lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-01-2019, 20:35   #1801
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ready for assembly.



The fan.



All done!



Nu am putut sa las ca aceasta bijuterie sa fie reciclata.

gallery: https://postimg.cc/gallery/34nbq1a2w/

Thermaltake Slim Volcano 10+

Am gasit coolerul Thermaltake Slim Volcano 10+ la talcioc intr-o duminica insorita.

Imediat cum am vazut cutia cooler-ului m-am dus direct si am luat-o in mana.

Spre surprinderea mea, in cutie era prezent un cooler Thermaltake Slim Volcano 10+. YAY! De obicei nu se intampla asa. In trecut am gasit in cutii orice in afara de ce scria pe ele.

Am platit 15 lei si l-am luat acasa. Vanzatorul spunea ca este nefolosit insa nu am comentat. Arata bine insa stiam ca nu avea cum sa fie nou nout.

In interior era prezent foarte putin praf si a trebuit doar sa curat talpa si ventilatorul.

L-am folosit pe un Athlon XP 1900+ si am fost multumit de performanta si timbrul sonor.

A great little cooler with a high visual impact.



gallery: https://postimg.cc/gallery/1mojsmi4o/

More later.

Last edited by Robert B; 27-01-2019 at 21:23.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2019, 19:22   #1802
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

WIP - Work In Progress.

Placa 3dfx VooDoo 5 5500 AGP, mai are nevoie de inca o spalare maxim doua, apoi o sa fie pregatita pentru poze.

Rezultate intermediare.



Placa are un numar de zgarieturi superficiale, un chip de memorie e putin zgariat si AGP lock tab-ul(bucatica in forma literei "L" din capatul conectorului AGP) a fost taiat(a). Taietura nu este cea mai dreapta insa finisarea este impecabila si cel care a efectuat operatia stia ce face. Zero damage. Cateva lipituri la unii condensatori se pare ca au fost refacute iar un fir de la un ventilator a fost bandajat. Toate aceste operatii au fost efectuate impecabil. No worries again.

Am stiut despre aceste mici neajunsuri inca de cand am hotarat sa o iau. In rest, placa este completa si imi face deosebita placere sa o detin. Friggin' finally!

Partile metalice au fost curatate de rugina si am lipit un condensator ceramic care abia se tinea.

Placa VooDoo RUSH a fost si ea curatata cum se cuvine.



More later.

Last edited by Robert B; 30-01-2019 at 19:27.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2019, 19:34   #1803
poker_x
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 802
Mentioned: 10 Post(s)


Default

cat a costat placa, daca nu sunt prea indiscret?
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2019, 19:47   #1804
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Din pacate pretul este confidential. Ceea ce pot spune insa este ca nu am platit pretul full.

Daca stai sa te gandesti ca poti cumpara o placa cu bani grei si peste cateva zile sa faca POOF!!!, placa asta cu un singur chip functional nu este o "afacere" proasta, zic eu. O sa o numesc VooDoo 5(4) 5(4500) 64MB.

Important este ca am una si mai mult ca sigur ca o sa fie mai multe in viitor. De obicei cand reusesc sa pun mana pe ceva ce-mi doresc, deodata mai apar altele la orizont. Dupa ce termin cu ea o sa arate excelent. Some battle scars will forever remain insa chiar si asa placa arata extraordinar de bine. It needs some TLC and she will receive plenty of that, with interest even.

NEWS: Il astept pe Batman sa vina acasa in cutie Despre ce Batman este vorba? Well, daca nu stiti atunci o sa aflati cand soseste.

Am terminat de curatat toate placile cumparate anul trecut. I must say, the Gigabyte TNT2 M64 cu jumper TURBO a iesit AWESOME. Din pacate placa ASUS GF256 DDR este bye bye. Avand in vedere ca am dat 10 lei pe ea la talcioc, nu am de ce sa ma plang.



More later.

Last edited by Robert B; 30-01-2019 at 19:54.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2019, 23:53   #1805
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cam la nivelul asta de pret se poate cumpara in starea asta (plus posta pentru cine nu are rude prin SUA ) https://www.ebay.com/itm/3dfx-Voodoo...p2047675.l2557

Una in perfecta stare se poate lua si la 100 de euro plus posta din Europa https://www.ebay.com/itm/Voodoo-5-50...orig_cvip=true (in SUA sunt ceva mai scumpe)

Nu e un hobby scump, ar trebui sa fie mai multi pasionati

Last edited by _Adrian_; 31-01-2019 at 23:56.
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2019, 03:06   #1806
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Ehh totusi vorbim de placi video care implinesc in curand 20 ani (omg ce batran ma simt) si acum imi aduc aminte primul voodoo (m-am dus sa iau voodoo 1 si m-am intors acasa cu voodoo rush, dupa 1 ora eram inapoi la magazin sa schimb rush-ul cu voodoo 1 si a trebuit sa-mi vand colectia de carti SF si Fantasy Nemira pentru a imi permite sa cumpar perechea S3 Virge cu 4 MB + V1 4 MB (Helios 3D *poza de pe net)


rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2019, 08:58   #1807
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Legat de confidentialitate.

