lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-01-2020, 09:53   #40941
korby
Ancient friend

korby's Avatar

Mentioned: 133 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by ingerulol View Post
@korby - pedalele alea +4 CP clar ! )
Glumesc . (cat a fost un set ? se monteaza usor - poate iau si eu pentru Peugeot)
Clar! Am grip mai bun şi asta-i tot ce contează.
250 lei. A fost nevoie de puţin tinkering, nefiind direct swap pt. Logan. Vezi dacă nu găseşti model dedicat pt. maşina ta.
Quote:
Originally Posted by Day View Post
Stiu ca suna ciudat, dar cea mai buna solutie pentru jante este Triumf (pentru cuptoare).
Folosesc de cativa ani la 3 masini si are cele mai bune rezultate. Am incercat W5, ProX + alte 2-3 minuni destea. Nimic.
Nu-i cam tare? Mi-e să nu atace lac, vopsea, cauciucuri, etc.
Quote:
Originally Posted by Gaminggrade View Post
Jr-11 pe 18 am pe cazanul meu,problema lor este "buza" aia care iese in exteriorul jantei cam jumatate de CM si pe care nici un cauciuc cu protectie de janta nu poate sa o acopere...in maxim 3 zile o zgarii de bordura si se vede oribil...eu am un marker cu vopsea mereu in masina ca solutie de moment si in fiecare an trebuie sa le revopsesc profesional )) Efectiv e imposibil sa nu atingi de ceva si se vede oribil...
La mine ar fi vorba de R15, cam aşa pică: https://www.olx.ro/oferta/japan-raci...n-IDcXKiK.html - exceptând culoarea, bineînţeles.
Old 30-01-2020, 10:24   #40942
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 64 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Voi dacă ar fi să vă plătiți mașina din banii voștri v-ați lua ceva similar/mai bun sau ați mai tăia din pretenții, adică...
Eu mi-as lua ceva mai bun for sure...
Old 30-01-2020, 10:25   #40943
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Mentioned: 255 Post(s)

@korby
Incearca un wheel wax/selant dupa ce le-ai curatat odata foarte bine, apoi sa o sa fie mai usor la spalare.
Old 30-01-2020, 10:26   #40944
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 637 Post(s)

PC-ul meu

Strict pe pozele puse de tine, pe cinșpe nu ai clearance suficient să se vadă frumos frânele. Iar mie nu prea îmi place cum se vede, e aceeași problemă care o am și eu pe jantele de 16, janta mică și cauciucul prea mare. Probabil că este confortabil așa, dar vizual nu dă bine.
Old 30-01-2020, 10:52   #40945
Day
Senior Member

Day's Avatar

Mentioned: 13 Post(s)

Quote:
Originally Posted by korby View Post
Nu-i cam tare? Mi-e să nu atace lac, vopsea, cauciucuri, etc.
Am avut si eu indoieli, dar l-am folosit pe jante de aluminiu, capace de plastic, jante de otel + jante vopsite de mine
Pana acum nici un efect advers, vecinu foloseste si el la toate masinile lui de 1 an (bmw, audi si vw).. Pana acum nimic.
Day is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2020, 10:59   #40946
korby
Ancient friend

korby's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by i860 View Post
@korby
Incearca un wheel wax/selant dupa ce le-ai curatat odata foarte bine, apoi sa o sa fie mai usor la spalare.
On it.
Quote:
Strict pe pozele puse de tine, pe cinșpe nu ai clearance suficient să se vadă frumos frânele. Iar mie nu prea îmi place cum se vede, e aceeași problemă care o am și eu pe jantele de 16, janta mică și cauciucul prea mare. Probabil că este confortabil așa, dar vizual nu dă bine.
Neinteresat de "să se vadă frumos". Nici n-ar recondiţionat etrierii, i-am lăsat aşa ciobiţi cum au venit. Şi e problemă de talon dacă-i altceva decât R14/R15 pe şosea.
Quote:
Originally Posted by Day View Post
Am avut si eu indoieli, dar l-am folosit pe jante de aluminiu, capace de plastic, jante de otel + jante vopsite de mine
Pana acum nici un efect advers, vecinu foloseste si el la toate masinile lui de 1 an (bmw, audi si vw).. Pana acum nimic.
Alright, bănuiesc că pot încerca.
Old 30-01-2020, 11:02   #40947
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1244 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Quote:
@mbc: trebuie să vrea firma la care lucrezi să te lase cu ea să ieși din țară, în rest pentru leasing și asigurator este doar o formalitate.

