lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-06-2014, 10:51   #1
bloodindark
Member

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default problema cu temperatura i5 3570k dupa delid

Salut. am mare nevoie de ajutorul vostru , mai exact celor care au trecut prin situatia mea.
am facut delid acum 2-3 luni la i5 3570k (4,4ghz @ 1.145v), aveam un hyper 212 pe el temperaturile ajungeau la 73-76 (cu pasta as5). mi-am luat un silver arrow ib-e extreme , n-am vazut mare diferenta , ceea ce m-a enervat cumplit 70-72 grade..si am zis sa-i fac delid...i-am facut delidu , initial ii pusesem intre die si ihs as5 si la fel si intre ihs si HS . temperatura ajungea la 65 grade ceea ce era superb , dar dupa 2-3 zile temperatura crestea la loc la 72 grade...dupa am schimbat pasta cu mx4 , aceeais poveste. am hotarat sa il las fara ihs , bare die/naked die/direct die sau cum vreti sa ii spuneti, , degeaba , aceeasi problema , si am mai incercat de data asta si cu thermalright chill factor 3. am niste idei care ar fi cauza (se usuca pasta , sau nu prea e ok pentru temperatura aceea extrema de pe die), dar vreau si parerea voastra. mi-am luat noctua nh-1 pasta , inca n-am incercat cu ea dar cred ca tot o cauza pierduta va fi. ma gandeam sa imi cumpar si gelid extreme sa vad cum e cu ea, si in ultima instanta sa apelez la coolaboratory ultra si sa pun si ihsul la loc, CLU sa fie intre die si ihs si intre ihs si hs sa pun gelid extreme. astept parerile voastre , pentru ca ma dispera situatia. Multumesc

Last edited by bloodindark; 11-06-2014 at 11:32.
bloodindark is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2014, 21:16   #2
bloodindark
Member

PC-ul meu

"multumesc pentru ajutor" , am gasit ajutor pe alte forumuri din strainatate
Old 13-06-2014, 15:42   #3
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 237 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Enz0 Send a message via Skype™ to Enz0

Daca faceai un search pe forum ai fi gasit cred ca cel putin 10 post-uri in care se discuta despre de-lid si schimbarea TIM intre IHS si die (inclusiv poze si instructiuni CUM sa faci sa pui IHS la loc ca si cum nu ar fi fost dat jos).

Nu are rost sa fi ironic pentru ca nu este cazul.

Dura 10s un search si ai fi gasit tutorial facut de Suzuki de ex, sau post-uri ale lui Nachtfalke sau Iubitel, in care se discuta despre metodele folosite si TIM-ul aplicat + tipul de silicon negru folosit pentru lipirea la loc a IHS-ului.

Era greu? NU!

Last edited by Enz0; 13-06-2014 at 15:45.
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-2014, 15:47   #4
walkman
Senior Member

walkman's Avatar

Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by bloodindark View Post
"multumesc pentru ajutor" , am gasit ajutor pe alte forumuri din strainatate
N-ai pentru ce.
walkman is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2014, 21:49   #5
bloodindark
Member

PC-ul meu

am facut asta si n-am gasit ce ma interesa , daca dura 10s sa gasesc ce ma intereseaza , nu mai pierdeam timpu sa scriu tot ce am scris acolo.
Old 15-06-2014, 00:33   #6
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

HUH? Pai mie atat mi-a luat ca sa regasesc ce au scris baietii.

1. Mie unul mi-a fost foarte greu sa citesc tot post-ul tau. Trebuie sa te exprimi mai coerent si sa incerci sa aerisesti Scrisoarea I pentru o lectura mai usoara.

2. Puteai sa arunci un ochi pe testele facute de Ramiro la TIM section (pe site) si ai fi vazut ca in top ar fi gelid/mx4/pk1 - inclusiv cum se aplica pasta.

Intre die si IHS nu ai ce sa cauti cu altceva decat CLU. Ce ai facut tu cu AS5 e tiganie, pasta aia cred ca e la fel de "buna" ca si TIM-ul cu care vine procul din fabrica, atat doar ca era mai fresh aplicata.
Intre IHS si cooler ai cele 3 pe care ti le-am enumerat mai sus. Trebuie sa faci un test sa vezi urma de pasta cum e. Din nou te indrum sa citesti testele lui Poparamiro - studiul asupra pastelor termice (inclusiv smantana).

PS: Sa spui ca Silver Arrow IB-Extreme e la acelasi nivel cu tigania aia numita Hyper 212 e blasfemie. Porcaria aia de 212 nu as baga-o in sistem nici sa imi raceasca chipsetul la placa de baza.
Old 15-06-2014, 06:01   #7
bloodindark
Member

PC-ul meu

multumesc. eu am tot citit pe overclockers , despre paste, delid, si testele lui poparamiro.
ceea ce ma interesa de fapt pe mine si nu am fost lamurit complet: de ce in momentul in care pun orice pasta in afara de CLU , intre die si ihs , am 60-65 grade , iar dupa 3 zile brusc creste la 73 de grade...multi mi-au raspuns ca ar fi acel pump out effect , desi li se pare ciudat sa se intampla asa rapid (in 2-3 zile) , si ca CLP/CLU nu ar avea aceasta pb.si am vrut sa vad daca primesc acelasi raspuns si de aici , sau ar fi alta pb.initial imprastiam uniform pasta pe die , mi-au recomandat pe forumuri sa pun linie , degeaba...tot asa se intampla.

deasemenea , am specificat ca folosesc coolerul pe naked die , nu mai e pus ihs-ul . in cazul asta presupun ca ceamai bna varianta intre die si cooler e tot CLU , desi e riscant pentru ca am tot citit si vazut ca lasa urme pe radiatoru coolerului si die/se intareste si il mai poti lua doar cu smirghel
Old 15-06-2014, 08:22   #8
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 469 Post(s)

PC-ul meu

Fara a avea pretentia ca as cunoaste perfect, dar Ultra e mai bine decat Pro pentru ca s-ar curata mai usor de pe talpa coolerului.
Iar pe die nu adera nici un tim, e o prostie ca se intareste acolo.
Important orice ai folosi este sa ai presiune, doar asa ai contact bun si transferul rapid de temperatura. Dar sa nu strangi pana sfarami placa de baza si procesorul...

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 15-06-2014, 09:57   #9
ionutzu71
Senior Member

ionutzu71's Avatar

Mentioned: 18 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ionutzu71

Quote:
Originally Posted by bloodindark View Post
... am gasit ajutor pe alte forumuri din strainatate
Esti amabil sa ma luminezi si pe mine care era problema (daca tot ai gasit ajutor "extern" ) ?
ionutzu71 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2014, 11:09   #10
bloodindark
Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by ionutzu71 View Post
Esti amabil sa ma luminezi si pe mine care era problema (daca tot ai gasit ajutor "extern" ) ?
daca citeai....vedeai ca am raspuns in ultimul post , ideea e ca vroiam si parerea celor de aici , nu din forumurile straine
Old 15-06-2014, 13:13   #11
ionutzu71
Senior Member

ionutzu71's Avatar

Mentioned: 18 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ionutzu71

Am citit, dar nu mi-am dat seama daca ai rezolvat problema si care era cauza. Bafta !
ionutzu71 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2014, 13:59   #12
bloodindark
Member

PC-ul meu

momentan n-am rezolvat , am dat comanda de CLU , sper sa nu mai am pb cu ea , o sa revin cu detalii , dupa ce o aplic
Old 19-06-2014, 21:52   #13
bloodindark
Member

PC-ul meu

problema cred ca s-a rezolvat , am pus CLU intre die-ihs , si nt-h1 intre ihs-hs (nu mai "utilizez" naked die), temperaturile nu numai ca sunt stabile dupa 2 zile , dar sunt si mai mici cu 2-4 grade decat cu nt-h1 die-hs (cand eram pe naked die)
Old 19-06-2014, 23:04   #14
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Naked die cu CLU merita doar in combinatia cu waterblock pentru daily use, cu un cooler normal e cam frectie plus ca risti sa ii crapi pastila din cauza greutatii coolerului.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules