lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Software
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 07-10-2015, 17:40   #181
s3r0t0n1n
Senior Member
 
s3r0t0n1n's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 3,490
Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Default

@alinescoo: te umpli de spume cu ubuntu. Pe un i5 520m, 8GB RAM si un SanDisk X100 se misca ca un cwr. Pur si simplu e o aberatie infecta interfata aia.

Ubuntu Lts vs non-Lts este un praf in ochi pentru end-user. Ba' bine ca in LTS ai pachete in urma cu cateva versiuni in repo-urile oficiale si va trebui sa apelezi la diverse PPA-uri ca sa instalezi ultima versiune.
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2015, 19:37   #182
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mint, Suse sau Slackware si ca sa mearga wow, compileaza-le pe masina ta!
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2015, 21:42   #183
kvm
Senior Member
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 313
Mentioned: 6 Post(s)


Default

E si Unity destul de matur. Merge ok pe laptopuri de la sandy incoace din ce am testat. LTS merita pentru ca il pui si nu trebuie sa faci upgrade ani buni. Ramai in urma cu aplicatiile dar castigi la stabilitate. Acum depinde si daca chiar ai nevoie de ultima versiune la orice si cat de mult vrei sa jonglezi cu diverse distributii.
Pentru inceput e mai bine sa te familiarizezi cu linuxul (terminalul, cateva comenzi, te uiti prin help cu man, bla bla). In general compilezi daca ai ceva hardware care sa iti faca figuri (ma rog eu asa fac, nici nu imi trebuie pe servere)
kvm is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2015, 23:21   #184
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am pus Ubuntu. Partitie de 20gb pentru /, 8 GB swap și 120gb /home. M-am chinuit un pic sa fac android studio sa meargă ca lipseau ceva pachete asa ca m-am băgat în minunata lume a terminalului. Overall performanta e comparabila cu win7 instalat acum un an jumate. Parca speram la un spor de viteza mai vizibil. Acu ma bate gândul sa instalez și mint, deși cea mai mare problema e ca nu pot pune Taskbar pe verticala...
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 08-10-2015, 06:39   #185
s3r0t0n1n
Senior Member
 
s3r0t0n1n's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 3,490
Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Default

Poti instala un dock si il pozitionezi lateral, muti taskbar-ul in partea superioara and there you go
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2015, 08:35   #186
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am reușit ieri sa îmi pun android studio, Java jdk, android SDK și alte câteva softulele. Am copiat niște proiecte, configurat browserul, mi sa blocat de 2 ori ,fără sa răspundă. Freeze complet. Nu prea ma încântă deloc ideea cu butoanele ferestrei în stânga. Overall l-am dat jos și am pus Mint. Pare mai rapid și o sa ii pun un dock. Vad cum se comporta mint zilele astea.
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2015, 08:36   #187
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

Macar daca ti-ar fi zis cineva inainte...
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2015, 09:47   #188
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am încercat inițial pe live usb și păreau asemănătoare ca și performanta. Am preferat ubuntu pentru dock nativ și suport bun pe net. Sunt începător și am multe de învățat. Când mi sa zis mai sus de dock pe mint, era Ubuntu deja instalat. Acu ca pot sa am dock bun în Mint pare mai ok treaba. Sa vedem cum se comporta la treaba
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2015, 11:27   #189
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 19,027
Mentioned: 793 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mai bine îți pui un Windows 7, instalezi java/android sdk/ndk, restul de minimal tools și ce mai folosești tu și apoi îi tragi o clonare la partiție, să o ai bine. Ar trebui să îți meargă lejer juma de an - 1 an, făcând doar update-uri din când în când.

Pentru bălării și alte utilizări, mai bine bootezi în alt Windows, sau îl instalezi în vmware...

De ce se complică lumea, chiar nu înțeleg...
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2015, 11:54   #190
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

... Pentru ca nu am licență de Windows maybe? Am licență de Win doar pe laptop unde asa a venit de la mama lui. Vad dacă nu ma obișnuiesc cu Mint oi cumpăra o licență de Windows. Chestia e ca folosesc desktop doar la development și browsing, atât... Și teoretic un linux ar fi ideal.
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2015, 12:21   #191
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,628
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Lasati-l mai in pace, nu-i taiati craca.
Eu unul ma oftic de faptul ca nu am invatat linux la vrea care trebuia.
Acum sunt prea batran si cu prea putin timp pentru asa ceva; mai ales ca nu as face bani din chestia asta.
Daca isi rupe gatul pe undeva, il ajutati sa iasa la liman (daca se poate) si gata.

