lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-10-2015, 12:53   #6741
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

1. Joker sunt mai multe reviwuri cu Fable DX12 benchmark (http://www.pcper.com/reviews/Graphic...sults-4K-Ultra) dar felicitari pentru faptul ca l-ai gasit pe cel mai favorabil NVidia...Da, NVidia a mai scos un driver intre timp insa si AMD a mai scos un driver nou dupa ce Techreport a publicat review-ul, ar trebui repetate testele de fiecare data cand apare un driver nou? Oricum ideea nu era cum se comporta 980Ti (una din cele mai reusite placi video din istoria NVidia) fiindca productia de placi video nu se reduce la FuryX si 980Ti, ci ce fac restul gamei- 980, 970, 960(128bits) in raport cu concurenta.
2. Hynix vinde memorii HBM pe care le-a dezvoltat in parteneriat cu AMD (deocamdata exclusiv AMD fiindca NVidia e inca pe GDDR5, memorie inventata de ...AMD cu ceva anii in urma).Bun... Si acum vii tu si spui ca dupa ce Hynix au lucrat impreuna cu AMD ani buni, la anu' Hynix o sa le intoarca spatele acestora si va vinde toata productia de HBM2 NVidia.Nu zau?!? Pe ce te bazezi cand afirmi asa ceva daca nu-ti e cu suparare? Ai un glob de cristal cumva?
3. Eu macar am invocat un sondaj Steam la care am participat... Nu l-am gasit chiar pe ultimul dar acesta e de data recenta:
http://store.steampowered.com/hwsurvey/ ... Daca nu esti de acord cu cifrele respective poti sa ne dai tu link la cercetarea din care a rezulta ca NVidia detine 82% din piata? Sau macar un print-screen cu globul de cristal in care citesti tu toate minunatiile astea...
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 04-10-2015 at 13:49.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 04-10-2015, 13:24   #6742
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by kvm View Post
Nu stiu de ce au ramas unii cu impresia ca amd sunt aia sufletisti cu preturi bune si nvidia sunt evil cu preturi astronomice. De fiecare data cand amd au avut un produs competitiv au avut grija sa aiba preturi in consecinta. Se vede cazul acum cu fury, s-a vazut si in perioada lor de glorie cu athlon. Amd au preturi mai mici pentru ca trebuie sa recupereze mereu marketshare, venituri, performanta. Ca ceilalti nu joaca curat asta e alta discutie ( ma indoiesc ca amd ar juca curat in locul lor).
Mare parte din placile amd in folosinta la momentul actual sunt cele integrate din apu-uri. Traim o perioada cand placile video amd sunt mult mai putin populare decat cele nvidia, din diverse motive - cele mai multe intemeiate.
Bine zis!


Rage fuury - iti spun eu de unde vine diferenta - in Steam Survey sunt luate in calcul toate solutiile grafice. 82 % vs 18% se refera strict la placile grafice dedicate, nu si la IGP-uri. Si da, este adevarat, anul asta cota celor de la AMD a scazut sub 20%. Si da, in cazul asta cine muta volum mai mare si are mai multi bani are prioritate la "supply" (la HBM2 ma refer).
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 04-10-2015, 13:30   #6743
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Bine zis!


Rage fuury - iti spun eu de unde vine diferenta - in Steam Survey sunt luate in calcul toate solutiile grafice. 82 % vs 18% se refera strict la placile grafice dedicate, nu si la IGP-uri. Si da, este adevarat, anul asta cota celor de la AMD a scazut sub 20%. Si da, in cazul asta cine muta volum mai mare si are mai multi bani are prioritate la "supply" (la HBM2 ma refer).
Da Monstru- e logic ce spui (cine vinde mai mult cumpara mai multe memorii), insa Joker pretindea ca AMD nu pupa HBM2 (standard Jedec) ca-i da Hynix afara si le da toata marfa la NVidia... Prioritate e una si excludere e cu totul altceva... Plus ca HBM2 va fi produs (din ce se aude) nu numai de Hynix ci si de Samsung- te pomenesti ca si Samsung le da cu flit la AMD si vinde toate productia NVidia ... Oricum un lucru e sigur: deocamdata doar AMD foloseste memorii HBM (in ciuda cotei de piata mai mici)... ce-o fi la anu vom vedea
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 04-10-2015 at 13:51.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 04-10-2015, 13:34   #6744
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Cred ca e prea devreme sa facem speculatii de orice fel in acest moment. Trebuie vazut in ce volume o sa se produca HBM2 si ce produse pregatesc ambii producatori.

Prin asta ma refer la - vom vedea doar varfuri de gama cu HBM2 sau in 1-2-3 generatii de placi grafice HMB va inlocui complet memodia GDDR. Asta e marea intrebare...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 04-10-2015, 13:39   #6745
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Cred ca e prea devreme sa facem speculatii de orice fel in acest moment. Trebuie vazut in ce volume o sa se produca HBM2 si ce produse pregatesc ambii producatori.

Prin asta ma refer la - vom vedea doar varfuri de gama cu HBM2 sau in 1-2-3 generatii de placi grafice HMB va inlocui complet memodia GDDR. Asta e marea intrebare...
De acord... Eu as pune pariu insa ca vom vedea la anul atat placi verzi cat si rosii cu HBM2; E ridicol sa spui ca una din cele doua companii o sa fie exclusa de la utilizarea HBM2 (care e standard Jedec, repet) fiindca asa ai citit tu pe Internet (pe WCCftech -site dedicat zvonurilor si speculatiilor). De asta l-am contrazis pe Joker...
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 04-10-2015 at 19:44.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 04-10-2015, 15:35   #6746
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

De unde naiba ai tras tu concluzia ca AMD este exclusa de la achizitia memoriei HBM2 nu inteleg, eu am spus doar: AMD se cam impiedica in discutiile despre achizitionarea memoriei HBM2, asta in limba romana inseamna ca are probleme in finalizarea tranzactiei, nu ca a fost exclusa.
Nvidia a spus pas memoriei HBM din start pentru ca nu avea nevoie de asa ceva pentru Maxwell, la un GPU satisfacut de un bus de doar 384 biti era stupid sa pui memorie HBM, nu aducea nici un spor de performanta.
Stirea cu procentele vanzarilor este publicata de vreo luna aici, dar pentru asta trebuia sa citesti si thread-ul Nvidia, nu numai cel AMD.
Review-ul ala l-am gasit la fel cum ai gasit si tu singurul review in care Fury X este egal cu GTX 980 Ti, in marea majoritate ai 30 vs. 32 in favoarea lui Nvidia.
Daca este sa fac pe mama omida HMB2 va apare doar pe varfurile de gama la anul(Q2/Q3), iar memoria HBM va fi uitata repede, handicapul limitei la 4 GB nu compenseaza sporul de performanta adus. Deci la Nvidia vom vedea treceri subite de la GDDR5 la HBM2.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 04-10-2015, 17:23   #6747
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cum plm să aibă probleme când ei, alături de Hynix au participat la dezvoltarea memoriei? Trebuie să fie foarte proști sau informațiile sunt false...

Sent from Xperia Z1C while Tapatalking.
__________________
MO POWAH BABEH!!
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-2015, 17:44   #6748
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Si daca ai partitipat la dezvoltarea memoriei dar nu poti plati in avans 2000 de bucati pe cand altul plateste 40K in avans crezi ca e greu sa treci pe plan secund?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 04-10-2015, 18:15   #6749
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Fapte, marketing si practici economice care se sparg in final in capul clientului...
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 04-10-2015, 18:32   #6750
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Jocker View Post
De unde naiba ai tras tu concluzia ca AMD este exclusa de la achizitia memoriei HBM2 nu inteleg, eu am spus doar: AMD se cam impiedica in discutiile despre achizitionarea memoriei HBM2, asta in limba romana inseamna ca are probleme in finalizarea tranzactiei, nu ca a fost exclusa.
Nvidia a spus pas memoriei HBM din start pentru ca nu avea nevoie de asa ceva pentru Maxwell, la un GPU satisfacut de un bus de doar 384 biti era stupid sa pui memorie HBM, nu aducea nici un spor de performanta.
Stirea cu procentele vanzarilor este publicata de vreo luna aici, dar pentru asta trebuia sa citesti si thread-ul Nvidia, nu numai cel AMD.
Review-ul ala l-am gasit la fel cum ai gasit si tu singurul review in care Fury X este egal cu GTX 980 Ti, in marea majoritate ai 30 vs. 32 in favoarea Nvidia.
Daca este sa fac pe mama omida HMB2 va apare doar pe varfurile de gama la anul(Q2/Q3), iar memoria HBM va fi uitata repede, handicapul limitei la 4 GB nu compenseaza sporul de performanta adus. Deci la Nvidia vom vedea treceri subite de la GDDR5 la HBM2.
Crezi tu ca nu-l citesc? Am citit si threadul celalalt chiar daca eram la mare in perioada aia.... Situatia prezentata acolo era insa valabila in Q2/2015 cand AMD nu mai lansase nimic nou de o buna bucata de timp (lucru care i-a costat procente serioase, nimeni nu neaga asta). Intre timp insa au aparut Fury, Nano, 370/380/390- ma indoiesc ca situatia a ramas la fel si dupa asta, mai ales ca de data asta NVidia sunt cei cei care nu au mai lansat produse noi pe zona mid-range de ceva timp. Asa cum am spus, % de marketshare nu e batut in cuie, se schimba in permanenta...Ce-i drept peste vara vanzarile de placi video scad, mai relevant va fi ce se intampla in Q4, insa nu vad cum ar putea fi situatia la fel de defavorabila ca in primavara pentru AMD cand inca nu lansasera nimic la noua luni dupa aparitia Maxwell 2....

Ca se impiedica sau nu se impiedica AMD in discutiile despre HBM2 nu stim -e vorba de o simpla si prematura speculatie lansata pe Internet de un site (Tweaktown), care, in sprijinul celor afirmate scrie doar urmatorul lucru:"Our source reached out to us today, saying that they “wouldn’t count on [AMD] using HBM2 next year“, but wouldn’t elaborate further.". Wait a minute... that's all ?!?

Comic e insa faptul ca acelasi site de pe care ai preluat tu speculatia asta afirma cu ceva timp in urma ca NVidia o sa fie cea exclusa in prima faza de producatorii de memorii HBM2, lol!
Uite aici:
Tweaktown (sursa invocata de tine) afirma asta in iulie:
"AMD has 'priority access' to HBM2, an advantage over NVIDIA
The future of video card technology is HBM, with AMD holding the keys to 'priority access' of HBM2 production"

http://www.tweaktown.com/news/46420/...dia/index.html

In octombrie, ACELASI SITE afirma asta:
"AMD might have trouble sourcing HBM2 for its next-gen video cards
AMD rumored to have trouble sourcing the HBM2 numbers it wants in 2016, might lose even more customers to NVIDIA"

http://www.tweaktown.com/news/47773/...rds/index.html

100% legit Joker! ... Sau mai degraba 100% click-bait.

PS: Iar 30 fps Fury X versus 32fps 980Ti nu inseamna ca AMD au dat-o in bara cu performanta (980Ti e mai buna dar nu matura pe jos cu Fury) si oricum nu m-am referit la 980Ti, stiu ce poate ... Am spus-cu subiect si predicat- sa te uiti cum se comporta 980/ 970/960 in raport cu concurenta in DX12 (Fable) ca sa nu vorbim de Nano sau Fury. Reciteste si tu ce-am scris...
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 04-10-2015 at 20:10.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 04-10-2015, 19:06   #6751
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

fuury - vezi ca 980Ti referinta vs Fury X e una iar 980Ti Lightning sau G1 e cu totul alta si chiar matura pe jos si cu Titan X si cu Fury X... O sa pun maine un Lighning pe site, nici macar nu am Fury X in articol, poti compara direct cu Titan X...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 04-10-2015, 19:17   #6752
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
fuury - vezi ca 980Ti referinta vs Fury X e una iar 980Ti Lightning sau G1 e cu totul alta si chiar matura pe jos si cu Titan X si cu Fury X... O sa pun maine un Lighning pe site, nici macar nu am Fury X in articol, poti compara direct cu Titan X...
Monstru dar eu nu despre 980Ti discutam, iar un G1 am si eu, lol . Asta nu inseamna ca nu vreau sa vad ce poate Lightning-ul:Go ahead!
De fapt eu am incercat doar sa-i atrag atentia lui Joker ca n-ar trebui sa postam pe lab501 astfel de "stiri" (gen "click-bait" -vezi mai sus). Apoi, ca de obicei, discutia a deviat...
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 04-10-2015 at 20:12.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 04-10-2015, 19:24   #6753
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

E... unii sunt pasionati de zvonuri si de predictii altii mai putin, nu vad o problema in asta. Eu unul sunt pasionat de teste
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 04-10-2015, 19:57   #6754
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

Păi vezi tu Monstrule, de aia ziceam: Trebuie să fie foarte proști sau știre falsă.
Se pare că e prima ...
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2015, 07:26   #6755
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

rage fuury eu am postat stirea aia tocmai pentru ca ceva din ceea ce stiam pana acum s-ar putea sa se schimbe. Iar Q3 abia s-a incheiat, cum naiba vrei tu sa afli vanzarile din Q3 asa repede, stai linistit ca o sa le postez cand apar. Crede-ma ca m-as bucura ca la sfarsitul anului sa vedem o revenire a lui AMD, altfel Nvidia va face ce face Intel acum si asta nu este in beneficiul nostru indiferent din ce tabara faci parte.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2015, 09:30   #6756
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Jocker View Post
rage fuury eu am postat stirea aia tocmai pentru ca ceva din ceea ce stiam pana acum s-ar putea sa se schimbe. Iar Q3 abia s-a incheiat, cum naiba vrei tu sa afli vanzarile din Q3 asa repede, stai linistit ca o sa le postez cand apar. Crede-ma ca m-as bucura ca la sfarsitul anului sa vedem o revenire a lui AMD, altfel Nvidia va face ce face Intel acum si asta nu este in beneficiul nostru indiferent din ce tabara faci parte.
OK Joker- inseamna ca suntem pa aceeasi lungime de unda ...

Eu am vrut doar sa punctez ca nu tot ce scrie pe Internet are suport iar "stirea" respectiva e lipsita de credibilitate fiindca provine de pe un site care, probabil din dorinta de a face trafic cu orice pret, publica astfel de "stiri" care se bat cap in cap ...
Ia gandeste-te putin: ca sa aiba informatia ca "AMD se impiedica in negocierile (cu Hynix) privind HBM2" ar fi trebuit ca "sursa" invocata de Tweaktown sa faca parte din stafful care negociaza contractul intre cele doua companii care apoi sa dea fuga-fuguta la Tweaktown cu "noutatile".Chiar crezi asa ceva? In primul rand nu s-a auzit ca astfel de negocieri sa aiba loc, pare cam devreme pentru asa ceva (HBM2 nu se afla in productie, apare doar la anul...). Infinit mai probabil este ca stirea respectiva, ca si cealalta cu NVidia, sa fie o pura inventie aruncata pe Internet cu scopul de a face trafic pe site-ul respectiv, ceea ce a si reusit... Rau e faptul ca printre victimele dezinformarii ne-am numarat si noi din pacate...
De aia eu zic sa fim mai atenti (all of us) cand preluam ceva fiindca destui sunt dispusi la a inventa "stiri" doar pentru a-si face trafic.
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 05-10-2015 at 10:30.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2015, 12:42   #6757
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,329
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu sper ca AMD să mai existe și la anu', poate o cumpără un pește mai mare, că altfel nu îi văd bine.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 05-10-2015, 12:47   #6758
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,796
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Posibil, parca auzisem o stire ca au rupt divizia de GPU de AMD ... if you know what i mean.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2015, 14:35   #6759
Firefox
Ancient friend
 
Firefox's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucharest
Posts: 8,896
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Firefox
Default

AMD Dual Fiji videocard surfaces - Guru3d
Firefox is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2015, 19:55   #6760
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

rage fuury nu este asa simplu cu inventatul informatiei pe un site, informatia ramane acolo multi ani si oricand te poti trezi dat in judecata, la fel ca in ziaristica trebuie sa ai o acoperire la stire. Iar daca faci asta de cateva ori si se prinde lumea s-a dus naibii tot traficul, nu te mai citeste nici dracu.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre placile video Nvidia Monstru Placi video 19848 12-04-2024 22:48
Noutati despre procesoare AMD Monstru Procesoare si chipseturi 9098 10-04-2024 15:03
Noutati despre procesoare Intel Monstru Procesoare si chipseturi 6288 01-04-2024 11:07
Noutati despre telefoane mobile Monstru Telefoane mobile si alte gadgeturi 6289 06-03-2024 19:05
Noutati despre SSD-uri Monstru Memorii & stocare 1541 08-01-2024 18:55

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,967
Posts: 783,894
Total Online: 1953

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by LAB501
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 02:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.