lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-04-2017, 04:32   #9041
Dreamcatcher
Senior Member
 
Dreamcatcher's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 501
Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mi-am facut curaj si mi-am mai aruncat un ochi pe inca 3-4 review-uri.Producatorii pot obtine usor bani frumosi din procesele de violuri produse de "noua lansare" surselor lor.

Adica ii da coate in ficat unui 1080Ti...RX 4XX pare ceva finut,eficient si rafinat prin comparatie!
Dreamcatcher is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2017, 07:54   #9042
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pe mine ma lasa rece atat comportamentul nvidia cat si cel amd. In momentul de fata exista suficienta performanta la 1080p si 1440p pentru jocuri. Singurul loc unde e nevoie de putere mai mare e asa zisul 4k.

Singurul motiv pentru un upgrade de la nvidia 7-9-10xx sau amd 3-4xx este vreo noua tehnologie implementata in HW sau chiar VR implementat cum trebuie, care sa nu-mi dea dureri de cap sau senzatie de voma.

Pana atunci, datorita lentorii ce se observa pe HW, ma astept la imbunatatiri pe domeniul software, in special in drivere si motoare de jocuri, astfel incat sa obtina o performanta mai buna din actualul hardware, vezi Doom, sau sa ofere o estetica mai buna, vezi Witcher 3 (cu/fara mods). Pe acestea trebuie pus acum accentul.

LE: uneori, lipsa optiunilor e o constrangere, iar majoritatea constrangerilor imping spre creativitate.

Last edited by doru; 19-04-2017 at 07:58.
doru is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2017, 11:29   #9043
EXxx
Senior Member
 
EXxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: UK
Posts: 900
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx
Default

Quote:
Originally Posted by xdan View Post
Doar ca bine era sa mearga binningul, maturitatea la Polaris intr-un ritm mai alert...si seria RX 400 sa nu existe sa se fi lansat direct RX 580..... si sa fie clar => GTX 1060 si sa se vanda mai bine decat GTX 1060.

AMD pierde mult pe timing si procesul de productie care ajunge greu la finish....

Nvidia cu avantajul asta al timpului isi permite acu sa sara peste o generatie sa treaca direct la Volta....
Sau sa suceasca urmatoare generatie incat sa aiba profit maxim, cele mai bune yelds si frecvente cat mai bune.

Meh totusi pretul e bun la RX 500....s-ar putea sa iau o RX 580 prin iunie-iulie .
nu sunt asa sigur ca nVidia mai avea o generatie intre Pascal si Volta.

Quote:
Originally Posted by doru View Post
Pe mine ma lasa rece atat comportamentul nvidia cat si cel amd. In momentul de fata exista suficienta performanta la 1080p si 1440p pentru jocuri. Singurul loc unde e nevoie de putere mai mare e asa zisul 4k.

Singurul motiv pentru un upgrade de la nvidia 7-9-10xx sau amd 3-4xx este vreo noua tehnologie implementata in HW sau chiar VR implementat cum trebuie, care sa nu-mi dea dureri de cap sau senzatie de voma.

Pana atunci, datorita lentorii ce se observa pe HW, ma astept la imbunatatiri pe domeniul software, in special in drivere si motoare de jocuri, astfel incat sa obtina o performanta mai buna din actualul hardware, vezi Doom, sau sa ofere o estetica mai buna, vezi Witcher 3 (cu/fara mods). Pe acestea trebuie pus acum accentul.

LE: uneori, lipsa optiunilor e o constrangere, iar majoritatea constrangerilor imping spre creativitate.
nu e chiar asa, sunt testule jocuri unde pentru 1440p pe high iti trebuie ceva umpf. Also, gandestete ca monitoarele cu peste 60hz incep sa fie mult mai accesibile (1080p si 1440p pentru moment).
De la 60fps @1440p la 80-90 (cat sa nu simti un tearing grav) e o diferenta sesizabila de putere.
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2017, 14:44   #9044
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cum hardwareul avanseaza lent pe partea de putere, nu mai ramane decat sa optimizezi din software, adica ceea ce ziceam. Iar pentru orice rezolutie mai exista optiunea de a renunta la diferite efecte sau metode de calcul pentru a imbunatati performanta acolo unde e limitata.

