lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 03-04-2013, 22:25   #1
DeDeRa
Banned

Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Smile Despre piata muncii in Romania

Quote:
angajati slabi pregatiti sau total nepotriviti
Total de acord, mai ales pe partea de Call Center, service/garantii si chiar depozit.

Quote:
fapt datorat salariului mic ce il ofera patronii pentru angajatii din acest segment
Ce inseamna pentru tine salariu mic si salariul mare? Care consideri ca este un salariu optim in acest segment?
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2013, 23:07   #2
ionutzu71
Senior Member

ionutzu71's Avatar

Mentioned: 18 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ionutzu71

Fiecare isi merita salariul, mic, sau mare , faptul ca te complaci sa muncesti pentru un salariu pe care il consideri mult sub ceea ce crezi ca meriti si te comporti, ba mai mult iti exerciti functia ca atare, spune multe, atat despre tine , cat si despre firma pentru care lucrezi .

Last edited by ionutzu71; 03-04-2013 at 23:33.
ionutzu71 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2013, 23:08   #3
matose
Administrator

matose's Avatar

Mentioned: 70 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose

Nu e prost ala care iti ofera, esti tu prost ca accepti
Old 03-04-2013, 23:34   #4
gsi16v
I am your father

gsi16v's Avatar

Mentioned: 3 Post(s)

OFF:
Matei , scapi din vedere un aspect destul de important : daca nu accepti , MORI DE FOAME. Din pacate un procent considerabil de oameni apti de munca din Romania sunt nevoiti sa accepte job-uri sub calificare ,pentru ca nu au incotro. Vechile cutume romanesti "oricat > 0" si "ii iau , nu-i dau" sunt cele care inca ghideaza in Romania relatia angajator-angajat. Iti spun asta din experienta personala, stii doar
gsi16v is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2013, 23:37   #5
ionutzu71
Senior Member

ionutzu71's Avatar

PC-ul meu

Corect ! . Dar in aceeasi masura acest lucru spune multe si despre firma care angajeaza personal subcalificat, pe bani putini, cu alte cuvinte angajeaza la gramada .
Old 03-04-2013, 23:45   #6
gsi16v
I am your father

gsi16v's Avatar

Quote:
Originally Posted by ionutzu71 View Post
Corect ! firma care angajeaza personal subcalificat
In general e tocmai invers. Firma e normal sa profite de situatie si angajeaza personal supracalificat pe salariu mic, tocmai pe sistemul "nu vrei? , sunt altii care abia asteapta". Si sa nu uitam explicatia de ***** : nu se poate mai mult dom'ne ca "e taxili mari la stat", dar in schimb iti cer sa faci si sa stii si pe ma-sa si pe tac'su pentru 5 lei
Old 04-04-2013, 00:04   #7
ionutzu71
Senior Member

ionutzu71's Avatar

PC-ul meu

In general supracalificatul este rar scos pe piata muncii, tocmai pentru ca firma a investit si se bazeaza pe el. Stiu ca in ultima vreme tot mai multe firme dau :" chix " , stiu ca tot mai multi angajati profesionisti ajung someri, sau se vad pusi in postura de a "presta" pe bani nemeritat de putini, dar asa cum spuneam : tocmai acest lucru departajeaza o firma de alta. ....
Old 04-04-2013, 08:43   #8
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 572 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Probabil a fost neatent - facand o plangere unde spun ei o sa atragi atentia asupra incidentului si nu o sa se mai repete. Asa ar trebui cel putin...
Dar asta o sa repare doar efectul, NU si cauza: IMPORATORII.
Oare nu se gaseste niciun reseller cu [email protected] care sa-i dea in gat pe jigodiile astea de importatori?

Quote:
Originally Posted by matose View Post
Nu e prost ala care iti ofera, esti tu prost ca accepti
Nu si acolo unde cererea de locuri de munca este mai mare decat oferta.
Eu pot refuza, sa zicem, maxim 8-10 luni. Pe urma s-ar putea ca economiile mele sa se duca dreac (in conditile in care nu apar chestii neprevazute care sa toate banii mai repede). Dupa lunile astea va tot va trebui sa mananc si asigur o parte din cele necesare copilului (familiei in general).
E foarte usor sa vorbesti cand ai o sursa sigura de venit si nu ai copii/familie.
Si mie mi se rupea in 14 pana acum cativa ani.

