lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-06-2015, 08:13   #6341
EXxx
Senior Member
 
EXxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: UK
Posts: 900
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx
Default

as mai adauga faptul ca Samsung este pe 14nm doar Low Power, pe cand Intel produce procesoare.
si citeam undeva de densitatea tranzistorilor pe 22/14 nm la Intel si 28/20/14 nm la tsmc/samsung. 1 la mana 14/16nm de la TSMC/Samsung e defapt un 20nm foarte putin imbunatatit. 2 la mana ca si densitate sunt sub ce poate Intel. caut articolul si revin.
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2015, 09:21   #6342
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default Back to the topic

Oamenii ar trebui sa fie constienti de faptul ca pompa face la randul ei zgomot; Insa a masura/inregistra nivelul de zgomot produs de pompa de la 5cm distanta nu e e o idee stralucita...
Aici:
http://www.techpowerup.com/reviews/A...Fury_X/30.html
gasiti in opinia mea metodologia corecta pentru a masura zgomotul...

...si concluziile:

"AMD's choice for a watercooling solution definitely pays off in gaming noise levels. Idle fan noise is a bit high, though, which is mostly because of the pump that emits a permanent high-pitched whine that tends to get quite distracting after a while. You do get used to it after quite some time, but you'll hate it every time you turn on your PC, which is when it stands out the most. Unlike recent cards from NVIDIA, neither the fan or the pump turn off in idle.In gaming, noise levels are very good, much lower than competing reference designs from NVIDIA. However, I expect custom GTX 980 Ti variants from MSI and ASUS to reach similar or lower noise levels with a traditional fan.During gaming, I've noticed some coil noise coming from the card, dependent on the framerate. It's not as bad as with the HD 7990, but isn't unnoticeable either.The fan is very well-engineered and exceptionally quiet; it actually is quieter than the pump and the coil noise."

Interesant de citit si: http://www.techpowerup.com/reviews/C.../H80iGT/7.html pentru comparatie..." At 25% fan speed, the Corsair cooler stays below 40 dBA with a reading of 36 dBA, which makes it near-silent; however, listen closely and you will hear the pump."

Cu toate astea, se pare ca sunt ceva probleme cu un numar de unitati Fury din batch-ul initial:
"AMD’s Antal Tungler has confirmed that the problem exists in early production units. However a fix (for the pump whine) has been applied by Cooler Master USA and it is hoped that the problem has been resolved for future R9 Fury X units."
As far as the high-pitched whine, AMD received feedback that during open bench testing some cards emit a mild “whining” noise. This is normal for most high speed liquid cooling pumps; Usually the end user cannot hear the noise as the pumps are installed in the chassis, and the radiator fan is louder than the pump. Since the AMD Radeon™ R9 FuryX radiator fan is near silent, this pump noise is more noticeable. (Legit reviews)"The issue is limited to a very small batch of initial production samples and we have worked with the manufacturer to improve the acoustic profile of the pump. This problem has been resolved and a fix added to production parts and is not an issue.” – AMD PR
...in curs de rezolvare (hopefuly)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	kjaer_setup.jpg
Views:	613
Size:	19.6 KB
ID:	49996  
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 30-06-2015 at 11:10.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2015, 11:05   #6343
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default FuryX memory ovck

..after some fiddling with MSI Afterburner someone manage to get the Memory overclocked unlocked

but still need voltage control to show from what is made it...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	a710218d_HBMoverclock.jpeg
Views:	612
Size:	796.6 KB
ID:	50001  
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 30-06-2015 at 11:08.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2015, 12:16   #6344
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Intrucat am fost plecat de miercuri pana azi intr-o escapada, diminetile l-am asezonat cu lecturi despre Fury X!

Imi incep opinia prin concluzie: placa e interesanta, eleganta dar ciudata!

Daca ai un monitor 4k si vrei o placa rece, silentioasa, mica si chiar cu un consum ok(desi e cam irelevant in aceasta gama), Fury X este o alegere buna!

Daca tanjesti dupa cel mai ridicat fps iar temperaturile si zgomotul nu sunt asa de importante pentru tine, 980ti si Titan X sunt raspunsul!