Guys, atunci cand se poate prezint si pretul la care am cumparat piesele insa in anumite situatii acest fapt nu este posibil.

1. Vanzatorul nu a pus la vanzare publica componenta.(de ex pe OLX sau chiar pe forum). Este un circuit inchis in care vanzatorul decide cui vinde o componenta. Poate nu doreste sa se stie cine este, poate nu are nevoie de reclama si alte dureri de cap, poate are destui clienti si nu are nevoie de altii in plus, poate asa obtine un pret mai mare, etc. Consider ca este subinteles ca eu sa nu vin si sa incep sa bat tobele ca X mi-a vandut Y.

2. Vanzatorul mi-a sugerat sau cerut in mod expres sa nu divulg pretul sau identitatea sa virtuala(nick-ul de forum, numele sub care vinde, etc). Eu nu imi bat capul cu acest aspect si iau lucrurile ca atare. Nu stau sa ma intreb de ce cineva doreste sa ramana anonim. Fiecare are motivele sale. Daca imi convin termenii tranzactiei: produs, pret, livrare, etc nu are sens sa stau sa despic firul in patru.

3. Numele real, adresa si orice alt aspect al unei tranzactii cu mine vor ramane mereu confidentiale.

4. Cei care colectioneza HW, in general se stiu unii pe altii. Uneori sunt animozitati intre ei legate de dorinta de a obtine acelasi produs sau de anumite tranzactii esuate. De aceea un produs poate fi vandut nu doar to the highest bidder ci poate ajunge la "un concurent" ales de acesta. Aspectele pot fi complexe si nu cred ca are sens sa dezbatem natura umana.

In alta ordine de idei azi ar trebui sa-l iau pe BATMAN de la POSTA.

Este vorba de o placa de baza socket 4.

Multe componente se pot gasi si in alte locuri nu numai ebay. ( amibay, magazine specializate in retro HW, alte forum-uri)

Helios 3D 3DFX Voodoo 4MB - 110 EUR - e putin sau mult? Eu unul nu as plati pretul cerut pentru aceasta placa chiar daca este boxed si am suma disponibila.

https://classiccomputershop.eu/hardw...cscards/PC/pci
https://classiccomputershop.eu/Webwi...retro-90s.html

More later.

Last edited by Robert B; 01-02-2019 at 10:05.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2019, 12:28   #1808
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Bre, zici că se tranzacționează lingouri din tezaurul Rusiei aici, nu vechituri hardware

Nu zic nu, am și eu o colecție mică, dar din ce scrii tu parcă văd că mă taie unul că i-am suflat un set de BH-5 de sub nas
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2019, 14:25   #1809
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

MINE! Take your hands off my merchandise!



Diseara poze cu placa socket 4.

Am mai cumparat 1L de alcool izopropilic 99% ca sa termin placa V5 5500...cand am zis ca ma las a mai aparut un dinozaur la ferchezuit. SHeessshh IT NEVER ENDS!!!
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2019, 17:39   #1810
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Baga o poza cu tot mitzirloiul ala!
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2019, 19:41   #1811
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Bre, zici că se tranzacționează lingouri din tezaurul Rusiei aici, nu vechituri hardware

Nu zic nu, am și eu o colecție mică, dar din ce scrii tu parcă văd că mă taie unul că i-am suflat un set de BH-5 de sub nas
Mda, nici eu nu inteleg abordarea asta, dar fiecare cu piticii lui.

Oricum, cand vine vorba de chestii mai rare ebay-ul e cam sursa cea mai buna. Apropo Robert, vezi ca se gasesc chipuri de vanzare pentru V5 (sunt cam 18$ bucata) poti sa o repari indiferent ce ar avea.
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2019, 19:42   #1812
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

O fi ceva posibilități să spăl cu alcool izopropilic sub presiune?

Înmuiatul nu prea mă ajută la unele componente.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2019, 19:59   #1813
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
O fi ceva posibilități să spăl cu alcool izopropilic sub presiune?
Stii poanta aia cu scrisoarea teroristului arab despre explozia camionului cu azotat de la Mihailesti?
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2019, 20:17   #1814
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nimic mai potrivit...
kobro is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2019, 21:10   #1815
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
Baga o poza cu tot mitzirloiul ala!
Am luat poza de pe net. "vampire cat"

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
O fi ceva posibilități să spăl cu alcool izopropilic sub presiune?

