lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-09-2017, 22:26   #5021
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dude, in Romania o sa fie cel putin 5700 lei, cel mai probabil 6000+, aproape 99% sigur peste 6000 lei. Am un frigider Beko cu 5 ani garantie la 1800 lei, nu de BF, 200cm, dual NeoFrost, tot ce-ti poti dori, am un Panasonic Smart 1080p 50 inch la 2200 lei, la fel, nu de BF si tot cu 5 ani garantie, cu youtube, playback mkv, etc. tot ce-ti poti dori - deci 4000 lei. Am plita pe gaz si cuptor electric Gorenje amandoua 1800 lei, 1000 cuptorul, 500 plita - repet, tot nu de BF, tot cu 5 ani garantie, deci practic, toate aceste lucruri m-au costat mai putin decat un telefon. Un c*cat de telefon de 150g de pe care trimiti un mail sau raspunzi la un SMS, mesaj pe Facebook sau Wapp. Trebuie sa fii absolut redus mintal sa dai banii astia! Mai ales pe un dispozitiv ce in doi ani e inutil sau stricat, depasit tehnologic.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2017, 22:28   #5022
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,604
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ce model e Panasonicul ala de stie tot.
Stie DTS de pe stick?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
walkman is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2017, 22:30   #5023
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu, nu stie, asta asa e, bine punctat... Dar iau doar filme AC3 sau cu un programel fac din DTS in AC3 f. rapid. Nu ma deranjeaza. Pot sa pun de pe calculator direct pe televizor, retea interna pe fir, orice imi pofteste inima, inclusiv desktopul. Dar ai dreptate, de pe stick, nu reda sunetul la torrente DTS. Pacat totusi...
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2017, 22:32   #5024
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,604
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Panasonic sunt produse foarte underrated, motiv pentru care te felicit pentru achizitia facuta, mai ales pentru ca ai prins promotia cu 2+3y warranty.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
walkman is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2017, 23:38   #5025
jok3r4u
Senior Member
 
jok3r4u's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Timisoara.
Posts: 969
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to jok3r4u
Default

asa se ambaleaza unii pe aici de zici ca bagi mananla ei in buzunar sa iti cumperi telefonul )))


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
eat. lift. misc. sleep. repeat
jok3r4u is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2017, 00:10   #5026
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,072
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Recunosc ca mi-as lua un iPhone X la ... 1000lei ca incepe sa ma lase Note 3-ul achizitionat in 2014 cu 1500lei (nou garantie 2 ani).

1000lei pentru ca 1500lei mi se pare mult cat am dat pe Note 3.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2017, 07:15   #5027
AlexD
Senior Member
 
AlexD's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Location: Timisoara
Posts: 1,114
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default




This world is crazy...


Sent from my iPad using Tapatalk
__________________
Battlelog: ROSkinrip
Battletag: Skinrip#2825
Uplay: ROSkinrip
AlexD is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2017, 10:41   #5028
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

OK, hai sa-mi dau si eu cu parerea despre achizitii personale.

Eu incerc sa platesc mai mult pe chestiile care se demodeaza / devin inutilizabile mai greu si cat mai putin, dar sa fie utilizabile, pe chestiile care se demodeaza / devin inutilizabile mai repede. De exemplu, am dat fara sa clipesc vreo 3000 lei pe salteaua din dormitor. Am dat fara nici o problema peste 3000 pe masina de spalat haine si tot pe acolo pe masina de spalat vase pentru ca acestea sunt bunuri pe care le folosesc timp indelungat (probabil 10-15 ani). In schimb, am o problema in a da 3000 lei pe un telefon pe care il folosesc 2 ani maxim, ca sa nu mai zic de 5000 lei sau chiar 6000 lei.