Totusi exista un risc! Fury X este o placa noua, cu o tehnologie noua sub capota si sunt sanse ca prin maturizarea driverelor, sa castige teren si chiar sa depaseasca titanii, idem situatiei 290x vs Titan! Dar acest lucru ramane de vazut, nu e nimic cert!

Insa la final, totul se rezuma la experianta de gaming! Si aici gusturile difera si nu au legatura cu, culoarea preferata... Fury X este o alegere potrivita pentru consumatorii la care primeaza, temperaturile, zgomotul si poate chiar dimensiunile in detrimentul catorva fps-uri in minus in anumite titluri, evident rezolutie 4k!

Amatorii de 3D, nu au ce face cu Fury X! 980Ti si Titan X sunt o alegere potrivita si in cazul celor care vor acum o placa noua si urmeaza sa faca upgrade la monitor in perioada imediat urmatoare!

Din punctul meu de vedere, aceasta placa sau 980ti-ul/Titan X nu ar avea ce cauta in pc-ul meu fara un monitor 4k! Si spun asta in ideea in care un 290X Vapor-X OC ruleaza perfect orice joc in 1200p! Pentru 1080p/1200p orice peste 980 este exagerat!

OC-ul e inca un mister... daca privim limitarea raportata la capabilitatile sistemului de racire!
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2015, 12:17   #6345
kvm
Senior Member
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 313
Mentioned: 6 Post(s)


Default

Mai bine asteptam (si tinem banii) pentru16nm + hbm2 in 2016. Probabil vom avea parte si de performanta decenta in 4k single card.
kvm is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2015, 13:06   #6346
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

rage fuury tu chiar crezi ca toata lumea este tampita si n-au auzit o pompa in viata lor, zgomotul este nefiresc si se aude, a spus-o si Monstru in review, AMD a folosit si in trecut aceasta varianta si in general nu s-a plans lumea. In general o pompa nu trebuie sa se auda peste restul ventilatoarelor din calculator.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2015, 13:09   #6347
cristi_io
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,680
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Uite si niste cifre - valoare la bursa:


- Samsung - 188 miliarde (incluzand aici tot, adica si heavy industries, masini, electrocasnice, etc)
- Intel - 147 miliarde
- Qualcomm 105 miliarde
- Nvidia - 11 miliarde
- AMD - 1.9 miliarde

AMD este atat de mica incat o putem cumpara si noi daca facem o cheta...

)))))) SI astia voiau sa construiasca autostrada Comarnic-Brasov cu ~1.8 miliarde euro. Pai Romania si-ar permite sa cumpere AMD )))
__________________
Through quiet reflection and great dedication Master the art of karate,
Lo, we shall rise up And then we'll make the bugger's eyes water
cristi_io is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2015, 13:11   #6348
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 415
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca ar fi mai invatat ceva marketing amd-ul ar promova la maxim ca e cea mai silentioasa placa e top. Ca se aude ventilatorul sau pompa mai tare ar fi irelevant atata timp cand scrie peste tot mare ca e cea mai silentioasa placa de top facuta vreodata.
@cristi_io: si ce sa faca cu el? aia de la fier vechi nu cumpara siliciu )
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2015, 13:18   #6349
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by AMETHYST View Post
Daca ar fi mai invatat ceva marketing amd-ul ar promova la maxim ca e cea mai silentioasa placa e top. Ca se aude ventilatorul sau pompa mai tare ar fi irelevant atata timp cand scrie peste tot mare ca e cea mai silentioasa placa de top facuta vreodata.
Pe aici nu prea este asa.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	z2.jpg
Views:	631
Size:	78.8 KB
ID:	50002  
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2015, 13:21   #6350
cristi_io
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,680
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by AMETHYST View Post
@cristi_io: si ce sa faca cu el? aia de la fier vechi nu cumpara siliciu )
Pai o sa il vanda la centrele de colectare a siliciului vechi )))).

Oricum revenind on-topic, AMD a mizat mult pe noua memorie HBM, probabil ca a si investit mult. Sa vedem daca asta ii va ajuta pe viitor sa produca placi video mai compacte/rapide etc.
Altfel, "au fortat nota" prea mult si nu au loc de manevre.
Din pacate TSMC nu ii ajuta nici pe AMD nici pe Nvidia cu un nou proces de productie. Sa schimbi fab-ul nu cred ca e un lucru asa trivial
__________________
Through quiet reflection and great dedication Master the art of karate,
Lo, we shall rise up And then we'll make the bugger's eyes water
cristi_io is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2015, 14:29   #6351
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Jocker View Post
rage fuury tu chiar crezi ca toata lumea este tampita si n-au auzit o pompa in viata lor, zgomotul este nefiresc si se aude, a spus-o si Monstru in review, AMD a folosit si in trecut aceasta varianta si in general nu s-a plans lumea. In general o pompa nu trebuie sa se auda peste restul ventilatoarelor din calculator.
Nu, nu cred ca toata lumea e tampita... Unii insa n-au avut pana acum un sistem CLC/watercooling pana acum asa ca poate au asteptari usor deplasate in materie de silentiozitate de la un astfel de sistem ...
Oricum, Monstru a spus ca sistemul de racire ales de AMD pentru Fury X impresioneaza prin silentioazitate... Reciteste review-ul daca cumva ai uitat:

"Testele au fost realizate intr-o camera dotata cu geamuri termopan, zgomotul de fundal in aceasta camera fiind mai mic de 32.9dB. La fel ca si in cazul testelor de consum si de temperatura, trebuie sa retinem ca valorile prezentate in tabelul de mai sus se aplica strict sistemului de referinta folosit in articolul de fata. Nivelul de zgomot nu va fi acelasi in cazul in care sistemul este montat in carcasa, in cazul in care distanta dintre aparatul de masura si placa video difera, in cazul in care orientarea aparatului difera, s.a.m.d.
De aceea, noi am creat un sistem de referinta in cadrul caruia sa putem compara mai multe solutii, insa rezultatele trebuiesc privite ca diferente intre produse, nu ca valori absolute universal valabile in orice situatie. Pentru a inregistra nivelul de zgomot, am rulat Crysis 2 in 1920×1200 4xAA. Valorile pe care le puteti vedea in grafic sunt valorile maxime inregistrate in timpul testului respectiv.
Insa nu doar din punct de vedere al temperaturii impresioneaza excelentul sistem de racire de pe Fury X ci si din punct de vedere al nivelului de zgomot. Am laudat Titan-ul si Ti-ul pentru ca sunt foarte silentioase pentru o placa video high-end, ei bine Fury X prezinta acelasi comportament. Si o sa radeti, dar nu ventilatorul se aude cel mai tare in sarcina ci apa care circula prin instalatie! "


PS:
Quote:
Originally Posted by Jocker View Post
Pe aici nu prea este asa.
Ori poate este? Hai la cirese, neamule!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	z3.jpg
Views:	614
Size:	74.8 KB
ID:	50004  
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 30-06-2015 at 14:42.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2015, 14:37   #6352
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by fubu View Post


Din punctul meu de vedere, aceasta placa sau 980ti-ul/Titan X nu ar avea ce cauta in pc-ul meu fara un monitor 4k! Si spun asta in ideea in care un 290X Vapor-X OC ruleaza perfect orice joc in 1200p! Pentru 1080p/1200p orice peste 980 este exagerat!
Eu vreau sa ma joc Metro 2033 si Metro Last Light, cit si Lara Croft Tomb Raider si Witcher 3, cu absolut totul la maxim, detalii, MSAA, HBAO, etc, dar totul la maxim posibil.

Nici TitanX nu imi asigura framerate de minim 30Fps (jucabil), la 1080P.

Ce vorbim aici?

Pai daca platesc 700+ euro pentru aceasta placa video pe care o am acum in PC, vreau totul la maxim in 1080P, nu accept compromisuri deloc.

http://www.cel.ro/placi-video/placa-...ddr5-256bit-l/

La cum spui tu in citat, as putea sa ma joc linistit nu?!?

Pai, vreau sa ma joc la maxim posibil, maxim ce ofera jocurile calitativ-vizual in 1080P.

Uite ca nu pot, am framerate si sub 20 in Metro...