Pe vremea Core 2 duo renuntam la diferite "enhancements" ce afectau performanta cpu in starcraft 2 pentru ca acesta sa functioneze acceptabil pe anumite harti, si asta pentru ca scopul meu in acel joc era strategia si nu "eye candy". Similar si cu shooter-ele. Detest cand efectele vizuale stau intre mine si adversar. Un exemplu e serious sam fusion si cs:go unde efectele sunt la minim, fps urias si buna dispozitie la maxim!

Nu acelasi lucru se poate spune despre witcher 3 unde eye candy are rolul sau in prezentarea lumii, insa jocul e atat de bine facut incat si pe medium arata foarte bine, pacat de hairworx... dar nu ai nevoie de fps mare pentru acest joc, 60 e suficient si poate fi obtinut si cu 1060 sau 480.

Ideea e ca nu trebuie sa ne cramponam in a juca totul pe high sau ultra sau ce or mai baga ca cel mai ridicat nivel de detalii, doar nu sunt critic de arta. Nu am nevoie de un joc ce necesita efecte vizuale pentru a ma atrage. Frumusetea se schimba pe masura ce ne schimbam si noi, iar la final ramai fie cu o iluzie, fie cu o experienta adevarata.
doru is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2017, 16:27   #9045
EXxx
Senior Member
 
EXxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: UK
Posts: 900
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx
Default

dai 2 exemple destul de diferite cu cs:fo/starcraft si witcher.
compari jocuri in care vrei sa ai cat mai multe FPS-uri, unde timpul de reactie conteaza foarte mult cu jocuri in care environment-ul conteaza foarte mult.
si desi ai dat exemplele alea, am sa te combat si acolo:
1) cs:go, bf samd. Tot vrei sa ai cat mai multe detalii, pentru ca e mai usor de vazut o diferenta. Deci tot vrei detalii cat mai multe si un FPS cat mai mare.
2) in witcher, deus ex, crysis imersiunea in univers e foarte importanta. O mare parte din imersiune o face grafica. Daca te apuci sa joci witcher 3 pe low sau pe ultra eu zic ca apare o diferenta.

Also am impresia ca tu vb de 1080p60, unde da, un 1060/480 e suficient pentru cam orice joc.

problema e ca 1080p60 desi insa mainstream, nu mai e atat de important, ai peste:
1440p@60,
1080p@144,
2160p@60,
1440p@144

Le-am pus in ordine.
Pai daca pentru 1080p60, un 480 e suficient, eu cu 1440p144 + inca un 1440p secundar, ce trebuie sa folosesc ca sa am aceleasi detalii pe care le folosesti tu la 1080p?
Iesi putin doar din Romania, care nu e un mare consumator hardware, si desi lumea inca are 1080p, ai vezi ca se cere si se vrea mai mult.

later edit:

Also, am sa ma craponez daca nu pot juca witcher 3 maxat, pentru ca nu ma joc atat de mult si vreau atunci cand o fac sa o fac la maxim.
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2017, 16:51   #9046
valente
Ancient friend
 
valente's Avatar
 
Join Date: Sep 2016
Location: Ploiesti
Posts: 304
Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Default

Conform unui sondaj facut pe STEAM , se pare ca totusi marea majoritate au monitoare 1080p si ar fi culmea sa fie toti aia romani...
Zic si eu, no ofense!
valente is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2017, 17:08   #9047
ionutph
Member
 
Join Date: Jan 2011
Location: Bucuresti
Posts: 62
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Upgrade de la RX 480 la RX 580 gratis:

https://www.techpowerup.com/232498/r...shed-to-rx-580
ionutph is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2017, 17:14   #9048
Jim Beam
Senior Member
 
Join Date: Aug 2013
Location: Brasov
Posts: 521
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Default

Au muncit de s-au rupt astia la "refresh"
Jim Beam is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2017, 17:39   #9049
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Hahaha.......upgrade here i come
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2017, 17:44   #9050
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

__________________
- USER OFFLINE -
R2Strike is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2017, 18:11   #9051
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Hmm am incercat cu ATIflash da imi da SubsystemID's mismatch...

Ceva idei?
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2017, 19:29   #9052
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Trebuie sa-i faci din bios, dupa un stick de memorie de tip flash ca sa nu te mai lovesti de systemID. Eu doar asa am reusit cu R9 290 sa-i pun un bios XFX de R9 390 modat. Cu ATiflash din windows ma loveam de acelasi perete, systemID.
__________________
- USER OFFLINE -
R2Strike is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2017, 20:00   #9053
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

E vreun program de flash bios RX 4xx din DOS ? Nu am gasit, doar din windows, care e mai riscant.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2017, 20:56   #9054
zamoldac
Senior Member
 
zamoldac's Avatar
 
Join Date: Aug 2013
Location: Bucuresti
Posts: 1,136
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

atiflash nu merge?
zamoldac is online now   Reply With Quote
Old 20-04-2017, 03:54   #9055
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am si eu o intrebare. E pe bune pretul asta de 2.005,82 RON pentru un RX 580 Strix la Pipi Garbage ?!? http://www.pcgarage.ro/placi-video/a...-ddr5-256-bit/
In alte magazine e in jur de 1500 ron, astia sunt chiar fomisti. La 2000 ron e deja pret de GTX 1070. Am facut si print, pana nu retrag produsul de la vanzare. E chiar bataie de joc ce fac astia, ma jur. Sau probabil ca iar le-au plecat oameni de la documentare din pricina stresului mare si a salariului mic, si au bagat din astia incepatori, care nu se pricep prea bine cu interfata site-ului. )
__________________
- USER OFFLINE -

Last edited by R2Strike; 24-08-2018 at 18:38.
R2Strike is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2017, 06:08   #9056
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca dai comanda nu o vor onora pentru ca vor zice ca-i greseala de pret
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2017, 08:16   #9057
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,354
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Uite cum poți face upgrade free la seria 500, bineĆ®nțeles daca update-ul de bios are succes:http://www.guru3d.com/news-story/wan...-possible.html
kobro is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2017, 08:50   #9058
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by EXxx View Post
Also am impresia ca tu vb de 1080p60, unde da, un 1060/480 e suficient pentru cam orice joc.

problema e ca 1080p60 desi insa mainstream, nu mai e atat de important, ai peste:
1440p@60,
1080p@144,
2160p@60,
1440p@144
.
Sa inteleg ca nu este nici o alta placa capabila la aceste rezolutii? Aveam impresia ca Titan Xp poate duce toate rezolutiile date. Poate 2160p@60 e posibil sa mai scazi din detalii... Da, e scump, dar nu cred ca e imposibil acel pret, doar extrem .

Inafara de motivul ca vreau performanta de titan xp la pret de 1060/480, nu vad nici un motiv pentru upgrade. De aici si sentimentul de indiferenta la actiunile nvidia si amd. Pana nu scot iepurele din jambon, LE: joben, sunt irelevanti, cel putin comparativ cu restul gamingului. De cand cu dx12/vulkan , windows10/linux , gameworx/whatever, console/pc am observat ca placile grafice nu mai sunt singurul motor de avans in domeniu, conteaza mai mult implementarea jocului, experienta transmisa jucatorului. Sunt atat de multe jocuri si atat de putine imi plac , sunt atatea companii mari care isi neglijeaza/abuzeaza clientii, putine aplicatii optimizate , atat de putin interes in alternative, incat hardware-ul se pierde ca o problema in atatea altele. Nu stiu, poate sunt eu mai dificil si vad probleme/deficiente unde nu sunt...
doru is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2017, 10:06   #9059
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by doru View Post
Sa inteleg ca nu este nici o alta placa capabila la aceste rezolutii? Aveam impresia ca Titan Xp poate duce toate rezolutiile date. Poate 2160p@60 e posibil sa mai scazi din detalii... Da, e scump, dar nu cred ca e imposibil acel pret, doar extrem .

Inafara de motivul ca vreau performanta de titan xp la pret de 1060/480, nu vad nici un motiv pentru upgrade. De aici si sentimentul de indiferenta la actiunile nvidia si amd. Pana nu scot iepurele din jambon, LE: joben, sunt irelevanti, cel putin comparativ cu restul gamingului. De cand cu dx12/vulkan , windows10/linux , gameworx/whatever, console/pc am observat ca placile grafice nu mai sunt singurul motor de avans in domeniu, conteaza mai mult implementarea jocului, experienta transmisa jucatorului. Sunt atat de multe jocuri si atat de putine imi plac , sunt atatea companii mari care isi neglijeaza/abuzeaza clientii, putine aplicatii optimizate , atat de putin interes in alternative, incat hardware-ul se pierde ca o problema in atatea altele. Nu stiu, poate sunt eu mai dificil si vad probleme/deficiente unde nu sunt...
Problema nu mai tine atat de mult de producatorii de placi grafice. Din punctul meu de vedere NVidia si-a facut datoria odata cu lansarea 1080Ti, urmeaza sa si-o faca si AMD cu Vega (...sau nu)- a cupla o placa atat de puternica cu un monitor de 1080p e o idiotenie crunta si "a toal waste of money", e ca si cum ai dotata o caruta cu radiolocator (..am mai folosit expresia asta, insa acum are si mai mult sens); O fi rezolutia de 1080p cea mai populara pe Steam (alaturi de 1366x768p, pentru laptopuri probabil) insa dpdv tehnologic astfel de ecrane sunt ... dinazauri. Schimbarea trebuie sa aiba loc la nivelul ecranului (Ultra-wide QHD, 4K , HDR) ca sa fie perceptibila( si lucrul asta se intampla insa incet, mult prea incet) fiindca utilizatorii sunt atat de focusati pe upgrade-ul placii grafice incat nu-si dau seama ca de la un moment dat asta nu le mai aduce nimic in plus deoarece limitarea e in alta parte ( ...si anume in numarul de pixeli pe care il poate afisa monitorul lor si viteza cu care acestia se schimba); Eu unul am facut pasul la 4k de mai mult de un an de zile si cred ca a meritat din plin. Din experienta va spun ca 1080p e o rezolutie slaba, insa e nevoie sa vezi intai 4K ca sa-ti dai seama cat de fade, sterse si lipsite de detalii sunt imaginile afisate in 1080p, un lucru normal de altfel din moment ce 1080p contine de 4 ori mai putina informatie decat 2160p.

Si ca sa n-o mai lungesc, actuala generatie de placi grafice ulta-high end, respectiv GTX 1080Ti (... si Vega 10, hopefully), nu e doar o alta generatie de placi gafice ultra-high-end ci e game-changing fiindca va permite trecerea la un cu totul alt nivel vizual!

..Desigur, asa cum ai subliniat, e nevoie si de jocuri cu continut, naratiune, sens ca sa merite o astfel de investitie in hardware . Asta ma doare si pe mine, e atata potential "untaped" in domeniu insa pare ca nimeni nu sesizeaza ca odata cu avansul tehnologic jocurile video pot fi cel putin la fel de interesante ca cele mai bune filme (si mult mai intense decat acestea datorita imersiunii si posibilitatilor oferite de o naratiune neliniara);
E nevoie de scenaristi si regizori buni pentru ca jocurile video sa-si atinga adevaratul potential (grafica de calitate e necesara dar nu si suficienta), industria jocurilor are nevoie mai mult decat oricand de un Christoper Nolan al ei:
http://www.imdb.com/name/nm0634240/
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 20-04-2017 at 10:32.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 20-04-2017, 10:10   #9060
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

@rage_fuury Intr-adevar! Si ai exprimat mai bine ce am vrut sa spun.
doru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre procesoare Intel Monstru Procesoare si chipseturi 6287 18-03-2024 16:04
Noutati despre telefoane mobile Monstru Telefoane mobile si alte gadgeturi 6289 06-03-2024 19:05
Noutati despre placile video Nvidia Monstru Placi video 19847 28-02-2024 14:10
Noutati despre procesoare AMD Monstru Procesoare si chipseturi 9098 21-02-2024 13:54
Noutati despre SSD-uri Monstru Memorii & stocare 1541 08-01-2024 18:55

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,158
Total Online: 5013

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by matose
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 18:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.