lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-06-2017, 21:25   #721
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Nu e vorba de silenţiozitate; există ventilatoare cu turaţii care încep de la 500 RPM all the way până la 2700 sau pe-acolo.
E vorba de potenţialul de răcire pe care îl ai la dispoziţie.
Dacă vrei silent computing, iei un radiator uriaş la 200 de dolari şi nu mai ai nevoie de ventilatoare, răceşte pasiv prin convecţie 400W lejer. Numai să îl pui culcat cu ceva spaţiu sub el să aibă loc convecţia.
Nişte Gentle Typhoon la 800 RPM cred că au mai mult air pressure decât Noctua F12
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2017, 22:33   #722
kvarq
Senior Member
 
Join Date: Aug 2015
Location: Nagybanya
Posts: 477
Mentioned: 51 Post(s)

PC-ul meu

Default

e de ajuns ca spatiu un fractal design r2 :P
sincer mi-e cam frica de custom, de servetele & stuff, plus ca nu stiu daca merita efortul, la iarna apare 2080 si sigur nu stau cuminte :P

plus ca nici nu stiu cat mai folosesc computerul, s-ar putea sa plec away curand
__________________
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
kvarq is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2017, 23:20   #723
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by kvarq View Post
e de ajuns ca spatiu un fractal design r2 :P
Not really
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2017, 07:12   #724
kvarq
Senior Member
 
Join Date: Aug 2015
Location: Nagybanya
Posts: 477
Mentioned: 51 Post(s)

PC-ul meu

Default

ma refeream la faptul ca mai mult de R2 nu sunt dispus sa-i dau ca spațiu computerului
@ Leco: pe placa video nu ai bloc full?
__________________
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
kvarq is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2017, 10:14   #725
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,958
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu, nu am full block pe video. De aia exista acolo si acel fan de 120mm, sa raceasca zona VRM.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2017, 12:25   #726
Artanis
Ancient friend
 
Join Date: Nov 2009
Location: capitala
Posts: 673
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sa inteleg ca pana la urma EVGA hybrid sux ?
Artanis is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2017, 13:24   #727
kvarq
Senior Member
 
Join Date: Aug 2015
Location: Nagybanya
Posts: 477
Mentioned: 51 Post(s)

PC-ul meu

Default

nu neaparat, dar se pare ca pentru un 1080 Ti e cam greu de tinut la temps de sub 60C in limite silent cu rad de 120 mm;
asta am vazut si eu in incercarea mea cu brachet si aio de 120 mm, si cam asta se confirma si intr-un review de 1080Ti hybrid - link

iar un corsair de pe acel AIO la 1200 rpm e noisy :P
__________________
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
kvarq is offline   Reply With Quote
Old 23-06-2017, 23:53   #728
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

D5 versus DDC.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 25-06-2017, 23:12   #729
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Cam aşa o să arate viitorul meu watercooling loop.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Thermaltake Core X5 Loop V1.png
Views:	365
Size:	345.7 KB
ID:	59511  
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2017, 11:40   #730
meseriasugt
Senior Member
 
meseriasugt's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti
Posts: 1,369
Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Default

Arata bine, dar eu as incerca un radiator intre gpu si cpu, am ceva asemantor cu ideea ta si nu prea sunt bune temperaturile la GPU sau CPU (in functie de traseu), la stres vor fi amandoua calde pe vremea asta.
meseriasugt is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2017, 13:24   #731
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,338
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

La mine nu-s probleme, am CPU in fata GPU-ului si totul e bine. CPU-ul avand suprafata mica de contact nu reuseste sa cedeze suficienta caldura incat sa incalzeasca simtitor apa. Drept urmare cu voltaj baban pe un GPU care are nevoie de un mini-reactor cand e in full load, temperatura e la 45-50C, chiar daca si CPU-ul e la 65-70C inaintea lui.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2017, 13:52   #732
zamoldac
Senior Member
 
zamoldac's Avatar
 
Join Date: Aug 2013
Location: Bucuresti
Posts: 1,138
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu exista diferente semnificative de temperatura a lichidului in puncte diferite a unui loop (maxim 1-2C) decat daca vorbim de loop-uri atipic de mari/complexe sau cu flow foarte scazut. 2 senzori pentru temperatura lichid in acelasi loop nu isi au rostul in opinia mea, mai bine unul pentru temperatura lichid si unul pentru temperatura aer apoi cu aceste 2 input-uri incercat sa se mentina delta <10C (lichid/aer).
zamoldac is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2017, 14:54   #733
byx
Member
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 218
Mentioned: 5 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Cam aşa o să arate viitorul meu watercooling loop.
Pentru ce al 2-lea rezervor?
byx is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2017, 15:16   #734
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by meseriasugt View Post
Arata bine, dar eu as incerca un radiator intre gpu si cpu, am ceva asemantor cu ideea ta si nu prea sunt bune temperaturile la GPU sau CPU (in functie de traseu), la stres vor fi amandoua calde pe vremea asta.
E irelevant unde se află diversele părţi ale loop-ului, cu o singură excepţie: Rezervorul să se afle mereu imediat înaintea pompei.
În rest, e la liber, după posibilităţi, loc, imaginaţie şi portofel.

Quote:
Originally Posted by zamoldac View Post
2 senzori pentru temperatura lichid in acelasi loop nu isi au rostul in opinia mea, mai bine unul pentru temperatura lichid si unul pentru temperatura aer apoi cu aceste 2 input-uri incercat sa se mentina delta <10C (lichid/aer).
Îşi au rostul dacă vrei să determini power dissipation-ul radiatoarelor şi ai un Aquaero 6 LT

Quote:
Originally Posted by byx View Post
Pentru ce al 2-lea rezervor?
De show. Pur şi simplu am un rezervor în plus şi nu am la ce să îl folosesc, şi carcasa e destul de mare ca să fie loc destul.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2017, 15:58   #735
zamoldac
Senior Member
 
zamoldac's Avatar
 
Join Date: Aug 2013
Location: Bucuresti
Posts: 1,138
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai si ce masori? daca nu ai diferente de temp.
zamoldac is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2017, 16:36   #736
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Cum adică nu am diferenţe de temperatură? E imposibil să nu am diferenţe de temperatură, un senzor e înainte de radiatoare şi celălalt după. Primul măsoară temperatura lichidului înainte să intre în radiatoare, al doilea măsoară temperatura lichidului după ce iese din radiatoare.



Am flow meter, am 2x temperature plugs, restul face softul

O să mai pun nişte temp sensors prin varii locuri. Unul între HDD-uri, unul va măsura temperatura ambiantă a aerului (va fi imediat după ventilatorul de 200mm care bagă aer în carcasă prin partea frontală), unul sub backplate-ul de la placa video... şi mai rămân 3 cu care habar n-am ce să fac
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2017, 17:08   #737
zamoldac
Senior Member
 
zamoldac's Avatar
 
Join Date: Aug 2013
Location: Bucuresti
Posts: 1,138
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

O sa ai diferente de 0.2C tops si asta doar daca radiatorul este destul de mare si flow-ul scazut, iti zic din experienta proprie. Temperatura lichidului este normalizata intr-un loop/ circuit inchis.
zamoldac is offline   Reply With Quote
Old 26-06-2017, 22:34   #738
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Flow-ul nu trebuie să fie foarte scăzut, aia e şmecheria, puţini ştiu de laminar flow şi turbulent flow.

De-aia ai diferenţe foarte mici, că radiatorul răceşte prost, de fapt transferul termic între lichid şi radiator este slab.

Văd că pe overclock.net se recomandă să ai între 1 şi 1.5 gpm, asta înseamnă între 228 şi 340 litri per oră. Mai mult decât atât e cam degeaba, aduce câştiguri minime la răcire, mai puţin de atât înseamnă răcire ineficientă.

Dovada mai jos, teste efectuate cu Aquaero 6.

__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 27-06-2017, 00:08   #739
zamoldac
Senior Member
 
zamoldac's Avatar
 
Join Date: Aug 2013
Location: Bucuresti
Posts: 1,138
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu stiu ce turbulete crezi tu ca ai intr-un radiator de wc 2x pass, dar te asigur ca diferentele dintre in/out sunt aproape insesizabile, asa cum reiese si din graficul pus de tine unde ce-a mai mare diferenta (intr-un scenariu real) este de 0,6C, diferenta care nu o sa influenteze temperatura /componenta racita.

Eu nu imi amintesc sa fi avut diferenta mai mare de 0.2C in/out pe un 480 (push/pull) si in loop aveam un 290 + un 6c12t ambele cu OC sanatos ambele destul de reci.

Asa cum am spus si mai sus diferenta de temperatura a lichidului in puncte diferite a unui loop este de maxim 1-2C, lucru logic daca iei in considerare ca temperatura se stabilizeaza intr-un circuit inchis (dar aici ma repet, si pt asta imi cer scuze).

Asta este una din concluziile pe care le-am tras eu in ~10ani de cand folosesc custom loop-uri. Nu vreau sa fac flame sau altceva, enjoy your loop.
zamoldac is offline   Reply With Quote
Old 27-06-2017, 11:21   #740
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Nu ştiu cum citeşti graph-ul ăla...
La 0.1 gpm, diferenţa între rad1 IN şi rad2 OUT este de 4.1 grade (34.9-30.8) iar temperatura GPU este de 42 de grade Celsius - rezultă că radiatoarele îşi fac treaba cu brio însă flow-ul nu este destul de rapid pentru a răci placa video cu eficienţă maximă.
La 1.1 gpm diferenţa între rad1 IN şi rad2 OUT scade la 0.8 grade iar temperatura GPU scade la 37 de grade Celsius - rezultă că flow-ul este optim pentru a asigura maxim de transfer termic între GPU waterblock şi lichid.

Alte valori nu aduc plusuri sesizabile la performanţă.

Ideea era de a ajunge la un echilibru, adică degeaba rulezi pompa la maxim fiindcă nu te ajută, iar dacă o rulezi la viteze foarte mici vei avea răcire ineficientă indiferent de cantitatea de ventilatoare, radiatoare şi alte alea. Eu vreau să am toate datele necesare la dispoziţie pentru a putea avea un sistem cât mai silenţios şi cât mai eficient în acelaşi timp. Asta înseamnă, ideal, ventilatoarele pe OFF sau la minim pe un singur radiator, pompele la viteze cât mai mici fără a intra în "valley of death" al flow-ului prea mic.
Până la urmă vorbim de un 70-80 de lei (T-Connector şi temp sensor), i-aş cheltui oricând pentru peace if mind.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
ibm390s, watercooling

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,967
Posts: 783,893
Total Online: 1364

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by LAB501
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 00:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.