Dacă ăia de la firma la care tu lucrezi au o politică mai strictă, adică nu te lasă să te duci cu mașina de serviciu în Thassos la plajă, ce faci? Îți scrii demisia?
Pai atunci nu mai e beneficiu, nu? E doar o scula de serviciu. Ca un laptop de exemplu.
Old 30-01-2020, 11:37   #40948
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 637 Post(s)

PC-ul meu

@mbc:
Păi de ce nu este beneficiu? O poți folosi la discreție în țară, poți să mergi cu ea unde vrei dar nu treci granița cu ea, ce e așa dificil?
Iar cu laptopul e cam la fel... pot să fie niște jegoși și să îți dea ceva vai de viața lui sau să te lase pe tine să alegi ce vrei (evident, dintr-o listă posibilă de modele, furnizori și cu un prag maxim de preț).
@korby: atunci de ce îți mai bați capul cu jantele? Look-ul în mare e dat de tot ansambulul adică jante, cauciuc și raportul de dimensiuni dintre ele, dar și de discuri și etrieri.
Old 30-01-2020, 11:47   #40949
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

@korby sunt misto jantele alea, daca reusesti sa incadrezi si anvelopele in arcade din distantiere si suspensie ca in poze o sa arate foarte bine. @Arise vrea jante mari cu spite putine ca sa schimbe placutele de frana fara sa mai dea jos rotile de pe masina.
Old 30-01-2020, 12:01   #40950
pishky
Senior Member

pishky's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

korby are niste brombouri sanatoase acolo, sigur nu sunt stock, e pacat sa nu le arate => arise are dreptate.
pishky is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2020, 12:09   #40951
korby
Ancient friend

korby's Avatar

PC-ul meu

Quote:
@korby: atunci de ce îți mai bați capul cu jantele? Look-ul în mare e dat de tot ansambulul adică jante, cauciuc și raportul de dimensiuni dintre ele, dar și de discuri și etrieri.
Îmi tre' jante şi pt. cauciucurile de vară.
Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
@korby sunt misto jantele alea, daca reusesti sa incadrezi si anvelopele in arcade din distantiere si suspensie ca in poze o sa arate foarte bine.
N-ar trebui să fie o problemă. Acum am R15 ET43 şi cu distanţiere sunt aşezate numai bine. JR11 sunt cu ET30, ar trebui să fie tot pe-acolo fără distanţiere.
Quote:
Originally Posted by pishky View Post
korby are niste brombouri sanatoase acolo, sigur nu sunt stock, e pacat sa nu le arate => arise are dreptate.
Old 30-01-2020, 15:55   #40952
rodarkone
Senior Member

Mentioned: 80 Post(s)

I love this guy -> www.youtube.com/watch?v=rWpA73MsVz0
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2020, 17:30   #40953
Sunshine
Senior Member

Sunshine's Avatar

Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Salut. Am fost ieri cu mașina la service (cumpărată nouă astă vară), în urma unei reclamații făcute la Vocea Clientului referitor la faptul că mașina trage dreapta, de nouă și că are un zgomot la hayon.
Cam așa s-au desfășurat lucrurile:

Explicație nr. 1: au uitat ăia în fabrică să dea cu vaselină la încuietoarea de la portbagaj si la uși (asta nu mi-a făcut probleme până acum)

Au pus vaselină și măcar s-a rezolvat zgomotul dar hayonul tot se mișcă că a zis că e normal ca un amortizor să fie mai slab decât celălalt ???? că oricum când se închide, tija aia intră înăuntru.

Cu geometria evident că era problemă, dar cică nu suficient cât să "îmi mănânce cauciucurile". Aia era ultima mea grijă, pe mine mă deranja că trage dreapta cu volanul drept.
Acum, cel puțin la 70-80 că mai mult nu am avut unde să îi dau, pare ok, deși volanul stă un pic (o juma de grad sau asa) în dreapta...
Au strâns niște chestii pe acolo care la mână au mers mult față de cum erau (mecanicul se apăsa cu toată forța pe o cheie când strângea.

Nea caisă ală cu care am iesit și inainte și după în probă de drum mă luase că nu vrea să îmi ia banii degeaba, că mașina e ok, că drumurile sunt înclinate spre dreapta, că p*** m**, dacă stă volanul strâmb asta e altceva.
(in gândul meu, mașina e în garanție și masina tre sa mearga drept cu volanul drept).
Evident că n-am plătit nimic, se decontează cu Renault direct. Și că dacă nu s-a rezolvat problema, ei nu știu ce să îi facă și că trebuie să vină cineva de la Renault ca să vadă despre ce este vorba.
Iar apropo de hayon, cică să îl ung eu din când în când (LOL), că e întreținere normală.

Cam așa s-au desfășurat lucrurile. Între timp am ieșit cu mașina pe autostradă. Trage dreapta la fel de rău ca înainte la viteză mare dar, au reușit să mai strice ceva. Acum, volanul merge mai greu și direcția asistată parcă se chinuie tot timpul să îl îndrepte (practic orice corecție cât de mică, la viteze peste 50-60km/h se face cu semnificativ mai mult efort ca înainte). De asemenea, în curbe direcția pare a fi elastică (eu rotesc de volan și el trage să revină destul de puternic), dând așa o senzație de artificialitate.

