lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-03-2016, 23:02   #221
booster
Senior Member
 
Join Date: Aug 2009
Location: Piatra Neamt si Cluj-Napoca
Posts: 1,235
Mentioned: 47 Post(s)


Send a message via Yahoo to booster
Default

E modelul de pe Ebay http://www.ebay.com/itm/291635040528...%3AMEBIDX%3AIT. @war4peace: Da, a fost ieftina.

Daca era alta pompa mai urmau si alte posturi dupa asta.
__________________
[email protected] GHz 1.2V,Custom Loop,Asus Maximus VII Gene,8Gb Corsair Vengeance ,Zotac 1070 AMP! Extreme,SSD OCZ Vertex 3,WD 250gb,WD 500gb,Toshiba DT01ACA300 3TB,Haf 922,Corsair VX550, DELL U2312HM,3xscythe slip stream 1900rpm,CM MegaFlow 200mm,fan controller Scythe KazeQ

Last edited by booster; 21-03-2016 at 04:17.
booster is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2016, 11:51   #222
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,938
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am dat afara lamela de jet din CPU WB, si am pus si niste antigel auto.







Am orientat si WB-ul cu 90 grade, cum m-a rugat colegul, temperaturi identice.
Inclin sa cred ca "mizga" dintre CPU si DIE este slaba si are rezistenta termica mare, Am pus un mic sensor de temperatura pe talpa de Cu a WB si acesta nu a aratat mai sus de 37-40 grade.

Last edited by DjLeco; 21-03-2016 at 12:19.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2016, 18:58   #223
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,294
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ai folosit colierele de silicon?
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 21-03-2016, 19:01   #224
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Bun, pentru ca aici a inceput totul am schimbat titlul threadului in "Recomandare Watercooling de buget " si l-am facut Sticky.

Sunteti mai mult decat bineveniti sa postati configuratiile voastre, cu link-uri, preturi, poze, screenshot-uri si ce mai vreti voi. Sunt mai multi forumisti cu circuite construite cu piese de pe e-bay deci aveti ce posta.

Nu vreau sa mai vad recomandari de ghetto cooling in threaduri ale unor oameni care nu au montat niciodata macar un AIO. Pe de alta parte, cine intra aici si vrea sa aplice solutiile din acest thread, este liber sa o faca si il puteti sfatui cat doriti.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...

Last edited by Monstru; 21-03-2016 at 19:07.
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2016, 19:24   #225
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Cred ca ar fi frumos sa se specifice cam la ce preturi se gasesc componentele pentru:

1. solutie full custom
2. solutie - DYI - KIT
3. solutie AIO

Pentru ca eu am 3 solutii AIO (1 Thermaltake / 1 Corsair / 1 EVGA pe placa video) si sincer sa fiu daca as inlocui nu m-as incumeta sa merg pe full custom, probabil as alege un DIY de calitate de la un brand consacrat (EKW cu quick disconnects imi face cu ochiu insa nu ma grabesc am inteles ca sa vina cu niste kituri noi in curand "prefilled" )
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2016, 20:04   #226
booster
Senior Member
 
Join Date: Aug 2009
Location: Piatra Neamt si Cluj-Napoca
Posts: 1,235
Mentioned: 47 Post(s)


Send a message via Yahoo to booster
Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Ai folosit colierele de silicon?
Da. Zgomotul e separat de cel al functionarii. Poate reusesc sa il inregistrez ca sa vezi exact despre ce e vorba.
__________________
[email protected] GHz 1.2V,Custom Loop,Asus Maximus VII Gene,8Gb Corsair Vengeance ,Zotac 1070 AMP! Extreme,SSD OCZ Vertex 3,WD 250gb,WD 500gb,Toshiba DT01ACA300 3TB,Haf 922,Corsair VX550, DELL U2312HM,3xscythe slip stream 1900rpm,CM MegaFlow 200mm,fan controller Scythe KazeQ
booster is offline   Reply With Quote
Old 21-03-2016, 23:01   #227
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Hai sa pastram threadul asta curat pls
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2016, 00:36   #228
booster
Senior Member
 
Join Date: Aug 2009
Location: Piatra Neamt si Cluj-Napoca
Posts: 1,235
Mentioned: 47 Post(s)


