lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-05-2011, 13:35   #1
Noziroh
Junior Member
 
Join Date: May 2011
Posts: 3
Mentioned: 0 Post(s)


Default Sugestie configuratie

Salut, am citit pe aici fel si fel de posturi in care fiecare user a primit ajutor cu privire la compozitia unui calculator, astfel m-am hotarat sa va cer si eu ajutorul in acest sens.

Calculatorul va fi folosit in prelucrare foto, Photoshop in special. Bugetul disponibil ar fi cam 8000 lei, dar sistemul sa fie cu tot cu monitor.

Astept sugestii.

Multumesc.
Noziroh is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2011, 14:20   #2
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Avand in vedere ca lansarea noii serii de procesoare AMD bate la usa, recomand sa mai astepti cateva zile pentru a lua o decizie cat mai pertinenta nevoilor tale. Iar daca te grabesti iti recomand sistemul din semnatura, pe care il folosesc pentru lucrul in: Gimp, Photoshop, Illustrator, Flash, programare web, soft si chiar sunet. Sunt foarte multumit de el iar in saptamanile ce urmeaza voi achizitiona un SSD OCZ Agility 3 2.5 60GB SATA3 MLC pentru sistemul de operare.

Ca disply iti recomand http://www.azerty.ro/monitoare-led/m...d-benq-v2420h/
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2011, 14:51   #3
Nik3
Member
 
Nik3's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Bucuresti
Posts: 52
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via MSN to Nik3 Send a message via Yahoo to Nik3 Send a message via Skype™ to Nik3
Default

Scurt si la obiect in 8000 de lei te poti uita la asa ceva http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/369238/ cu anumite modificari de rigoare, unde e vorba de gust.
Nik3 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2011, 14:53   #4
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Nu-i trebuie 580 de la Palit si placa de baza Asrock in banii astia. Ajunge si un 560 SOC si o placa de baza Asus sau Gigabyte.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2011, 15:00   #5
MazuX
Senior Member
 
MazuX's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,011
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

si cu banii care ii dai pe monitoru ala de 15" iti cumperi un led de 27"
__________________
Live your life without regret, don't be someone whom theyll forget

MazuX is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2011, 16:11   #6
Neon Biker
Senior Member
 
Neon Biker's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Oradea
Posts: 537
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Monitorul ala e totusi un IPS, nu ceva TN ordinar iluminat cu LED-uri. Eu personal la bugetul asta as lua in considerare Dell-ul U2711, ca 5000 de lei ar trebui sa ajunga pentru un sistem decent, fara cine stie ce placa video daca nu e pentru joaca.
__________________
Foloseste voucherul SN5MXIMX cand cumperi de la PC Garage si ai discount 1%
Neon Biker is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2011, 16:14   #7
Apocalypse Now
Ancient friend
 
Apocalypse Now's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: under the bed
Posts: 2,408
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Nu ai de ce sa arzi 8000 Roni pentru un sistem destinat prelucrarii foto/Photoshop.

@ 5000 Roni: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-w...paign=wishlist
adaugi stocare, ventilatoare, unitati optice etc in functie de ce anume ai nevoie..

Placa video se modeaza in 6970 folosind un bios oficial Msi
Apocalypse Now is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2011, 17:54   #8
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Recomandarea mea ar fi aceasta http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/369316/
Racirea si perifericele ti le alegi in functie de gusturile tale, ca si in cazul carcasei(asta o detin eu),
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2011, 18:10   #9
crristib
Senior Member
 
crristib's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 519
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pentru Photoshop ar fi mai recomandata o placa video Nvidia
http://www.nvidia.com/object/adobe_photoshop.html
crristib is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2011, 18:28   #10
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by crristib View Post
Pentru Photoshop ar fi mai recomandata o placa video Nvidia
http://www.nvidia.com/object/adobe_photoshop.html
Sincer nu am vazut nimic exclusiv acolo. Toate acele chestii merg si pe AMD Radeon fara probleme, activezi openGL! Nici daca vedeam pe site-ul celor de la Adobe nu as fi crezut asta, ar fi fost doar marketing la mijloc. Un exemplu concludent! Cumperi placa de baza x sau monitorul y, etc si pe ele scrie, compatible with windows 7, windows 7 ready, etc. Pe linux nu merge acel monitor, sau placa de baza? Sa nu crezi ca sunt fanboy ATI, daca aveam un buget putin mai mare mergeam incantat pe un 570!
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us

Last edited by fubu; 27-05-2011 at 18:37.
fubu is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2011, 18:51   #11
crristib
Senior Member
 
crristib's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 519
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu e vorba de compatibilitate, Photoshop este compatibil cu placi din ambele tabere numai ca placile nvidia lucreaza mai fluent anumite chestii dupa cum ai vazut mai sus. Vad ca sistemul este destinat pentru asa ceva, nu are nevoie de o super placa, ceva de la nvidia ar fi mai indicat. El poate sa aleaga ce vrea, sa testeze si sa faca diferenta.