Înmuiatul nu prea mă ajută la unele componente.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nu am folosit alcool izopropilic 99% sub presiune pentru ca nu am nici un echipament care sa-mi permita sa-l folosesc asa. Ideala ar fi an ultrasonic cleaning bath de dimensiuni mai mari cu fluidul corespunzator. Asta daca vrei rezultate rapide si fara batai de cap. Lichidul sub presiune la curatarea de componente nu mi se pare prea indicata IMO. Ai putea face mai mult rau decat bine. Crusta depusa pe componente nu se ia fara sa insisti mecanic. Depinde insa si de ce vrei sa obtii. Clean sau super clean.

Pentru a obtine rezultate ideale, de obicei este nevoie de rabdare si mai multe treceri cu betigase de vata dupa ce o componenta se spala sau se lasa la inmuiat in baie de alcool izopropilic.

In destule situatii in care alcoolul nu m-a ajutat, am spalat piesa cu apa calda de la robinet(stiu ca nu este bine si trebuie apa demineralizata sau macar distilata) si FAIRY. Am uscat-o apoi cu un compresor. Apoi am spalat componenta cu alcool izopropilic 99% bine de tot. O noua uscare cu compresorul si la final a iesit oglinda.

Apa o folosesc ffffff rar si doar in situatii exceptionale si pe componente care nu sunt foarte rare sau importante. In rest folosesc exclusiv alcool izopropilic 99%.

Cand speli cu alcool o placa care este murdara se ia o parte din crusta superficiala. Ai putea spune ca este curata insa daca iei un betigas de vata si freci putin mai tare PCB-ul iar apoi de uiti la un unghi corespunzator in timp ce lumina cade oblic pe placa vezi ca efectiv mai dai deoparte un strat de mizerie si poti vedea luciul original al placii. Atentie: la unele PCB-uri foarte vechi daca am insistat prea tare s-a luat putin din colorantul folosit. Spre ex. de pe un controller VLB verde am avut supriza ca sa se ia putin verde pe betigasul de vata. Dupa 20+ ani este posibil ca anumiti compusi din lac sa iasa la suprafata.

In general placile din ultimii doi ani sunt curatate la marea arta. Si celelalte sunt curate insa pe masura ce am devenit mai bun si rezultatele au fost pe masura.

Rabdarea este cheia succesului. At least for me.

HERE'S BATMAN!!!

Premiere PCI ED (Batman) 60MHz *** Intel PREMIERE/PCI *** Intel Batman *** P5-PCI BATMAN

AA 624415-211 *** PBA 623667-211 *** PB 631446-001

Placa este in stare EXTRAORDINARA. Trebuie sa execut un CR2032 mod si apoi ii dau o cheie. Stiu ca are o mica problema legata de BIOS insa stiu ca face POST. Another mistery to solve.

It appears to be clean but IS IT? Este printre cele mai curate piese pe care le-am cumparat insa chiar si asa are nevoie de o curatare.

Fara zgarieturi si alte probleme.



More later.

Last edited by Robert B; 02-02-2019 at 09:47.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2019, 14:24   #1816
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Talcioc day today.

* Thermaltake Super Orb
* Athlon XP 1900+ *** AX1900DMT3C *** AGOIA0152RPBW
* Athlon XP 2800+ *** AXDA2800DKV4D *** ADYHA0512RPMW
* Creative CT2890 - VIBRA 16

30 de lei tot plus 2 lei intrarea in talioc.


Last edited by Robert B; 02-02-2019 at 20:00.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2019, 17:15   #1817
Victor
Senior Member
 
Victor's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,082
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pfuuuuuuu de cand n-am mai vazut coolerul asta
Misto Bartoanele alea, unul dintre cele mai reusite procesoare, ever
__________________
Old troll...
Victor is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2019, 12:36   #1818
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Vazut ? nu am avut modelul asta, dar pe Athlon XP aveam un TT Volcano, la propiu se auzea din cealalta camera.
La PCul modern de il am, singura indicatie ca functioneaza, sunt luminile, atat de silentios e.
Un lucur de nu-l regret din "the good old times" e zgomotul facut de coolere si mecanica HDDurilor.
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”

Last edited by droopy_ro; 03-02-2019 at 12:44.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2019, 14:31   #1819
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

TODAY! RAMBUS fun with ECS P4ITA which wasnt such a bad case of PITA!



More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2019, 15:02   #1820
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dupa ce o speli bine cu detergent, clateste-o bine sub jet de apa puternic si apoi imbaiata in izopropilic, ca sa scoata orice urma de apa sau detergent ramas.
Uscata apoi cu foenul si e ca noua!
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 03-02-2019 at 19:44.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,146
Total Online: 4723

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.