Daca ne rezumam strict la computere, mi-e foarte simplu sa dau 4000 lei pe un monitor pe care il folosesc 5-6 ani, poate si mai mult, dar sa dau 4000 lei pe un procesor care va fi depasit in 2 ani e mai complicat. De asemenea, cumpararea unei surse foarte bune e o idee buna pentru ca sursa respectiva poate fi folosita si 10 ani avand in vedere ca formatul nu se va schimba cel mai probabil, ca sa nu zic ca Seasonic Prime are 12 ani garantie.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2017, 10:51   #5029
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,628
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tu esti defect man. Nu se pune.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2017, 10:58   #5030
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2017, 22:47   #5031
Firefox
Ancient friend
 
Firefox's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucharest
Posts: 8,896
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Firefox
Default

Firefox is offline   Reply With Quote
Old 15-09-2017, 08:51   #5032
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,456
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Nu ma intere Iphone X. Ma interesa poate Iphone 8...dar ce imbunatatiri are fata de 7? Mi se pare mie sau putin spre deloc?
Da...procesor mai bun, stocare mai mare, RAM la fel, ecran la fel, camera foto la fel, wireless si fast charging si baterie unpic mai mica...

Am S7 normal de un an si jumatate, dar parca nu vad motive in a-l schimba.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-2017, 14:12   #5033
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default Noutati despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Dude, in Romania o sa fie cel putin 5700 lei, cel mai probabil 6000+, aproape 99% sigur peste 6000 lei. Am un frigider Beko cu 5 ani garantie la 1800 lei, nu de BF, 200cm, dual NeoFrost, tot ce-ti poti dori, am un Panasonic Smart 1080p 50 inch la 2200 lei, la fel, nu de BF si tot cu 5 ani garantie, cu youtube, playback mkv, etc. tot ce-ti poti dori - deci 4000 lei. Am plita pe gaz si cuptor electric Gorenje amandoua 1800 lei, 1000 cuptorul, 500 plita - repet, tot nu de BF, tot cu 5 ani garantie, deci practic, toate aceste lucruri m-au costat mai putin decat un telefon. Un c*cat de telefon de 150g de pe care trimiti un mail sau raspunzi la un SMS, mesaj pe Facebook sau Wapp. Trebuie sa fii absolut redus mintal sa dai banii astia! Mai ales pe un dispozitiv ce in doi ani e inutil sau stricat, depasit tehnologic.


Zici tu care ai iPhone și știi cum merge un ip5s, de exemplu.

Nexus5x se mișcă foarte bine comparativ cu alte telefoane. Îl am in casă, la 900lei bate orice de pe piața; luat de la Altex.

Comparativ de ceea ce a zis Dedera, vorba lui Kretzu, avem și defecți pe aici, chiar dacă 3500 lei sunt adidașii pe 10-20 ani, sunt valori și valori pentru fiecare.

iPhone, e ca și Rapha, cine e stricat la cap și dă pe un tricou de ciclism 180 euro? Eu mă chinui de 6 luni sa vând o pereche de pantaloni Assos, tot de ciclism, cu 170e. Assos care sunt cei mai buni de pe piața un fel de Ferrari. In afară, lăsând salariile pentru o alta discuție, oamenii gândesc nițel altfel. Sunt amatori care au echipamente foarte scumpe, însă nu pedalează nici jumătate din ce fac eu. Sunt unii care pedalează de 10 ori mai mult ca mine, dar au echipamente mai slabe ca ale mele. You've got the point.

Dedera, bine ca faci scandal cu frigiderul tău de 1800 lei, dar ai trecut vreodată pe Transfagarasan sa vezi ce mașini vezi? Ai fost vreodată in afara țării și sa te uiți ce "săraci" sunt aia cu mașini de prin 2010, dar salariile sar de 3000-4000?
Așa spurci totul in jurul tău ca romanul de mahala.

Ce merita și nu merita, intr-un final, e alegerea fiecăruia. Eu am un 980gtx și nu am jucat un joc. Nu ca nu as vrea sa mă joc, deși am Mordor, Witcher, Ripper, etc, noi. Și știu ce am, când am luat-o era 3500 in magazin și am dat 1500, noua. Cu toate astea știu ca am dat banii aiurea și sunt conștient de asta.

