lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Modding
Connect with Facebook

Modding Electronica aplicata si alte practici oculte


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 08-02-2016, 01:06   #1
b3lamafia
Ancient friend
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 78
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu



Default R.3.D

Salutare lume,multumesc pentru accept...
Sunt un gamer irait,de aici banuiesc si aceasta pasiune pentru modding.
Am sa imi prezint si eu aici build-ul meu R3D,sper sa fie pe placul tuturor,sant la al doilea build de acest gen ,primul a fost doar o incercare ,nereusita din punctul meu de vedere,de accea sper ca nu o sa fiti foarte exigenti cu mine,am invatat multe din greseli si din sprijinul aratat de ceilalti modderi,sper ca acest tip de activitati sa nu inceteze si sa ne aduca mari satisfactii tuturor ,multumesc.
Am sa fac un update in urmatoarea saptamana la poze deoarece am schimbat pompa si am mai facut unele retusuri estetice








Last edited by b3lamafia; 08-02-2016 at 01:32. Reason: neindemanare .....
b3lamafia is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 01:16   #2
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Salut si bine ai venit!

Arata foarte bine ce ai facut tu acolo. Pot sa te rog sa le atasezi in post? Multam!
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 01:34   #3
b3lamafia
Ancient friend
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 78
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu



Default

mersi,am rezolvat
b3lamafia is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 01:50   #4
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Looking good. Acum as fi curios de configuratie
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 02:05   #5
arassel
Ancient friend
 
arassel's Avatar
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 110
Mentioned: 50 Post(s)




Default

@b3lamafia .. ma omori cu violetul ala .. sti ca imi place si apesi pedala ..
arassel is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 12:23   #6
b3lamafia
Ancient friend
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 78
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu



Default

Asus sabertooth 990 FX R2.0
AMD FX 9370
16 gb DDR3 Corsair Vengeance 2400 mhz
2x970 GTX MSI Gaming 4G
2x500gb hdd
1x60 gb ssd
850 w psu Corsair Gold
5x120 kølere(be quiet )
Raijintek Triton All-in-one Liquid Cooler moddat ,nu apare inca in aceste poze ,am sa revin cu poze in aceasta saptamana
b3lamafia is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2016, 16:05   #7
b3lamafia
Ancient friend
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 78
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cum am promis am revenit cu noi poze ,pot sa va anunt ca proiectul R3D a fost finalizat dupa aproximativ 6 luni in totalitate,multumesc pe aceasta cale tuturor celor care m-au sustinut .....













b3lamafia is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2016, 16:44   #8
arassel
Ancient friend
 
arassel's Avatar
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 110
Mentioned: 50 Post(s)




Default

Bravos Romeo, treaba buna ai facut acolo, imi place !! (bine .. mai mult pe violet )
__________________

..SCHATTEN.. ...MODDRO...
arassel is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2016, 19:02   #9
georgesil
Ancient friend
 
Join Date: Nov 2012
Location: Bucuresti
Posts: 55
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default

Salutare si felicitari, arata foarte frumos.
Poti sa ne spui te rog frumos un cost aproximativ, cam care ar fi pasii de urmat nu de alta dar sincer eu nu stiu de unde sa apuc un astfel de proiect.

Multumesc frumos!
georgesil is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2016, 19:50   #10
b3lamafia
Ancient friend
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 78
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu



Default

@georgesil multumesc
In primul rand ai nevoie de componente ,dupa care poti sa vezi ce si cum ,trebuie sa iti alegi o tema pe care sa o folosesti (aici intervin componentele tale) apoi biroul ales de tine in functie de spatiul de care dispui si in cele din urma culorile sau culoarea ,toate astea se leaga intre ele ,nu e greu trebuie sa ai vointa ,costurile sant destul de ridicate(depinde de componentele utilizate),apoi doar ca sa sti moddingul distruge garantia la o mare parte de componente, dar satisfactia ca ai facut un lucru cu mana ta este de neegalat.
Iti stau la dispozitie cu sfaturi din propria mea experienta,sper sa te fi ajutat aceste precizari,multumesc.
b3lamafia is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2016, 00:06   #11
papa jock
VIP
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 149
Mentioned: 38 Post(s)

PC-ul meu



Default

Buna treaba. Ai avut ceva curaj sa incepi direct pe un desk..Foarte frumos.
papa jock is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2016, 09:45   #12
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Superb, felicitări.
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 15:31   #13
b3lamafia
Ancient friend
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 78
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am reusit sa pun luminile si la rezervoare....

Doar o parte ....



Tin sa precizez ca pozele nu au o calitate foarte mare si culoarea este putin diferita fata de rosul pe care l vad eu,la fel si intensitatea ...
b3lamafia is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 16:23   #14
b3lamafia
Ancient friend
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 78
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am sa incerc sa fac o descriere cat mai complecta a ''cum ,de ce si cat '' proiectului meu
Numele meu este Romeo H sunt din Maramures ,Baia Mare, am 39 de ani, sant casatorit si am un baiat de 14 ani si inca unul pe drum....pasiunea mea pentru moding sa nascut din necesitatea spatiului intr-o anumita carcasa....
Sant un gamer inrait (nevasta nu intelege),am jucat toate jocurile posibile ...in fine revenind la modding am observat ca carcasele ca si spatiu sant cateodata neincapatoare ....asa am decis sa mi construiesc singur o carcasa ,dupa indelungi documentari cum si ce am inteles ca cel mai mare spatiu pe care il poti obtine este sa anulezi aceea carcasa si sa o introduci in birou ...impropriu zis ....
Am ceva experienta in domeniul mobilierului si ca proiectant si ca executant asa ca am inceput sa fac mai multe desene pentru a folosi cat mai eficace spatiul .Cum ziceam inainte sant un gamer ...nu utilizez pc-uri portabile ,ceea ce pentru mine a fost un ajutor.
Cand am ales proiectul final a trebuit sa tin cont de :
-costurile necesare realizari acestui proiect
-biroul utilizat(in cazul meu unul gata facut)
-componentele pc-ului
- locatia lui(pentru tema si culoare)

Asa am ajuns la acest proiect ....dupa cum ziceam am mai incercat si inainte cu unul dar din punctul meu de vedere a fost un esec .
Locuiesc in strainatate acum si mi-a fost foarte greu sa reusesc sa gasesc toate materialele necesare,chiar si taieturile sant greu de obtinut daca nu sti unde sa mergi.In Romania este mult mai usor sa faci acest lucru(si mai ieftin)
Am optat pentru un birou gata facut(din cauza celor precizate mai sus)cumparat de la Ikea http://www.ikea.com/us/en/catalog/products/00214157/
Am ales acest birou deoarece este facut din materiale tip fagure ,pe asta m-am si bazat sa fie usor de modificat ,neavand acces la prea multe utilaje necesare finisari .
Pe baza acestui birou si a dimensiunilor lui am realizat intregul proiect .
Proiectul a suferit o serie de modificari datorita necesitatilor aparute pe parcurs ..vroiam trei rezervoare ...am utilizat doar doua ,spatiul utilizat a fost cu 5 cm mai mic decat planul initial ...etc

Am folosit componentele avute deja ,am facut doar unele schimbari minore ...aici aveti lista componentelor
Asus sabertooth 990 FX R2.0
AMD FX 9370
16 gb DDR3 Corsair Vengeance 2400 mhz
2x970 GTX MSI Gaming 4G
2x500gb hdd
1x60 gb ssd
850 w psu Corsair Gold
5x120 kølere(be quiet )
b3lamafia is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 17:00   #15
b3lamafia
Ancient friend
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 78
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu



Default

Asa zisa carcasa necesara componentelor am realizat-o din bucati din pal melaminat taiate la dimensiunile necesare mie ,asa arata dupa ce a fost introdusa intr-e picioarele biroului


Toate aceste dimensiuni trebuiesc calculate la mm pentru a nu interactiona(a taia sau a adauga) cu lungimea blatului

Dupa ce am realizat acest montaj am inceput sa introduc componentele in locurile stabilite
Intr-e timp am observat un lucru interesant care m-a atras foarte mult ,si anume cineva de pe un alt site unde postam eu a venit cu niste ideei foarte bune in sield-uri,cover-uri etc.,am intrat cu el in discutie eu gandindu-ma sa fac asa ceva dar nestiind cum ,am stabilit tema pe care o voi utiliza in acest proiect si i_am dat comanda sa imi faca pentru placile mele video si placa de baza cover-uri eu nevrand sa se vada nici un cablu de alimentare sau orice altceva...aceasta a fost tema aleasa de mine

Numele modderului este @arassel care intr-o oarecare masura mi-a deschis ochii spre noi orizonturi ,lucrarea a fost facuta perfect cu toate cotele la foarte mici diferente (tin sa precizez ca este foarte important celor care vor sa faca asa ceva sa fie foarte atenti la toate dimensiunile si detaliile necesare) ,tin sa-l promovez pe @arassel datorita convingerilor lui (seamana cu ale mele....cand eram mai tanar)
Rezultatul perfect pe tema ...

b3lamafia is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 17:16   #16
b3lamafia
Ancient friend
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 78
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu



Default

Dupa ce au ajuns la mine comanda mi am dat sema ca lipseste ceva pentru a continua ideea temei ,asa ca cu putina teama si curiozitate am facut si eu urmatoarele sield-uri necesare proiectului si care cu mandrie tin sa spun mi-au iesit din prima ,aceste shield-uri si cover-uri sant facute din plastikgllas de 3...5 mm depinde de necesitati,ele sant taiate indoite si vopsite in functie de necesitatea voastra ,nu este greu sa faci asa ceva iti trebuie doar putina indemanare si rabdare.
Pozele cu realizarile mele



Si aici tot ansamblul ,intr-0 oarecare masura trebuie sa ai o viziune despre ceea ce iti doresti...aici fiind aproape realizata viziune mea
b3lamafia is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 17:39   #17
b3lamafia
Ancient friend
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 78
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am ajuns la montarea componentelor in interior ...

Produsele trebuiau testate ,sa vad daca se potrivesc si daca se ridica la nivelul asteptarilor ,in fine am reusit sa le montez si chiar sa le testez pentru verificare ,datorita shild-urilor accesul la componente este foarte restrictionat



Modificarea blatului a fost usoara ,decuparea fiind facuta cu un pendular,aceasta decupare a fost calculata in functie de aspectul exterior si estetica interiorului.Cum am mentionat am mizat pe acest tip de blat tip fagure ,pentru a creea acea treapta ...suport pentru sticla care vine pusa si la acelasi nivel cu blatul milimetric ,dupa taiere in locul fagurelui am bagat bucati de lemn pentru a intarii marginile si pentru suportul la sticla


REzultatul dupa lipire si vopsirea blatului(vopsirea doar a partilor noi)

