lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Modding
Connect with Facebook

Modding Electronica aplicata si alte practici oculte


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 25-11-2018, 23:14   #1
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default SATA-USB3 adapter 12v mod

Am luat de la userul Korby niște adaptoare SATA-USB3, comparativ cu alte adaptoare similare cum este cel din Samsung Starter Kit sau cele scoase din HDD-urile externe de 2.5 inch, acesta are un cablu suplimentar de alimentare pentru 5V.

Avantajul acestor adaptoare este că îmi permit să conectez foarte repede un HDD de 2.5 inch sau un SSD la calculator și să îmi accesez fișierele.
Alternativa ar fi utilizarea unui rack de 2.5 inch, dar înseamnă o cutie cu niște șuruburi, adică ciuciu swap rapid între diverse SSD-uri.

Deci totul e bine și frumos cu adaptoarele astea SATA-USB3, swap rapid, o ce lume minunaaaaaată, până când vrei să copiezi de pe un HDD de 3.5 inch. Din ăla marele.

Acolo descoperi că adaptorul respectiv nu merge pentru că nu are 12V.

Soluții alternative:
- să cumperi un rack USB3 de 3.5 inch cu alimentare separată, dar e rack (o cutie cu șuruburi) și e scumpă.
- altă variantă gen adaptor thunderbolt (varianta exorbitant de scumpă, altă cutie cu șuruburi) sau introducerea într-un NAS (altă variantă scumpă și incomodă).
- folosești un desktop și îl conectezi pe SATA sau eSATA (variante incomode, mai ales dacă ai laptop sau lucrezi pe alt computer).

Soluția cea mai convenabilă pentru mine, pentru că este ieftină (adaptorul la Korby este 30 lei, pe ebay probabil și mai ieftin) și îmi permite să fac swap rapid, a fost să modez adaptorul ca să îi adaug linia de 12v.

Se taie cămașa de plastic cu un cutter (atenție la belit degetele), apoi se taie molding-ul ăla din plastic topit în zona cu pinii de 12V și ground. Am mai tăiat și un traseu să pozez cablul de alimentare suplimentară.

Ultimii 3 pini din exterior sunt pinii de 12V, cei care în adaptoarele SATA-USB3 sunt neconectați, deci trebuie pusă alimentarea externă acolo. Înspre interior, următorii 3 Pini sunt de Ground.

Înainte să fac modul am aruncat un ochi prin ceva rack-uri și HDD-uri externe și am observat că toate folosesc și un condensator suplimentar pentru a face smoothing pe voltaj. Așa că am pus și eu unul baban... Panasonic Electrolytic Capacitor low ESR 25V 1000uF.

Am testat și a mers relativ ok cu majoritatea HDD-urilor pe care le-am testat, dar am găsit și ceva probleme... unele HDD-uri (mai vechi) vor mai mult de 500mA pe linia de 5V, caz în care trebuie conectat și cablul suplimentar de alimentare.

Rack-urile și HDD-urile externe de 3.5 inch au în interior un step-down de la 12V la 5V pentru a stabiliza și linia de 5V, dar nu prea mă încântă ideea de a adauga un step-down suplimentar (din motive de spațiu și complexitate), mai ales că alimentarea suplimentară pe 5V ajută la fel de bine...



Și acum pozele...







Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.

Last edited by Arise; 26-11-2018 at 00:59.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2018, 00:36   #2
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu mi-am scos HDD-ul dintr-un WD My Book ca sa mi-l pun in server si alimentatorul + placa electronica + cablul USB formeaza exact ce ai facu tu aici
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2018, 00:56   #3
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu am nici un MyBook de sacrificat, a trebuit să mă descurc cu ce aveam.

Pune o poză dacă poți să văd și eu dimensiunile la placa electronică din MyBook.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2018, 01:07   #4
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default



__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2018, 02:25   #5
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mare și fără condensatori electrolitici, cred că se bazează doar pe row-ul de sus de condensatori MLCC?
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2018, 06:04   #6
Bobby
Senior Member
 
Join Date: Nov 2009
Location: Timisoara
Posts: 372
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Mare și fără condensatori electrolitici, cred că se bazează doar pe row-ul de sus de condensatori MLCC?
Nu cred, cel mai probabil filtrarea e mai sanatoasa in alimentator.


LE: Mufa aia de alimentare de pe placa cum sta acolo fara sa fie cositorita ? E bagata fortat in placa ?
Placa aia vad ca are si loc pt un conector J4 (care nu e montat) ce se gaseste pe unele HDD-uri de 3.5

Last edited by Bobby; 26-11-2018 at 06:10.
Bobby is offline   Reply With Quote
Old 11-01-2019, 20:28   #7
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,319
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Foarte fain DIY-ul, munca de migala pe-acolo.

But, ca idee, eu am luat de-asta si merge bine (~160MB/s cu un HGST 7K6000 4TB). 20 Ron si are si alimentare de 12v in spate, merge orice adaptor de +1A.

https://www.ebay.com/itm/SATA-to-USB...72.m2749.l2649
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Febra mini-ITX - Gigabyte H67A-USB3 si E350N-USB3 Micutzu Stiri 0 27-01-2011 15:20

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,137
Total Online: 3396

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 01:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.