lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Gaming
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-04-2017, 16:13   #1
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default Project Scorpio

kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2017, 16:19   #2
495
Senior Member
 
495's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Preston, UK
Posts: 1,907
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

putin dezamagit. acelasi jaguar, doar gpu mai puternic, mult mai puternic. pacat ca nu au studiori ca cele pt PS. 12gb gddr5 suna frumos, dar nu pt 499$!

__________________

Last edited by 495; 06-04-2017 at 16:23.
495 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2017, 19:42   #3
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca ai PC si PS4 te doare fix in cur de Xbox, orice GPU ar avea...

Oricum consolele actuale sufera pe partea de CPU nu GPU.
Si PS4 PRO e limitat de CPU, ca GPU-ul ar mai duce.
200 mhz in plus la Xbox nu o sa-l puna prea mult in fata lui PRO.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:

Last edited by Otman; 06-04-2017 at 20:07.
Otman is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2017, 12:22   #4
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

PS fanboy much? /sigh
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2017, 15:07   #5
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Unii pur si simplu nu vor sa aiba de a face cu un PC pentru jocuri. Xbox scorpio il iei si il bagi in priza si merge... dupa update. Si dupa install de joc. Dar ideea este ca e mai simplu decat un computer. Pentru aceste persoane, Scorpio si PS4 sunt exact ceea ce le trebuie.

Sony a scos PS4 Pro iar acum vine replica Microsoft care vin cu Scorpio. E foarte fain sa fie echilibru intre concurenti.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2017, 15:15   #6
laser
Senior Member
 
laser's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 666
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Fara a dori sa starnesc discutii de console war, nici eu nu vad vreun motiv logic de a lua un xbox one/scorpio/whatever cand pe PS4 ai atatea exclusivitati faine iar pe asta ce ai, Halo si Gears of War, ca restul sunt si pe PC in mare parte. Vorba de mai sus, daca ai PS si PC te doare la basca. Si culmea, eu pe toti care ii stiam ca au Xbox, jucau doar FIFA si GTA 5 in mare parte. )

Last edited by laser; 07-04-2017 at 15:19.
laser is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2017, 15:23   #7
495
Senior Member
 
495's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Preston, UK
Posts: 1,907
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

uite aici un motiv logic pt care mi-am luat one s cand deja aveam pc si pro.

uhd player.

sony s-au ***** pe ei si nu au vrut sa puna in pro. m-ar fi salvat de 199 lire.

scorpio e fain. daca are pret bun si anunta astia ceva exclusivitati faine, dar faine, la nivelul ps, poate dau one s'ul si fac upgrade la scorpio.
__________________
495 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2017, 15:26   #8
laser
Senior Member
 
laser's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 666
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da, ca video player sau desktop replacement pentru jocuri casual e ok, dar cam astea sunt avantajele lui fata de PS4 si PC.
laser is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2017, 16:35   #9
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
PS fanboy much? /sigh
Din postul meu ai inteles ca is PS fanboy?

Cum ai ajuns la concluzia asta?

Am pomenit si de PC, de ce nu PC fanboy sau PS/PC fanboy....?
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2017, 21:56   #10
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Pe bune? Oare postarile tale din "Noutati despre placi video" in care ridicai in slavi PS4...prin faptul ca tu stii deja ca nu e mare lucru, desi consola nu e lansata...

@495, sa stii ca pe mine ma doare fix undeva de exclusivitati...si sunt gata sa pariez ca nu sunt singurul.

Eu unul vreau consola pentru ca vreau online multiplayer fara cheateri...pe PC, lucrul acesta a scapat de sub control in ultimii ani. Vreau o consola pe care sa am un open world arcade racing game (Forza Horizon 3...de exemplu), sa pot juca un shooter gen Battlefield (desi sunt constient ca imi va fi greu pana ma obisnuiesc cu controller), sa pot juca un figher (Mortal Kombat) si un FIFA. Toate astea in 1080p si 60FPS (sper).
Generatia actuala de console nu prea face fata cerintelor mele. Adica as fi luat One S, pentru ca Forza ruleaza excelent pe el si ar fi mers si 30FPS, dar in Battlefield 1 am inteles ca are frame drops sub 30FPS (problema intalnita si la PS4 Pro)


Da, si eu sunt putin dezamagit de hardware specs, sperand sa vad un SOC bazat pe Ryzen/Vega. Dar asta e...Scorpio va fi mai mult un Xbox One v2 si nu o noua generatie de consola. Problema, din punctul meu de vedere, e faptul ca apare la un an de la lansarea PS4 Pro...cam tarzior. Ramane de vazut cat de mult vor conta optimizarile alea si cat e marketing.

LE: sper ca acum te-ai lamurit de ce nu mi-am luat consola inca.

Last edited by ithanium2; 07-04-2017 at 22:11.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2017, 22:02   #11
495
Senior Member
 
495's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Preston, UK
Posts: 1,907
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

exclusivitatile. cel mai mare motiv pt care lumea isi cumpara console.

tu zici ca iti iei ps4 de vreo 3 ani, verifica posturile tale pe topicul respectiv.

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post

Personal, ma interesa si pe mine sa iau anul trecut de BF o conserva...dar am zis sa astept noua generatie. Motivul? E mult mai fun sa te joci cu prietenii decat pe un pc (nu ma refer la networking). Si al doilea motiv ar fi exclusivitatile.
Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Mai, intr-un fel imi cam pare rau ca decizia e atat de usor de luat. Si eu voi lua PS4, nu stiu exact cand, insa.
La ce avantaj au fata de x-cutie, ma mira cum de nu sunt mai marlani astia de la Sony
ouch. ipocrizia... its too much...
__________________

Last edited by 495; 07-04-2017 at 22:52.
495 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2017, 23:26   #12
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

@ithanium2 eu cred ca suntem pe forumul lab501.......adica ne place hardware-ul....

Sigur ca "stiiu deja ca nu e mare lucru, desi consola nu e lansata", pentru ca avem specs si creier in cap. Are acelasi CPU cu 200 mhz in plus.

Cauta pe digitalfoundry review la PS4 PRO RotTR si vezi ce frumos spune nenea ca jocul e limitat destul de mult de CPU, ca GPU-ul ar mai duce inca.
Pot sa bage in Scorpio si Titan XP ca tot va fi aproape de PRO cu CPU-ul ala.

Asta am spus......is fanboy ca am tras o concluzie la care oricine cu un pic de habar de hardware ajunge?

Bine ca ai gasit tu singura chestie pe care deocamdata PS4 nu o are....."open world arcade racing game ".......ce sa zic........de GT Sport ai auzit? Ai The Crew si pe PS4.

Sigur numa fanboii cumpara PS4...de aia s-a vandut de 3 ori mai mult ca X1, nu ca e concola mai buna si are jocuri mai bune, nu.....fanboy.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:

Last edited by Otman; 07-04-2017 at 23:34.
Otman is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2017, 09:14   #13
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

N-am cu cine...tu nu faci decat sa imi demonstrezi ca ai un comportament de fanboy...
Quote:
eu cred ca suntem pe forumul lab501.......adica ne place hardware-ul....
Sigur ca "stiiu deja ca nu e mare lucru, desi consola nu e lansata", pentru ca avem specs si creier in cap. Are acelasi CPU cu 200 mhz in plus.
Da...ne place hardware-ul, dar mai stim ca anumite specs anuntate pe hartie se mai si modifica. Si eu ma asteptam la hardware nou...dupa cum spuneam mai sus...dar asta e...

Microsoft's Andrew Goossen has been in touch to clarify that D3D12 support at the hardware level is actually a part of the existing Xbox One and Xbox One S too. "Scorpio builds on the Command Processor capability present in the original Xbox One," we're told. "Our implementation of D3D12 supports all Xbox Ones, and games have already shipped that use it. When a game using D3D12 starts up, we reprogram the GPU's Command Processor front-end. The 50 per cent CPU rendering overhead improvement was reported by shipping games. The amount of win is dependent on the game engine and content, and not all games will see that size of improvement. Scorpio's Command Processor provides additional capability and programmability beyond what Xbox One/Xbox One S can do. We plan to take advantage of this in the future."

Evident ca in anuntul legat de Scorpio a fost si mult hype si Xbox fanboys l-au facut si mai mare. Dar nu cred ca e doar strategie de marketing. E clar ca se pot aduce imbunatatiri si pe partea de CPU, cel mai bun exemplu fiind in cazul PS4 Pro cu activarea Boost Mode.

Quote:
Bine ca ai gasit tu singura chestie pe care deocamdata PS4 nu o are....."open world arcade racing game ".......ce sa zic........de GT Sport ai auzit? Ai The Crew si pe PS4.
Vai...scuza-ma ca ti-am ranit consola de suflet...ma ierti? Da FH3 este un joc care ma tenteaza, dar ai omis faptul in care spuneam ca generatia actuala de console...inclusiv PS4 PRO, sufera de framedrops

Quote:
Sigur numa fanboii cumpara PS4...de aia s-a vandut de 3 ori mai mult ca X1, nu ca e concola mai buna si are jocuri mai bune, nu.....fanboy.
Am afirmat eu undeva asta? Toata lumea stie ca Microsoft au dat-o in bara rau de tot cu Xbone...Ca Hardware PS4 e mai puternic, iar pe partea de exclusivitati MS stau foarte prost.

@495, omul isi mai schimba prioritatile. In ultima perioada m-am jucat destul de putin. Nu imi permit sa arunc cu banii pe o consola doar asa...am alte prioritati, alte hobby-uri inaintea gaming-ului.

Nu e vorba de nici o ipocrizie. Dar asta e ultimul reply care il primiti de la mine...pur si simplu n-are rost...m-am lamurit inca o data care e treaba cu voi. Toti care activeaza in ariile astea stiu ca voi doi sunteti console fanboys (PS4 fanboys to be exact). Acuma fanboismul din voi o sa ma atace cu afirmatii gen pcmasterrace&crap...keep on keeping on...
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2017, 09:27   #14
495
Senior Member
 
495's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Preston, UK
Posts: 1,907
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

)))))))))))) dupa arsura pe care ai luat-o nu stiu cum ai mai venit inapoi. credeam ca o sa vii cu ceva inteligent, nu cu ^asta^

go away troll, nu te vrea nimeni pe aici. stim ca nu iti iei nici scorpio si nici o alta consola, nu stiu ce cauti pe aici.

spre deosebire de tine, eu chiar am un gaming pc, un pro si... un one s. hopa, eu chiar joc fh3 si gow pe consola. da' tu fa-i fanboy pe aia care te educa cand vine vorba de un subiect la care esti pe langa.

go on, please!

le:

ontopic



also, ce pret credeti ca va avea? 349? 399? 449? 499????
__________________

Last edited by 495; 08-04-2017 at 10:20.
495 is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2017, 11:52   #15
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

In fine si eu ma opresc aici ca numa il suparam pe Monstru daca o intindem.

Doar o chestie mai zic.....de cand au anuntat prima data Scorpio se putea juca la specs, acuma practic le-au batut in cuie, ala ii CPU-ul care ramane nu are rost sa asteptati altceva.

Cat despre bla bla-ul celor de la marketing........isi fac si aia treaba.
Totusi lumea pare sa uite un lucru important. Nu e ca si cum Scorpio ruleaza cel mai optimizat W10 posibil, iar PS4 ruleaza pe W7.......sa fim seriosi.

Si la PS4 vorbim tot de un low level API optimizat.

E clar de mult timp ca M$ si-au pus toate ouale in W10, eu cred ca optimizarile aduse lui Scorpio au legatura in mare parte cu portarea mai usoara a jocurilor de pe Xbox pe PC.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2017, 19:36   #16
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

This Week In The Business: Scorpio's Price May Sting

Quote:
“I estimate the basic hardware will cost around $650, so if Microsoft wants any kind of margin at all, Scorpio will have to retail for $700 or more.” - IDC analyst Lewis Ward is bracing for a bit of sticker shock on Project Scorpio.
http://kotaku.com/this-week-in-the-b...ing-1794132738
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 09-04-2017, 18:19   #17
495
Senior Member
 
495's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Preston, UK
Posts: 1,907
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

__________________
495 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2017, 04:17   #18
495
Senior Member
 
495's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Preston, UK
Posts: 1,907
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default


Care vreti consola si va jucati pe monitor? Good news for you!
__________________
495 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-2017, 10:04   #19
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Vor fi TV-uri cu Freesync bro. Deja sunt pe TV-uri pe DisplayPort, vor fi si pe HDMI.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2017, 16:22   #20
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Project SCORPIO - the Next XBOX tphase Gaming 6 17-06-2016 22:12
Project O.M.A pc_addict Modding 12 18-08-2011 07:34
Blue Art Project myke_choopper Modding 40 11-08-2011 17:23
Project Genesis [Wanted] Cutia de sub birou 13 04-01-2011 13:13

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,098
Total Online: 3456

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.