Send a message via Yahoo to booster
Default

Cam asta e zgomotul care a aparut. Ce ar putea sa fie?
Attached Files
File Type: zip record20160321232117.zip (17.3 KB, 505 views)
__________________
[email protected] GHz 1.2V,Custom Loop,Asus Maximus VII Gene,8Gb Corsair Vengeance ,Zotac 1070 AMP! Extreme,SSD OCZ Vertex 3,WD 250gb,WD 500gb,Toshiba DT01ACA300 3TB,Haf 922,Corsair VX550, DELL U2312HM,3xscythe slip stream 1900rpm,CM MegaFlow 200mm,fan controller Scythe KazeQ
booster is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2016, 00:42   #229
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,175
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

@booster ti-a murit chinezu din pompa care da la manivela
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2016, 00:46   #230
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,294
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ca o completare importanta, dupa ce-am avut anumite discutii pe PM. Si aici vorbesc cel putin de sistemul meu.

Sistemul meu n-a avut niciodata intentia sa sparga recorduri de temperatura, sa poata sa-mi tina CPU-ul la 5500, sau mai stiu eu ce. Intentia principala a fost sa scap de venturile de pe GPU-uri (care vorba vine, aveau raciri potente din fabrica) pentru ca in timpul load-ului incepeau sa vuiasca. Nu mai zic de valul de caldura care iesea de la calculator, fiind destul de aproape de mine. Vara era oribil..

De asemenea, fiind in SLI, placa de sus avea temperaturi cu aprox 20C mai mari decat cea de jos, pentru ca sugea toata caldura de la cea de jos. Nu mai zic, ca si cu OC modest (850Mhz) placa de sus intra in throttling, ajungand la 97-98C.

Dupa ce am terminat, s-a "aerisit" tot compartimentul interior, am scapat de 2 namile de pe placile video si de Scythe Mugen Rev.B care era pe CPU.

Mai pe scurt, mi-am racit cu apa tot sistemul cu putin peste pretul unui NH-D15. Da, am experimentat pe propria-mi piele cu componentele, dar aparent am fost inspirat in ce-am ales.

Am facut de asemenea si delid la CPU + GPU-uri. Dupa asta, GPU-urile stau in 45-60C(1GPUvsSLI) si asta la 950Mhz care pentru niste 570-uri e mai mult decat bine, procesorul stand si el confortabil la 66-67C la 4500Mhz.

La mine se mai pune si problema airflow-ului pe radiator. Dupa cum mentionam in alta postare, pentru simplul fapt ca-l scot din birou am 10-15C mai putin in load. Si asta cu doar 3 ventilatoare, si astea proaste rau, sub el.

Da, mi-am facut sistem de racire complet cu ~550-600 Ron dar a trebuit sa si surubaresc, sa indoi sistemul de prindere de la CPU pentru ca era prea mare, sa vad pe unde scot furtunurile, etc. De asteptatul dupa piese nu mai zic, ca a trecut aproape o luna sa vad ajunse toate piesele.

Ca o concluzie, daca stii in ce te bagi, merita cu varf si indesat.

L.E.
Quote:
Originally Posted by booster View Post
Cam asta e zgomotul care a aparut. Ce ar putea sa fie?
Desfaci pompa sa fie libera, si cu ea functionand o intorci pe toate partile, inclusiv cu fundul in sus. Probabil sa fi prins niste aer si sa nu-i mai dea drumul. Dupa ce se armeaza ca lumea slabe sanse sa se mai auda. Grija sa nu tragi de furtunuri cand faci asta!! Eventual fa operatiunea cu ea alimentata separat, si PC-ul scos din priza, nu doar oprit.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 22-03-2016 at 00:52.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 22-03-2016, 00:52   #231
booster
Senior Member
 
Join Date: Aug 2009
Location: Piatra Neamt si Cluj-Napoca
Posts: 1,235
Mentioned: 47 Post(s)


Send a message via Yahoo to booster
Default

Ma mir ca dupa mai mult de doua saptamani sa mai fie aer in sistem mai ales ca nu s-a auzit nimic pana ieri. Candva saptamana asta o sa incerc sa o intorc pe toate partile.
__________________
[email protected] GHz 1.2V,Custom Loop,Asus Maximus VII Gene,8Gb Corsair Vengeance ,Zotac 1070 AMP! Extreme,SSD OCZ Vertex 3,WD 250gb,WD 500gb,Toshiba DT01ACA300 3TB,Haf 922,Corsair VX550, DELL U2312HM,3xscythe slip stream 1900rpm,CM MegaFlow 200mm,fan controller Scythe KazeQ

Last edited by booster; 22-03-2016 at 00:55.
booster is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2016, 00:55   #232
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Boggy - complet de acord cu tine, cu o singura mentiune - merita la nivelul asta. Daca discutam despre high-end se schimba putin datele problemei. Pe de alta parte, cine are SLI de 980 Ti se presupune ca poate investi in componente solide pentru WC deci nu se pune problema. Eu personal nici macar nu as pune doua Ti-uri in loop cu procesorul, ca sa nu mai spun de folosirea radiatoatelor simple pe VRM..
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2016, 01:44   #233
booster
Senior Member
 
Join Date: Aug 2009
Location: Piatra Neamt si Cluj-Napoca
Posts: 1,235
Mentioned: 47 Post(s)


Send a message via Yahoo to booster
Default

Exact asa e, Monstru. Am facut asa pentru ca nu am avut mai multi bani pentru ceva mai scump si pentru ca am vazut ca alte sisteme facute in acelasi fel functionau fara probleme. Daca ai bani de placi de mii de lei sigur ai bani si pentru o racire pe apa adecvata.
Fiecare face asa ceva pe riscul lui.

Costul total al racirii procesorului este urmatorul:
Pompa - 115 lei http://www.ebay.com/itm/291635040528...%3AMEBIDX%3AIT
Water block CPU(sh) - 200 lei https://www.ekwb.com/shop/ek-supremacy-acetal-nickel
Radiator(sh) - 120 lei http://pc-coolers.ro/radiatoare/radi...k-35223---2277
Fiting-uri(6) si capacele(4) - 31 lei http://www.ro.aquatuning.com/racire-...silver?c=16025 si http://www.ro.aquatuning.com/racire-...lt-msv?c=16025
Furtune, apa distilata, antigel, coliere, suruburi - 50 de lei

Total:516 lei aproximativ
__________________
[email protected] GHz 1.2V,Custom Loop,Asus Maximus VII Gene,8Gb Corsair Vengeance ,Zotac 1070 AMP! Extreme,SSD OCZ Vertex 3,WD 250gb,WD 500gb,Toshiba DT01ACA300 3TB,Haf 922,Corsair VX550, DELL U2312HM,3xscythe slip stream 1900rpm,CM MegaFlow 200mm,fan controller Scythe KazeQ

Last edited by booster; 22-03-2016 at 02:02.
booster is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2016, 01:53   #234
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Nu are rost discutia "daca merita sau nu". Am facut threadul asta special ca sa va aratati creeatiile, sa va sfatuiti intre voi, sa ii sfatuiti pe cei interesati de asa ceva. Sincer, daca merita sau nu ma intereseaza mai putin. Fiecare decide ce merita pentru el.

Nu este mare inginerie sa faci un sistem de racire ieftin cu piese de pe e-bay, nu e mare inginerie sa prinzi un colier sau un furtun, pentru majoritatea oamenilor care au asamblat macar odata un custom loop nu cred ca este nimic special. Atata timp cat nu recomandam improvizatii incepatorilor, eu sustin fenomenul.

Totusi, daca tot va place DIY, de ce doamne iarta-ma mai cumparati radiatoare si nu folositi un calorifer, asa cum au facut-o atatia altii inaintea voastra?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2016, 01:53   #235
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,294
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by booster View Post
Ma mir ca dupa mai mult de doua saptamani sa mai fie aer in sistem mai ales ca nu s-a auzit nimic pana ieri. Candva saptamana asta o sa incerc sa o intorc pe toate partile.
Ai fi surprins. Eu am asteptat o luna sa iasa complet o bula dintr-un coltisor al WB-ului de pe CPU.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 22-03-2016, 02:12   #236
booster
Senior Member
 
Join Date: Aug 2009
Location: Piatra Neamt si Cluj-Napoca
Posts: 1,235
Mentioned: 47 Post(s)


Send a message via Yahoo to booster
Default

Sper sa nu fie ceva mai grav si sa raman fara pompa.
__________________
[email protected] GHz 1.2V,Custom Loop,Asus Maximus VII Gene,8Gb Corsair Vengeance ,Zotac 1070 AMP! Extreme,SSD OCZ Vertex 3,WD 250gb,WD 500gb,Toshiba DT01ACA300 3TB,Haf 922,Corsair VX550, DELL U2312HM,3xscythe slip stream 1900rpm,CM MegaFlow 200mm,fan controller Scythe KazeQ
booster is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2016, 07:53   #237
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 414
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by AMETHYST View Post
Mai am cateva intrebari.
1: Sa cumpar fittinguri de-astea peste tot sau sunt ok si cele care vin cu pompa, respectiv waterblockurile?
http://www.ebay.com/itm/2PCS-3-8-Com...wAAOSwgQ9VyyHm
Daca da, mai am nevoie de ceva garnituri?

2: Vreau sa iau radiatoarele astea, pentru memorii si eventual VRM la placa video:
http://www.ebay.com/itm/131592366042
http://www.ebay.com/itm/131590269401
Padurile astea sunt bune?
http://www.ebay.com/itm/16PCS-15x15x...UAAOSwDNdVyxe2
ca nu prea imi dau seama din descriere daca se lipesc suficient de bine.

sau sa caut radiatoare de cupru?

3:Furtunul:
http://www.ebay.com/itm/Transparent-...gAAOSwgQ9VyyIo

e mai ok decat ce as gasi pe la dedeman sau magazine asemanatoare?
precizez ca vreau transparent.

Multumesc.
Daca tot nu e recomandat pentru incepatori sa se bage la creatii )
Mai am si eu cateva nelamuriri...
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2016, 08:36   #238
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,294
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Componentele tale vin cu fitting-uri pentru furtun 8/10. E dovedit ca diferenta intre fittinguri/furtunuri 8/10 si 10/13 este de doar... atentie... 0.23 grade C. Asa ca zic sa stai linistit pe 8/10, pentru ca diferente mai mari vei avea la "norocul" intinderii pastei pe CPU decat la un upgrade in diametrul furtunului.

Recomandarea mea e sa cauti un radiator de cupru(canale de alama si lamele de cupru) SH, in Romania, decat sa te complici cu cumparatul unui radiator din afara. Asa nu vei avea combinatii "malefice" intre materiale. Aluminiu si cupru in acelasi sistem duc la niste reactii nasoale care inseamna depuneri pe tot traseul. Chiar daca folosesti antigel ca aditiv, de ce sa nu eviti? In plus, un radiator de cupru SH din RO ajunge la pret chiar mai bine decat ce gasesti pe eBay. Nu e cine stie ce uzura pe un radiator daca-i faci o tura de otet inainte de instalare.

Radiatoare ieftine gasesti pe mivarom.ro. Eu am folosit multe de-alea la 51 bani. Eventual cauta pe olx, samd. Am constatat ca pretul radiatoarelor pe ebay e cam mare. Si am zeci de radiatoare in casa, pur si simplu nu merita sa iei de pe eBay.

Nu lua pad-uri, foloseste adeziv termic. Gasesti tot pe mivarom.ro. Ori astepti sa intre in stoc, ori cumperi adeziv termoconductor de pe ebay. Tot aceeasi conductivitate au. Ia doua seturi(4 buc). Mi s-a intamplat ca unele tuburi de pe eBay sa-mi ajunga deja intarite in interior. (?!?!?!)

Furtun... jneboon? Misca-ti fundul intr-un Dedeman ca e 1.58 ron / m. Sa-l prinzi cu ceva coliere pe fitting-uri, sau cu coliere cu surub pe care le gasesti in comert. Mie nu mi-a facut DELOC probleme fara niciun colier(ba chiar se prinde MUULT mai bine decat furtunul de 8/13mm pe care-l am acum, si care e cam rigid). La urmatorul schimb trec iar pe 8/10 Cristal pentru ca vezi prin el depunerile SI bulele de aer(la inceput).

Ca sfat, daca nu intra pe vreun fitting, il incalzesti un pic cu bricheta inainte sa-l bagi. La finalizare se vulcanizeaza foarte bine pe el si nici vorba de scapare. In sistemele astea nu vorbesti de presiuni mai mari de 1 bar, asa ca daca-l "simti" ca a prins bine de tot, slabe sanse sa curga pe-acolo.

Alt sfat, dupa ce ai tot sistemul prins, misca de furtun langa fiecare fitting la vreo 3cm pe traseu de el, cu el in functionare. Daca n-a prins bine o sa traga aer cand misti, semn ca trebuie sa mai strangi furtunul pe fitting-ul respectiv. De asemenea, daca poti, in functie de cum e configuratia ta, pune niste servetele sub fiecare fitting. Verifici din 30 in 30 de minute daca s-a udat vreunul si opresti sistemul in caz ca da. Ideea e ca 2-3 servetele puse unele peste altele salveaza destule picaturi cat sa nu-ti faca scurt pe unde nu trebuie.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 22-03-2016 at 08:42.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 22-03-2016, 09:50   #239
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 414
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Radiatorul l-am comandat deja:. Mai am nevoie de fittinguri pentru el.
Ma refeream daca merita schimbate fittingurile cu unele cu compresie, nu cu unele mai mari.
O sa comand de pe ebay adezivul. Nu ma risc sa astept dupa stoc.
Radiatoare pentru memorii si VRM ma gandesc sa iau doua de-astea si le tai dupa cum am nevoie. E mai ok sa pun dintr-o bucata peste cate 4 cipuri, decat pe fiecare separat,nu?
Restul componentelor ce le-am comandat sunt:
http://www.ebay.com/itm/201506217607....N36.S2.R2.TR4
http://www.ebay.com/itm/401045492322...%3AMEBIDX%3AIT
http://www.ebay.com/itm/141880476044...%3AMEBIDX%3AIT
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2016, 14:32   #240
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Of.... nu bagati mai Aluminiu si Cupru in acelasi loop...tu-i mama ei de treaba... nu...nu si nu...

Fitting-urile pe compresie sunt mult mai usor de utilizat de catre incepatori, dar iti trebuie si furtunul potrivit, adica trebuie sa aibe o anumita duritate carnea - furtun mai rigid. Daca mergi pe furtun de bricolaj, e mai bine sa folosesti coliere.

Am folosit furtun de bricolaj in cadrul unei demonstratii cu bere si nu am avut probleme pentru 1-2 ore cat a durat, dar era foarte moale in carne si nu prindeau bine fitting-urile pe compresie. Prin urmare, ori mergi pe furtun de magazin si fitting-uri pe compresie, ori mergi pe furtun de bricolaj si coliere.

Legat de radiatoare, daca pui un radiator per chip (taiat, facut, nu conteaza), poti utiliza adeziv termic. Daca vrei sa folosesti radiatoare mai mari care sa acopere mai multe chip-uri, ar fi indicat sa folosesti pad-uri, problema este ca in acest caz radiatoarele ar trebui prinse in suruburi.

Boggy - grosimea furtunului nu are neaparat legatura cu temperatura ci cu rezistenta acestuia. Prefer furtunul mai gros pentru ca este mai rigid, mai gros in carne, poti sa il indoi in unghiuri mai mari decat furtunul mai subtire cu un risc mai mic si va rezista mai bine in timp. Si da...arata si mai bine.


Quote:
Originally Posted by Booster
Exact asa e, Monstru. Am facut asa pentru ca nu am avut mai multi bani pentru ceva mai scump si pentru ca am vazut ca alte sisteme facute in acelasi fel functionau fara probleme. Daca ai bani de placi de mii de lei sigur ai bani si pentru o racire pe apa adecvata.
Fiecare face asa ceva pe riscul lui.

Costul total al racirii procesorului este urmatorul:
Pompa - 115 lei http://www.ebay.com/itm/291635040528...%3AMEBIDX%3AIT
Water block CPU(sh) - 200 lei https://www.ekwb.com/shop/ek-supremacy-acetal-nickel
Radiator(sh) - 120 lei http://pc-coolers.ro/radiatoare/radi...k-35223---2277
Fiting-uri(6) si capacele(4) - 31 lei http://www.ro.aquatuning.com/racire-...silver?c=16025 si http://www.ro.aquatuning.com/racire-...lt-msv?c=16025
Furtune, apa distilata, antigel, coliere, suruburi - 50 de lei

Total:516 lei aproximativ
Pai stai asa ca in afara de pompa aici nu discutam de e-bay cooling. Ai folosit WB, radiator si fitting-uri de calitate, iar economia ai facut-o la pompa si la furtune. Dupa parerea mea mai bine luai un DCP SH...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Recomandare carcasa watercooling. Gaminggrade Carcase si surse 13 16-12-2011 00:46
recomandare monitor (de buget) aFter Periferice 13 28-05-2011 18:12
recomandare [CPU MB MEM] buget 1500 RON input Cutia de sub birou 24 25-05-2011 23:29
Recomandare watercooling crristib Racire 18 01-05-2011 13:48
Recomandare componente watercooling funkymanu Racire 2 01-03-2010 15:13

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,900
Posts: 782,723
Total Online: 2339

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by carlin
- by Kspic
- by Gotul
- by matose
- by Monstru

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:45.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.