere de pe piata, ofera mai multa viteza decat Intel X25-M G2 la aproape jumatate din costul acestuia. Unul din cele mai importante motive pentru care se vinde atat de bine aceasta unitate de stocare este ca nu avem nevoie de un controller capabil de SATA 6G sa stoarcem si ultimul strop de performanta din aceasta unitate.Marea majoritate din utilitazatori inca folosesc SATA II si aceasta familie de SSD-uri este gata sa le satisfaca nevoia de viteza fara nici o alta modificare asupra sistemelor.

Desi solutiile SSD sunt inca foarte scumpe in comparatiile cu solutiile HDD pentru diferenta de bani vei scapa de toate limitarile si timpii de asteptare pe care un HDD traditional ii inputa si vei obtine timpi de acces extrem de mici , acces mult mai rapid la fisiere si sa nu uitam scapam de acele zgomote infernale si caldura pe HDD-urile le produc, cu toti ne amintim de vechile generatii pe care le auzeam in seek din camera alaturata.
AlexutuS is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2010, 23:59   #3
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Vezi ca la WD Scorpion Black 320GB, test HD Tune, ai pus tot screenul de la 1 TB.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 29-11-2010, 08:23   #4
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

NU stiu cum se face dar sunt extrem de putini care reusesc sa testeze un hdd clasic in conditii corecte. Majoritatea obtin viteze jenant de mici.

Felicitari pentru efort.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 29-11-2010, 10:22   #5
h3x0r
Ancient friend
 
h3x0r's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 643
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Dev
NU stiu cum se face dar sunt extrem de putini care reusesc sa testeze un hdd clasic in conditii corecte.
Pai? Formatat si fara nimic instalat pe el? Nu asta ar fi ideea?

LE: Timpul necesar unui astfel de review este de 1 sapt - 1 sapt jumatate, atat cat s-a alocat si pentru etapa 2. Nu ai cum, cu servici si restul, sa scoti un review foarte bun intr-o sapt, pentru ca mie mi-a luat o zi de dormit la calculator ca sa fac unul okeish. Poate de aia omul nu a facut tot ce ar fi trebuit.
__________________

"I don't regret the rules i broke,when i die bury me in smoke..." P.Anselmo

Last edited by h3x0r; 29-11-2010 at 10:43.
h3x0r is offline   Reply With Quote
Old 29-11-2010, 10:26   #6
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Nu cred ca hard-urile de mai sus sunt testate in conditiile astea fiindca vitezele sunt jenant de mici.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2010, 13:27   #7
AlexutuS
Member
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 107
Mentioned: 0 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by dev View Post
Nu cred ca hard-urile de mai sus sunt testate in conditiile astea fiindca vitezele sunt jenant de mici.
Ai fi surprins sa afli ca da, HDD-urile au fost formatate inainte de testare
Doar SSD-urile pe care a fost instalat sistemul de operare au avut date, si am precizat acest lucru.
AlexutuS is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2010, 14:18   #8
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Felicitari pentru review si munca depusa!

Am cateva intrebari ce nu au fost raspunse in prezentarea ta:
- Cum functioneaza TRIM in configuratia ta? Ce spor de performanta aduce?
- Cum se comporta discurile in viata de zi cu zi, copiind fisiere de pe o partitie pe alta, descarcand de pe net cateva torente, navigand pe web (in paralel sau consecutiv) cu SO instalat pe ele?
- Cum se compileaza un proiect mare pe ele? Poti incerca din proiectele open-source.
- Se intalnesc acele mici pauze in utilizare, similar cu ssd-urile cu cipuri vechi?
Ms
doru is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2010, 14:37   #9
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Frumos facut si ingrijit. Munca deosebita, bravo.
Cat despre rezultatele hdd-urilor...sunt foarte bune, totusi sa nu uitam, sunt WD.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2010, 16:14   #10
crristib
Senior Member
 
crristib's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 519
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Felicitari pentru munca depusa, dar la WD Caviar Black 1TB nu stiu ce sa zic, cam asa arata un test facut de mine cu putin timp in urma:
Click image for larger version

Name:	ahci_intel.jpg
Views:	415
Size:	103.2 KB
ID:	14403
crristib is offline   Reply With Quote
Old 22-12-2010, 16:26   #11
MazuX
Senior Member
 
MazuX's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,011
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

felicitari pt Rev Alexutu bv de apreciat
__________________
Live your life without regret, don't be someone whom theyll forget

MazuX is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 01:10   #12
AlexutuS
Member
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 107
Mentioned: 0 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by doru View Post
Felicitari pentru review si munca depusa!

Am cateva intrebari ce nu au fost raspunse in prezentarea ta:
- Cum functioneaza TRIM in configuratia ta? Ce spor de performanta aduce?
- Cum se comporta discurile in viata de zi cu zi, copiind fisiere de pe o partitie pe alta, descarcand de pe net cateva torente, navigand pe web (in paralel sau consecutiv) cu SO instalat pe ele?
- Cum se compileaza un proiect mare pe ele? Poti incerca din proiectele open-source.
- Se intalnesc acele mici pauze in utilizare, similar cu ssd-urile cu cipuri vechi?
Ms

Acum sper sa nu vorbesc prostii , cand nu esti sigur de o chestie mai bine nu o spui. Din ce am citit si eu din alte surse TRIM-ul nu functioneaza in matricile RAID.

Cea mai mare diferenta pe care am simtit-o nu a fost in aceste programe de test, nu au fost decat o frectie la picior de lemn, ci marea diferenta a fost in viata de zi cu zi ...in utilizarea obisnuita de la navigarea pe net la instalari de programe, dezinstalari.
Inainte trebuia eu sa il astept, acum el ma asteapta pe mine
Ca o mica paranteza ca tot ai intrebat de compilari, la munca am facut trecerea de la un sistem normal cu raid 0(2x500GB WD black) la un ssd kingston de 128GB v+, timpul alocat pentru toate compilarile, copierile de fisiere s-au redus cam de 5 ori.La unele proiecte stateam si 28 de ore, acum stam maxim 4-5h. By-bye ore suplimentare.

Pacat ca se gasesc inca la preturi destul de prohibitive fata de HDD-urile normale, dar sporul de performanta merita din plin.

Nu degeaba am ajuns sa detin 3xF60.
AlexutuS is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 08:29   #13
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,370
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Cuvânt cheie V+, hehe
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 23-12-2010, 11:37   #14
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

@AlexutuS - multumesc mult pentru raspunsuri.

Mi-as lua si eu un ssd, insa am inca temeri legate de durata de viata ... chiar si 10.000 de stergeri mi se par putine cand folosesc linux si am de compilat
doru is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2011, 22:39   #15
Toguro
Member
 
Join Date: Dec 2011
Location: Bucuresti
Posts: 112
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to Toguro Send a message via Skype™ to Toguro
Default

Foarte bine pus la punct review-ul . Felicitari . Abea astept sa strang ceva bani sa bag si eu un SSD.
Toguro is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Corsair Force Series Firmware 2.0 Update i860 Memorii & stocare 10 06-11-2010 11:07
Corsair 1200 W Professional Series Gold AX1200 Power Supply i860 Carcase si surse 8 25-10-2010 10:37

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,967
Posts: 783,894
Total Online: 1973

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by LAB501
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 02:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.