Last edited by crristib; 27-05-2011 at 18:53.
crristib is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2011, 19:00   #12
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

La cat e de in urma Amd in Photoshop, m-as mira ca Bulldozer sa schimbe radical lucrurile. Un SB e mai performant cu 25-30% decat topul de acuma Amd, X6 1100T. Vezi aici: http://lab501.ro/procesoare-chipsetu...an-attitude/13
Oricum mai poti astepta 2 saptamani sa vezi de ce-i vorba.
Poate cine stie, mai scade pretul cu 100-200 lei la 2600K daca procesoarele Amd sunt competitive.
In caz ca nu scoate Amd ceva mai competitiv sau chiar daca scoate tot 2600K ramane mai bun in Photoshop unde nu ai nevoie de 8nuclee(cate va avea Bulldozer) cam asa ceva ai putea lua, nu de toti banii, putin sub 7500 lei:

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/369348/
  • i7 2600K
  • Placa de baza cu chipset Z68, SATA III, USB 3.0,SLI
  • Carcasa antifonata ca sa ai un sistem silentios
  • Memorii 8GB DDR3 1866CL9 cam cele mai performante memorii de pe piata pentru SB, socket 1155. Nu trebuie sa faci oc la procesor ca sa mearga la frecventa asta 2600K are multiplicatori pana la 2133.
  • Placa video GTX 560 Hawk mult overclockata din fabrica cu performante aproape de GTX 570 stoc. Si recomand Nvidia pentru ca AMD de abia si-a mai pus la punct driverele pentru jocuri, cu alte chestii cine stie cum se mai comporta.
  • SSD Vertex 3, de ultima generatie SATA III cu performanta aproape dubla fata de cele Sandforce pe SATA II.
  • Sursa Seasonic de 620, modulara.
  • Cooler pentru procesor+ Ventilator suficient pentru oc la 4.5ghz.
  • Un HDD de stocare de 1TB la performante cam egal cu un F3
  • Monitor intr-adevar un IPS e mai bun si 24" la 1920*1200 zic eu ca e suficient mai mult nu are rost.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.

Last edited by xdan; 27-05-2011 at 19:34.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2011, 00:09   #13
Noziroh
Junior Member
 
Join Date: May 2011
Posts: 3
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Multumesc frumos pentru reply-uri, nu ma asteptam la atatea raspunsuri intr-un timp atat de scurt. Mai astept sugestii.

Cert e ca voi merge pe platforma INTEL, sunt in dubii cu privire la placa video si aceste noi HDD-uri SSD.
Noziroh is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2011, 00:30   #14
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Review la SSD Vertex 3, ai aici:
http://lab501.ro/memorii-stocare/ocz...puterea-a-doua
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2011, 02:39   #15
Apocalypse Now
Ancient friend
 
Apocalypse Now's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: under the bed
Posts: 2,408
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by xdan View Post
Memorii 8GB DDR3 1866CL9 cam cele mai performante memorii de pe piata pentru SB, socket 1155. Nu trebuie sa faci oc la procesor ca sa mearga la frecventa asta 2600K are multiplicatori pana la 2133.
Complet irelevant.. nu va simtii nici cea mai mica diferenta in Photoshop intre 1333 si 2133 fie ca vorbim de casual work fie ca vorbim de profi.. o diferenta va simti insa intre 8Gb si 16Gb daca vorbim de profi work

Quote:
Originally Posted by xdan View Post
Placa video GTX 560 Hawk mult overclockata din fabrica cu performante aproape de GTX 570 stoc. Si recomand Nvidia pentru ca AMD de abia si-a mai pus la punct driverele pentru jocuri, cu alte chestii cine stie cum se mai comporta.
Asta se numeste argument din ignoranta Dane.
"Si recomand Nvidia pentru ca AMD de abia si-a mai pus la punct driverele pentru jocuri, cu alte chestii cine stie cum se mai comporta."
Argumentezi retoric folosind "cu alte chestii cine stie cum se mai comporta" admitand prin asta ca tu evident nu sti, insa nu te poti abtine de la a face o recomandare.. si anume, cea mai proasta din tot threadul.

Quote:
Originally Posted by xdan View Post
SSD Vertex 3, de ultima generatie SATA III cu performanta aproape dubla fata de cele Sandforce pe SATA II.
Crapa Vertex3 intr'o veselie, e plin forumul OCZ de nerd rage pe tema asta, ai inclusiv aici pe forum oameni cu Vertex3 crapate, o implementare de 3 lei ce sigur la momentul asta nu merita o recomandare, eventual un Stay Away!
Quote:
Originally Posted by xdan View Post
Un HDD de stocare de 1TB la performante cam egal cu un F3
~
Raid1 + Backup1 + Backup2 pentru profi work
Quote:
Originally Posted by xdan View Post
Monitor intr-adevar un IPS e mai bun si 24" la 1920*1200 zic eu ca e suficient mai mult nu are rost.
Eronat, daca bugetul permite si face profi work 2560x1600 e must have, si ti'o spune cineva care facea scroll pe lingura/cutit/furculita/periuta de dinti/tigare etc dupa 6 luni de Blender pe un monitor de 1080p

@ Nozirah

Placa Video: daca vrei Nvidia ia un GTX 560 Ti de 2Gb iar daca vrei AMD ia ce ti'am sugerat mai sus; insa daca nu te joci deloc, ia o placa profi(Quadro/FireGL) entry level cu minim 2Gb VRAM.

Monitor: daca faci profi work comanda asta din UK http://www.hazro.co.uk/HZ30Wi.php

Memorii: 8-16Gb @ 1600Mhz max, nu ai ce face cu memorii tactate mai gresiv.

SSD: asteapta Corsair Force 3 sau ia un Corsair Performance 3 de 128Gb, sistemul ala merita un SSD capabil
Apocalypse Now is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2011, 04:12   #16
tiribomba
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Romania
Posts: 855
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Default

uite aici iti raman bani si de o cola configuratie completa pt editare foto si video http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/369462/
am ales 4 hdd-uri pt a face doua randuri de raid0 de cate 1 tb,lucrezi de pe un raid pe celalalt asa vei avea viteza,si ssd pt sistemul de operare si ce programe de editare ai sa folosesti,monitorul este unul pt editare foto.bafta
__________________
Cel ce va fi prins cu stromeleagul invartosat primrejurul partilor fatatoare ale muerii,i se va taia scarbavnicul madular spre vesnica lui nefolosire.
tiribomba is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2011, 10:36   #17
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mda, se gasesc unii noaptea pe intuneric sa critice ca n-au altceva mai bun de facut...
Quote:
Complet irelevant.. nu va simtii nici cea mai mica diferenta in Photoshop intre 1333 si 2133 fie ca vorbim de casual work fie ca vorbim de profi.. o diferenta va simti insa intre 8Gb si 16Gb daca vorbim de profi work
Si tu in configuratia ta , ce ai pus?
Ai pus 8gb 1600CL9 la 400 lei cand puteai pune 8gb 1333CL9 la 300 lei daca tot nu conteaza.
Insa cand pun eu mai scump cu 80 de lei e bai.
Esti un pic ipocrit in declaratii.

Quote:
Asta se numeste argument din ignoranta Dane.
"Si recomand Nvidia pentru ca AMD de abia si-a mai pus la punct driverele pentru jocuri, cu alte chestii cine stie cum se mai comporta."
Argumentezi retoric folosind "cu alte chestii cine stie cum se mai comporta" admitand prin asta ca tu evident nu sti, insa nu te poti abtine de la a face o recomandare.. si anume, cea mai proasta din tot threadul.
Pai retoric, da, daca in jocuri chestii neprofesionale, de multe ori au fost probleme, crezi ca pe aplicatii profesionale pot sta driverele mai bine?
A mai recomandat cineva Nvidia pentru treaba cu CUDA uite aici ce face CUDA http://www.tomshardware.com/reviews/...it,2770-8.html
Quote:
Turn on CUDA, though, and nothing else matters. Our job finishes right around three minutes regardless of HT or core counts. Without CUDA, the best Photoshop can manage is 12 minutes. The difference is like night and day.
Din partea mea CUDA face parte tot din "drivere"
Si de faptul ca Nvidia face cel mai multi bani din placi video profesionale, mult mai multi decat AMD(Ati) nu iti spune nimic?
Articolul e ceva mai vechi, accelerarea CUDA in ADOBE e suportata pe GTX 560Ti nu trebuie nici o placa video profesionala http://www.nvidia.com/object/win7-wi...ql-driver.html
Nici n-am gasit articole pe net despre 6950 in Photoshop.
Alegerea mea in orice caz nu e cea mai proasta din thread, poate a ta e.
Si recomanzi o 6950 la un pret foarte mare aproape de o 6970,egala la pret cu o GTX 570...
Si mai recomanzi si modarea in 6970...?
Stii ca vreo 30% din placile modate s-au stricat?
6950 si 6970 folosesc memorii diferite, alimentarea e mai puternica la 6970 6pini+ 8pini.
Quote:
It seems to be a growing problem in every 6950>6970 thread that I keep up with... I'm trying to help everyone figure it out collectively now so they can be informed. I don't want to see everyone end up with dead cards in 2 months if we can prevent it
Uite aici documentare: http://www.techpowerup.com/forums/sh...d.php?t=138287
Quote:
Crapa Vertex3 intr'o veselie, e plin forumul OCZ de nerd rage pe tema asta, ai inclusiv aici pe forum oameni cu Vertex3 crapate, o implementare de 3 lei ce sigur la momentul asta nu merita o recomandare, eventual un Stay Away!
Si cine te asigura ca implementarea Corsair va fi mai buna, pana la urma va fi vorba de acelasi controler, poate si aceleasi memorii folosite.
Ai vre-un feed back din partea utilizatorilor in legatura cu Corsair Force 3?

Quote:
Eronat, daca bugetul permite si face profi work 2560x1600 e must have, si ti'o spune cineva care facea scroll pe lingura/cutit/furculita/periuta de dinti/tigare etc dupa 6 luni de Blender pe un monitor de 1080p
Si daca bugetul nu permite?....
@ Nozirah

Placa Video: daca vrei Nvidia ia un GTX 560 Ti de 2Gb iar daca vrei AMD ia ce ti'am sugerat mai sus; insa daca nu te joci deloc, ia o placa profi(Quadro/FireGL) entry level cu minim 2Gb VRAM.


GTX 560Ti 2gb e cam scumpa e cam aproape de o GTX 570 reference.
Ori GTX 560Ti 1gb ori GTX 570.

Referitor la memorii , depinde ce faci daca nu faci ceva foarte complex s-ar putea sa nu-i folosesti nici aia 8gb
Quote:
When testing CS4, we still have 12 GB of system memory in the configuration, but the applications only access the first 4 GB of it.
Si de chestia ca nu e nevoie de i7 2600K, ca e de ajuns i5 2500k, eu tot zic ca e nevoie. HT-ul nu e degeaba.
Quote:
Without CUDA, CPU utilization remains high, gaining only a little breathing room as core counts increase. Despite impairing performance somewhat, Hyper-Threading does help lower the floor on utilization and bring down average CPU load.
http://www.tomshardware.com/reviews/...it,2770-8.html

UPDATE: Cautand ceva articol pe net iaca ce am gasit de super placa video 6950 si driverele Amd...
Quote:
I recently installed a new videocard (Radeon 6950 (2gig)) and when I started up photoshop cs5, the open gl features didn't work. I went to the performance settings and it showed that open gl was enabled, but it wasn't working. After alot of troubleshooting and updates (video card driver, and photoshop) it still wouldn't work. The last thing I tried however did work, by switching the open gl mode to basic in advanced settings.So why the minimal settings for open gl in photoshop??
Quote:
There is a current, known problem with the ATI Catalyst 11.3 drivers. Adobe and ATI are working on it.
Quote:
Your workarounds for now are:



1. Configure OpenGL Basic mode.

2. Drop back to Catalyst 11.2

3. Wait for Catalyst 11.4.
http://forums.adobe.com/message/3597329

Nu s-au mai dat mesaje daca Catalyst 11.4 a rezolvat problema.
Oricum feed-back foarte "pozitiv".- known issue- problema cunoscuta.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.

Last edited by xdan; 28-05-2011 at 11:35.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2011, 18:26   #18
Apocalypse Now
Ancient friend
 
Apocalypse Now's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: under the bed
Posts: 2,408
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Quote:
Mda, se gasesc unii noaptea pe intuneric sa critice ca n-au altceva mai bun de facut...

Quote:
Esti un pic ipocrit in declaratii.
Mai degraba superficial in cautari
Quote:
A mai recomandat cineva Nvidia pentru treaba cu CUDA uite aici ce face CUDA http://www.tomshardware.com/reviews/...it,2770-8.html
That's news to me.. insa nu are full support, eu nu as sacrifica 1Gb VRAM pentru accelerarea unui plugin ce s'ar putea sa nici nu imi trebuiasca..
Quote:
Si de faptul ca Nvidia face cel mai multi bani din placi video profesionale, mult mai multi decat AMD(Ati) nu iti spune nimic?
Confunzi lucrurile, ai idee de ce anume Nvidia inca matura cu AMD pe jos in piata profi!?.. si te rog nu imi raspunde "CUDA"
Quote:
Alegerea mea in orice caz nu e cea mai proasta din thread, poate a ta e.
Si recomanzi o 6950 la un pret foarte mare aproape de o 6970,egala la pret cu o GTX 570...
.......
GTX 560 1Gb VRAM!?.. 6950 TF3 e custom PCB, ce se modeaza cu bios Oficial Msi, mai mult de atat placa aia e peste GTX 570 si nemodata daca esti dispus sa faci ceva OC
Revenind totusi la ciobanii nostri, si pentru semi-profi work vrei softmodding pentru placile astea.. iar in contextul asta AMD>nVidia, mult mai usor si mai putin riscant sa obti un hacked-FirePro dintr'un Radeon decat un hacked-Quadro dintr'un GTX
Quote:
Si cine te asigura ca implementarea Corsair va fi mai buna, pana la urma va fi vorba de acelasi controler, poate si aceleasi memorii folosite.
Ai vre-un feed back din partea utilizatorilor in legatura cu Corsair Force 3?
Evident nu, insa "no feedback" > "bad feedback"
Cam asta ar fi diferenta, Vertex 3 e o pocnitoare, Force 3 inca nu a fost lansat, de aici si "asteapta"
Quote:
GTX 560Ti 2gb e cam scumpa e cam aproape de o GTX 570 reference.
Ori GTX 560Ti 1gb ori GTX 570.
Nope, ai ratat ideea complet, CS4 si CS5 sunt CPU accelerated cu oarece exceptii mai putin notabile, la orice rezolutie mai mare de 1080p, 6950 2Gb/560Ti 2Gb sunt peste 570

Legat de buget.. daca sti ce faci si in consecinta ce anume iti trebuie, 8000 Roni e un buget ce "permite"
Quote:
Si de chestia ca nu e nevoie de i7 2600K, ca e de ajuns i5 2500k, eu tot zic ca e nevoie. HT-ul nu e degeaba.
Uitete la paragraful de mai sus
2600K e usor peste 2500K, insa cei 100 Euro in plus pe care ii dai pe 2600K pot gasi destinatii mai bune in ecuatia asta.. cum ar fi, hmm.. un monitor capabil
Quote:
When testing CS4, we still have 12 GB of system memory in the configuration, but the applications only access the first 4 GB of it.
....
Dupa fraza asta am inchis pagina cu review'ul respectiv, e de toata jena.. CS5 64 bits foloseste cat ii pui la dispozitie, 8Gb - 16Gb +
Quote:
Nu s-au mai dat mesaje daca Catalyst 11.4 a rezolvat problema.
Oricum feed-back foarte "pozitiv".- known issue- problema cunoscuta.
daca te uiti un pic mai atent vei gasi vagoane de "known issues" si pe frontul verde
--------------------------------------------------------------------

Nu inteleg totusi de ce citezi dude de genul asta:
Quote:
I recently installed a new videocard (Radeon 6950 (2gig)) and when I started up photoshop cs5, the open gl features didn't work. I went to the performance settings and it showed that open gl was enabled, but it wasn't working. After alot of troubleshooting and updates (video card driver, and photoshop) it still wouldn't work. The last thing I tried however did work, by switching the open gl mode to basic in advanced settings.So why the minimal settings for open gl in photoshop??
Ai senzatia ca 90% din cei ce posteaza in forumul ala, cerand ajutor, au habar ce fac?..
De unde sti ca nu sunt precum partenerul de thread Tiribomba, care isi ia platforma 1366 in Mai 2011 pentru ca e mai future proof !?..
--------------------------------------------------------------------
__________________
...Indienii mei tot așa fac, mai uită o virgulă, programul crapă, eu bag buguri în sistem, viața trece, leafa merge, suntem cu toții fericiți. - Arise

Last edited by Apocalypse Now; 28-05-2011 at 18:28.
Apocalypse Now is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2011, 19:26   #19
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
GTX 560 1Gb VRAM!?.. 6950 TF3 e custom PCB, ce se modeaza cu bios Oficial Msi, mai mult de atat placa aia e peste GTX 570 si nemodata daca esti dispus sa faci ceva OC
Bun deci iar ne bazam pe oc care e relativ, am vazut ceva cazuri de 6970 care n-au putut depasii 950Mhz.
Oc are putin placa din fabrica de la 800 la 850Mhz.
Modarea cum am mai spus a dat in multe situatii chix si chiar is curios ce bios de 6970 folosesti pentru ca Msi are 6970 reference si 6970 Lightning amandoua cu pcb-uri diferite.
N-am gasit pe pagina la 6950 nici un bios de download.
Quote:
Confunzi lucrurile, ai idee de ce anume Nvidia inca matura cu AMD pe jos in piata profi!?.. si te rog nu imi raspunde "CUDA"
Drivere profesionale, Cuda e inca in dezvoltare dar are si ea ceva aplicare n-ai grije.
Quote:
Evident nu, insa "no feedback" > "bad feedback"
No feed back pentru ca inca nu s-a vandut pe piete .
SSD-ul oricum ,se mai poate astepta 1-2 luni si apoi cumpara.
Quote:
daca te uiti un pic mai atent vei gasi vagoane de "known issues" si pe frontul verde
Nu cred ca am auzit sa ai activat PhysX si sa nu-ti mearga.
Quote:
Nope, ai ratat ideea complet, CS4 si CS5 sunt CPU accelerated cu oarece exceptii mai putin notabile, la orice rezolutie mai mare de 1080p, 6950 2Gb/560Ti 2Gb sunt peste 570
N-as fi asa sigur, si daca sunt peste e o diferenta putin notabil.
Pana la urma GTX 570 are magistrala pe 320biti si 1.28GB de memorie peste 1gb oricum.
In jocuri nu e asa clara oricum situatia:

Quote:
Nu inteleg totusi de ce citezi dude de genul asta:
Probabil toti cei de pe forum la Adobe n-au nicio treaba cu problemele astea...

Tu vad ca esti oricum pornit pe 6950 pana in panzele albe, n-are rost sa mai pun argumente.
S-au spus niste opinii, Noziroh poate alege cum crede.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.

Last edited by xdan; 28-05-2011 at 19:47.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2011, 19:53   #20
Apocalypse Now
Ancient friend
 
Apocalypse Now's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: under the bed
Posts: 2,408
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by xdan View Post
Modarea cum am mai spus a dat in multe situatii chix si chiar is curios ce bios de 6970 folosesti pentru ca Msi are 6970 reference si 6970 Lightning amandoua cu pcb-uri diferite.
N-am gasit pe pagina la 6950 nici un bios de download.
http://www.vortez.net/articles_pages...locking,1.html
O poti gasi pe la ~1100 roni in cateva locuri si isi merita banii
Quote:
Originally Posted by xdan View Post
Drivere profesionale
Si after sale support and services, aspecte extrem de importante cand vorbim de placi ce pot trece usor de 3000 de euro, AMD are enorm de recuperat in registrul asta..

Edit:
Quote:
Tu vad ca esti oricum pornit pe 6950 pana in panzele albe, n-are rost sa mai pun argumente.
Am ajuns la sofisme, "sa mai pui argumente" presupune existenta unor argumente anteriore, nu e cazul

+1 in final, schimb real constructiv zic eu
__________________
...Indienii mei tot așa fac, mai uită o virgulă, programul crapă, eu bag buguri în sistem, viața trece, leafa merge, suntem cu toții fericiți. - Arise

Last edited by Apocalypse Now; 28-05-2011 at 20:10.
Apocalypse Now is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
sugestie laptop 2500ron Costello Notebooks & netbooks 5 08-05-2011 09:12
Sugestie achizitionare Laptop 1600 ron msv210 Notebooks & netbooks 13 28-03-2011 07:29
Sugestie Airflow in carcasa Thermaltake XaserV Lekritze Cutia de sub birou 15 12-01-2011 19:11
Sugestie sistem 2500 RON superh Cutia de sub birou 47 31-03-2010 13:17
Configuratie PC simple Cutia de sub birou 6 25-02-2010 15:11

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,146
Total Online: 4857

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.