Last edited by DjLeco; 30-06-2015 at 14:44.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2015, 15:24   #6353
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Asta inseamna ca Metro e optimizat ca un kkt.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2015, 15:24   #6354
EXxx
Senior Member
 
EXxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: UK
Posts: 900
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx
Default

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
Eu vreau sa ma joc Metro 2033 si Metro Last Light, cit si Lara Croft Tomb Raider si Witcher 3, cu absolut totul la maxim, detalii, MSAA, HBAO, etc, dar totul la maxim posibil.

Uite ca nu pot, am framerate si sub 20 in Metro...
esti sigur ca e de la acel 980 ca nu ai 30+ in Metro?(1080p)
anand
si hardocp
lab
un 780 duce 1440p Metro "full" se pare
vezi daca nu e o problema in alta parte
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2015, 15:40   #6355
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Leco, eu cred ca m-am exprimat foarte clar si argumente pentru ceea ce am spus, gasesti si pe lab501 cat si pe alte site-uri care se respecta si isi respecta cititorii!

Daca nu ai incredere in capturi de ecran, uite aici cu video si tot!

Deasemeni am expus si o opinie din punctul de vedere al celor care sunt amatori de 3D! Ca anumite jocuri au drop-uri nesimtite din cauza ca am fost facute din topor, nu e vina placii. Cel putin mie nu mi se pare echitabil sa compensez greseala unui producator de jocuri, cu o suma considerabila si sa cumpar un produs, care in restul jocurilor, ruleaza chiar si 4k bine.

In final fiecare dupa pretentii!
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us

Last edited by fubu; 30-06-2015 at 15:52.
fubu is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2015, 15:45   #6356
cristi_io
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,680
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Personalizing your AMD Radeon R9 Fury X graphics card
Ca sa revenim la Fury X, aici ghid de personalizare a placii, cum sa o desfaci si toate cele
__________________
Through quiet reflection and great dedication Master the art of karate,
Lo, we shall rise up And then we'll make the bugger's eyes water
cristi_io is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2015, 17:02   #6357
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by rage fuury View Post
PS: Ori poate este? Hai la cirese, neamule!
Tabelul ala este cu turbinele si ventilatoarele la 100%, cand te joci nu o sa vezi niciodata asa ceva. Tabelul cu load-ul cand te joci este cel prezentat de mine, n-ai nimerit-o . Si explica-mi si mie cand naiba ai auzit tu zgomotul lichidului din instalatie circuland la o racire pe apa? Asta inseamna furtune sau canale prea subtiri si presiune prea mare, deci prost gandita.

Si o sa radeti, dar nu ventilatorul se aude cel mai tare in sarcina ci apa care circula prin instalatie!
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.

Last edited by Jocker; 30-06-2015 at 17:08.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2015, 17:09   #6358
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Da, ventilatorul lui Fury X este mai silentios decat Titan X in load. Dar din pacate aparatul nu inregistreaza asta deoarece se aude apa/pompa...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2015, 17:18   #6359
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Este normal asta deoarece comparam o turbina cu un ventilator, exista o diferenta mare de turatie cu ele la maxim. De asemenea aproape orice GTX 980 Ti cu racire custom este mai silentios decat Fury X si GTX 980 Ti standard.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 30-06-2015, 17:21   #6360
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Nu asta incercam sa spun.... Spre deosebire de zgomotuld e turbina/ventilator, care este continuu, in cazul lui Fury X, chestiile pe care le inregistreaza sonometru sunt intrerupte si mult mai putin deranjante. Nu este acelasi tip de zgomot. In felul asta, desi pe aparat nu este cea mai silent, cu siguranta asa o simti.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre procesoare Intel Monstru Procesoare si chipseturi 6287 18-03-2024 16:04
Noutati despre telefoane mobile Monstru Telefoane mobile si alte gadgeturi 6289 06-03-2024 19:05
Noutati despre placile video Nvidia Monstru Placi video 19847 28-02-2024 14:10
Noutati despre procesoare AMD Monstru Procesoare si chipseturi 9098 21-02-2024 13:54
Noutati despre SSD-uri Monstru Memorii & stocare 1541 08-01-2024 18:55

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,102
Total Online: 3495

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by matose
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 15:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.