Quote:
Originally Posted by ionutzu71 View Post
Corect ! . Dar in aceeasi masura acest lucru spune multe si despre firma care angajeaza personal subcalificat, pe bani putini, cu alte cuvinte angajeaza la gramada .
Personalul subcalificat intotdeauna a fost platit prost.
Presupun ca noi vorbim aici de cel calificat. Ca aici a aparut tendinta de a se plati mai prost in ultimul timp.

Last edited by kretzu77; 04-04-2013 at 08:45.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2013, 09:02   #9
gsi16v
I am your father

gsi16v's Avatar

^ Yep. Totusi hai sa mutam discutia aici si sa lasam thread-ul in specificul lui.

Last edited by gsi16v; 04-04-2013 at 09:12.
Old 04-04-2013, 09:57   #10
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 558 Post(s)

PC-ul meu

@gsi16v: păi să mute un moderator offtopic-ul, că așa nimeni nu se duce acolo și începe să comenteze din senin.

Și mie mi se pare adevărată treaba cu "MORI DE FOAME" și asta e cam adevărată indiferent de specializare. Mulți fac ce fac în viață prin conjunctură, eventual noroc. Când ești tânăr poți accepta orice job și mizerie, când ai o vârstă se presupune că ar trebui să ai un job comparabil cu al generației tale, și aici mă refer mai specific la foștii colegi de facultate, ca să nu mă întind la colegii de liceu.

Eu mi-am petrecut zile în șir pe șantiere, și am văzut băieții ăia de dădeau la sapa și la cazma să sape șanțuri, i-am văzut la turnat betoane, am tot respectul față de ei. Nu știu dacă munca lor era considerată calificată sau nu, dar era clar că unii deși păreau retardați când îi întrebai ceva erau "magicieni" când venea vorba să mânuiască tesla să strângă cofragul. Și nu cred că erau remunerați cine știe ce. De bine de rău oamenii ăștia au făcut ceva în viață, au construit case și blocuri.

Eu tocmai am trecut de un an de când sunt "șomer".
S-ar putea spune că sunt supercalificat, dar asta nu înseamnă că vreo firmă s-ar grăbi să mă exploateze pe un salariu gras. Dacă m-aș duce să mă angajez pe ceva ce știu eu să fac mai binișor așa, să zicem programare, ar fi câteva firme posibil interesate de serviciile mele. Salariul îl știu deja, este cel de entry level în respectiva firmă, aproape de minimul pe economie și bonuri de masă. Partea nasoală este că superiori ierarhici îmi vor fi peste tot foști colegi de facultate sau eventual de liceu. Este greu să te duci să te angajezi unde să îți fie șef unul care la examenele copia după tine.

Având și studii de economist, aș putea încerca să mă angajez contabil. Probabil m-aș descurca băgând facturi pentru că am viteză la calculator și înțeleg și ceva contabilitate primară, dar atât. Experiență ioc. Salariul ar fi undeva la minimul pe cartea de muncă plus 2-3 milioane la negru. Iar competiția ar fi incredibilă, nimeni nu ar vrea să moară de foame când ar putea să bage facturi pe un salariu mizerabil.

Este criză economică. Firmele nu prea angajează, de fapt preferă să dea afară trântorii.
Dacă nu ai unde să te angajezi, nu ai și pace.
Dacă mai ai și o nevastă în aceeași situație sau într-o situație nu tocmai roză treaba e și mai nașpa.
Dacă mai ai și un copil de câteva luni care urlă de foame atunci e clar că vezi negru și vei face orice numai să aduci un ban în casă.

Fără nevastă, fără copil, fără alte obligații, îți iei lumea în cap te duci în ce oraș găsești loc de muncă, eventual în altă țară și o scoți la cap. Dar altfel nu, ești practic constrâns de situație/posibilități și ești obligat să accepți orice mizerie de job.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 04-04-2013, 10:20   #11
GreuHip
Senior Member

Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Ce inseamna pentru tine salariu mic si salariul mare? Care consideri ca este un salariu optim in acest segment?
Din punctul meu de vedere ce este sub 500euro in mana este salariu mic.

Am un prieten foarte bun ce are o firma in domeniul IT. Nu va puteti inchipui cati oameni bine pregatiti sunt dispusi sa munceasca pe 1200RON ca sa supravietuiasca ei si familiile lor. Jobul care era vacant presupunea sortare si dezasamblare/asamblare computere sau laptopuri second.

Last edited by GreuHip; 04-04-2013 at 10:29.
GreuHip is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2013, 10:21   #12
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 560 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Am facut split, posteaza raspunsul de la evomag pe threadul potrivit te rog
Old 04-04-2013, 10:34   #13
DeDeRa
Banned

Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Din punctul meu de vedere ce este sub 500euro in mana este salariu mic.
Da, de acord cu asta ca mod de gandire si acceptiune, dar...salariul mediu brut, daca nu am inteles gresit e undeva la 2100-2300 lei, adica in mana undeva la 1500-1600 lei. Asta e adevarul din pacate pentru tarisoara noastra.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2013, 10:36   #14
GreuHip
Senior Member

Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Am facut split, posteaza raspunsul de la evomag pe threadul potrivit te rog
Done.

Quote:
Dacii, cand se uneau, erau de neinvins...
De mult vreau sa te intreb; Versurile sunt din Getto Daci? Ai cumva rude sau prieteni prin Tecuci?

Quote:
Da, de acord cu asta ca mod de gandire si acceptiune, dar...salariul mediu brut, daca nu am inteles gresit e undeva la 2100-2300 lei, adica in mana undeva la 1500-1600 lei. Asta e adevarul din pacate pentru tarisoara noastra.
Asta este pe hartie sau doar in marile orase, adevaratul salariu mediu net este pe la 1200lei. Nu toata populatia tarii este concentrata in marile orase (Bucuresti, Iasi, Cluj, Timisoara).

Last edited by GreuHip; 04-04-2013 at 10:41.
GreuHip is offline   Reply With Quote
Old 04-04-2013, 10:49   #15
alinescoo
Senior Member

alinescoo's Avatar

Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu

Cata dreptate aveti pe aici. Eu am lucrat intr-o firma mare 7 ani, satul de nepotisme, pile, trantori si treaba pe care trebuia sa o fac eu si pentru ei, mi-am bagat picioarele si am plecat. Nu e usor sa iei decizii mai ales cand ai sotie si copil mic. Nu mai zic de rate. DE peste 1 an sunt freelancer... si treaba merge. Cred ca in viitor, partea cu freelancingul o sa fie destul ce consistenta pentru itsti.
Old 04-04-2013, 10:52   #16
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

Mentioned: 44 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
e 2100 si un pic, adica ~1600 in mana
dar e asa mare pt ca e saltat de salariile din orasele mari
sunt judete unde salariul mediu brut bate spre 1600 lei
Old 04-04-2013, 11:03   #17
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 560 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Quote:
Originally Posted by GreuHip View Post
Done.

De mult vreau sa te intreb; Versurile sunt din Getto Daci? Ai cumva rude sau prieteni prin Tecuci?

Ai de mine...

Da, sintagma a fost utilizata si de Getto Dacii in "Atac ghetto dac", dar in anii comunismului istoricii i-au atribuit aceasta sintagma lui Herodot, parintele istoriei Europene...
Old 04-04-2013, 11:23   #18
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1173 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Quote:
Originally Posted by gsi16v View Post
OFF:
Matei , scapi din vedere un aspect destul de important : daca nu accepti , MORI DE FOAME. Din pacate un procent considerabil de oameni apti de munca din Romania sunt nevoiti sa accepte job-uri sub calificare ,pentru ca nu au incotro. Vechile cutume romanesti "oricat > 0" si "ii iau , nu-i dau" sunt cele care inca ghideaza in Romania relatia angajator-angajat. Iti spun asta din experienta personala, stii doar
Gresit. Daca nu iti gasesti job acceptabil, inseamna ca nu esti suficient de bine pregatit. Daca nu esti suficient de bine pregatit, cel mai bine este sa accepti cel mai bun job care ti se ofera (chiar daca e prost platit) si sa te pregatesti mai bine in domeniul tau. Cel putin asa se vad lucrurile din perspectiva mea.
mbc is online now   Reply With Quote
Old 04-04-2013, 11:29   #19
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

Mentioned: 44 Post(s)

PC-ul meu

Nu intotdeauna cel mai bine pregatit ocupa postul. Si totul tine si de orasul in care locuiesti. Locuind in Cluj, ai multe posibilitati, nu doar financiare. Dar incearca sa gasesti un loc bun de munca intr-un oras mic.
Old 04-04-2013, 11:31   #20
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1173 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Poate la o adica relocarea nu este o idee tocmai rea. Eu am fost in situatia de a nu-mi gasi un job acum cativa ani si eram gata sa ma duc in Bucuresti, asadar trebuie sa fii deschis la noi experiente.
mbc is online now   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules