lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Overclocking & benchmarking
Connect with Facebook

Overclocking & benchmarking Nu te supara, ce inseamna "stock" ?


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-07-2018, 13:19   #1
cosmitz
Junior Member
 
Join Date: May 2018
Posts: 8
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default Overclock vechi 2700k

Ziua buna.

Aveam un overclock de 2700k pe un MSI Z77A GD65 stabil de nici nu mai stiu cati ani, la 4.1GHz, lejer, pe aer cu un cooler aftermarket Arctic Freezer Pro2. Teoretic profilul de overclock salvat (desi tineam minte ca nu se salvau chiar /toti/ parametrii), si rulam cu un mismatch de rami la 1333ghz. Am decis sa rezolv asta (si sa-mi adaug 8GB peste) si am luat un kit de 1600mhz, lucru complet ok si in specificatii pentru placa de baza.

Schimbatul de rami mi-a dat cu resetarea setarilor in BIOS. Tineam minte ca exista doua metode de a face OC, via multiplicator direct, sau cresterea vitezei de 'turbo'. Mi se pare ca eu ramasesem pe a doua varianta, lucru oaresice confirmat de profilul salvat, dar din ceva motiv, acum imi iau BSOD in Windows clasic de OC, 0x0124, chiar in boot-up cu OC activat. Lucru care mentionez ca se intampla si inainte, dar odata pe luna sau ceva, rar, nimic cu care sa-mi bat capul foarte tare.

Lasat pe stoc 3.5GHz, nu are probleme, dar nici de 4GHz nu mai sare acum, crapand in daily use, nevermind in burn-testing.

O fi ceva probleme de timinguri schimbate odata cu aducerea ramilor la 1600mhz care afecteaza overclockul? Chit ca si 'e procesorul uzat moral' dupa atatia ani, tot nu ar fi schimbarea asta peste noapte. Problema e ca au trecut ani intregi si nu mai tin minte toate chichitele care le facusem.

So, ceva ajutor?

Last edited by cosmitz; 19-07-2018 at 13:22.
cosmitz is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
i7 2700k vs i7 3770k ionutigna Procesoare si chipseturi 6 06-01-2013 16:33

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,899
Posts: 782,716
Total Online: 2295

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by Kspic
- by Gotul
- by matose
- by Monstru
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.