Dacă x vrea mobila de la Mobexpert, clasa medie, și costa 100k, dar aceeași la IKEA costa 45k, nu e același lucru și care se aplica in orice domeniu pana la urma urmei? Cine sunt eu sa ii spun unui om ca are același confort? Ca are aceleași beneficii? Ca e tot o mobila, pana la urma urmei, nu?

Firmele vând experiența, nu vând produse. Asta face și Rapha și Apple și încă câțiva mai deștepți. Rapha oferă reparații gratuite la produsele lor, ai picat, trimiți, repara gratuit și ți-l trimit înapoi. WOW, nu e așa ca e mișto? Și o sa zici, cititorule, pai la 180 e trebuie sa te spele și la cur. Wrong! E alegerea ta pe ce dai banii. BTW, sunt singurii in lume care fac asta.
Una e când trece unul cu Rapha pe lângă tine și alta când trece unul cu frastelli, deși Castelli sunt reprezentați Sky până la urma, deci au un renume. Cu toate astea e ca și Samsung vs Apple. E bun, e foarte bun, chiar mai bun decât Apple, dar nu e același lucru. Imaginea Samsung, dar e o părere personală doar, e de larg consum. Iar ați face o imagine și a oferi o experiența necesita timp, foarte mult timp și e al naibii de greu. De asta îmi plac Xiaomi, de exemplu, deși sunt acuzați ca copiază. Și ce?! E un model de bussines care a dat roade.

Am ip7 de câteva zile. E meh. Merge tare bine, e chiar boring la cum se mișcă. Sunt încântat cum merge Nexus 5x și cum face poze P9, deși sistemul lor e muci, Androidul zic, are o camera dual bestială la bani dați. Și recomand ambele pe android cu drag. Ceea ce îmi lipsește pe ip7 asta mic e dual camera și deja mă gândesc la iPhone plus, deși e cam mare. Și bateria mică cam enervanta.

Cum ziceam, nimic nu e perfect, totul se rezumă la experiența. Eu am una foarte proasta cu Samsung și as refuza cadou, repet cadoul da, S8. Sau l-aș vinde. Nu mă face să mă simt bine.

Dar e părerea mea.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci

Last edited by mirciusx; 15-09-2017 at 14:17.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 15-09-2017, 14:19   #5034
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

LE. Rapha, deși nu sunt cei mai buni de pe piața, căci nu trebuie sa fi cel mai bun, dar trebuie sa fi top, nu au cele mai bune produse de pe piața. Dar sunt sus.
Rapha, Assos, Castelli sunt firme de haine de ciclism. O pereche de pantaloni Assos poate ajunge la peste 400 euro.
Pentru cine nu știe, in general hainele tehnice costa foarte mult.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 15-09-2017, 14:25   #5035
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Nu ma intere Iphone X. Ma interesa poate Iphone 8...dar ce imbunatatiri are fata de 7? Mi se pare mie sau putin spre deloc?

Da...procesor mai bun, stocare mai mare, RAM la fel, ecran la fel, camera foto la fel, wireless si fast charging si baterie unpic mai mica...



Am S7 normal de un an si jumatate, dar parca nu vad motive in a-l schimba.


Dacă nu ai urmărit piața Apple, discutam degeaba. Ei oferă pași mici la upgrade. E o chestie și de marketing, dar și faptul ca in general oferă chestii testate. Nu fac inovații peste noapte, uneori scot ce au alții. Culmea e ca la ei merg.
Așa a fost la ip5, ip5s, ip6 and so on.

Așa e la laptopuri, telefoane, etc. E ca și vorba aceea, dacă nu e stricat, de ce sa îl repari?

S7 e un telefon foarte bun, deși sunt Samsung hater, deci întrebarea ta ori e troll ori te-ai gândit tu ca te-ai plictist și vrei ceva nou sau sa discuți despre.

No offense, dar așa sună.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 15-09-2017, 15:28   #5036
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,456
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Cineva a papat stricat azi...
Era o opinie/constatare pertinenta. Nu e vorba de hatereala sau fanboism. E vorba ca mi-am luat un flagship in Q1 2016 si constat ca dupa un an si jumatate nu prea am motive de upgrade.

PS: snobism much?
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-2017, 16:17   #5037
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,628
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
E vorba ca mi-am luat un flagship in Q1 2016 si constat ca dupa un an si jumatate nu prea am motive de upgrade.
LOL
Eu il am din 2014 si tot nu l-am schimbat.
Deci o am mai lunga.
Problem?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-2017, 22:38   #5038
GRIP
Ancient friend
 
GRIP's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Teiu domnului
Posts: 2,535
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

S7 edge din q1 2016 si eu. Nu am motive sa il dau. Aceeasi treaba am facut cu un note 2 pe care l-am schimbat dupa 3 ani din cauza ca incepuse sa crasheze aiurea chiar si dupa niste resoftari. Altfel il mai tineam.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
__________________
I'm a rocker / And I'm always revvin' up
I'm a rocker / I can never get enough
I'm a rocker / It's something in my blood
I'm a rocker / Wouldn't change it even if I could
GRIP is offline   Reply With Quote
Old 16-09-2017, 15:38   #5039
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default Noutati despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Cineva a papat stricat azi...

Era o opinie/constatare pertinenta. Nu e vorba de hatereala sau fanboism. E vorba ca mi-am luat un flagship in Q1 2016 si constat ca dupa un an si jumatate nu prea am motive de upgrade.



PS: snobism much?


Eu înțeleg ca nu mă suporta mulți datorită faptului ca nu sunt cizelat sau diplomat spunând lucrurile din topor pentru ca m-a făcut strâmb mama natura la vorbă, dar la cum ai pus situația chiar și un cretin și-ar da seama ca, sau habar nu ai de produsele Apple sau faci troll. Nu e o condiție să ai un produs sau să fi deținut unul.
Recitește ce ai scris, degeaba te superi. Sau poate m-am așteptat eu la mai mult de la tine și atunci îmi cer scuze.


Sent from my iPhone using Tapatalk

LE. Nu era vorba de "am un flagship", ci de ceea ce ai scris legat Apple. Credeam ca te-ai prins la ce m-am referit și nu trebuie să spun îți pe litere. Și nu am zis nimic de fanatism și nici nu am bătut apropo și nu am ținut partea la Apple. Repet, recitește ce ai scris.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci

Last edited by mirciusx; 16-09-2017 at 15:46.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 16-09-2017, 15:46   #5040
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,338
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
LOL
Eu il am din 2014 si tot nu l-am schimbat.
Deci o am mai lunga.
Problem?
Same here, S5, luat cu 600Ron SH in stare perfecta, ROM/Kernel schimbate + overclock si zboara. Scoruri un pic mai mari ca P9 Lite Octa-Core al prietenei.

Ce ma freaca tare e ca are o camera mediocra (deh, 2014), n-are RAW si nu pot pune timpi lungi de expunere manual. ( Motivul principal pentru care l-as schimba. In rest la utilizare zilnica nu-i reprosez nimic, pana si la editare foto cu Snapseed zboara. De waze/browsing nu mai zic nimic.)

SPOILER:


Mai astept un an sa vad ce iau SH cu camera misto. )

Cam ce telefoane ati recomanda pentru camera? Sa traga RAW si sa poata fi setate timpul de expunere si restul de parametri manual pt foto pe timp de noapte.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 16-09-2017 at 19:49.
Boggy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre placile video Nvidia Monstru Placi video 19848 12-04-2024 22:48
Noutati despre procesoare AMD Monstru Procesoare si chipseturi 9099 10-04-2024 15:03
Noutati despre procesoare Intel Monstru Procesoare si chipseturi 6288 01-04-2024 11:07
Noutati despre placile video ATI/AMD Monstru Placi video 11475 29-02-2024 10:01
Noutati despre SSD-uri Monstru Memorii & stocare 1541 08-01-2024 18:55

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,963
Posts: 783,859
Total Online: 2012

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by LAB501
- by dixy
- by Miru
- by Kspic
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 06:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.