lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 26-01-2018, 21:44   #33721
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 525 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by ktf View Post
Nu cred ca mai e TFSI pe vreo masina noua, toate sunt TSI.
Fix TFSI ceva mai pus la puct sunt pe masinnile noi. Numai ca au scos F-ul din denumire, ca au dat chix prima data. Si lumea stie ca TSI-urile erau fiabile. Si tot TSI se numesac acum, chiar daca nu au treaba cu TYSI-urile alea vechi.
Old 26-01-2018, 21:51   #33722
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 666 Post(s)

PC-ul meu

@Danos, incearca asta inainte. E 4-5Ron o sticla de 10ml de ulei esential de menta.

http://homeguides.sfgate.com/ratio-p...ice-92651.html
Old 26-01-2018, 21:59   #33723
Danos
Senior Member

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Da, cred că o sa incerc, am citit și eu azi că mirosul de mentă și cuișoare îi alungă pe șoareci.
Mulțumesc!
Danos is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2018, 23:44   #33724
ktf
Ancient friend

ktf's Avatar

Mentioned: 70 Post(s)

PC-ul meu

Mda, cam intre ala si Noco Genius 3500 oscilez si eu. La Lidl nu mai au alea si nici nu am vazut pe OLX.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2018, 00:09   #33725
Danos
Senior Member

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Sunt pe olx destule vad intre 80-110 lei.
https://www.olx.ro/oferta/redresor-i...l-IDa6NGR.html

https://www.olx.ro/oferta/redresor-b...o-ID9H0NW.html

https://www.olx.ro/oferta/redresor-a...v-ID7Hbcv.html

Eu am citit ceva review despre ele, sunt bune la pretul din magazin mai ales, respecta exact specificatiile, au fost testate si fac acelasi lucru ca si altele mai scumpe.
Astia pe olx fac bisnita cu ele tocmai din faptul ca sunt cautate, raport bun performanta-pret, la Lidl nu se gasesc mereu si se dau imediat, le cumpara samsarii sa le dea apoi pe olx.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2018, 01:11   #33726
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Quote:
Originally Posted by EXxx View Post
Mondeo-ul nou e ciudat. Exterior mi se pare ca arata cel mai bine din gama, by far. Interiorul e insa un side step, materialele mi se par bune, insa ca si tech e putin underwhelming daca faci comparatia cu passat sau octavia/superb. Am inchiriat un mondeo de 2.0 motorina(varianta de 150) care mi s-a parut FOARTE economica, pentru ce monstruozitate de masina e.
Motoarele nus problema ci faptul ca masina e ceva mai grea decat destul din gama, asa ca e putintel mai lenta decat restul, insa daca iti iei o astfel de masina poate acceleratia nu e primul lucru la care te gandesti.
A mea are 1550kg kerb weight (2015, 2l, 210PS), ceea ce este cu 50kg în plus față de Focus mk3 1.6d pe care am dat-o.

Tech-ul este suficient, nu am nevoie să-mi sugă pola mașina, ci să cânte muzică și să nu crape

Last edited by Neo; 27-01-2018 at 01:14.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2018, 02:40   #33727
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 237 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Enz0 Send a message via Skype™ to Enz0

Nu inteleg, ce tech vrea lumea? La o adica, daca ai loc de un 2DIN pui un Android Autoradio și inclusiv HUD projection poți avea. Nu mai vorbim de toate info despre masina cu OBD2, direct in HU.
Consider că un build quality bun si o izolare fonică e de 10x mai bună decât orice tech ai pune intr-o mașină.
Degeaba ai toate țigăniile pe ea dacă auzi pietrele cum lovesc în caroserie sau la 150kmh din cauza antifonării proaste simți ca mergi cu 300km/h sau când ai trecut de 2000rpm auzi motorul in habitaclu.
@Neo, și vaca mea are 1485 kerb weight dar real are 1510 pe cântar, asta in conditiile in care motorul e ALU, nu e M50 cu bloc motor de fontă, iar dotările nu sunt de top. Am doar central, electric pe toate usile + portbagaj, climatronic și oglinzi incalzite.
Singurul lucru care imi lipseste vs Compact (care era full) sunt scaunele sport tip bucket seats incalzite.

Last edited by Enz0; 27-01-2018 at 02:48.
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2018, 02:59   #33728
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 51 Post(s)

PC-ul meu

Cand am configurat Mondeo in toamna lui 2016 am avut de ales intre 210 HP fara AWD si 180 HP cu AWD. Mi-a luat vreo 2 saptamani sa fac alegerea dat fiind faptul ca facusem drive test cu 210 HP. Am ales varianta 180HP cu AWD.

Tech-ul este suficient:
- suspensie reglabila pe 3 niveluri (confort, normal si sport). Mi s-a parut interesanta optiunea dar de 1 an si ceva merge aproape doar in sport deci pot sa zic ca aproape nu o folosesc.
- Navi (nu-l folosesc)
- Parcare laterala (nu o folosesc)
- Pastrarea liniei de mers (nu o folosesc)
- "autopilot" (nu il folosesc)
- sistem de recunoastere semne de circulatie (nu ma bazez pe el desi este foarte precis)
- camera spate - fac tot posibilul sa nu o folosesc dar este utila...damn.
- memoria in scaune - nice dar pur si simplu un moft.

Chestiile cu adevarat utile sunt:
- treburile incalzite iarna (scaune, volan, parbriz)
- senzorii de parcare
- sistemul de lumini (led, adaptive...)
- pre-colision assist
- padelele pe volan.
- unghiul mort.

Mie mi se pare super antifonarea la Mondeo.

Condus: focus, superb, tiguan, ocatvia, insignia
Old 27-01-2018, 11:50   #33729
[Wanted]
Ancient friend

[Wanted]'s Avatar

Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Enz0 View Post
Cum să îți moară volanta și discurile la 40k km? In mod normal o volantă trebuie să țină MINIM 250k km dacă nu s-a folosit mașina la drifturi in plm.

Mă crucesc ce aud pe aici [emoji26]

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Am un amic ce lucreaza la o firma de inchirieri auto ,

Passat nou 2016 1.6 TDI 120CP - Schimbat volanta dupa 15000 km (si nu in garantie)
Polo 2015 1.2 TSI - schimbat voltanta la 7000 km .... la fel .. nu garantie ... "defect de utilizare"
__________________________________________________ ________________

Apropo de uleiuri , ca tot se discuta pe aici de contrafacut.

Ce ulei recomandati pt Golf 4 2006 1.9 TDI PD - Cod Motor AXR

Pana acum din 2009 de cand am masina am folosit doar Castrol Turbo Edge ... cumparat ba de pe net .. ba de prin service (ce luau de la unix/autonet)

Last edited by [Wanted]; 27-01-2018 at 11:57.
[Wanted] is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2018, 23:42   #33730
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 84 Post(s)

PC-ul meu

Te nemultumeste Castol-ul?

Daca nu ... mergi tot pe el.
Daca da poti incerca Ravenol VPD (Pumpe Duse) 5W40.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2018, 03:15   #33731
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Originally Posted by sammurai View Post
Cand am configurat Mondeo in toamna lui 2016 am avut de ales intre 210 HP fara AWD si 180 HP cu AWD. Mi-a luat vreo 2 saptamani sa fac alegerea dat fiind faptul ca facusem drive test cu 210 HP. Am ales varianta 180HP cu AWD.

Tech-ul este suficient:
- suspensie reglabila pe 3 niveluri (confort, normal si sport). Mi s-a parut interesanta optiunea dar de 1 an si ceva merge aproape doar in sport deci pot sa zic ca aproape nu o folosesc.
- Navi (nu-l folosesc)
- Parcare laterala (nu o folosesc)
- Pastrarea liniei de mers (nu o folosesc)
- "autopilot" (nu il folosesc)
- sistem de recunoastere semne de circulatie (nu ma bazez pe el desi este foarte precis)
- camera spate - fac tot posibilul sa nu o folosesc dar este utila...damn.
- memoria in scaune - nice dar pur si simplu un moft.
1. Eu nu am reglabilă, dar este echivalentul setării sport; oricum, nu vrei barcă;
2. Navi depinde de țară. Pentru UK cel preinstalat este arhisuficient (are și traffic warnings de-ți bagă automat, m-am chinuit trei zile să-l dezactivez că mieuna cucoana peste Amon Amarth că nuj ce retard s-a pocnit patruj' de mile în aval).
3. Parcarea laterală este super mișto pentru că este mașină mare, fără multă vizibilitate și nu e hatchback (aka mai ai portbagaj în continuarea lunetei). A băgat-o unde nu credeam că intră, mulțumit++.
4. Păstrarea liniei de mers are nevoie de marcaje 110%. Și pe aici dă rateuri, în România nu vrei să folosești așa ceva.
5. Autopilot este mană cerească pe autostradă, dar poate fi fff periculos pe ud, accentuează acvaplanarea. Folosesc cu succes limitatorul de viteză zilnic, în schimb.
6. recunoașterea semnelor este total inutilă pentru că te miaună la cap să nu depășești viteza de pe indicator. Eu merg cu 10% peste aproape mereu, deci m-ar căpia de cap.
7. N-am camera, senzorii sunt arhisuficienți;
8. Memoria din scaune este genială dacă mai conduce și altcineva. Așa, o folosesc pentru poziție de condus și poziție de somn pentru când mă opresc să dorm (se mai întâmplă). Memorează și pozițiile oglinzilor, apropos :3

Quote:
Chestiile cu adevarat utile sunt:
- treburile incalzite iarna (scaune, volan, parbriz)
- senzorii de parcare
- sistemul de lumini (led, adaptive...)
- pre-colision assist
- padelele pe volan.
- unghiul mort.

Mie mi se pare super antifonarea la Mondeo.

Condus: focus, superb, tiguan, ocatvia, insignia
1. Yep, dar volanul este so-so util. Scaunele mostly utile. Dar degivrarea electrică a parbrizului este godlike. Plus că face și parbrizul mai rezistent, nu am avut nici unul crăpat/ciobit și am luat pietricele măricele în el, și la Mondeo și la Focus.
2. yisss, dar mergeau calibrați mai aproape ca să zic așa.
3. LED sunt iar godlike, în orice altă mașină cu faruri clasice parcă am orbul găinilor.
4. ăla e meh, dar probabil util dacă te mai ia apa uitându-te după ciori
5. Padelele pe Mondeo sunt meh. Pentru că nu ai motoare mari (V8, >400CP) care să valorifice așa ceva. Sunt foarte utile la frânări de urgență când calci frâna la fund și dai tappy tap pe padela de minus.
6. Nu am, dar dacă ai nevoie de așa ceva nu-ți reglezi tu corect oglinzile. Mondeo mk5 are niște ligheane imense de oglinzi laterale. Trebuie reglate a.î. să nu vezi deloc lateralele mașinii tale.
Old 28-01-2018, 08:56   #33732
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

PC-ul meu

- suspensia reglabila a venit la pachet cu kit-ul sport si cateva chestiuni suplimentare. Este ok suspensia mai moale cand mergi pe drumuri lungi de tara marca RO.

- am o satisfactie personala cand fac o parcare laterala manuala in locuri foarte stramte. Plus ca nu vreau sa cad in comoditatea asisturilor electronice.

- legate de padele, desi cutia nu prea are lag, sunt momente cand vreau ca raspunsul sa fie acolo asa ca trec masina in manual si este ok ca pot schimba vitezele fara sa iau mana de pe volan (ex: mersul mai tare pe serpentine cu ceva depasiri).Suplimentar, modul manual este util pentru frana de motor cand mergi la vale.
Evident, nu evaluez padelele dpdv al condusului unui bolid de F1 ci dpdv al faptului ca nu iau mana de pe volan. La Kuga aveam doua butoane mici pe schimbator - nu erau cele mai ergonomice.

Apropo de cutie, m-am obisnuit de pe Kuga si acum merg si pe Mondeo doar in modul sport care mai pune vreo 200 rpm fata de modul D. Oare dauneaza ceva la cutie/turbina a la long?
Old 28-01-2018, 10:55   #33733
[Wanted]
Ancient friend

[Wanted]'s Avatar

Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Te nemultumeste Castol-ul?

Daca nu ... mergi tot pe el.
Daca da poti incerca Ravenol VPD (Pumpe Duse) 5W40.
in principiu nu ... decat ca parca a devenit mai tractoras (acum e posibil si pentru ca are aprope 200k masina)

Eu schimb uleiul la 12k (pana cum 3 ani il schimbam cam la 1 an jumatate, acum ca fac mai multi km cam 1 data pe an pica astia 12k)

La intervalul asta de timp consuma cam 200-300 ml ulei.

Da ma gandeam ca daca este ceva mai bun si la un pret decent ... dc nu
Old 28-01-2018, 11:23   #33734
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
- suspensia reglabila a venit la pachet cu kit-ul sport si cateva chestiuni suplimentare. Este ok suspensia mai moale cand mergi pe drumuri lungi de tara marca RO.

- am o satisfactie personala cand fac o parcare laterala manuala in locuri foarte stramte. Plus ca nu vreau sa cad in comoditatea asisturilor electronice.

- legate de padele, desi cutia nu prea are lag, sunt momente cand vreau ca raspunsul sa fie acolo asa ca trec masina in manual si este ok ca pot schimba vitezele fara sa iau mana de pe volan (ex: mersul mai tare pe serpentine cu ceva depasiri).Suplimentar, modul manual este util pentru frana de motor cand mergi la vale.
Evident, nu evaluez padelele dpdv al condusului unui bolid de F1 ci dpdv al faptului ca nu iau mana de pe volan. La Kuga aveam doua butoane mici pe schimbator - nu erau cele mai ergonomice.

Apropo de cutie, m-am obisnuit de pe Kuga si acum merg si pe Mondeo doar in modul sport care mai pune vreo 200 rpm fata de modul D. Oare dauneaza ceva la cutie/turbina a la long?

Eh, prefer să nu fot vopseaua şi să nu-mi fot feng şuiul făcând 59 de manevre ca idee, nu cazi nicăieri, am parcat mașină identică dpdv al dimensiunilor fără niciun assist, chiar dacă conduceam deja Mondeo de 2 ani.

Cutia are lag imens dpmdv şi trebuie să anticipezi mult. Pentru upshift mai ales. Plus că e mai simplu să o calci pur și simplu în mod S, schimbă ea optim. De acord cu frâna de motor însă.

Nu știu ce să spun de perma S mode, eu nu-i simt nevoia cu 210ps remapat. Dar ar trebui să nu fie probleme. Atenție la transmisie, că se încălzește mai greu decât motorul, deci nu o călca de la început.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 28-01-2018, 12:05   #33735
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

PC-ul meu

N-am atins-o so far
Ce culoare ai?
Old 28-01-2018, 15:50   #33736
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Secret [emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 28-01-2018, 16:55   #33737
globula_neagra
Senior Member

Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Kia niro 4 hybrid sau hyundai ioniq premium hybrid?
Nu stiu ce sa aleg
globula_neagra is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2018, 18:21   #33738
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 176 Post(s)

PC-ul meu

Niro:
garda la sol mai mare
este mai compacta
vizibilitate mai buna