Sistemul de racire al procesorului in acel moment a fost Cooler Master Eisberg 240L Prestige,l-am ales pentru ca a fost singurul all in one watercooler usor de moddat,de fapt toate conexiunile erau facute pe baza de furtune flexibile si fitinguri fara parti fixe ...eu in ideea mea aveam de gand sa folosesc tuburi rigide si sa le modific direct dupa pompa detinuta .Sincer a fost un dezastru aceasta pompa mi-a crapat dupa cateva saptamani ,de fapt nici nu stiu sigur din ce cauza a avut scurgeri direct pe langa lipiturile din fabrica a blocului rezervor si placa de contact cu procesorul...nu o recomand nimanui (eu fiind avertizat de un alt modder despre problemele acestei pompe @papajock),am fost nevoit sa comand alta si am ales RAIJINTEK Triton complete water cooling - 240mm. Raijintek-ul clasa superioara si ca sunet si ca design,minusuri nu poate fi usor modat,pur si simplu sant lipite fitingurile,le-am rezolvat aparent usor ....le-am incalzit si am introdus cu poxipol fitingurile pentru tuburi rigide,se pot da explicati mai pe larg la cerere (facand acest lucru am pierdut garantia automat ,un lucru foarte IMPORTANT de stiut MODDING inseamna pierdera GARANTIEI pentru multe componente)
Am folosit aceste fitinguri -PrimoChill Rigid Ghost Compression (3/8 ID x 1/2 OD)-,si tuburile -PrimoChilll 1/2" OD Rigid Acrylic Tube - 4x 24" Pack - Red-
Toate le-am comandat de aici http://www.highflow.nl/...

Last edited by b3lamafia; 13-02-2016 at 18:26.
b3lamafia is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 17:53   #18
b3lamafia
Ancient friend
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 78
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu



Default

Poze cu aceste fitinguri si tuburi...


Pentru mine a fost prima oara cand incercam bendig-ul ,am urmarit de o gramada de ori cum se face pe internet,am stricat vreo doua pana sa reusesc ceea ce am dorit eu dar in general a fost o victorie absoluta si increderea mea in mine insumi sa triplat(acum pot sa fac ce vreu eu...:P).


Am dorit sa nu pun la vedere cooler-ele si radiatorul din cauze estetice si pentru a fi intr-o alta ''camera'' unde nu este influentat de caldura degajata de celelalte componente,legatura intre tuburile solide si rezervor fiind facuta cu tuburi flexibile ...
Intre radiator si sursa mai exista un perete care nu se vede in aceste poze.
Folosesc 8 coolere 2 la intrare restul sant la iesire 4 sant folosite la radiator care sant controlate de panoul extern .
Sistemul este foarte silentios,se aude doar aerul miscat de venturi.
Partea exterioara a biroului nu a scapat de schimbarile estetice ...datorita temei binenteles ...



Last edited by b3lamafia; 13-02-2016 at 18:18.
b3lamafia is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 18:28   #19
b3lamafia
Ancient friend
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 78
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu



Default




In final sub shielduri am folosit o banda de leduri de 5 m pe care am sectionat-o in mai multe bucati pentru a dispersa lumina cat de egal ,cei 5 m mi-au ajuns pentru tot sistemul de iluminare ,toate shield-urile au fost slefuite pentru a obtine o iluminare corecta.
Continuarea temei pe interiorul si blatul biroului sa facut cu folie autoadeziva folosita pentru infolierea masinilor,shield-urile pe placile videeo sant iluminate special pentru a nu incalzi placa video, cu o hartie speciala tip care la o anumita tensiune lumineaza(pentru mai multe detalii contactati pe @arassel)
Practic cel mai lung procedeu a fost asezarea corecta a componentelor in interior ...toate cablurile sant ascunse sub shield-uri ele neincomodand buna functionare a componentelor in parte .
Am reusit sa mi modific si rezervoarele fara costuri uriase ....tot cu folie autoadeziva (negru mat)


b3lamafia is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2016, 18:33   #20
b3lamafia
Ancient friend
 
Join Date: Feb 2016
Posts: 78
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu



Default

Rezultatul final al proiectului R3D





MULTUMESC TUTUROR CELOR CARE AU AVUT RABDAREA NECESARA PENTRU A URMARI POSTUL MEU.
(si nu uitati daca doriti ajutor sau un sfat sau un mod de a crea sau face ceva eu sant aici,nu ezitati sigur eu va voi raspunde,multumesc.)
b3lamafia is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,093
Total Online: 3594

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.