Off: ma intreb cat o fi durat sa ia hotararea de a trece la Linux
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-2015, 22:26   #192
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Eu folosesc si Linux si Windows, cu cat se apropie Windows de ideea Azure, cu atat ma apropi mai mult de ceea ce mi-a placut din lumea Linux - Suse apoi Redhat si apoi prietenul meu drag Fusion Linux un copil al Fedora, practic ma impac mai bine cu distributii rpm, imi plac chiar daca evolutia lor s-a stopat , cel mai drag mi-a fost Fusion Linux, o distrburie Fedora exact cu ce am avut eu nevoie insa daca as dori sa duc la nivel de arta -as fianliza cu RedHat dar trebuie multi bani pentru certificari...recomand oricui la orice varsta sa testeze copilul Fedorei, sigur se va lasa cu ceva...cea mai dezamagitoare versiunr de Linux mi se pare Ubuntu, cu foarte multi "copii" abandonati si ei si de ceva vreme Unity o idee interesanta blocata...de acea terminologie de simplitate, insa simplitate fara versatilitate = esec....nu stati numai in Windows, sunt sisteme de operare care fac treaba , incercati si veriuni minimilizate de linux : Puppy , Knoppix, Tiny Core, insa si server / specializate ca Centos, Nethserver, LXLE, Sabayon, etc
E asa de greu de ales insa pot spune cu mana pe inima ca un server Redhat de 15 ani ruleaza si azi, la fel si un Suse, ca de altfel si altele pe Centos....

Last edited by reflavius; 09-10-2015 at 22:42.
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2015, 11:23   #193
s3r0t0n1n
Senior Member
 
s3r0t0n1n's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 3,490
Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Default

Fedora era testing distro pentru redhat .
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2015, 11:36   #194
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am bușit mint încercând sa pun driverii Nvidia. Ca norocu am găsit cum sa reinstalez dintr-un ppa și xserver și-a revenit. Mi s-a blocat o data android studio și nu l-am putut închide ca nu răspundea la nimic. Cum nu am taskmanager nu am știut cum sa ii dau kill
Îmi place cum se mișcă. Am pus driverii Nvidia deoarece la rulare film full HD era pătratos video. Acum pare mai ok.
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2015, 12:06   #195
s3r0t0n1n
Senior Member
 
s3r0t0n1n's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 3,490
Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Default

daca vrei sa dai force kill la ceva faci in felul urmator:
1. deschizi terminal
2. ps aux | grep "nume serviciu"
3. o sa primesti un pid
4. sudo kill -9 insert_pid_here

Sau: sudo killall insert_process_name_here
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2015, 12:14   #196
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Și nume serviciu cum aflu? Nu este ceva App asemănător cu task manager din Windows?

De asemenea când rulez film full screen pe Youtube îmi apare ceva în genul când e vsync pe off în jocuri, cred ca se numește tear?
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2015, 12:35   #197
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ați folosit Manjaro? De asemenea și bbqlinux.org pare interesant. Dacă tot sunt la experimente...
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2015, 13:44   #198
s3r0t0n1n
Senior Member
 
s3r0t0n1n's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 3,490
Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Default

Numele serviciului il afli destul de simplu: Click dreapta - properties si vezi numele fisierului. Cam ala tre sa fie si serviciul.

Tear-ul poate fi de la drivere sau de la flash.

Nu te incurca cu alte distributii mici. Ramai pe una mare ca sa inveti bazele. Asa ai suport din partea comunitatii (extrem de important pe linux).
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2015, 08:29   #199
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mulțumesc.

De vreo 3 zile folosesc Manjaro și sunt foarte mulțumit. E foarte snappy, am reușit sa pun driverii GeForce și cu ceva editare de config am scăpat de tearing. De asemenea are kfce care merge foarte bine și cu plugin poate simula Taskbarul de Win 7. E bazat pe arch linux și pe lângă repository lor se pot buildui direct din repository arch.
Sincer pana acum nu am ce sa ii reproșez. Inclusiv imprimanta wireless am putut sa o instalez.
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2015, 14:07   #200
tphase
Senior Member
 
Join Date: Jul 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,427
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si eu am avut cateva tentative sa trec la Linux pentru desktop. Adevarul este ca desi este foarte stabil pentru servere, pare ceva neterminat pentru desktop.

KDE era prea mult Windows Like UI asa ca am folosit GNOME. E interesant, dar ii lipseste acel "ceva" care il au Windows si OS X. Plus ca multe aplicatii - echivalente ale versiunilor de Windows - par [sau imi par mie] inferioare.

A fost o aventura sa imi instalez codecurile pentru MPlayer si si asa... la final, clipurile 4K agatau [si in OpenSUSE si in Ubuntu], pe cand pe Windows mergeau foarte bine.

De multe ori trebuie sa apelezi la terminal pentru update-uri de repository sau instalare manuala [zypper sau apt-get] sau pentru diverse tweak-uri. In Windows nu am simtit niciodata nevoia sa apelez la terminal pentru nimic nespecific [la fel in OS X].

Mi se pare o alternativa OK pentru cei care vor un sistem free pentru basic stuff - web surfing / audio / video [desi la codec-uri e putina aventura, ma refer la MPlayer, VLC parca a fost mai usor de instalat].

Dar mi se pare inferior clar Windows-ului pentru orice inseamna productivitate [development + office + editari foto/video] si entertainment [jocuri / 4k / etc].

Am avut si eu o tentativa dar nu m-a multumit, nu a putut sa inlocuiasca Windows-ul. Poate sa treci definitiv la Linux doar pentru feeling-ul de freedom si ca nu esti ca toti ceilalti Windosari. In rest de la unitatea UI-ului [care are dezavantaje dar si avantaje clare], trecand prin usurinta in utilizare, instalare de programe, productivitate si pana la segmentul multimedia si jocuri, mie mi se pare clar inferior atat Windows cat si OS X.

To be concluded [for desktop environments]

SuSE - cel mai avansat sistem de configurare si instalare [YAST]. Nu neaparat cel mai simplu dar cel mai complex. Unde apar conflicte intre pachete trebuie recurs la terminal pentru update-uri de repository's. Este stabil si destul de rapid [mai rapid ca Ubuntu parerea mea].

Ubuntu - cel mai popular, UNITY este OK dar nimic mai mult, mie cel putin nu imi place deloc. Nu poti repozitiona dock-ul din stanga, nu este un sistem foarte rapid iar ca stabilitate este destul de stabil overall dar am intalnit aplicatii care crapa des [FireFox & Co].

RedHat si CentOS [distributia open source free a RedHat Server] sunt foarte stabile dar vin cu versiuni relativ vechi de kernel si cu versiuni inferioare ale aplicatiilor preinstalate.

Fedora pare exact ceea ce este - o platforma de test, foarte OK pentru cineva pasionat de a testa cele mai noi aplicatii dar pregatit pentru bataile de cap de rigoare.

Suitele Office desi functionale si cu multe facilitati par o gluma pe langa MS Office.

Playerele video - destul de OK, alaturi de codecurile necesare isi fac treaba foarte bine. Dar in momentul unui conflict intre dependinte apar adevaratele probleme care se rezolva dupa ore de cautari pe net, update-uri de repository, instalarea librariilor corespunzatoare si alte d'astea.

Aplicatiile de torrent sunt unele simpliste altele complexe dar mie mi se par inferioare uTorrent.

Jocurile sunt cel mult o gluma proasta sub Linux desi exista driveri pentru AMD si nVidia [care de cele mai multe ori devin o problema daca instalarea din prima esueaza].

Pentru mine toate aplicatiile Linux par cumva nefinisate / cu grave probleme de user interaction design si pline de inconsistente UI. Aplicatiile scrise in GTK arata ciudat in KDE si invers. Interfata grafica din Linux nu este unitara iar asta aduce inconsistente. Diversitatea e buna pana intr-un punct. Din acel punct, un utilizator vechi de UI UNITY care numai UNITY foloseste va trebui sa invete concepte de la zero cand trece in Gnome sau KDE iar un utilizator de Ubuntu va avea probleme de adaptare in OpenSUSE sau Fedora, trebuind sa se familiarizeze cu alta paradigma de UI, cu alt sistem de pachete, etc.

Ca si concluzie, nu stiu daca toate aceste batai de cap si frustrari in timp merita mai mult decat acea suta de euro cat costa o licenta de Windows care dupa o perioada de Linux Only pare cu totul alta lume.
__________________
IMAWO INC : Proiectul de suport al micilor antreprenori prin soluții informatice personalizate.
www.imawo.ro

Last edited by tphase; 14-10-2015 at 14:27.
tphase is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Placa wirelless on Linux fanel Software 1 24-01-2010 15:02
Recomandare SSD (Boot, Linux) stege Memorii & stocare 5 24-01-2010 14:45

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,967
Posts: 783,894
Total Online: 1959

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by LAB501
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 02:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.