Întrebarea mea este: Ce ar fi putut să strice la geometrie? Servo este electric și era foarte plăcut la condus, atâta tot că nu mergea masina drept cu volanul drept. Acum inclusiv stabilitatea este afectată (parcă nu ar călca complet cauciucurile pe asfalt, nu știu cum să descriu senzația). Pe moment la mica probă de drum cu 50km/h pe lângă service părea totul ok dar 100km mai târziu mi se pare nasol rău de tot.
Sunshine is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2020, 17:42   #40954
booster
Senior Member

Mentioned: 47 Post(s)

Send a message via Yahoo to booster

Salut. Este cineva de pe forum din Craiova care ajunge si pe la Bucuresti? As avea nevoie de ajutor cu transportul a 4 jante din Craiova in Bucuresti.
[email protected] GHz 1.2V,Custom Loop,Asus Maximus VII Gene,8Gb Corsair Vengeance ,Zotac 1070 AMP! Extreme,SSD OCZ Vertex 3,WD 250gb,WD 500gb,Toshiba DT01ACA300 3TB,Haf 922,Corsair VX550, DELL U2312HM,3xscythe slip stream 1900rpm,CM MegaFlow 200mm,fan controller Scythe KazeQ
booster is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2020, 17:55   #40955
pishky
Senior Member

pishky's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

@Sunshine din pur masochism am un reno de vreo 9 ani si numa de-al dreq am mai luat inca unu in completare in 2017.
n-am uns nici o balama la haion la nici una - si nu trage dreapta nici una de la balamale )
la unghiuri sunt niste - "capete de bara" cred ca le zice, niste tije filetate la un capat , iar la celalt capat au o bucsa cu un filet in sus (cam ca un pivot asa), iar din lumiea lor (reglabila din filet, si are contrapiulita sa nu se slabeasca) se regleaza unghiurile, convergenta, cadere, divergenta, frecventa si alte "tza-uri la coada"

unghiurile astea dicteaza cum iti sta tie directia pe strada , cam cum calcam noi cu adidasii, mai cracanat, mai pe exterior, mai pe interior etc.
treaba asta cu unghiurile o poti verifica / rezolva la orice service, dar la o masina noo e mai bine sa o faci la reprezentanta garantie / scandal / pe scris mai ales pe perioada garantiei.

ps - sa o stapanesti sanatos!

la general

long story short cu 200+cp si awd, - morala e ca se poate si e fun, pe un forum de pasionati ar trebui sa fie usor de inteles asta.
pishky is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2020, 18:00   #40956
Sunshine
Senior Member

Sunshine's Avatar

Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Tocmai asta e problema că mașina este în garanție, a fost dusă în reprezentanță cu programare prin Vocea Clientului pentru rezolvarea problemei și acum se comportă aiurea. Sunt în momentul în care cred că mai bine nu mă duceam și mă obișnuiam cu ideea că trage un pic dreapta. Acum trage la fel de rău dar s-a stricat ceva la direcție (e foarte elastic volanul si pare că se chinuie direcția asistată să corecteze tot timpul când învârt)

Îmi pun problema dacă nu cumva ar fi trebuit resetată o poziție de zero sau calibrată cumva direcția asistată după geometria vieții dacă într-adevăr a fost făcută cum trebuie (eu știam că prima chestie era să verifice presiunea din anvelope înainte să înceapă procedura de verificare - nu au făcut-o). Si am mari dubii că strânsul acelor "piulițe" sau ce sunt cu cheia si cu toată greutatea corporală a mecanicului este ok. Nu trebuia folosită oare o cheie dinamometrică sau ceva?
Sunshine is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2020, 18:05   #40957
jcdenton
Member

Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

@Sunshine, inapoi la service. Esti pe dreptul tau, problema trebuie rezolvata.
jcdenton is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2020, 18:18   #40958
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 224 Post(s)

PC-ul meu

Poate a avut accident sau scăpată de pe camion la transport...cine știe, s-au mai văzut cazuri cu masina nouă lovită prin reprezentanta.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Old 30-01-2020, 18:34   #40959
Danos
Senior Member

Mentioned: 62 Post(s)

PC-ul meu

Nu cred, mai degrabă e nepriceperea mecanicilor care au pus mâna pe ea, jalnic !
Danos is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2020, 18:54   #40960
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Mentioned: 255 Post(s)

@Sunshine
Dute la un service care are sistem de geometrie HUNTER, sunt printre cele mai bune.
Chiar daca ai ceva bani iti vor zice exact care este problema.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules